Creeaza.com - informatii profesionale despre
Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice


Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE LECTIE Clasa a III-a EDUCATIE CIVICA - ATITUDINI FATA DE ANIMALE

PROIECT DE LECTIE Clasa a III-a EDUCATIE CIVICA - ATITUDINI FATA DE ANIMALE

Scoala cu Cls. I – VIII Nr. 2

Buftea – jud. Ilfov

Clasa a III-a B

Aria curriculara: OM SI SOCIETATE

Disciplina: EDUCATIE CIVICA

Unitatea de invatare: Raporturile noastre cu animalele si plantele

Titlul lectiei: ATITUDINI FATA DE ANIMALE

Tipul lectiei: insusire de noi cunostinte

Institutor: GHIULAI MARIANA

                                                                       PROIECT DE LECTIE

Scopuri:

-        Dobandirea de noi cunostinte despre animale si despre raporturile dintre acestea si oameni ;

-        Dezvoltarea unor comportamente civice, unor atitudini de grija, respect, compasiune, iubire fata de animale si fata de mediul inconjurator; condamnarea comportamentelor reprobabile fata de animale si fata de mediul inconjurator ;

-        Formarea spiritului civic prin constientizarea comportamentului ce trebuie adoptat fata de necuvantatoare;

-        Formarea unor atitudini pozitive de caracter.

Nr. crt.

Obiective operationale

Continuturi adecvate obiectivelor

Strategii didactice

Evaluarea

1.

Pe parcursul si in finalul orei, 95 % dintre elevi vor fi capabili:

O.1. sa descopere in texte cunoscute atitudinea persoanelor fata de animale; obiectivul va fi considerat atins cand vor explica care ar fi trebuit sa fie atitudinea corecta a copiilor fata de animale;

C.O.1. In poeziile “Gandacelul” si “Catelusul schiop”, de Elena Farago, cei 2 copii se comporta cu rautate, cu ura fata de animale; in povestile “Fata babei si fata mosneagului” si “Povestea porcului”, de Ion Creanga, fata mosului si cei doi batrani se comporta cu animalele cu blandete, cu mila, au grija de ele cand sunt bolnave.

- lucrul in echipe de cate 5 elevi;

- explicatia, descoperirea, studiul de caz.

- oral, prin prezentarea fisei de lucru completata.

2.

O.2. sa prezinte in fata clasei sentimentele care le-au fost inspirate in momentul citirii textelor; obiectivul va fi considerat atins cand sentimentele vor fi corect descoperite si elevii isi vor prezenta propriile pareri;

C.O.2. – In cele doua poezii – sentimente de mila, compasiune fata de cele 2 animale nevinovate, dar si de revolta fata de copiii care s-au comportat astfel cu ele; in cele doua povesti – sentimente de dragoste atat din partea personajelor, cat si de respect pentru acestea.

- lucrul in echipe,

- explicatia, demonstratia,

- oral, prin prezentarea in fata clasei a temei.

3.

O.3. sa denumeasca alte atitudini normale si civice ale oamenilor (copiilor) fata de animale salbatice, domestice, in contexte diferite; obiectivul va fi considerat atins cand vor argumenta prin exemple concrete;

C.O.3. Alte atitudini ale omului fata de animale:

- de frica – fata de animalele salbatice, de cele necunoscute;

- de respect pentru orice vietate, pentru ca indiferent  cat de mare sau mica este, are un rost pe lumea aceasta;

- frontal;

- explicatia, exercitiul,

- oral.

4.

O.4. sa redacteze un scurt text (8-10 enunturi) despre felul in care s-au comportat cu un animal bolnav; obiectivul va fi considerat atins cand textile create de copii vor reflecta atitudini, comportamente civice fata de animale.

C.O.4. Textele create de copii.

- individual;

- munca independenta, exercitiul.

- scrisa, independenta.

5.

O.5. sa recunoasca animale ocrotite de lege, explicand de ce sunt ocrotite si de ce in anumite perioade ale anului pescuitul si vanatoarea sunt interzise pentru toate animalele ; obiectivul va fi considerat atins cand explicatiile date vor fi corecte.

C.O.5. Animalele ocrotite de lege sunt cele pe cale de disparitie datorita faptului ca au fost vanate excesiv de catre om ; in tara noastra ele sunt : capra neagra, ursul, rasul. Sunt anumite perioade ale anului (mai ales primavara) cand pescuitul si vanatoarea sunt interzise, animalele fiind in perioada de imperechere.

- lucrul in echipe ;

- explicatia, exercitiul, conversatia.

- orala, prin completarea

MATERIAL DIDACTIC:

-        fise cu textele poeziilor si lecturilor (vezi Anexa 1);

-        fise cu temele de lucru;

-        fise cu rebusuri;

-        planse cu imagini care sa reflecte atitudini ale oamenilor fata de animale;

-        calculator, videoproiector;

-        C.D. – Tablouri Zolan.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

-        CURRICULUM NATIONAL;

-        M.E.C. Programe scolare pentru clasele a III-a si a IV-a. Bucuresti, 2004;

-        Ileana Iepure, Geta Popovici, Maria Tomoiu. “Educatie civica – ghidul invatatorului”. Editura Atelier Didactic, Bucuresti, 2005;

-        Elena Farago. “Poezii”. Editura Ion Creanga, Bucuresti, 1980;

-        Ion Creanga. “Povesti, povestiri, amintiri”. Editura Ion Creanga, Bucuresti, 1985.

                                                                       SCENARIUL DIDACTIC

Nr. crt.

Etapa lectiei/ durata

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

1.

Organizarea clasei

Pregateste materialul didactic, fisele de lucru, fisele de evaluare.

Se pregatesc pentru ora: cartea, caietul, instrumentele de scris.

2.

Captarea atentiei

Invatatoarea le prezinta copiilor un C.D. cu tablouri ale pictorului american Donald Zolan, tablouri ce surprind copii insotiti de animale: caini, pisici, iepurasi, rate, gaste, pui de gaina, boboci de rata etc.

Li se spune copiilor:

“Ati urmarit un material al unui mare artist care, in lucrarile sale, prezinta permanent legaturi dintre copii si animale, mai ales domestice. Despre aceste legaturi care se stabilesc intre oameni si animale vom vorbi noi azi la ora de educatie civica.”

Urmaresc C.D.-ul prezentat.

Asculta.

3.

Anuntarea temei si a obiectivelor operationale

Anunta tema lectiei si enumera obiectivele operationale stabilite.

Asculta.

4.

Predarea noilor cunostinte

Clasa va fi impartita in 4 grupe a cate 5 elevi; fiecare grupa va primi cate o fisa (vezi Anexa 1), cu poeziile “Gandacelul” si “Catelusul schiop”, de Elena Farago si cu fragmente din povestile “Fata babei si fata mosneagului” si “Povestea porcului”, de Ion Creanga.

Li se va spune copiilor:

“Cititi textul fiecarei grupe. Dupa ce l-ati citit cu atentie, trebuie sa completati fisa, scriind:

-cum s-a comportat persoana din text cu animalul respectiv; ce atitudine a avut fata de animal;

-ce sentimente v-au inspirat textile citite;

-cum ati fi procedat voi in locul personajelor respective.

Invatatoarea le prezinta elevilor cateva planse cu animale salbatice, in libertate si de la gradina zoologica; elevii vor fi intrebati cum trebuie sa se comporte cu aceste animale.

Citesc textele de pe fise si completeaza fisa, conform cerintelor.

Citesc textul, prezentandu-l si celorlalte echipe; cate un membru al fiecarei echipe citeste, pe rand rezolvarea fiecarei cerinte. Celelalte echipe corecteaza, intervin.

Raspund la intrebari, subliniind:

- cu animalele salbatice si cu cele pe care nu le cunoastem trebuie sa ne comportam cu respect, fara a le face rau, dar si fara a ne apropia de ele.

5.

Asigurarea feed-back-ului

Li se va cere elevilor sa alcatuiasca un text de 8 – 10 enunturi in care sa prezinte modul in care s-au comportat cu un animal bolnav.

Redacteaza textul, apoi il citesc 7-8 elevi. Textele sunt discutate si apreciate de elevi, conform criteriilor stiute:

-respectarea temei;

-originalitatea;

-folosirea termenilor civici;

-corectitudinea exprimarii.

6.

Evaluarea

Se impart fisele cu rebusuri (vezi Anexa 2). Se citesc cerintele, se dau indicatii.

Elevii completeaza rebusul. Se face autoevaluarea, prin schimbarea lucrarilor intre colegii de banca.

7.

Transferul cunostintelor

Elevii vor fi apreciati asupra modului in care au raspuns la ora; li se va da ca tema: pentru 2 saptamani elevii vor avea de realizat un portofoliu care sa cuprinda:

-        desene, picturi care sa redea atitudinea oamenilor fata de animale;

-        desene, poze cu legatura dintre om si animale;

-        poezii, texte care sa arate aceste lucruri;

-        texte create de elevi.

Asculta, noteaza.

                                                                       ANEXA 1

  1. Cititi cu atentie urmatoarele texte;
  2. Completati:

-        cum s-a comportat persoana din text cu animalul respectiv;

-        ce atitudine a avut fata de animal;

-        ce sentimente v-au inspirat textul;

-        cum ati fi procedat voi in locul persoanei respective.

