Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
Proiect didactic Geologie si Geofizica, Mineralogie - Petrologia rocilor sedimentare

Proiect didactic Geologie si Geofizica, Mineralogie - Petrologia rocilor sedimentare




Unitatea de invatamant:

Universitatea din Bucuresti

Facultatea de Geologie si Geofizica

Catedra de Mineralogie

Data: 27.03.2008

Anul: II

Grupele:201-204

Proiect didactic

Obiectul lectiei: Petrologia rocilor sedimentare



Subiectul: Sistematica rocilor sedimentare; Siliciclastitele; Componetele rocilor siliciclastice - particule sedimentare (litoclaste si granoclaste)

Tipul lectiei: mixta  

Informativ:

insusirea cunostintelor cu privire la criteriile de clasificare ale rocilor sedimentare si a componetelor siliciclastitelor (litoclaste si granoclaste).

Formativ:

dezvoltatrea si exersarea limbajului specific petrologiei sedimentare;

dezvoltarea spiritului de observare macroscopic si microscopic;

formarea abilitatilor de utilizate a microscopului cu lumina polarizata;

dezvoltarea spiritului analitic.

Educativ: 

- educarea atitudinii fata de pastrarea mediului inconjurator.

Obiective operationale: La sfarsitul activitatii elevii vor trebui:

O1: Sa exemplifice cele 10 categorii de roci sedimentare, avand la dispozitie esantioane, caietul de laborator, atlase petrografice si determinatoare;

O2. Sa enunte definitia siliciclastitelor avand la dispozitie caietul de lucrari practice;

O3. Sa identifice si sa descrie microscopic 2 exemple diferite de granoclaste silicatice, din multitudinea celor aflate in sectiunea analizata,   avand la dispozitie caietul de laborator, atlase petrografice si determinatoare;

O4: Sa recunoasca si sa descrie microscopic 4 tipuri diferite de litoclaste (plutonic, vulcanic, metamorfic, sedimentar), din multitudinea celor aflate in sectiunea analizata, avand la dispozitie caietul de laborator, atlase petrografice si determinatoare;

O5: Sa inventarieze totalul procentual al litoclastelor si granoclastelor dintr-o sectiune subtire avand la dispozitie, comparatoare vizuale, atlase petrografice si determinatoare

O6:   Sa interpreteze tipurile petrografice din aria sursa, sa evalueze distanta fata de aria sursa, gradul de maturitate si paleoclimatul, in urma analizei integrale a aceleasi sectiuni subtiri de la obiectivul 5, facand apel la cunostintele de curs, cunostintele anterioare si sursa bibliografica recomandata.

Strategia didactica:

Metodele: conversatia euristica, explicatia, problematizarea;

Mijloacele didactice: microscoape,  sectiuni subtiri, esantioane macroscopice, caiet de lucrari practice, determinatoare;

Formele de organizare: individual, frontal;

Material bibliografic:

ANASTASIU, N., 1977. Criterii pentru sistematica si determinarea rocilor sedimentare, EUB, Bucuresti.

ANASTASIU, N., 1998. Sedimentologie si petrologie sedimentara. Ed. Univ. Bucuresti. 406 pp.

ANASTASIU, N., PANAIOTU C. E., 1995. Petrologie si sedimentologie aplicata, indreptar metodologic pentru cercetarea si explorarea bazinelor de interes petro-gazeifer C.C.P.E.G. - Bucuresti.

TUCKER, M. 1991. Sedimentary petrology - an introduction to the origin of sedimentary rocks, Second Edition BSP, 253 p.

TUCKER, M.E (ED.), 1988. Techniques in Sedimentology, Blackwell Scientific. pp. 394,

Timp de lucru 2 ore a 50 minute

Obiective

operationale

Momente ale activitatii

Dozare

timp

[minute

Continutul lectiei

Strategie

didactica

Evaluare

1. Moment organizatoric

Prezenta

Asigurarea ordinei si a disciplinei

Pregatirea materialului didactic: controlul si reglarea microscoapelor, verificarea si distribuirea atlaselor, determinatoarelor mineralogice si petrografice si a caietelor de lucrari practice.

