Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice



Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC Limba si literatura romana Clasa: a XII - a - Figuri de stil si mijloace de expresivitate artistica

PROIECT DIDACTIC Limba si literatura romana Clasa: a XII - a - Figuri de stil si mijloace de expresivitate artistica



PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant:Liceul Teoretic „Adrian Paunescu”, Barca

Obiectul: Limba si literatura romana

Clasa: a XII - a

Subiectul: Figuri de stil si mijloace de expresivitate artistica

Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi, in receptarea textului liric

Competente specifice

I. cognitive: la sfarsitul orei elevii vor sti:

                    Aplicarea achizitiilor lingvistice in receptarea mesajelor orale si scrise, cu explicarea rolului acestora in reliefarea mesajului.

                        Utilizarea adecvata a tehnicilor de redactare, in vederea realizarii unei comunicari eficiente si personalizate.


Adecvarea strategiilor de lectura la specificul textelor studiate, in vederea unei lecturi personalizate.

Integrarea cunostintelor privind limba si literatura romana intr-o viziune coerenta asupra culturii romanesti.

Adecvarea strategiilor si tehnicilor argumentative la situatii de comunicare diverse.

 II. afective: elevii vor trebui:

                    - sa-si dezvolte sensibilitatea prin receptarea textului poetic.

                   - sa-si formeze gustul estetic, prin lectura poeziilor.

III. formative: sa integreze informatiile despre romantism si simbolism intr-un sistem

                       propriu de valori 

Strategia didactica:

Metode si procedee: - conversatia euristica

                                 - exercitiul problematizant

                                 - analiza literara

                                

Forme de organizare a invatarii: - activitate frontala

                                                    - activitate pe grupe de elevi

Mijloace de invatamant: - texte poetice

                                        - fise de lucru

                                        - variantele de subiect de tip I si III, propuse de MEC, pentru

                                          examenul de bacalaureat, 2008

Resurse: - capacitatea de invatare specifica elevilor clasei a XII-a

              - timp 50 de minute

Bibliografie:-Axinte, Elena, Marcel, Giurgea, Metodologia receptarii operei literare, Ed.

                    Spiru Haret, Iasi,1999

                     - Lovinescu, Eugen, Istoria literaturii romane contemporane, Ed. Minerva,         

                    

Descrierea si monitorizarea activitatii didactice

I. Organizarea clasei: se face prezenta, se asigura cele necesare desfasurarii orei

(1 minut)

II. Captarea atentiei:

Folosind metoda brainstorming, profesorul reactulalizeaza informatiile despre limbajul poetic.

Limbajul si expresivitatea textului poetic se caracterizeaza prin sensul conotativ, figurat al cuvintelor, prin caracterul original, prin inovatia si unicitatea expresiei, precum si printr-o bogatie lexicala de neologisme, arhaisme, regionalisme. Functia principala a limbajului artistic este cea estetica, de aceea se folosesc procedee artistice si figuri de stil.

a) figuri sintactice si de constructie: enumeratia, repetitia, paralelismul sintactic, refrenul, simetria, antiteza, interogatia retorica, exclamatia retorica, invocatia retorica, chiasmul(dubla-antiteza),inversiunea;

b) figuri semantice (de semnificatie): epitetul, comparatia, metafora, oximoronul, sinestezia,simbolul,personificarea,hiperbola;

c) figuri de sunet: aliteratia, onomatopeea, asonanta;



                                                                                    (4 minute)

III. Anuntarea titlului lectiei noi si a obiectivelor operationale:

Profesorul anunta titlul lectiei noi, care se scrie pe tabla si pe caiete, si a obiectivelor operationale. ( 2 minute )

IV. Prezentarea sarcinilor de invatare

- Elevii sunt impartiti in patru echipe si primesc fise cu sarcini de lucru, Sarcinile vizeaza interpretarea pe niveluri de analiza a unui text . ( anexa 1)- timp de lucru 10 minute

V. Conducerea procesului de invatare, asigurarea feed-back-ului

-Elevii isi prezinta rezultatul lucrului in echipa, prin raportorii pe care si i-au stabilit.

-Pe langa analiza pe niveluri de interpretare, elevii vor trebui sa motiveze apartenenta textului la romantism si simbolism.

- Profesorul face aprecieri la adresa raspunsurilor primite, aduce, dupa caz, completari.

( 30 de minute)

VI.Asigurarea retentiei si a transferului  ( 3 minute)

Elevii primesc pentru acasa teme diferentiate, in functie de sarcinile parcurse in ora.

Tema 1: Scrieti un eseu argumentativ de 2-3 pagini despre tema iubirii, reflectata intr-un text poetic eminescian studiat, pornind de la ideile exprimate in urmatoarea afirmatie critica: ,,Pentru Eminescu iubirea este un leagan de gigasii erotice, o necesitate spirituala de a trai viata spetei cu toate deliciile de ordin sufletesc, superior [] El este idealist, nici vorba, un om cu maini intinse, spre fantasma femeii desavirsite, pe care n-o va gasi niciodata, pentru ca dragostea este cautare, insa idealitatea lui nu e simbol cu aripi, ci o aparitie concreta si tangibila”. (George Calinescu, Viata lui Mihai Eminescu)

Nota: In elaborarea eseului, veti respecta structura textului de tip argumentativ:

 ipoteza, constand in formularea tezei/ a punctului de vedere, argumentatia (cu cel putin patru argumente logice, exemple concrete), si concluzia, conceputa ca o subliniere a ipotezei de la care ati plecat.

Tema 2: Scrieti un eseu de 2-3 pagini despre tema si viziunea despre lume intr-un text poetic studiat, apartinand lui George Bacovia, pornind de la urmatoarea afirmatie critica:

,, In opera sa decorul, oamenii, lucrurile au culoarea cenusie a plumbului fiindca peste tot domina tristetea, apasarea, dezgustul refulat, fie pentru o lume stapanita de forte obscure, implacabile, covarsitoare, fie pentru un mediu fizic care transmite in suflet oboseala, descompunere, constiinta mizeriei iremediabile sau nostalgia dureroasa a evadarii”. ( Lidia Bote, Simbolismul romanesc)

Nota: In elaborarea eseului, veti respecta structura textului de tip argumentativ: ipoteza, constand in formularea punctului de vedere/ a tezei, argumentatia ( cu cel putin patru argumente, spijinite pe exemple), concluzia, conceputa ca o intarire a ipotezei.









Politica de confidentialitate

.com Copyright © 2019 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Proiecte

vezi toate proiectele
 PROIECT DE LECTIE Clasa: I Matematica - Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin
 Proiect didactic Grupa: mijlocie - Consolidarea mersului in echilibru pe o linie trasata pe sol (30 cm)
 Redresor electronic automat pentru incarcarea bateriilor auto - proiect atestat
 Proiectarea instalatiilor de alimentare ale motoarelor cu aprindere prin scanteie cu carburator

Lucrari de diploma

vezi toate lucrarile de diploma
 Lucrare de diploma - eritrodermia psoriazica
 ACTIUNEA DIPLOMATICA A ROMANIEI LA CONFERINTA DE PACE DE LA PARIS (1946-1947)
 Proiect diploma Finante Banci - REALIZAREA INSPECTIEI FISCALE LA O SOCIETATE COMERCIALA
 Lucrare de diploma managementul firmei “diagnosticul si evaluarea firmei”

Lucrari licenta

vezi toate lucrarile de licenta
 CONTABILITATEA FINANCIARA TESTE GRILA LICENTA
 LUCRARE DE LICENTA - FACULTATEA DE EDUCATIE FIZICA SI SPORT
 Lucrare de licenta stiintele naturii siecologie - 'surse de poluare a clisurii dunarii”
 LUCRARE DE LICENTA - Gestiunea stocurilor de materii prime si materiale

Lucrari doctorat

vezi toate lucrarile de doctorat
 Doctorat - Modele dinamice de simulare ale accidentelor rutiere produse intre autovehicul si pieton
 Diagnosticul ecografic in unele afectiuni gastroduodenale si hepatobiliare la animalele de companie - TEZA DE DOCTORAT
 LUCRARE DE DOCTORAT ZOOTEHNIE - AMELIORARE - Estimarea valorii economice a caracterelor din obiectivul ameliorarii intr-o linie materna de porcine

Proiecte de atestat

vezi toate proiectele de atestat
 Proiect atestat informatica- Tehnician operator tehnica de calcul - Unitati de Stocare
 LUCRARE DE ATESTAT ELECTRONIST - TEHNICA DE CALCUL - Placa de baza
 ATESTAT PROFESIONAL LA INFORMATICA - programare FoxPro for Windows
 Proiect atestat tehnician in turism - carnaval la venezia




Asigurarea calitatii educatiei in scoala
Proiect didactic Matematica- Minunata lume a calculelor
Proiect de activitate integrata 'surprizele anotimpului primavara - grupa pregatitoare) - fantezie si culoare
Regulament de desfasurare a concursului de admitere
Prezentarea Colegiul National de Informatica Piatra-Neamt
Pedagogie Economica
ECRANUL SI MINTEA MEA - PROIECT EDUCATIONAL
Rezolvarea problemelor


Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu