Creeaza.com - informatii profesionale despre
Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice


Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC CLASA: a I-a - Matematica - Masurarea timpului

PROIECT DIDACTIC CLASA: a I-a - Matematica - Masurarea timpului

PROIECT DIDACTIC

SCOALA CU CLASELE I-VIII SATU MARE

           CLASA: I A

PROFESOR:

ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte

DISCIPLINA: Matematica

UNITATEA DE INVATARE: Unitati de masura

SUBIECTUL: Masurarea timpului

TIPUL LECTIEI: mixta

OBIECTIV FUNDAMENTAL: cunoasterea unitatilor de masura     pentru timp

OBIECTIVE OPERATIONALE:     

                      O1 –sa cunoasca vocabularul matematic;

                      O2 –sa intuiasca cu ce se masoara timpul;

                      O3 –sa cunoasca unitatile de masura pentru timp(ora , ziua);

                      O4 –sa citeasca orele fixe pe ceas;

                      O5 –sa rezolve probleme a caror continut este legat de notiunea timp;

                      STRATEGII DIDACTICE:

a.      resurse procedurale: conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea, exercitiul, observatia, auditia

b.     resurse materiale: diverse ceasuri, ceas de carton manevrabil,  fise de lucru

c.      resurse TIC:

http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/bimbam-ceasul

http://www.didactic.ro/materiale-didactice/63563_ceasul-unitate-de-masura-pentru-timp

http://www.didactic.ro/materiale-didactice/63944_ceasul

d.     forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

e.      resurse temporale: 45 minute

BILBLIOGRAFIE:

- Ministerul Educatiei si Cercetarii, Programa Scolara – clasele I si a II-a, Editura „Didactica Press”, Bucuresti, 2004;

- Lupu C., Savulescu D., Metodica predarii matematicii, Editura „Paralela 45”, Bucuresti, 1998.

- Pacearca,Stefan;  Mogos,Mariana, Matematica, Manual pentru clasa I, Ed. Aramis, Bucuresti, 2004.


Secventele lectiei

Continutul instructiv- educativ

Strategia didactica

Evaluare

Metode si procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

Moment organizatoric

2`

       Asigur conditiile optime pentru desfasurarea lectiei. Cer elevilor sa-si pregateasca materialele necesare pentru ora de matematica:caiete, manualul si instrumentele de scris.

Reactualizarea cunostintelor

5`

- Despre ce am discutat ora trecuta la matematica?

- Cum masuram masa corpurilor?

- De ce masuram masa corpurilor?

- Ce am mai invatat sa masuram?

- Cu ce putem masura lungimea? Dar capacitatea?

Conversatia

Frontal

Evaluarea cunostintelor dobandite anterior

Captarea atentiei

3`

    Se va audia cantecul Ceasul al grupului Bimbam.

http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/bimbam-ceasul

    - Despre ce este vorba in cantec?

    - La ce foloseste ceasul?

Auditia

Conversatia

Internet

Calculator

Frontal

Capacitatea de a sesiza mesajul cantecului

Enuntarea temei si a obiectivelor

2`

-  Astazi vom invata cum se masoara timpul.

Vom scrie titlul pe tabla.

-   Daca veti fi atenti vom reusi impreuna sa aflam cu ce se masoara timpul, cum se masoara, cum se citeste ceasul si multe alte lucruri.

Conversatia

Explicatia

Frontal

Capacitatea de a se concentra astfel incat sa inteleaga explicatiile

Dirijarea invatarii

20`

- Ce stiti voi despre masurarea timpului?

·        Se masoara cu ceasul;

·        Ceasul arata ora;

·        Timpul se masoara in ore, zile, saptamani, luni, ani.

     Le voi prezenta diferite tipuri de ceasuri: de mana, de perete, de masa(http://www.didactic.ro/materiale-didactice/63944_ceasul  -slide 1-11)

     Elevii sunt  impartiti in trei grupe. Fiecare grupa va primi cate o fisa cu imaginea unui ceas(Anexa 2, 3, 4), iar fiecare fisa va contine aceleasi cerinte:

Cate numere sunt pe cadranul ceasului?

Ce reprezinta acestea?

Cate „ace” are ceasul?

Cum sunt ele? Ce credeti ca arata fiecare?

  Se va prezenta citirea orelor pe ceas(0- 12; 12- 24) folosind prezentarea PowerPoint: http://www.didactic.ro/materiale-didactice/63563_ceasul-unitate-de-masura-pentru-timp  slide 5

Fiecare elev va primi o fisa de lucru”(Anexa 5)  pe care o va lucra simultan cu elevul care lucreaza la „ceasul model.

    

    Se va folosi prezentarea PowerPoint pentru a fixa cunostintele dobandite. Elevii vor asculta de cate ori se aude clopotul pentru a indica ora potrivita, apoi vor alege unitatile de masura potrvite pentru masurarea timpului.( http://www.didactic.ro/materiale-didactice/63944_ceasul  slide 12-44)

Conversatia

Explicatia

Observatia

Demonstratia

Explicatia

Exercitiul

Problematizarea

Prezentare PowerPoint

Videoproiector

Fise de lucru

Ceas din carton manevrabil

Prezentare PowerPoint

Videoproiector

Prezentare PowerPoint

Videoproiector

Frontal

Pe grupe

Frontal si individual

Frontal

Cunostintele anterioare despre masurarea timpului

Capacitaea elevilor de a observa ceasul

Capacitatea elevilor de a citi si de a desena orele fixe pe ceas

Capacitatea de a indica ora numarand bataile clopotului si de a recunoaste unitatile de masura potrivite

Realizarea feed-back- ului

10`

         Elevii vor primi spre rezolvare o fisa de evaluare (Anexa 6).

Exercitiul

Fisa de evaluare

Individual

Capacitatea elevilor de a citi si de a desena orele fixe pe ceas

Asigurarea retentiei si a transferului

3`

       Se vor pune cateva intrebari privind cunostintele acumulate pe parcursul lectiei. Elevii vor afla ca in ora urmatoare vor invata despre alte unitati de masura a timpului: saptamana, luna.

     Li se va explica tema pentru acasa:exercitiile 4, 5 de la pagina 101 din manual.

Conversatia

Explicatia

Manual

Frontal


Anexa 1

Ceasul

 

BIMBAM

De dis de dimineata,
Atunci cand te trezesti
Auzi cum bate ceasul
Si nu mai lenevesti

Tic-tac, tic-tac
Te indruma la tot pasul
Prietenul tau ceasul
Tic-tac, tic-tac, tic-tac
Tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac
Tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac

Cu ceasul din perete
Adesea te consulti
Sa stii care-i programul
Doar sunetul i-asculti

Tic-tac, tic-tac
Te indruma la tot pasul
Prietenul tau ceasul
Tic-tac, tic-tac, tic-tac
Tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac
Tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac, tic-tac
Tic-tac!

Anexa 2

Grupa 1

wcb42  clock

1.Cate numere sunt pe cadranul ceasului?

.

2.Ce reprezinta acestea?

..

3. Cate „ace” are ceasul?

..

4.Cum sunt ele? Ce credeti ca arata fiecare?

..

..

Anexa 3

Grupa 2

Memory-Ellie-Clock

1.Cate numere sunt pe cadranul ceasului?

.

2.Ce reprezinta acestea?

..

3. Cate „ace” are ceasul?

..

4.Cum sunt ele? Ce credeti ca arata fiecare?

..

..

Anexa 4

Grupa 3

flower  clock

1.Cate numere sunt pe cadranul ceasului?

.

2.Ce reprezinta acestea?

..

3. Cate „ace” are ceasul?

..

4.Cum sunt ele? Ce credeti ca arata fiecare?

..

..

Anexa 5

imagesNumele .

Stii cat e ora?

Fisa de lucru

 1. Observa ceasurile desenate. Scrie ce ora indica fiecare.


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

      

2.                  Deseneaza orele cerute pe ceasurile de mai jos:

images1                      images1                  images1

                 ora 14                                           ora  9                                         ora 17

Anexa 6

Nume si prenume: ……………………………………………….      

 Data : …………..….

Fisa de evaluare

Masurarea timpului

1.               Scrie care sunt orele fixe pe ceas :

                                                                 

Text Box: De la  12 la 24                ora  ……                               ora  ……                                    ora  ……Text Box: De la 0 la 12                   ora  ……                               ora   …..                                    ora  …..

     

     2.    Deseneaza  pe ceas ora indicata:

 

                                    

Text Box: Programul  scolar  incepe la ora  13.Text Box: Servesc cina la ora  18.Text Box: Dimineata, ma trezesc la ora 6





Proiecte

vezi toate proiectele
 PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTICA Matematica-Geometrie CLASA: a VIII-a - Proiectii de puncte, de segmente de dreapta si de drepte pe un plan
 PROIECT DIDACTIC Grupa: mijlocie Expresie grafica si plastica Rochita
 TEHNOLOGIA PRESARII LA RECE - Proiectarea stantei pentru reperu
 Proiect Implementarea SQM in cadrul societatii Ericsson Telecommunication Romania - Managementul Afacerilor prin Proiecte

Lucrari de diploma

vezi toate lucrarile de diploma
 LUCRARE DE DIPLOMA BALNEOFIZIOKINETOTERAPIE SI RECUPERARE - TRATAMENTUL STARII DE RAU ASTMATIC LA COPIL
 Relatiile diplomatice dintre Romania si Austro- Ungaria din a doua jumatate a secolului al XIX-lea
 Proiect de diploma ecologie - calitatea aerului ambiental in regiunea 5 vest
 LUCRARE DE DIPLOMA MANAGEMENT

Lucrari licenta

vezi toate lucrarile de licenta
 LUCRARE DE LICENTA MANAGEMENT CRESTEREA VANZARILOR PRIN METODA IMBUNATATIRII SERVICIILOR CATRE CLIENTI
 CONTABILITATEA FINANCIARA TESTE GRILA LICENTA
 Lucrare de licenta educatie fizica si sport - sistemul de selectie in jocul de handbal pentru copii de 10-11 ani in concordanta cu cerintele handbalul
 Lucrare de licenta - cercetare si analiza financiara asupra deseurilor de ambalaje la sc.ambalaje sa

Lucrari doctorat

vezi toate lucrarile de doctorat
 Doctorat - Modele dinamice de simulare ale accidentelor rutiere produse intre autovehicul si pieton
 Diagnosticul ecografic in unele afectiuni gastroduodenale si hepatobiliare la animalele de companie - TEZA DE DOCTORAT
 LUCRARE DE DOCTORAT ZOOTEHNIE - AMELIORARE - Estimarea valorii economice a caracterelor din obiectivul ameliorarii intr-o linie materna de porcine

Proiecte de atestat

vezi toate proiectele de atestat
 LUCRARE DE ATESTAT - TABLOURI BIDIMENSIONALE
 ATESTAT LA INFORMATICA - Gestionarea unui magazine de confectii
 LUCRARE DE ATESTAT ELECTRONIST - TEHNICA DE CALCUL - Placa de baza
 PROIECT ATESTAT STRUNGAR - Strung frontal


STRATEGII DE INVATARE
Fisa de lucru Operatii cu radicali
PROIECT DE LECTIE Clasa : a IV-a imba si literatura romana - Semnele de punctuatie
Mentorul si mentoringul
PLANIFICARE EDUCATIE FIZICA CLASA A IV-A
DEZVOLTAREA CURRICULUMULUI
Formarea imaginilor mintale si rolul lor in strategiile exploratorii tactil-kinestezice
METODOLOGIA DIDACTICA

Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu

 


.com Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.