Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
Activitate integrata - proiect didactic - grupa: mare - cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?

Activitate integrata - proiect didactic - grupa: mare - cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?


ACTIVITATE INTEGRATA

- PROIECT DIDACTIC -

GRUPA: Mare

TEMA:,,CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM?''

SUBTEMA: ,,NOI SI POLITETEA''

TEMA ZILEI: ,,SA FIM POLITICOSI!'' (Activitate integrata)

ALA : - Joc de rol: ,,De-a spectacolul''

- Biblioteca: ,,Familia mea'' (citire de imagini)

JOC DE MISCARE: ,,Mingea la cos''

DOMENIUL EXPERIENTIAL :

DS:,,Depozitul cu materiale'' - joc didactic

DURATA: o zi

ALA: COMPORTAMENTE URMARITE:

Joc de rol:- se prezinta pe sine, se descrie, canta sau recita;



- raspunde si formuleaza intrebari despre cel care se prezinta;

- interactioneaza in mod egal cu toti copiii care se prezinta.

Biblioteca: - descrie sau recunoaste momentele sau evenimentele din imagine;

- isi cunoaste responsabilitatile in microgrupul din care face parte.

JOC DE MISCARE: - se joaca respectand regulile jocului de baschet;

- invata sa astepte intr-o situatie data.

DS (Joc didactic): - recunoaste si denumeste figuri geometrice in mediul ambiant;

- traseaza conturul figurilor geometrice cu creionul si realizeaza o constructie.

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:

ALA: - Sa-si adapteze comportamentul propriu la cerintele grupului din care face parte (familie, gradinita si 

societate);

- Sa traiasca in relatiile cu cei din jur stari afective pozitive, sa manifeste prietenie, toleranta, armonie.

DS: - Sa cunoasca si sa respecte normele necesare integrarii in viata sociala;

- Sa recunoasca, sa denumeasca, sa utilizeze forme geometrice si sa construiasca prin desen.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia,exercitiul, problematizarea, jocul.

RESURSE MATERIALE: masute, etajera, scaunele, scena, imagini, jetoane cu cifre, cosul de baschet, mingea de baschet,jocuri logice, fise de lucru, creioane colorate, stimulente.

FORME DE ORGANIZARE: Activitatea intregii grupe impletita cu activitatea pe grupuri mici de copii si

individuala.

ELEMENTE DE JOC: Prezentatorul si caseta cu cantecul ,,Un copil politicos.''

EVALUARE: Expozitie cu fisele copiilor, aprovizionarea depozitului cu materialele de constructie,

autoevaluarea copiilor prin tehnica plusurilor si a minusurilor (jetoane).

BIBLIOGRAFIE: -,,Curriculum pentru invatamantului prescolar''- 2008;

- ,,Activitatea integrata din gradinita'' (ghid) - 2008.

- SCENARIUL ZILEI -

Intalnirea de dimineata se realizeaza printr-o surpriza. Educatoarea va purta o pelerina si le va spune copiilor ca astazi va avea rol de prezentator. Are loc prezentarea si salutul de ,,bine ati venit, copii!'' si ,,bine v-am gasit!.'' Copiii participa la o scurta conversatie cu educatoare despre unde au mai intalnit rolul de prezentator si ce stiu despre el. Se subliniaza ca astazi toti copiii vor fi harnici, se vor purta frumos, vor fi politicosi si respectosi cu ceilalti, vor asculta pe ceilalti copii cu multa rabdare, vor aprecia si vor aplauda.

Educatoarea (prezentatorul) isi ia rolul in serios si face prezentarea sectoarelor de activitate, aminteste copiilor despre ce au mai invatat pana acum, prezinta obiectivele pe care copiii le au de indeplinit si numeste ca la fiecare sector sa fie cate un prezentator de ajutor, care sa o inlocuiasca pe doamna educatoare:

Sectorul JOC DE ROL este amenajat ca o sala de spectacol unde copiii se vor juca ,,De-a spectacolul;

Sectorul ,,BIBLIOTECA este pregatit cu imagini pentru descrierea lor cu aspecte din activitatea de familie.

JOCUL DE MISCARE se desfasoara la cosul de baschet unde copiii vor arunca pe rand la cos si vor inscrie cele mai multe puncte.

DOMENIUL STIINTA este amenajat ca un depozit de materiale care isi asteapta cumparatorii.

Jocul didactic matematic va avea trei variante:

Prima varianta va fi: toti copii vor veni pe rand la magazin si vor cumpara (caramizi) piese geometrice dupa anumite criterii (cate un cerc, un patrat, un dreptunghi si un triunghi sau rosu, sau galben sau albastru, si mari si mici, astfel incat fiecare copil va avea 4 piese mici si 4 piese mari indiferent de culoare). Doi copii vor fi vanzatori iar ceilalti cumparatori. Copiii vor respecta regulile jocului si formulele de adresare si de convietuire.

A doua varianta va fi: se va deschide un santier de constructie unde toti copiii vor construi ce vor dori cu toate piesele logice pe care le cumpara de la magazin (fiecare copil are voie sa cumpere cate 4 forme geometrice din fiecare culoare si mari si mici). Munca pe santier va fi in echipa , se va realiza o constructie frumoasa care va primi o denumire si va fi apreciata de educatoare.

In a treia varianta va fi folosita tehnica 6/ 5/ 3/: cei 6 copii vor primi fise de lucru si creioane colorate, fiecare copil va desena in 5 minute cate 3 elemente, adica va trasa conturul pe margine pentru a realiza si prin desen, tot o constructie. Fisele se rotesc de la stanga la dreapta pana ajunge de unde a plecat. Fiecare copil isi alege o culoare cu care va desena.

Copii isi aleg sectorul de lucru cu care vor sa inceapa lucrul, urmand ca apoi sa se roteasca si pe la celelalte sectoare.

La finalul zilei educatoarea va purta din nou pelerina pentru a le aminti copiilor ca astazi au dat un spectacol nemaipomenit, au fost adevarati artisti, au cantat, au recitat, au desenat, au invatat si s-au jucat. Educatoarea face aprecieri despre comportarea copiilor si arata cat de multe lucruri au realizat deoarece au fost harnici, politicosi buni cu ceilalti copii. Copiii vor primi stimulente si vor canta cantecul ,,Un copil politicos."

FINALITATEA ZILEI: Lucrarile copiilor vor fi afisate pe un panou. Autoevaluarea va fi facuta de copii cu ajutorul educatoarei prin tehnica plusurilor si a minusurilor.

MOMENTELE PROIECTARII DIDACTICE au fost respectate intocmai desfasurarii unei activitati cu continut integrat:

- Captarea atentiei a fost realizata printr-o surpriza: pelerina de prezentator;

- Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior a fost realizata prin conversatia de la inceputul zilei;

- Conducerea invatarii se realizeaza in maniera integrata, urmarindu-se realizarea obiectivelor, punand accent pe munca in echipa;

- Feed-back-ul se realizeaza prin lucrarile originale realizate de copii, fiind apreciate ca niste desene tehnice dupa care inginerii constructori realizeaza marile constructii;

- Incheierea activitatii consta in acordarea de stimulente pentru toti copiii.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.