Creeaza.com - informatii profesionale despre
Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC Clasa: a II-a Limba si literatura romana - Textul narativ ,,Cuibul de pasarele”, dupa Cezar Petrescu

PROIECT DIDACTIC Clasa: a II-a Limba si literatura romana - Textul narativ ,,Cuibul de pasarele”, dupa Cezar Petrescu




   PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII Smeeni

Clasa: a II-a A

Institutor:

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Primavara

Subiectul: Textul narativ ,,Cuibul de pasarele”, dupa Cezar Petrescu

Tipul lectiei: comunicare, insusire de noi cunostinte

Scop:

v     Dezvoltarea deprinderii de citire corecta, fluenta, constienta si  expresiva a unui text.

Obiective operationale:

            O1:  sa citeasca textul ,,Cuibul de pasarele” corect, cursiv, cu intonatia impusa de semnele de punctuatie;

            O2:  sa specifice autorul, personajele, expresii literare, semne de punctuatie folosite in text;

   O3: sa alcatuiasca enunturi folosind cuvintele si expresiile explicate, cu sens propriu sau figurat;

         O4:  sa gaseasca cuvinte cu inteles opus sau cu acelasi inteles pentru cuvintele date;

             O5:  sa  formuleze intrebari si raspunsuri corecte si complete referitoare la continutul textului.

Elemente de strategie didactica:

v          Resurse procedurale: lectura explicativa, explicatia, exercitiul,                                           conversatia  euristica, observatia, explozia stelara, brainstorming, harta conceptuala, eseul de 5 minute, lucrul cu manualul, munca independenta;          

v                Resurse materiale: video - proiector,  CD cu prezentarea power point a textului (date despre autor, exercitii),  fise de lucru, markere, coli albe ;

v    Forme de organizare: frontal, individual, in echipa;

Durata: 45 minute

Bibliografie:

v    Barbu, Marian (coord.), Metodica predarii limbii si literaturii romane la invatamantul primar, Craiova, Ed. Ghe. Alexandru, 2003;

v    Pitila, Teodora; Mihailescu, Cleopatra, Limba si literatura romana, manual pentru clasa a II-a, Bucuresti, Editura Aramis, 2005;

***Programa scolara (clasele I si a II-a), Ministerul Educatiei si Cercetarii, Bucuresti, Editura Didactica Press, 2004;

 


Nr.

crt.

Secventele

instruirii

Ob.

Op.

Continutul informational si demersul didactic

Elemente de strategie didactica

Evaluare

    Se  stabileste ordinea si se pregatesc materialele necesare pentru lectie .

   

Metode si procedee

Material didactic

Forme de organizare

1.

Moment organizatoric

                 

conversatia

frontal

2.

Verificarea temei

      5'

 

 

     Se verifica tema cantitativ si calitativ.

   Elevii au avut ca tema gasirea unor cuvinte cu acelasi inteles, care se vor completa intr-un rebus pentru a se face legatura cu lectia noua: primavara.

observatia

exercitiul

frontal si individual

3.

Captarea atentiei

        1'

-Se intoneaza cantecul “Primavara”.

Elevii vor fi impartiti pe trei grupe .

Fiecare grupa  va trebui sa realizeze un brainstorming. Ei vor completa pe flipchart cuvinte cre sa-i duca cu gandul la cuvantul cheie, „primavara

Se noteaza toate ideile asa cum sunt spuse de elevi fara a comenta una din ele, apoi, impreuna cu ei, pe baza de intrebari se anuleaza ideile ce nu au legatura cu textul ce urmeaza a se discuta si raman cele adevarate.

brainstorming

Carte de ghicitori

casetofon

activitate

in echipa

aprecieri verbale

4.

Discutii pregatitoare

  3'

     Se realizeaza la flip-chart un ciorchine  pornind de la cuvantul ,,primavara”.

     Se dirijeaza discutia, pornind de la ciorchinele realizat, pentru a-i face pe  elevi sa descrie comportamentul pasarilor primavara.

      Se adreseaza urmatoarele intrebari:

Ø     Ce fac pasarile dupa ce se intorc din tarile calde?

Ø     Cu ce scop isi cladesc cuiburile ?

    Se expune in fata clasei la video-proiector imaginea marita a celei din manual, corespunzatoare lectiei ,,Cuibul de pasarele”. Se cere elevilor sa priveasca cu atentie imaginea si sa descrie elementele componente.

conversatia

observatia

conversatia

flip-chart,

markere;

Video-proiector

frontal si individual

frontal si individual

aprecieri verbale

aprecieri verbale

5.

