Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice



Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC CLASA a III-a MATEMATICA - UNITATI DE MASURA PENTRU TIMP

PROIECT DIDACTIC CLASA a III-a MATEMATICA - UNITATI DE MASURA PENTRU TIMP



PROIECT DIDACTIC

CLASA aIIIa A  inv.

DISCIPLINA:MATEMATICA  Sc.”Al.Piru”Margineni-

UNITATEA DE INVATARE:UNITATI DE MASURA  Bacau

CONTINUT:UNITATI DE MASURA PENTRU TIMP

ELEMENT DE CONTINUT:SAPTAMANA , LUNA , ANUL .

TIPUL LECTIEI:MIXTA

OBIECTIVE-CADRU/OBIECTIVE DE REFERINTA:1.7.,1.8.,2.6.3.1.,4.2.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

  1. COGNITIVE:

O.C.1-sa denumeasca,sa enumere corect zilele saptamanii,lunile anului;   O.C.2-sa sesizeze relatiile dintre zi,saptamana,luna,an;



O.C.3-sa stabileasca semnificatia notiunii de “an bisect”;

O.C.4-sa rezolve probleme cu unitatile de masura pentru timp invatate;

O.C.5-sa rezolve corect exercitiile propuse;

B. AFECTIVE:

O.A.1-vor manifesta interes pentru rezolvarea sarcinilor date;

O.A.2-vormaprecia participarea lor la buna desfasurare a activitatii.

C.MOTRICE:

O.M.1-sa execute miscari in conformitate cu cerintele disciplinei;

O.M.2-sa scie corect si estetic pe caiete si la tabla;

RESURSE:

A. BIBLIOGRAFICE:

1. oficiale:

Curriculum National.Programe scolare pentru invatamantul primar,Bucuresti,1998

Aurel Maior,Nicu Ploscariu,Matematica,manual pentru clasa aIIIa,Bucuresti,Aramis,2002

2.pedagogice:

- Constantin Cucos(coordonator)-Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si grade didactice,Polirom,1998

- Elena Joita-Didactica aplicata.Invatamantul primar,Ed.Gheorghe Alexandru,1994

3.metodico-didactice:

-Costica Lupu,Metodica predarii matematicii.Manual pentru clasa a XII a –licee pedagogice,Pitesti,Ed.Paralela 45,1999.

B. METODOLOGICE:

a. strategie didactica

-inductiv-deductiva,algoritmica;

b. metode si procedee

-conversatia,explicatia,exercitiul,observarea algoritmizata,problematizarea,analiza si sinteza.

c. forme de organizare

-frontala si individuala.

d. mijloace didactice

-planse cu desene,fisa de lucru,fisa de evaluare.

C.TEMPORALE:

-50-minute;

-modulul de ore prevazut in programa-8 ore;

-locul lectiei in modul-a V a ora.

EVENIMENTELE LECTIEI-CONTINUTURI-STRATEGIE

OBIECTIVE

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA

ELEVULUI

O.A.1.

O.A.1.

O.M.1.

1.CAPTAREA ATENTIEI:

Propun elevilor rezolvarea orala a catorva probleme recreative:

“Andrei iese la joaca la ora 16,00.Se joaca 2 ore si un sfert. la ce ora intra in casa?”

“Alina a inceput sa picteze la ora 5:20 si a terminat 3 ore mai tarziu. Cat era ceasul cand a terminat?”

“Trei trenuri pleaca dintr-o gara unul dupa altul,la interval de un sfert de ora. Primul pleaca la 10:30.La ce ore pleaca celelalte trenuri?”

2.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR:

Comunic continutul invatarii si performantele asteptate: sa cunoasca unitatile de masura pentru timp (saptamana, luna, anul) sa opereze corect cu acestea si sa rezolve corect probleme.

Notez titlul lectiei pe tabla:

UNITATI DE MASURA PENTRU TIMP:

SAPTAMANA, LUNA, ANUL.

3.ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR:

Cu ajutorul plansei de mai jos, voi solicita elevilor :


- sa stabileasca o corespondenta intre ora indicata pe cadranul ceasului si ora scrisa mai jos.

Se rezolva apoi si alte exercitii propuse pe tabla.

Elevii asculta cerintele cu atentie si raspund corect

Scriu titlul lectiei pe caiete.

Rezolva corect exercitiul,

stabilind corespondenta

O.C.1.

O.A.1.

O.C.2.

O.C.1.

O.A.1.

O.C.2.

O.C.3.

O.A.1.

O.M.1.


O.C.5.

O.M.2.

O.A.1.

O.C.1.

O.C.5.

O.C.4.

O.C.4.

O.C.5.

O.A.1.

O.M.1.

O.C.4.

O.C.5

O.A.1.

O.M.1.

O.C.1.

O.C.2.

O.C.3.

O.A.2.

O.M.1.

O.A.2.

4.PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI NOII INVATARI:

Atrag atentia asupra plansei pe care este scris calendarul anului 2004.

“In ce zi suntem astazi?”

Se cere apoi elevilor sa observe cu atentie plansa.

5.DIRIJAREA INVATARII:

Formulez sarcinile de invatare:

1.Observarea plansei si gruparea zilelor in saptamana, a saptamanilor in luna,a lunilor in an.

2.Enumerarea zilelor saptamanii, a lunilor anului.

- Cate zile sunt intr-o saptamana? Care sunt acestea?

- Cate saptamani sunt intr-o luna?

- Cate zile sunt intr-o luna?(28,29,30,31).

- Cate luni are anul?

- Cate zile are anul?

Se  introduce notiunea de an bisect(luna februarie are29 de zile.

Se noteaza apoi pe tabla, cu ajutorul elevilor,schema lectiei:

SAPTAMANA, LUNA, ANUL


1 saptamana = 7 zile(luni, marti,miercuri,joi,vineri,

sambata,duminica)

1 luna  = 28/29,30,31 zile

12 luni  = 1 an

(ianuarie,februarie,martie,aprilie,mai,iunie,iulie,august,

septembrie,octombrie,noiembrie,decembrie)

1 an  =365,366zile(an bisect-februarie=29 zile)

Se rezolva apoi exercitiile si problemele propuse la tabla si pe planse.(cuprinse in anexe)

6.OBTINEREA PERFORMANTELOR:

Solicit elevii in rezolvarea urmatorului exercitiu:

Completeaza propozitiile cu zilele saptamanii care lipsesc:

Daca astazi este vineri, ieri a fost _____________ .

Maine va fi luni, deci astazi este ______________ .

Ieri a fost luni, deci astazi este _______________ .

Astazi este vineri, deci maine va fi ____________ .

Ieri a fost marti, deci maine va fi ______________ .

Maine va fi vineri, deci ieri a fost _____________ .

7. FEEDBACK-UL

Solicit elevilor sa rezolve urmatorul exercitiu:

Priveste cu atentie calendarul lunii iunie. Completeaza apoi propozitiile:

Trei iunie este o zi de ____________.

In a treia sambata din luna va fi data de ________.

In a doua duminica din luna va fi data de _______ .

Zilele de joi au urmatoarele date ______________.

In a treia zi de joi a lunii va fi data de ___________.

Luna iunie se termina intr-o zi de _____________ .

20 Iunie este o zi de ______________ .

8. EVALUAREA

Impart fisele de evaluare si explic fiecare item.

Fac aprecieri verbale colective si individuale asupra modului cum s-au implicat in desfasurarea lectiei si obtinerea performantelor.

9. RETENTIA

Solicit elevilor sa denumeasca in mod corect:

zilele saptamanii

numarul de zile pe care il poate avea o luna

numarul lunilor din an

notiunea de an bisect

Se cere realizarea unor transformari simple, folosind unitatile de masura pentru timp invatate.

10. TRANSFERUL

Propun rezolvarea exercitiilor 1 si 2 pagina 102.

Un elev localizeaza pe calendarul de pe plansa ziua.

Observa si raspunde corect la intrebari.

Elevii noteaza pe caiete schema lectiei.

Elevii rezolva cu atentie exercitiile si problemele propuse.

Elevii completeaza cu atentie datele care lipsesc.

Elevii raspund solicitarilor cerute.

Elevii rezolva fisa de evaluare. Isi manifesta satisfactia sau insatisfactia asupra performantelor obtinute

Elevii raspund solicitarilor.

Se mobilizeaza pentru o proxima activitate.








Politica de confidentialitate

.com Copyright © 2020 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Proiecte

vezi toate proiectele
 PROIECT DE LECTIE Clasa: I Matematica - Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin
 Proiect didactic Grupa: mijlocie - Consolidarea mersului in echilibru pe o linie trasata pe sol (30 cm)
 Redresor electronic automat pentru incarcarea bateriilor auto - proiect atestat
 Proiectarea instalatiilor de alimentare ale motoarelor cu aprindere prin scanteie cu carburator

Lucrari de diploma

vezi toate lucrarile de diploma
 Lucrare de diploma - eritrodermia psoriazica
 ACTIUNEA DIPLOMATICA A ROMANIEI LA CONFERINTA DE PACE DE LA PARIS (1946-1947)
 Proiect diploma Finante Banci - REALIZAREA INSPECTIEI FISCALE LA O SOCIETATE COMERCIALA
 Lucrare de diploma managementul firmei “diagnosticul si evaluarea firmei”

Lucrari licenta

vezi toate lucrarile de licenta
 CONTABILITATEA FINANCIARA TESTE GRILA LICENTA
 LUCRARE DE LICENTA - FACULTATEA DE EDUCATIE FIZICA SI SPORT
 Lucrare de licenta stiintele naturii siecologie - 'surse de poluare a clisurii dunarii”
 LUCRARE DE LICENTA - Gestiunea stocurilor de materii prime si materiale

Lucrari doctorat

vezi toate lucrarile de doctorat
 Doctorat - Modele dinamice de simulare ale accidentelor rutiere produse intre autovehicul si pieton
 Diagnosticul ecografic in unele afectiuni gastroduodenale si hepatobiliare la animalele de companie - TEZA DE DOCTORAT
 LUCRARE DE DOCTORAT ZOOTEHNIE - AMELIORARE - Estimarea valorii economice a caracterelor din obiectivul ameliorarii intr-o linie materna de porcine

Proiecte de atestat

vezi toate proiectele de atestat
 Proiect atestat informatica- Tehnician operator tehnica de calcul - Unitati de Stocare
 LUCRARE DE ATESTAT ELECTRONIST - TEHNICA DE CALCUL - Placa de baza
 ATESTAT PROFESIONAL LA INFORMATICA - programare FoxPro for Windows
 Proiect atestat tehnician in turism - carnaval la venezia




Motivatia - definitie si caracterizare generala
PROIECT DE LECTIE Clasa a III-a EDUCATIE CIVICA - ATITUDINI FATA DE ANIMALE
PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIONAL-TERAPEUTICA Clasa: a V-a - Ne jucam, invatam
INVATAREA PRIN COOPERARE. PREZENTARE GENERALA
Abordarea creativa a continuturilor procesului de invatamant
SOCIALIZAREA, LUAREA DECIZIEI SI VIITORUL
Invatamantul postuniversitar
Notiunea de grup. Tipologia grupului


Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu