Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC CLASA : a XII-a Planificarea carierei

PROIECT DIDACTIC CLASA : a XII-a Planificarea carierei


PROIECT DIDACTIC

PROFESOR:

DATA:

CLASA : a XII-a

OBIECTUL : dirigentie

TEMA : Planificarea carierei

OBIECTIVE DE REFERINTA

dezvoltarea capacitatii de planificare a carierei.



OBIECTIVE OPERATIONALE

Explorarea resurselor personale care influenteaza planificarea carierei

Integrarea abilitatilor sociale si emotionale in vederea dezvoltarii carierei.

Utilizarea adecvata a informatiilor despre educatie si munca pentru

obtinerea performantei si succesului.

Sa cunoasca factorii care influienteaza decizia de cariera

Sa evidentieze caracteristicile unor meserii

Posibilitati de adaptare la meseria aleasa

Dezvoltarea abilitatii de informare privind caracteristicile capacitatii decizionale;

Sa identifice avantajele si dezavantajele unei meserii .

STRATEGII  DIDACTICE

RESURSE PROCEDURALE:dezbaterea, interviul, problematizarea,argumentatia, observarea

RESURSE MATERIALE: fisa de lucru, portofoliu,videoproiectorul, calculatorul

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontal, individuala, lucru in echipa, munca pe grupe

BIBLIOGRAFIE:

Desfasurare

lectiei

Etapele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Moment organizatoric

Verificarea absentilor si a materialelor necesare bunei desfasurari a orei.

Se pregatesc pentru ora de DIRIGENTIE

Captarea atentiei

-elevii sunt informati ca activitatea orei respective ii va ajuta sa-si identifice propriile interese, in functie de care sa faca propriile alegeri .

Dirijarea invatarii

Evaluarea formativa

Inccheierea lectiei

-anuntarea sarcinilor ce au fost indeplinite de catre elevi pe parcursul mai multor saptamani

-prezintarea a numeroase enciclopedii / manuale / postere / pliant/ slideshow-uri(vizualizate cu ajutorul videoproiectorului) cu prezentarea mai multor domenii de activitate, fiind etalate pe de o parte avantajele , iar pe de alta parte dezavantajele

-le cere elevilor sa isi aleaga fiecare domenii de activitate de care se simt atrasi si considera ca s-ar descurca mai bine, motivand alegerea.

solicita elevilor sa redacteze fiecare cate un plan de cariera pe care doresc sa o urmeze la finalizarea nivelului superior.

-inmaneaza fiecaruia cate un CV ''tip'' si o Scrisoare de intentie  ''tip'' ca mai apoi, pe baza acestor exemplare sa-si individualizeze fiecare CV si Scrisoarea de intentie.

-supune pe elevi unor teste in cadrul carora le cere sa simuleze un interviu de angajare

-le multumeste elevilor pentru participarea activa la ora de dirigentie si le cere sa se documenteze cu privire la dinamica pietei muncii: cererea si

oferta de munca

Anexa5-Alcatuiti un cvintet avand la baza un substantiv din text

Anaxa6 Toti pentru unul si unul pentru toti-Alcatuirea unui text cu tema ,,Sfarsit de toamna''

Fac punctajul pentru desemnarea echipei castigatoare si aprecieri asupra modului in care au lucrat elevii. Dau tema pentru acasa

Elevii sustin ca au vizitat centre de consiliere

scolara in vederea intelegerii conceptului

de ''cariera'' si diferitele posibilitati de

angajare,beneficiile si consecintele muncii

in cadrul sau in afara legii.

Ei s-au preocupat si de cautarea de informatii

Explorand site-ul www.go.ise.ro-4.2. Piata muncii

Elevii sunt atenti

Elevii vor completa pe o foaie o lista cu cele

mai importante 4 priceperi si aptitudini

personale si vor alege mai multe domenii de

activitate la care cred ei ca se pricep. cu

argumentele pentru alegerea facuta

Intocmesc un plan al carierei pe care doresc sa

o urmeze

-Elevii redacteaza fiecare cate un CV si o

Scrisoare de intentie, dornici de a urma o

facultate si cat mai multe cursuri pentru a

detine un CV cat mai complex.

Elevii incearca sa fie cat mai convingatori in

fata ''angajatorului''





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.