Anuntarea temei si a obiectivelor

1'

   ,,- Despre aceste pasari, despre cuibul lor si despre cei doi copii din imagine este vorba si in textul lectiei pe care il vom studia astazi, Cuibul de pasarele, dupa Cezar Petrescu. In ora de limba si literatura romana de astazi astept de la voi sa cititi corect, cursiv si expresiv lectia, sa descoperim impreuna sensurile unor cuvinte si expresii din text, sa fiti atenti si activi.”

     Se scrie pe tabla data, titlul si autorul textului.

     Se expun pe video-proiector imagini reprezentative pentru continutul textului.

  

explicatia

observatia

video-proiector

frontal  

frontal

6.

Dirijarea invatarii-20'

 

O1

O1

O2

O1

O3

O4

O4

O2

O3

O4

     Se solicita elevilor intuirea imaginii din manual si compararea cu plansa  expusa in fata clasei.

*     Lectura independenta a textului

 

     Se solicita elevilor sa citeasca textul lectiei, integral, in gand  si sa sublinieze cuvintele necunoscute.

     Se verifica caracterul constient al citirii prin intrebari ce vizeaza continutul textului:

Ø          Care sunt personajele care participa la intamplare?

Ø          Ce au descoperit cei doi copii?

*     Lectura- model ( realizata de invatator sau un elev care citeste expresiv ).

*     Exersarea actului cititului ( procedee diferite de lectura)

o      Citire in lant

o      Citire selectiva

-        Citeste propozitiile in care apar semnele primaverii!

-        Citeste propozitiile in care este prezentat cuibul de pasarele!

-        Citeste propozitiile exclamative!

-        Citeste propozitia care anunta dialogul.

     Se dirijeaza citirea lectiei pe fragmente si explicarea cuvintelor si expresiilor ale caror sensuri sunt necunoscute elevilor.

*     Citirea pe fragmente

*     Explicarea cuvintelor si a expresiilor

 

 Primul fragment

 

 

Ø     Ce inseamna cuvantul ,,lunca”? Gasiti explicatia in manual si cititi-o!

Ø     Inlocuiti cuvantul ,,daruia” cu alt cuvant potrivit in context.  

Ø     Ce intelegeti prin expresia ,,covorul verde”? 

    Se scrie pe tabla :

covorul verde = iarba

Ø     Alcatuiti un enunt in care sa folositi aceasta expresie.

Ø     Gasiti cuvinte cu sens asemanator cuvantului ,,pufos”.

Ø     Ce sunt hainele verzi ale copacilor?

Ø     Refaceti propozitia, inlocuind expresia ,,hainele verzi” cu cuvantul ,,frunzele”. Ce observati?

  Se scrie pe tabla:

a se invesmanta = a se imbraca

Al doilea fragment

    Se numesc elevi care sa citeasca al doilea fragment al  lectiei de doua ori.

    Se scrie pe tabla:

a ticai = a bate ritmic

 

Ø     Ce intonatie este indicata in situatia: ,,Ce minune!” De ce?

Ø     Spuneti un cuvant cu sens asemanator cuvantului ,,minune”.

Ø     De ce credeti ca autorul a folosit cuvantul ,,crengute” si nu ,,crengi”?

   Scriu pe tabla:

captusit = izolat, invelit;

  Se realizeaza asocierea cu hainele captusite.

Al treilea fragment

    Se numesc doi elevi care citesc fragmentul.

    Se scrie la tabla explicatia cuvintelor:

marisor = nu prea mare

golasi = fara pene

Ø               Alcatuiti un enunt folosind

 cuvantul ,,golasi”.

*     Exercitii lexicale

v    Scrieti cuvintele cu inteles opus urmatoarelor cuvinte:

a se inalta –  ……………………

   mic –       …………………….

  pe dinauntru –    ……………..

 subtire – ……………………….

v    Completati spatiile folosind cuvintele date:

Primavara lunca e ……………………………     

  Gheorghita priveste ………………………….

  Daca baiatul ar atinge ……………….. pasarea le-ar parasi.  

   Pasarea s-a asezat in cuib ca sa   le……………

      (cuibul, verde, cloceasca, ouale)

observatia

lucrul cu manualul

lucrul cu manualul

lectura explicativa

conversatia

explicatia

exercitiul

lectura explicativa

conversatia

Conversatia

exercitiul

manualul, plansa didactica;

Manualul

Harta conceptuala

  individual

frontal si individual

frontal si individual

frontal si individual

frontal si individual

frontal si individual

frontal si individual

Activitate independenta

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

7.

Obtinerea performantei

5’

O5

   Explozia stelara- se vor impartii elevii in 4 grupe, iar cate un membru va extrage cate o steluta te pe catedra, pe care va gasi scris cate un cuvant:CINE, CE, CAND, UNDE. Fiecare grupa va avea de formulat intrebari ( cate 4), pe baza textului studiat, care sa inceapa cu acel cuvant ce l-a gasit scris pe steluta. Fiecare steluta se lipeste la steaua mai mare existenta pe tabla, iar cate un membru din fiecare grupa va adresa intrebarile formulate de ei celorlalte grupe. Daca nu sunt multumiti de raspunsul primit trebuie sa-l completeze ei.

Conversatia

   Explozia stelara

frontal si individual

Activitate in echipa

8.

Evaluare

4’

O5

Elevii primesc cate o bucatica de hartie pe care vor nota ceea ce au retinut ei din lectie si vor formula o intrebare legata de lectie pe care nu si-au putut-o clarifica pe parcursul orei (fara sa-si treaca numele pe hartiuta).

 

Eseul de 5 minute

Fise

Activitate in perechi

 

9.

Activitate transdisciplinara

5’

 Prezentarea unui material power point despre lumea pasarilor calatoare.

explicatia

Video-proiector

frontal

10.

Tema pentru acasa

1'

  Ca tema, sugerez citirea lectiei si  de raspuns la intrebarile din manual de la textul studiat.

Se fac aprecieri generale privind modul in care au activat elevii, apoi individuale (eventual calificative).

explicatia





Proiecte

vezi toate proiectele
 PROIECT DE LECTIE Clasa: I Matematica - Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin
 Proiect didactic Grupa: Pregatitoare Cand/ cum și de ce se intampla? Roata anotimpurilor
 Brose - proiect
 Managementul Proiectelor - Controlul proiectelor, mega si micro proiecte

Lucrari de diploma

vezi toate lucrarile de diploma
 PROIECT DE DIPLOMA CHIRURGIE ORO-MAXILO-FACIALA - SUPURATIILE LOJELOR PROFUNDE DE ETIOLOGIE ODONTOGENA
 Diplomatie si conflict: relatiile internationale in timpul Primului Razboi Mondial
 Lucrare de diploma managementul firmei “diagnosticul si evaluarea firmei”
 PROIECT DE DIPLOMA CHIMIE INDUSTRIALA SI INGINERIA MEDIULUI - TEHNOLOGIA ACIDULUI GLUTAMIC

Lucrari licenta

vezi toate lucrarile de licenta
 Lucrare de licenta educatie fizica si sport - sistemul de selectie in jocul de handbal pentru copii de 10-11 ani in concordanta cu cerintele handbalul
 Lucrare de licenta contabilitate si informatica de gestiune - politici si tratamente contabile privind leasingul (ias 17). prevalenta economicului asupra juridicului
 LUCRARE DE LICENTA management - Impactul implementarii unui sistem de management al relatiilor cu clientii in cadrul unei societati comerciale
 LUCRARE DE LICENTA Ingineria si Protectia Mediului in Industrie - Proiectarea unui depozit de deseuri urbane pentru un oras cu 200.000 de locuitori

Lucrari doctorat

vezi toate lucrarile de doctorat
 Doctorat - Modele dinamice de simulare ale accidentelor rutiere produse intre autovehicul si pieton
 Diagnosticul ecografic in unele afectiuni gastroduodenale si hepatobiliare la animalele de companie - TEZA DE DOCTORAT
 LUCRARE DE DOCTORAT ZOOTEHNIE - AMELIORARE - Estimarea valorii economice a caracterelor din obiectivul ameliorarii intr-o linie materna de porcine

Proiecte de atestat

vezi toate proiectele de atestat
 Proiect atestat profesional informatica - evidenta spital
 ATESTAT LA INFORMATICA - Gestionarea unui magazine de confectii
 ATESTAT PROFESIONAL TURISM SI ALIMENTATIE PUBLICA, TEHNICIAN IN TURISM
 Proiect atestat electrician constructor - tehnologia montarii instalatiilor electrice interioare


FISA DE OBSERVARE A PREDARII SI INVATARII
Cadrul juridic de organizare si desfasurare a activitatii de asistenta psihopedagogica
PROIECT DE LECTIE Clasa a III-a EDUCATIE CIVICA - ATITUDINI FATA DE ANIMALE
STANDARD DE PREGATIRE PROFESIONALA CONSTRUCTII SI LUCRARI PUBLICE - INSTALATOR RETELE DE DISTRIBUTIE LOCALE SI MAGISTRALE DE GAZE
PROIECT DE LECTIE CLASA: a X a EDUCATIE MUZICALA - OPERA IN GERMANIA SI RUSIA
Analiza interviurilor realizate in cadrul anchetei „Experiente educative si construirea frontierelor sociale” (2004-2007)
Educatia prin teatru si pentru teatru
EDUCATIA PERMANENTA

Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu

 


.com Copyright © 2014 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.