GRUPA A                                                                                         GRUPA B

  1. GANDACELUL, de Elena Farago                                                   2.CATELUSUL SCHIOP, de Elena Farago

„-De ce m-ai prins prins in pumnul tau                                                         „-Eu am numai trei picioare

Copil frumos, tu nu stii oare                                                                        Si de-abia ma misc: top, top!

Ca-s mic si eu lsi ca ma doare?                                                                    Rad cand ma-ntalnesc copiii,

De ce ma strangi asa de rau?                                                                       Si ma cheama „cuciu schiop”.

Copil ca tine sunt si eu                                                                               Fratii mei ceilalti se joaca

Si-mi place sa ma joc si mie                                                                        Cu copiii toti, dar eu

Si mila trebuie sa-ti fie                                                                                Nu pot alerga ca dansii

De spaima si de plansul meu.                                                                      Ca sunt schiop si cad mereu.

De ce sa vrei sa ma omori?                                                                          Si stau singur toata ziua

Ca am si eu parinti ca tine,                                                                          Si plang mult cand ma gandesc

Si-ar plange mama dupa mine,                                                                    Ca tot schiop voi fi de-acuma

Si-ar plange bietele surori,                                                                          Si tot trist am sa traiesc!

Si-ar plange tata mult de tot.                                                                      Si cand ma gandesc ce bine

Caci am trait abia trei zile.                                                                           M-as juca si eu acum,

Si-acum  indura-te, copile,                                                                          Si-as latra si eu din poarta

Si lasa-ma, ca nu mai pot!”                                                                         La copiii de pe drum!

Asa plangea un gandacel                                                                             Cat sunt de frumosi copiii

In pumnul ce-l strangea sa-l rupa,                                                                Cei cuminti, si cat de mult

Si l-a deschis copilul dupa                                                                           Mi-ar placea sa stau cu dansii,

Ce n-a mai fost nimic din el.                                                                        Sa ma joc si sa-i ascult!

A incercat sa-l mai invie                                                                              Dar copiii rai la suflet

Suflandu-i aripile-n vant,                                                                             Sunt urati, precum e-acel

Dar a cazut in tarna frant                                                                            Care m-a schiopat pe mine,

Si-ancremenit pentru vecie!                                                                         Si nu-i pot iubi de fel!

Scarbit de fapta pa cea rea,                                                                         M-a lovit din rautate

Degeaba plangi acum, copile,                                                                      Cu o piatra in picior,

Ci du-te-n cas-acum si zi-le                                                                         Si-am zacut, si-am plans atata,

Parintilor isprava ta!                                                                                   De credeam ca am sa mor.

Si zi-le ca de-acum ai vrea                                                                           Acum vine si-mi da zahar

Sa ocrotesti cu bunatate                                                                             Si ar vrea sa fie bun,

In cale-ti orice vietate                                                                                 Si-as putea sa-l musc odata

Oricat de far de-nsemnatate                                                                       De picior, sa ma razbun,

Si-oricat de mica ar fi ea!

                                                                                                                Dar il las asa, sa vada

                                                                                                                Raul, ca un biet catel

                                                                                                                Are inima mai buna

                                                                                                                      Decat a avut-o el!”

                        GRUPA C

  1. FATA BABEI SI FATA MOSNEGULUI, de Ion Creanga

(fragment)

            “Si merse ea cat merse pe-un drum, pana ce, din intamplare, ii iesi inainte o catelusa, bolnava ca vai de capul ei si slaba de-i numarai coastele; si cum vazi pe fata, ii zice:

-        Fata frumoasa si harnica, fie-ti mila de mine si ma grijeste, ca ti-oi prinde si eu bine vreodata!

Atunci fetei i se facu mila si, luand catelusa, o spala si-o griji foarte bine. Apoi o lasa acolo si-si cauta de drum, multumita fiind in suflet ca a putut savarsi o fapta buna”.

                  GRUPA D

  1. POVESTEA PORCULUI, de Ion Creanga

(fragment)

“-Mosnege, mosnege! zice baba, nu rade, ca si aceasta-I faptura lul Dumnezeu, ca si noi… Ba poate… si mai nevinovat, sarmanul!

Apoi sprintena ca o copila, face degraba lesie, pregateste de scaldatoare si, ia purcelul il scalda, il trage frumusel cu untura din opait pe la toate incheieturile, il strange  de nas si-l sumuta, ca sa nu se deoache odorul. Apoi il piaptana si-l grijeste asa de bine, ca peste cateva zile il scoate din boala; si cu tarate, cu cojite, purcelul incepe a se infiripa si a creste vazand cu ochii, de-ti era mai mare dragul sa te uiti la el. Iara baba nu stia ce sa faca de bucurie ca are un baiet asa de chipes, de hazliu, de gras ca un pepene! Sa-i fi zis toata lumea ca-i urat si obraznic, ea tinea una si buna, ca baiet ca baietul ei, nu mai este altul!”

