Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE LECTIE CLASA a- II-a MATEMATICA - Adunarea si scaderea numerelor naturale cu trecere peste ordin in concentrul 0-100

PROIECT DE LECTIE CLASA a- II-a MATEMATICA - Adunarea si scaderea numerelor naturale cu trecere peste ordin in concentrul 0-100




PROIECT  DE LECTIE

SCOALA NR.11 "I. IORDAN"  TECUCI

CLASA a- II-a A

OBIECTUL : MATEMATICA

SUBIECTUL : Adunarea si scaderea numerelor naturale cu trecere peste ordin in concentrul 0-100

Motivatia:



Aceasta ora favorizeaza exprimarea personalitatii elevilor, le dezvolta imaginatia si spiritul de observatie; ii pregateste pentru rezolvarea unei situatii problematice din viata cotidiana prin cultivarea perseverentei, increderii in sine, a vointei de a duce la bun sfarsit un lucru inceput, a cooperarii in cadrul unui grup, avand un caracter practic sporit prin folosirea metodelor de gandire critica si a inteligentelor multiple.

OBIECTIVE OPERATIONALE

La sfarsitul lectiei elevii trebuie:

O1. - sa-si exprime paprerea in legatura cu activitatea realizata de altcineva, incercand sa descopere eventualele greseli;

O2. - sa gaseasca numere pe baza unor indicii, folosind gandirea critica;

O3. - sa compuna si sa rezolve probleme dupa exercitii date;

O4. - sa gaseasca solutiile unor probleme grupate pe inteligente multiple;

O5. - sa descopere calificativul acordat in urma rezolvarii unor exercitii;

O6. - sa creeze buna dispozitie si dragoste pentru acest obiect;

EVALUARE :

De continut : procesarea informatiilor prin completarea fiselor;

De utilizare a proceselor gandirii: compunerea unor probleme, exercitii in grup.

RESURSELE  SI MANAGEMENTUL TIMPULUI

Resurse materiale: fise, coli, marker;

Resurse de timp : o ora de curs

Resurse umane : 21 de elevi ( lucru in perechi sau in grupe de cate 4-5 elevi)

Resurse procedurale : ciorchinele, Brainstorming, linia valorilor, inteligente multiple, eseul.

DESFASURAREA  LECTIEI

EVOCARE

A. Gasiti cat mai multe operatii pentru ciorchinele dat:

Lucru individual

____ + ____ 35 40

B. Lucrati, apoi verificati exercitiile de pe ecusoane cu colegul de banca.

  1. REALIZAREA SENSULUI

A. Doua inimioare plang. De ce ? (pentru ca asteapta sa le faceti fericite) .

Cum? (oferind suma lor, diferenta lor si de ce nu inveselindu-le alcatuind cu ele o problema)



B.Ganditi! Lucrati in echipa! Cpmunicati! (lucru in grup: 5 grupe a cate 4-5 elevi)

  1. 60 - a = 35

II b - 17 = 52

III c + 28 = 70

IV 70 - (16 + 25 ) =

V 16 + 37 - 10 =

Se prezinta lucrarile, se afiseaza, se evalueaza.

REFLECTIA : Linia valorilor

Lucru pe fise - Cine ajunge mai repede la inima mea?

=

8

8

16

16

ACTIVITATE FRONTALA

Problema - Pomisorul din gradina scolii a varsat astazi ultimele lacrimi : 8 ruginii, cu 9 mai multe galbene si 26 de alte culori specifice toamnei.

Cate "lacrimi" a picurat pomisorul ?

FISE DE LUCRU (inteligente multiple)

GRUPA I

a = 17

b decat a cu 8

c decat b cu 15

Sa se afle a + b - c apoi reprezentati grafic.

GRUPA II Reconstituiti inimioara, lipiti-o si rezolvati exercitiul.

GRUPA III Compuneti cu ajutorul unui desen o problema dupa exercitiul: 7 + 9 - 3 =

GRUPA IV Joc de rol - Se prezinta cu ajutorul unor versuri numerele 5, 10, 15, 20 ( si o recuzita simpla)

GRUPA V  Realizati un mesaj matematic pentru invitati

Se afiseaza lucrarile, se fac aprecieri.

RELAXARE

Rezolvati exercitiile date si corelati rezultatele corecte. Veti gasi astfel calificativul obtinut la aceasta ora (intorcand rezultatele)

EVALUARE

Bifati caseta care credeti ca arata cum va simtiti dupa lectie.







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



CARACTERISTICILE DEZVOLTARII PSIHICE, FIZIOLOGICE SI MOTRICE ALE SCOLARILOR DIN CICLUL PRIMAR
STANDARD DE PREGATIRE PROFESIONALA CONSTRUCTII SI LUCRARI PUBLICE - INSTALATOR RETELE DE DISTRIBUTIE LOCALE SI MAGISTRALE DE GAZE
Formarea imaginilor mintale si rolul lor in strategiile exploratorii tactil-kinestezice
Perspective metodologice asupra analizei de continut
Abordari socio-cognitive ale carierei
Invatamantul postuniversitar
PROIECT DIDACTIC Clasa: a II-a Limba si literatura romana - Textul narativ ,,Cuibul de pasarele", dupa Cezar Petrescu
CAIET DE PRACTICA PEDAGOGICA



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu