Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
Proiect de activitate integrata 'surprizele anotimpului primavara - grupa pregatitoare) - fantezie si culoare

Proiect de activitate integrata 'surprizele anotimpului primavara - grupa pregatitoare) - fantezie si culoare


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

" SURPRIZELE ANOTIMPULUI PRIMAVARA "

NIVEL: II (grupa pregatitoare)

TEMA ANUALA: "Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?"

SUBTEMA:Fantezie si culoare

TEMA ZILEI: "Surprizele anotimpului primavara"

DURATA: 1 zi

FORMA DE REALIZARE: activitate integrata -ADP + ALA + ADE

TIPUL DE ACTIVITATE: fixarea si consolidarea cunostintelor

SCOPUL: -consolidarea deprinderii si priceperii de a lipi si asambla



materiale pentru a realiza o lucrare inspirata din natura;

-educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere

fonetic,lexical,sintactic;

-consolidarea cunostintelor referitoare la flori

-cultivarea interesului si a placerii pentru invatarea prin cooperare;

ACTIVITATI INTEGRATE:

  • ADP: - Intalnirea de dimineata-Salutul: "Buna dimineata,prieteni!"

-discutii libere despre semnele venirii primaverii;

-prezenta;

-"Invatam sa ingrijim florile"

  • ALA :-Biblioteca: Citim imagini cu insecte si flori de primavara.

-exercitiu grafic(fise de lucru) "Traseaza drumul de la un vestitor al primaverii la celalalt ."

Obiective de referinta: O1-sa manifeste interes pentru citit;

O2-sa utilizeze imaginile stimul pentru a

descoperi semne ale anotimpului

primavara;

O3-sa scrie cu suport litere de tipar ( S ,O , A ,

R , E );

-Arta : "Prietenii mamarutei"-decupare

Obiective de referinta :- O1-sa decupeze forme dupa contur;

-Stiinta: "Flori de primavara"-asamblarea partilor componente ale

plantei (radacina , tulpina , frunze , flori ) ;

Obiective de referinta: 01-sa recunoasca partile componente ale

unei flori ;

02 -sa numeasca florile de primavara;

03 -sa asambleze corect materialul pus la

dispozitie;

-Joc de rol : "Gaze harnice "-elemente de activitate casnica -

"Prajitura cu miere"

Obiective de referinta:01-sa actioneze in timpul jocului ca o

echipa;

02-sa socializeze cu ceilalti copii;

03 -sa imite comportamente pozitive pe

pe care le regasim la "gaze"-harnicia,

prietenia,intr-ajutorarea, etc.

  • ADE :  DLC + DS +DOS "Sa ajutam mamaruta!"-joc didactic

ELEMENTE DE JOC:-aplauzele , ghicitorile , bulinele mamarutei,

recompensele , miscarea.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

  • O1 . Sa ghiceasca dupa cateva caracteristici esentiale insecte si flori;
  • O2. Sa realizeze corespondenta intre denumirea si imaginea care ilustreaza o insecta /floare;
  • O3. Sa alcatuiasca propozitii corect din punct de vedere gramatical pe baza inor imagini descoperite;
  • O4. Sa reprezinte grafic propozitii.
  • O5. Sa recunoasca si sa foloseasca semnele de punctuatie-punct,semnul intrebarii,semnul exclamarii.
  • O6. Sa selecteze elemente specifice anotimpului primavara de elemente specifice altor anotimpuri.
  • O7. Sa distinga elemente care fac parte din categorii diferite:insecte / plante
  • O8. Sa recunoasca anotimpurile dupa imagini sugestive.
  • O9. Sa enumere conditii de viata necesare florilor,insectelor pentru a trai.
  • O10. Sa combine materialul didactic primit potrivit temei.
  • O11. Sa foloseasca corect tehnicile de lucru insusite anterior: lipire , asamblare.
  • O12. Sa parcurga in ordine etapele de lucru in vederea realizarii temei.
  • O13. Sa gaseasca utilitate obiectelor realizate in cadrul activitatii practice.
  • O14. Sa interactioneze alaturi de colegi , cooperand in realizarea sarcinilor.

STRATEGII DIDACTICE

Metode si procedee: -explicatia , demonstratia , conversatia , exercitiul , metoda activa Piramida,metoda analitico - sintetica , problematizarea , munca in echipa, munca independenta , jocul ,Turul galeriei.

Mijloace de invatare: -mamaruta,bulinele mamarutei,jetoane si imagini cu insecte si flori de primavara,ecusoane ,piramida,castel,fise de lucru,sortulete,paleta floare-zambitoare/trista,lipici,foarfece,cosulete cu elemente decupate pentru confectionarea prietenilor mamarutei (insecte),CD muzica.

FORMA DE ORGANIZRE :-frontal, pe echipe , individual.

BIBLIOGRAFIE: Revista invatamantului prescolar 1-2 /2010.

Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar.

Activitatea integrata in gradinita 2008.

 

EVENIMENTUL DIDACTIC

OB.

CONTINUTUL INSTRUCTIV EDUCATIV

METODE

SI PROCEDEE

DE INVATARE

MIJLOACE

DE

INVATARE

FORMA DE ORG.

EVALUARE

 

1.MOMENTUL

ORGANIZATO-RIC

-asigurarea conditiilor pentru buna desfasurare a activitatii: aerisirea salii , pregatirea materialului didactic,aranjarea mobilierului.

2.CAPTAREA ATENTIEI

3. ANUNTAREA

TEMEI SI A OBIECTIVE-LOR ACTIVITATII

-se adreseaza copiilor intrebari despre starea lor de spirit, li se da posibilitatea sa povesteasca pe scurt evenimente pe care le-au trait inainte de a veni la gradinita, sa-si exprime sentimentele pe care le-au avut la intrarea in grupa;

-elementul surpriza:-in sala de grupa apare pe neasteptate o mamaruta;

"Ce vedeti in sala de grupa copii,?"-semne ale primaverii;

"Dar pe mine ma vedeti , copii?Cine ma vede?Sunt aici?"-este introdus elementul surpriza;

-copiii raspund;

-mamaruta se prezinta:

"Sunt o mica mamaruta,

Necajita si confuza"

-se prezinta copiii (prezenta);

-mamaruta:

"Stand pe frunza obosita

Vantul mare calator

M-a luat cu el in zbor

M-a invartit si m-a sucit

Fara buline m-am trezit!"

Se prezinta copiilor tema si obiectivele propuse.

Pentru ca mamaruta sa-si recapete bulinele pierdute, noi o vom ajuta ducand la bun sfarsit mai multe sarcini, dupa care ne vom relaxa jucand un joc interesant "Primavara si surprizele ei"

conver-satia;

povesti-rea;

surpriza

explicatia

marione-ta

Frontal

frontal

Copiii manifesta interes fata de personaje,invitati.


Asculta cu atentie tema activitatii si se bucura ca o pot ajuta pe mamaruta.

 

4. DIRIJAREA

INVATARII

a).explicarea regulilor de joc

b).realizarea

jocului

5.OBTINEREA

PERFORMANTEI

6. ASIGURAREA RETENTIEI

SI A

FEED-BACK-ULUI

7. EVALUAREA

8.INCHEIEREA ACTIVITATII

O1

O2

O3

O1

O2

O3

O1

O3

O1

O2

O3

O4

O5

O7

O8

-pentru a gasi cat mai repede bulinele mamarutei,copiii se vor imparti in grupe;fiecare copil isi va alege un ecuson ilustrand un aspect specific primaverii;

-astfel se vor forma grupe de copii pentru centrele de lucru deschise;

BIBLIOTECA:

Citim imagini cu insecte si flori de primavara.

Exercitiu grafic:

Traseaza drumul de la un vestitor al primaverii la altul.

ARTA

"Prietenii mamarutei" -decupare dupa contur

STIINTA

" Flori de primavara"-asamblarea partilor componente ale plantei;

JOC DE ROL

"Gaze harnice"-elemente de activitate casnica;

"Prajitura cu miere"

Materialele rezultate in urma activitatii copiilor la centre sunt expuse in apropierea mamarutei.Pentru ca sarcinile de la centre au fost indeplinite cu succes vantul a suflat bulinele mamarutei inapoi , insa acestea nu au ajuns pe aripile ei.Astfel copiii vor mai avea de indeplinit anumite sarcini pentru a o face din nou fericita pe mamaruta.

Mamaruta le multumeste copiilor si ii indeamna la joaca,pentru ca mai apoi sa revina in ajutorul ei cu forte proaspete.

Tranzitie: "Bat din palme 1,2,3!

Din picioare 1,2,3!

Ne-nvartim ,ne rasucim

Si la joaca/baie

noi pornim."

-copiii merg la baie;

-la intoarcerea in sala de grupa se cinta cantecul "Cu primavara ne jucam"-cintec cu elemente de dans;

-joc de miscare: "Pasarica muta-ti cuibul !"

-pentru a-i readuce pe copii alaturi de ea,mamaruta intervine:

"Copii,ati uitat de mine?"

Copii sunt asezati pe doua grupe:

Grupa "Fluturasilor"

Grupa "Florilor"

JOC DIDACTIC:

"SA AJUTAM MAMARUTA"

Prin acest joc didactic vor fi scoase la iveala cunostintele copiilor despre primavara si semnele ei,despre alcatuirea si reprezentarea grafica a propozitiilor,folosirea semnelor de punctuatie,conditiile de viata pe care acest anotimp le poate oferi.

Mamaruta are doua aripioare

( cate una pentru fiecare echipa).Se va lipi cate o bulina pentru raspunsul corect dat de cele doua echipe la sarcinile date.Mamaruta apreciaza raspunsurule copiilor cu ajutorul unei palete "Ghiocel" (vesel/ trist).

1. Ghici ce e?

"Colorat e ca o floare

Trupul mic si fin el are

Zboara-ntr-una pe campie,

Spuneti,ce-ar putea sa fie?"

( fluturele)

"Clopotel mititel

Scoate capul din zapada

Primavara sa o vada."

( ghiocelul)

SARCINI:

-se alege cartonasul care ilustreaza raspunsul ghicitorii si se ataseaza la tabla magnetica;

-se alcatieste o propozitie cu respectivul cuvant;

-se reprezinta grafic propozitia;

-se ataseaza semnul de punctuatie potrivit;

2.PIRAMIDA

Dintr-o cutie sunt scoase mai multe imagini sugestive pentru anotimpul primavara.Acestea trebuiesc selectate in functie de categoria la care apartin si asezate pe cartoanele colorate ce alcatuiesc piramida.

SARCINI:

Gasiti trei elemente care fac parte din aceeasi categorie.(3 insecte).

Alege doua flori albe de primavara.

Ghiceste -sarcina pentru ambele grupe:

"Primavara inverzeste,

Vara umbreste,

Toamna rugineste,

Iarna incalzeste,

Hai,acum ghiceste!

(copacul)

3.Ca urmare a construirii corecte a piramidei ,fiecare grup primeste un castel al anotimpurilor.In castel la fiecare fereastra se afla un anotimp.

SARCINA: "Asezati mamaruta in anotimpul din care face parte."-se vor da explicatii in ceea ce priveste conditiile de viata oferite de anotimpul primavara.

Tranzitie:

"Mamaruta ruta,

Unde ii zbura

Vin cu dumneata!

Suntem copii de 10

Si suntem prieteni!"

In spatele grupei este realizata o gradina cu flori multicolore,unde isi avea casuta mamaruta. Copiii danseaza in jurul florilor.

Mamaruta intervine:

"Copii,copii! Casuta mea este pustie!Se pare ca vantul i-a luat si pe prietenii mei.Ce ma fac singura acum? Cu cine ma voi juca?"

-pentru a-i readuce in gradina pe prietenii mamarutei copiii se vor aseza la masute cate doi si vor asmbla gize precum: fluturi,mamarute,albine.

  • Intuirea materialelor de lucru:

Carton colorat,aracet,foarfeca,

buline.

  • Observarea modelelor de executat-prietenii mamarutei:-fluturi

-mamarute

-albine

  • Explicarea modului de realizare.

-se reamintesc cerinte privind acuratetea si corectitudinea lucrarilor;

-se fac exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainilor;

-in timp ce lucreaza copiii sunt incurajati;

-atmosfera este relaxanta-fond muzical;

-la finalizarea lucrarilor mamaruta face aprecieri;

-gazele realizate sunt asezate in gradina;

Se realizeaza evaluarea lucrarii colective,evidentiind efortul colectiv si individual.

Copiii participa la analizarea activitatii desfasurate pe centre, pe grupe, exprima idei pentru activitati viitoare.

Se prezinta expozitia cuprinzand lucrarile realizate pe parcursul zilei.

Mamaruta multumeste copiilor pentru ajutor:

"Va multumesc tuturor pentru al vostru efort!

Ati raspuns si ati ghicit

Bulinele mi-am primit.

Pot zbura din frunza-n frunza

Acum sunt o mamaruta.

Multe gaze mititele

Sunt prietenele mele.

Drept rasplata ia priviti :

O comoara descoperiti!"

(mamarute de ciocolata)

-recompense:fete zambitoare;

Tranzitie:

"Infloresc gradinile"

conversa-tia ; expli-catia

exercitiul

explicatia

explicatia

conver-satia

explicatia

jocul

explicatia

metoda activa piramida

Problematizarea

conversa-tia

conversa-tia

observa-

rea

explicatia

Turul

Galeriei

conversa-tia

-imagini ilustrand insecte si

flori de primava-ra

-fise de lucru

cartoane colorate ;

foarfeca;

imagini reprezen-tand parti compo-nente ale florilor de primava-ra;

sortulete;vasute;

bulinele negre ale mamaru-tei

Figurine reprezentative pentru fiecare echipa:fluturas si floare.

Paleta "Ghiocel"

ghicitori

cartonase cu imagini ilustrand raspunsul ghicitorilor;

semne de punctua-tie

imagini cu insecte,

flori

de primava

ra;

piramida

ghicitoare

imagine ilustrand copacul

primava-ra

castelul anotimpurilor

mamaru-te

flori multicolo-re

elemente decupate,siluete conturate

foarfeca,aracet,

hartie colorata

CD-muzica

gradina cu flori si gaze

dulciuri

fete zambitoare

pe grupe

pe grupe ,

indivi-dual

Frontal

Pe grupe

Pe grupe

frontal

Pe grupe

Pe grupe

Indivi-dual

Frontal

Pe grupe

Pe grupe

individual

frontal

frontal

Copiii prezinta materiale-le obtinute in urma activitatii la centrele deschise.

orala;frontala

Copiii raspund la ghicitori si aleg imaginea potrivita.

Rezolva corect sarcinile date.

Participa la activitate ca auditor/povestitor

Se grupeaza conform regulii si rezolva corect proba.

Evaluez capacitatea copiilor de a selecta elemente dupa cerinte date.

Aprecieri colective

Asculta raspunsurile colegilor corectandu-i daca este cazul.

Obs. Capacitatii de atentie voluntara

-sunt atenti la etapele de lucru

Copiii lucreaza respectand etapele de lucru,coopereaza si se ajuta in indeplini-rea sarcinilor.

Asculta aprecierile si aplauda echipa care s-a remarcat prin harnicie si raspunsuri corecte.

Aprecieri verbale,colective,individuale.

 

 

 

 

 





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.