                                                                       ANEXA NR. 2

                                               REBUS – ATITUDINI  FATA  DE  ANIMALE

Completand rebusul pe orizontal (1 – 7), veti afla pe vertical cine sunt prietenii lectiei noastre de azi.

           

1.                                                                                                   G R I J A

2.                                                                                            P R I E T E N I

3.                                                                                                         T R I S T

4.                                                                                                        C O M P A S I U N E

5.                                                                                                        D R A G O S T E

6.                                                                                                        M I  L A

7.                                                                                                            R E S P E C T

1.     Pentru ca ne sunt recunoscatoare, trebuie sa avem ………………de animalele noastre.

2.     Animalele ne sunt cei mai buni …………………………..

3.     Catelusul din poezia Elenei Farago era foarte ……………………. ceea ce i se intamplase.

4.     Mila sau ………………

5.     Trebuie sa le aratam necuvantatoarelor iubire sau ………………………..

6.     Sentiment uman la vederea unui animal bolnav.

7.     Ca si oamenii, si animalele trebuie tratate cu ………………………





Proiecte

vezi toate proiectele
 PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICA Matematica-Geometrie CLASA: a VIII-a - Proiectii de puncte, de segmente de dreapta si de drepte pe un plan
 PROIECT DIDACTIC Grupa: mijlocie Expresie grafica si plastica Rochita
 TEHNOLOGIA PRESARII LA RECE - Proiectarea stantei pentru reperu
 Proiect Implementarea SQM in cadrul societatii Ericsson Telecommunication Romania - Managementul Afacerilor prin Proiecte

Lucrari de diploma

vezi toate lucrarile de diploma
 LUCRARE DE DIPLOMA BALNEOFIZIOKINETOTERAPIE SI RECUPERARE - TRATAMENTUL STARII DE RAU ASTMATIC LA COPIL
 Relatiile diplomatice dintre Romania si Austro- Ungaria din a doua jumatate a secolului al XIX-lea
 Proiect de diploma ecologie - calitatea aerului ambiental in regiunea 5 vest
 LUCRARE DE DIPLOMA MANAGEMENT

Lucrari licenta

vezi toate lucrarile de licenta
 LUCRARE DE LICENTA MANAGEMENT CRESTEREA VANZARILOR PRIN METODA IMBUNATATIRII SERVICIILOR CATRE CLIENTI
 CONTABILITATEA FINANCIARA TESTE GRILA LICENTA
 Lucrare de licenta educatie fizica si sport - sistemul de selectie in jocul de handbal pentru copii de 10-11 ani in concordanta cu cerintele handbalul
 Lucrare de licenta - cercetare si analiza financiara asupra deseurilor de ambalaje la sc.ambalaje sa

Lucrari doctorat

vezi toate lucrarile de doctorat
 Doctorat - Modele dinamice de simulare ale accidentelor rutiere produse intre autovehicul si pieton
 Diagnosticul ecografic in unele afectiuni gastroduodenale si hepatobiliare la animalele de companie - TEZA DE DOCTORAT
 LUCRARE DE DOCTORAT ZOOTEHNIE - AMELIORARE - Estimarea valorii economice a caracterelor din obiectivul ameliorarii intr-o linie materna de porcine

Proiecte de atestat

vezi toate proiectele de atestat
 LUCRARE DE ATESTAT - TABLOURI BIDIMENSIONALE
 ATESTAT LA INFORMATICA - Gestionarea unui magazine de confectii
 LUCRARE DE ATESTAT ELECTRONIST - TEHNICA DE CALCUL - Placa de baza
 PROIECT ATESTAT STRUNGAR - Strung frontal


Metodele si tehnicile de instruire
METODE IMPLICATE IN ACTIVITATEA DE PREDARE-INVATARE
INSUCCESUL SI SUCCESUL SCOLAR
POLITICA SI PROCEDURI PENTRU OBSERVAREA PREDARII, INSTRUIRII SI INVATARII - EXEMPLU
PROIECTAREA PROGRAMULUI DE INSTRUIRE
Plantele ierboase
Cadrul juridic de organizare si desfasurare a activitatii de asistenta psihopedagogica
PROIECT DIDACTIC Clasa: a IV-a Educatie civica - Despre admitere si respingere in cadrul grupului

Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu

 


.com Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.