Verificarea cartoanelor cu preparatele microscopice (sectiuni subtiri)

Instructaj verbal

Conversatie

2.Verificarea calitativa si cantitativa a cunostintelor din lectiile anterioare

-definitia generala a mineralelor si rocilor;

- roci sedimentare vs roci endogene;

- sedimente vs. roci sedimentare

-structura unei roci sedimentare: particule si liant.

Conversatie de verificare

Frontala

individuala

3. Reactualizarea ideilor ancora

- tipuri de particule (mecanice, chimice si biotice)

- tipuri de liant (ciment si matrice)

- principalele procese diagenetice

- principalele tipuri de ciment

- recapitularea silicatilor

Conversatie euristica

Initiala

4. Captarea atentiei

Proiectia unei fotografii care contine o structura clara cu particule si liant

Explicatie

5. Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor pentru studenti

Titlul lectiei:

Sistematica rocilor sedimentare; Siliciclastitele I; Componentii rocilor siliciclastice - particule sedimentare mecanice (litoclaste si granoclaste)



Conversatie

Explicatie

Obiectiv 1.

Obiectiv 2.

Obiectiv 3.

Obiectiv 4

Obiectiv 5

Obiectiv 6

6. Dirijarea invatarii

Criterii de sistematica a rocilor sedimentare:

chimice, genetice, mineralogice.

- 10 familii de roci sedimetare: 1. siliciclastice, 2. argiloase, 3. carbonatice, 4. evaporitice, 5.   alitice,

6. ferilitice, 7. silicolitice, 8.fosforite, 9. manganolitice, 10. piroclastice

Observarea macroscopica a esantioanelor

Conversatie

Explicatie

Problematizare

Definirea rocilor siliciclatice. Etimologia cuvantului, conditii si medii de formare.

Observatii microscopice:

Granoclastele siliciclastice - definire si criterii de identificare.

Fractiunea usoara (< 2,9g/cm3): Cuart monocristalin si policristalin, feldspati alcalini si plagioclazi; mice: muscovit , biotit;

Fractiunea grea (>2,9g/cm3): granati, staurolit, turmalina, piroxeni, amfiboli.

Completarea fiselor standard din caietele de lucrari practice (2 exemple).

Observatii microscopice:

Litoclaste: definitie, criterii de clasificare si de identificare: Litoclaste plutonice, metamorfice, vulcanice, sedimentare.

Completarea fiselor standard din caietele de lucrari practice (2 exemple).

Observatii microscopice:

Analiza integrala a unei sectiuni subtiri (Estimarea cantitativa a granoclastelor si litoclastelor).

Completarea fiselor standard din caietele de lucrari practice.

Interpretari privind: tipurile petrografice din aria sursa; distanta fata de aria sursa; gradul de maturitate; consideratii climatice.

Notarea ideilor de baza.

Fixarea cunostintelor

Recapitularea notiunilor nou introduse: cele 10 categorii de roci sedimentare; siliciclastitele; componentii clastici ai acestora.

Conversatie

Obtinerea performantelor

Rezistenta la dezagregare si alterare a mineralelor. Implicatii paleoclimatice.

Problematizare

Tema pentru acasa

In baza achizitiei de date efectuate la obiectivul nr. 5 se va elabora   acasa un text care sa argumenteze tipurile petrografice din aria sursa; distanta fata de aria sursa; gradul de maturitate si paleoclimat

Aprecieri generale si individuale

Evaluare sumativa

Se vor puncta pozitiv cu puncte, in agenda, studentii care au ajuns la interpretari paleoambientale pertinente.







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



Perspective teoretice asupra motivatiei
PROIECT DE LECTIE Limba si literatura romana Clasa: a VIII-a Propozitia circumstantiala de loc (CL)
Fisa de evaluare a activitatii CAPP
CONCEPTIA EDUCATIEI LINGVISTICE SI LITERARE
Studiu privind managementul resurselor umane in unitatea Scoala cu Clasele I-VIII Tiream
PROIECT DIDACTIC CLASA:a II-a Limba si literatura romana - Textele narative:,,Cele patru piersici",dupa o poveste populara
PROIECT DIDACTIC CLASA: a V a Planificarea carierei - Caleidoscopul meseriilor
Unghiuri de abordare pentru definirea educatiei



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu