Creeaza.com - informatii profesionale despre
Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice


Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE LECTIE Clasa: a V-a Limba si literatura romana - Vocabularul. Fonetica

PROIECT DE LECTIE Clasa: a V-a Limba si literatura romana - Vocabularul. Fonetica



              PROIECT DE LECTIE

Data: 05.06.2007

Profesor:

Clasa: a V-a B

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Tema: Vocabularul. Fonetica

Tipul lectiei:   recapitulare finala

Timp: 50’

OBIECTIVE OPERATIONALE

La sfarsitul activitatii didactice, elevii vor fi capabili:

O1   sa recunoasca structura fonetica a unui cuvant;

O2   sa identifice regionalismele, arhaismele si neologismele dintr-un text dat;

O3   sa gaseasca sinonimele si antonimele unor cuvinte date;

O4   sa alcatuiasca familia lexicala / campul lexical al unor cuvinte indicate;

O5   sa formeze cuvinte noi pornind de la un cuvant de baza, prin derivare cu sufixe

        si prefixe;

O6   sa desparta corect cuvintele in silabe;

O7   sa identifice diftongii, triftongii si vocalele in hiat din cuvintele date;

O8   sa utilizeze un limbaj adecvat situatiei de comunicare;

RESURSE EDUCATIONALE

q                Continuturi vizate conform programei si manualului;

q                Capacitatile receptive normale ale elevilor de clasa a V-a;

q                Timp la dispozitie: 50'

STRATEGIA DIDACTICA

q      METODE SI PROCEDEE: exercitiul complex (recunoastere, exemplificare,

                                                                    identificare, despartire in silabe, etc), conversatia,

                                                                    explicatia, rebusul, expunerea,

q   MIJLOACE DE INVATAMANT:  fise de lucru, caietul, tabla.

q      FORME DE ORGANIZARE: activitate frontala, alternativ cu activitate

                                                  independenta si in perechi.

q      FORME DE EVALUARE: orala si scrisa ( intarirea raspunsurilor, observatia

                                             sistematica)

                                            

                                                SCENARIU DIDACTIC

 T

Momentele lectiei si obiectivele operationale

  

           Continuturi

Forme de organi-zare

Metode si procedee

Resurse

Probe de  evaluare

Moment organizatoric

• Verificarea prezentei elevilor;

• Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea in mod eficient a evenimentelor instruirii;

Frontal

Conversatia

  

Verificarea temei si a cunostintelor anterioare

• Verificarea temei pentru acasa.

• Elevii sunt solicitati sa-si aminteasca aspectele invatate legate de dialog(definitie, formule de initiere si de incheiere).

Frontal

Individual

Conversatia

Expunerea

Caietele elevilor

Elevii citesc selectiv tema pentru acasa

 

   3’

Captarea  atentiei elevilor

• Elevii vor completa rebusul din fisa de lucru nr 1, descoperind pe verticalele A-B si C-D titlul lectiei de recapitulare.

• Profesorul scrie titlul pe tabla si anunta obiectivele lectiei.

Individual

Rebusul

Conversatia

 

Fisa de lucru nr 1

Elevii descopera titlul lectiei „Vocabularul. Fonetica.”

42’

 

Conducerea invatarii si asigurarea feed-back-ului

O1, O2, O3,

O4, O5, O6,

O7, O8

• Elevii sunt solicitati sa rezolve exercitiile din fisa nr 2 referitoare la vocabular.

In urma acestor exercitii elevii isi vor aminti: forma si continutul cuvintelor, arhaismele, regionalismele si neologismele, derivarea, familia si campul lexical, sinonimele, antonimele.

• Elevii sunt solicitati sa rezolve exercitiile de fonetica de pe fisa nr 2.

In urma rezolvarii exercitiilor, elevii isi vor aminti urmatoarele notiuni de fonetica : sunetele limbii romane, grupurile de sunete :diftongi, triftongi, vocalele in hiat, despartirea cuvintelor in silabe, accentul.

Individual

Lucru in perechi

Conversatia

Exercitiul

Observatia

Explicatia

Expunerea

Tabla

Fisa de lucru nr 2

Elevii vor rezolva exercitiile de vocabular din fisa nr. 2

Elevii vor rezolva exercitiile de fonetica din fisa nr 2

1’

Asigurarea retentiei si a transferului

Alcatuiti o compunere cu titlul „O calatorie in Tara Povestilor”, in care sa folositi sinonimele si antonimele cuvintelor: minunat, prieten, vioi, a zice, precum si cuvintele care contin diftongi si triftongi: caleasca, teama, veneau, aripioara, poiana, floare.

                                                                  

                                                                             FISA NR 1

 

Raspundeti la intrebarile de mai jos si completati rebusul.

Pe verticalele A -  B si C – D veti descoperi titlul lectiei de astazi.

                                                                         A       C

                                                 1


                                     2

                                                                3

                                                                4

                                          5

            

                      6

                7

      

                                                                  8

                              9

                                                                         B        D

                     

  1. Dati sinonimul  cuvantului “lila”.
  2. Dati un sinonim pentru cuvantul regional “barabula”.
  3. Sunetele : “b, c, d, f, g, h,..” se numesc. .
  4. Cum se numesc cuvintele cu forme diferite si sensuri opuse?
  5. “A avea, a vrea, a fi” sunt  auxiliare.
  6. Derivati cu prefix cuvantul “facut”.
  7. Cum se numesc cuvintele folosite in anumite regiuni ale tarii?
  8. Pronuntarea mai intensa a unei silabe intr-un cuvant se numeste. .
  9. Semnul grafic al unui sunet se numeste l- - - - - .

                                                                    FISA NR 2

 

                                                              exercitii de vocabular

 

1.  a)  Indicati forma si continutul fiecaruia dintre cuvintele: corn, ceapa.

b)     Introduceti cuvintele explicate in propozitii potrivite.

2. Din lista de cuvinte de mai jos, subliniaza arhaismele cu o linie, regionalismele cu doua linii si neologismele cu trei linii: buzdugan, week-end, curechi, papusoi, ienicer, pizza, spaghete, coltun,

stergar, pasa.

3. Precizati cum s-au format urmatoarele cuvinte: barbatesc, luminos, nevazut, regasi, romanesc.

4. Formati familia lexicala a cuvantului “floare”.

5. Alcatuiti campul lexical care cuprinde nume de animale domestice.

6. Gasiti cate un sinonim si un antonim pentru cuvintele : a fugi, bucuros, gigantic.

                                                          exercitii de fonetica

1. Identifica vocalele, consoanele si semivocalele din urmatoarele cuvinte: alfabet, aer, abia, elevi, iarba,  perdea.

2. Subliniaza diftongii si triftongii din cuvintele : acuarela, leoarca, biata, vedeai, coapta, inimioara.

3. Dati exemple de doua cuvinte care sa contina vocale in hiat.

4. Precizeaza care cuvinte sunt despartite corect. Incercuieste varianta potrivita.

a)     stro – pi – toa – re;  co – pac;  u – ri – as; 

b)     stro – pi – to – a – re;  cop – ac;  ur – i – as.

5. Indicati pe ce silaba cade accentul in cuvintele urmatoare: popor; soare, canta, actor, geanta.





Proiecte

vezi toate proiectele
 PROIECT DIDACTIC - PRIMAVARA- FLORI- CULORI
 PROIECT DIDACTIC 3-5 ani dezvoltarea limbajului si a comunicarii orale - „Cine face, ce face”
 Proiect actionari electrice - sistem de actionare in patru cadrane
 PROIECT - Ingineria reglarii automate - sistemul de reglare automata a unei actionari cu motor electric

Lucrari de diploma

vezi toate lucrarile de diploma
 Lucrare de diploma asistent medical generalist - ingrijirea pacientei cu prolaps genital
 Spatiul romanesc, intre diplomatie si conflict in Evul Mediu
 Lucrare de diploma finante - banci - analiza cifrei de afaceri la s.c. imprex s.r.l. bucuresti
 LUCRARE DE DIPLOMA MANAGEMENT - MANAGEMENTUL CALITATII APLICAT IN DOMENIUL FABRICARII BERII. STUDIU DE CAZ - FABRICA DE BERE SEBES

Lucrari licenta

vezi toate lucrarile de licenta
 LUCRARE DE LICENTA CONTABILITATE - POLITICI SI TRATAMENTE CONTABILE PRIVIND STOCURILE (IAS 2)
 LUCRARE DE LICENTA - FACULTATEA DE EDUCATIE FIZICA SI SPORT
 Lucrare de licenta - cercetare si analiza financiara asupra deseurilor de ambalaje la sc.ambalaje sa
 LUCRARE DE LICENTA - Asigurarea calitatii la firma Trans

Lucrari doctorat

vezi toate lucrarile de doctorat
 Doctorat - Modele dinamice de simulare ale accidentelor rutiere produse intre autovehicul si pieton
 Diagnosticul ecografic in unele afectiuni gastroduodenale si hepatobiliare la animalele de companie - TEZA DE DOCTORAT
 LUCRARE DE DOCTORAT ZOOTEHNIE - AMELIORARE - Estimarea valorii economice a caracterelor din obiectivul ameliorarii intr-o linie materna de porcine

Proiecte de atestat

vezi toate proiectele de atestat
 PROIECT ATESTAT MATEMATICA-INFORMATICA - CALUTUL INTELIGENT
 Lucrare atestat Tehnician operator tehnica de calcul - Sursa de tensiune cu tranzistoare npn
 GENERATOR DE TESTE GRILA - Proiect atestat Visual FOX PRO
 Lucrare atestat Tehnician in turism - CALITATEA SERVICIILOR TURISTICE




Formarea notiunilor la nevazatori
Animalele din regiunea ta
Rolul mediului in devoltarea psihica
Despre habitate
Aptitudine, tact si competenta pedagogica - profesor
Perspective teoretice asupra motivatiei
Strategii de stimulare a motivatiei elevilor
Predarea / invatarea integrata – nivel superior de aplicare a principiului interdisciplinaritatii


Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu

 


.com Copyright © 2015 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.