Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE LECTIE Clasa: a XII-a LIMBA SI LITERATURA ROMANA - Simbolismul - George Bacovia

PROIECT DE LECTIE Clasa: a XII-a LIMBA SI LITERATURA ROMANA - Simbolismul - George Bacovia




LIMBA SI LITERATURA ROMANA

PROIECT DE LECTIE

Data:

Clasa: a XII-a F

Subiectul: Simbolismul - George Bacovia



Tipul lectiei: transmitere de cunostinte

Timp: 50 min.

Obiective cognitive: 

sa defineasca simbolismul ;

sa identifice in textele date trasaturi ale liricii simboliste ;

sa recunoasca teme si motive simboliste ;

sa identifice si sa explice simbolurile in poeziile date ;

sa argumenteze apartenenta unei poezii la curentul simbolist .

Obiective afective

sa integreze noile informatii in sistemul propriu de valori,

sa aprecieze noile informatii ca utile si folositoare;

Metode si procedee: conversatia; lucrul cu manualul, cu alte carti si cu fisele de lucru; lectura selectiva; demonstratia;

invatarea prin descoperire, comparatia, problematizarea.

Mijloace de invatamant: fise de lucru, manualul.

Bibliografie -Bote, Lidia, Simbolismul romanesc, Bucuresti, 1966 ;

-Jean Chevalier, Alain Gheerbrant, Dictionar de simboluri, vol. 2,3, Editura Artemis, Bucuresti ;

-Dictionar analitic de opere literare romanesti,vol 3, coord.Ion Pop, Casa Cartii de Stiinta, Cluj-Napoca, 2001

-Dersidan, Ioan, Metodica predarii limbii si literaturii romane, Casa Cartii de Stiinta, Cluj-Napoca, 2003

-Ghid de evaluare. Limba si literatura romana, Editura Aramis, Bucuresti, 2001

-Limba si literatura romana, Manual pentru clasa a XII-a, Editura Art, 2008

-Lovinescu, Eugen, Istoria literaturii romane contemporane, Editura Minerva,1989.

Scenariul didactic

Momentul lectiei

Obiective

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Timp

Strategii didactice

Evaluare

1.Moment organizatoric

Asigurarea conditiilor optime pentru inceperea lectiei.

- salutul, stabilirea linistii.

2.Actualizarea cunostintelor

Profesorul verifica tema.

Aminteste elevilor definitia termenului stilizare si a notiunii de simbol, discutate ora trecuta.

-elevii participa activ la lectie.

Conversatia

3.Anuntarea subiectului lectiei noi si a obiectivelor

O1 sa defineasca simbolismul ;

O2 sa identifice in textele date trasaturi ale liricii simboliste ;

O3 sa recunoasca teme si motive simboliste ;

O4 sa identifice si sa explice simbolurile in poeziile date ;

Vom face azi o prezentare generala a operei lui George Bacovia, poetul cu aripile de plumb; vom defini simbolismul; vom observa teme si motive simboliste; vom distinge trasaturi ale liricii; vom identifica si vom explica simbolul in alte poezii .



Elevii isi noteaza data si titlul pe caiete; asculta cu atentie obiectivele lectiei.

Conversatia

4.Transmiterea/ dobandirea noilor cunostinte

O1 sa defineasca simbolismul ;

O2 sa identifice in textele date trasaturi ale liricii simboliste ;

O3 sa recunoasca teme si motive simboliste ;

O4 sa identifice si sa explice simbolurile in poeziile date ;

Identificarea temelor fundamentale ale liricii bacoviene precum si arta poetica:

lumea orasului de provincie, a targului sufocant, mahalaua, orasul in ruina, orasul - muzeu al figurilor de ceara;

singuratatea: camera poetului, dragostea si actul reflex al creatiei;

natura ca stare de spirit (anotimpurile, apa);

iubirea (fecioara palida si privita ironic);

moartea (senzatie de funebru, dezagregarea totala)

Arta poetica: muzica, cromatica, olfactivul

Ilustrarea fiecarei teme a creatiei cu versuri specifice

Activitatea frontala

Activitate independenta

Observatia

Lucru individual

Observare sistematica

Observare sistematica

5.Asigurarea retentiei si a transferului

O5 sa argumenteze apartenenta unei poezii la curentul simbolist .

6.Asigurarea feedback-ului

Se realizeaza pe intregul parcurs al orei, prin aprecieri verbale

7.Evaluarea performantelor

8.Tema pentru acasa







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



Ce ar trebui sa stii despre zona in care traiesti ?
Sistemul de scriere Braille
Introducere in statistica educationala
Test de evaluare initiala - Limba si literatura romana - clasa a IV-a
Consilierea si orientarea carierei. O sarcina a tuturor
TRANSDISCIPLINARITATEA - O NOUA ABORDARE A INVATARII
Standarde ocupationale, profiluri ocupationale si standarde de pregatire profesionala pentru meseria ZIDAR PIETRAR
Zonele defavorizate



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu