Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: MICA - Educatie estetica - Educatie muzicala - "Iepurasii", versuri de G. Cosbuc din folclorul copiilor

PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: MICA - Educatie estetica - Educatie muzicala - "Iepurasii", versuri de G. Cosbuc din folclorul copiilor


PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: MICA

ARIA CURRICULARA: Educatie estetica - Educatie muzicala

CURRICULUM NUCLEU: "Iepurasii", versuri de G. Cosbuc din folclorul copiilor.

TIPUL ACTIVITATII: Invatarea unui joc cu text si cant.

MIJLOC DE REALIZARE: Joc cu text si cant.

OBIECTIVE CADRU:

Formarea si dezvoltarea unor deprinderi muzicale elementare, in mod intuitiv si gradat (auz muzical, voce, simt ritmic);

Cultivarea aptitudinilor muzicale ale copiilor prin interpretarea cantecelor si a jocurilor muzicale accesibile, prin executarea de catre copii a miscarilor sugerate de textul literar si de ritmul muzicii;



Dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginatiei si a atentiei voluntare, prin repetarea in mod constient a cantecelor;

Stimularea si educarea interesului pentru ascultarea muzicii, cultivarea emotiilor artistice, a sensibilitatii pentru muzica, a intelegerii si aprecierii frumosului prin muzica, la nivelul varstei lor;

Dezvoltarea capacitatii de a aprecia o melodie audiata, interpretata de el sau de alti copii;

Educarea copiilor pentru a recunoaste cantece pentru copii, genuri de muzica populara si culta;

Antrenarea copiilor in diferite manifestari cultural-artistice ocazionate de evenimente diverse.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

Sa fie disciplinati in timpul cantarii;

Sa aiba o pozitie corecta in cantare;

Sa preia corect tonul si masura pregatitoare inainte de a canta;

Sa aiba o respiratie corecta in cantare;

Sa cante corect piese muzicale cu interval de cvarta;

Sa pronunte corect textele cantecelor cu interval de cvarta;

Sa aiba o emisie vocala corecta, naturala (nu nazala sau glotala)a cantecelor cu intervale de cvarta;

Sa recunoasca fragmente melodice din cantece cu intervale de cvarta sau chiar prin executarea unor fragmente melodice;

Sa tacteze corect ritmul cantecelor invatate, utilizand mainile, picioarele, instrumente simple de percutie;

Sa analizeze cantece accesibile interpretate de copii, educatoare, discuri, casete;

Sa coordoneze miscarea, ritmul, melodia si textul cantecelor (prin miscari sugerate de textul cantecului).

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Sa inteleaga continutul cantecului;

Sa perceapa linia melodica;

Sa cante in colectiv (cu acompaniament instrumental);

Sa execute miscari sugerate de textul cantecului;

Sa manifeste bucurie si satisfactie in cant;

Sa inteleaga continutul de idei si sentimente al cantecului.

STRATEGIA DIDACTICA: algoritmica.

Resurse procedurale: explicatia, demonstratia, exercitiul, conversatia, jocul, povestirea;

Mijloace de invatamant: un iepuras(jucarie), instrument muzical - orga;

Forme de organizare: frontala, pe grupe.

PRINCIPII DIDACTICE:

Principiul accesibilitatii;

Principiul participarii active si constiente a copiilor;

Principiul intuitiei.

EVALUARE: continua

BIBLIOGRAFIE

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

DURATA: 15 minute.

DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPE

ACTIVITATEA PRACTICANTEI

ACTIVITATEA

COPIILOR

1.

2.

3.

1. ACTIVITATI

INTRODUCTIVE

a) Moment

organizatoric

b) Moment

muzical

5 min.

2. INVATAREA

CANTECULUI

10 min.

a) Discutie

pregatitoare

b) Anuntarea textului

si a motivatiei invatarii


c) Prezentarea

model

d) Invatarea pe

text

e) Invatarea

melodica

3.FIXAREA CANTECULUI PRIN MISCARI SUGERATE DE TEXT:

a) Demonstrarea jocului cu cantec.

b) Executarea jocului cu cantec impreuna cu copiii

4. EVALUAREA

Pentru buna desfasurare a activitatii:

- voi aerisi bina sala de grupa;

- voi pregati materialul didactic: instrumentul muzical - orga

si iepurasul jucarie;

- voi aranja scaunelele in semicerc;

- voi pofti copiii in sala(si voi elimina orice preocupare straina

de lectia noastra a acestora).

Le spun o intamplare cu cativa copii care cantau foarte frumos.

Le cer sa fie atenti pentru ca eu le voi canta la fel ca acei copii,

iar apoi ei vor trebui sa cante impreuna cu mine.

Le demonstrez vocal-instrumental primul exercitiu.

Ex. 1

Voi repeta primul exercitiu cu copiii, folosind vocalele a, e, i, o,

u, a, i, de doua ori.

Le demonstrez vocal-instrumental al doilea exercitiu:

Demonstrez cel de-al treilea exercitiu vocal-instrumental:

In timpul cantarii celor trei exercitii corectez pozitia corpului

copiilor, spunandu-le ca trebuie sa stea cu spatele rezemat de

speteaza scaunelului, cu barbia putin ridicata, pieptul putin

inainte, mainile pe genunchi (pentru o buna emisie a semnelor,

pentru dozarea respiratie ti pentru o dozare cat mai corecta a

sunetelor).

IEPURASII

din folclorul copiilor

II.  Sa v-ascundeti mai curand, iepurasilor,

Vin copoii toti latrand, iepurasilor,

Va ia urma si v-alunga, iepurasilor,

Hai fugiti sa nu v-ajunga, iepurasilor.

III. Vanatorul pune-apoi, iepurasilor,

Pusca tinta drept in voi, iepurasilor,

Glontul vajaie si zboara, iepurasilor,

Face paf! si va omoara, iepurasilor.

Le spun o scurta poveste despre un iepuras care, fiind gonit de

un vanator si de caini, a venit la mine la usa si a cerut sa-l ajut.

Eu l-am adapostit si astazi l-am adus la noi la grupa pentru ca ei

sa-i cante si sa-l invete cum sa se apere de vanator.

Le spun ca astazi avandu-l invitat pe iepuras, vom invata un

joc numit "Iepurasii".

Prezint model vocal-instrumental cantecul "Iepurasii

Recit versurile, povestesc pe scurt textul cantecului si le explic

cuvintele care sunt noi: "copoi", "crang", "a lua urma".

Voi trece la memorarea pe strofe a versurilor:

- recit prima strofa apoi o reiau de doua ori cu copiii, urmarind

pronuntarea corecta a cuvintelor:

I."Iepurasi, fugiti acum, iepurasilor,

Hai la crang, nu stati in drum, iepurasilor,

Vanatorul daca vine, iepurasilor,

N-are sa va fie bine, iepurasilor".

- recit a doua strofa apoi, o reiau de doua ori cu copiii:

II."Sa v-ascundeti mai curand, iepurasilor,

Vin copoii toti latrand, iepurasilor,

Va iau urma si v-alunga, iepurasilor,

Hai fugiti sa nu v-ajunga, iepurasilor".

- reiau prima si a doua strofa cu copiii.

- recit a treia strofa, apoi o reiau impreuna cu copiii de 2 ori:

III."Vanatorul pune-apoi, iepurasilor,

Pusca tinta drept in voi, iepurasilor,

Glontul vajaie si zboara, iepurasilor,

Face paf! si va omoara, iepurasilor".

- recit impreuna cu copii intreaga poezie;

Trec la invatarea melodica a cantecului pe fragmente melodice:

- cant primul fragment melodic, apoi solicit copiilor sa-l cante impreuna cu mine de doua ori:

- cant al doilea fragment melodic, apoi solicit copiilor sa-l

cante impreuna cu mine de doua ori:

- cant prima strofa in intregime cu copiii de doua ori;

n  -cant a doua strofa si apoi o reiau cu copiii de doua ori:

II Sa v-ascundeti mai curand iepurasilor,

Vin copoii toti latrand, iepurasilor,

Va iau urma si v-alunga, iepurasilor,

Hai fugiti sa nu v-ajunga, iepurasilor.

- reiau prima si a doua strofa cu copiii;

- cant a treia strofa si apoi o reiau cu copiii de 2 ori:

III Vanatorul pune-apoi, iepurasilor,

Pusca tinta drept in voi, iepurasilor,

Glontul vajaie si zboara, iepurasilor,

Face paf! si va omoara, iepurasilor.

- solicit copiilor sa cante cu mine intreg cantecul.

Inainte de a trece la demonstrarea miscarilor, voi organiza grupa in formatie de cerc.

Le demonstrez jocul in intregime, dandu-le si explicatiile necesare.

Desfasurarea jocului si a miscarilor ce vor fi executate de copii este urmatoarea:

La cuvintele:

"Iepurasi, fugiti acum, iepurasilor,

Hai la crang, nu stati in drum, iepurasilor",

Copiii se tin de maini si merg in ritm in cerc spre dreapta.

La cuvintele:

"Sa v-ascundeti mai curand, iepurasilor,

Vin copoii toti latrand, iepurasilor", copiii simuleaza miscarea de ascundere(ghemuindu-se pe vine).

La cuvintele:

"Va iau urma si v-alunga, iepurasilor,

Hai fugiti sa nu v-ajunga, iepurasilor", copii se ridica in picioare si alearga in cerc, spre stanga.

La cuvintele:

"Vanatorul pune-apoi, iepurasilor,

Pusca tinta drept in voi, iepurasilor,

Glontul vajaie si zboara, iepurasilor,

Face paf ! si va omoara, iepurasilor".

La cuvintele "Face paf ! si va omoara", copiii rostesc in cor onomatopeea "paf!" si se lasa pe vine.

Inainte de a trece la executarea cantecului impreuna cu copiii, voi da indicatii suplimentare:

- copiii sa alege numai in cerc;

-sa se tina bine de maini pentru a nu cadea in timpul alergarii;

- sa ma observe pe mine pentru a executa la timp miscarile.

Voi trece la executarea jocului impreuna cu copiii, rar,

interpretand impreuna cu ei cantecul.

Voi indruma permanent copiii, voi urmari si controla executarea fiecarei miscari si, daca este nevoie, voi da explicatii sau voi demonstra din nou miscarile.

Repet de 2-3 ori jocul impreuna cu copiii.

Voi anunta incheierea jocului si voi face aprecieri cu privire la intreaga activitate desfasurata.

Din partea iepurasului le ofer cate o bulina rosie.

Copii intra organizat in sala

de grupa si se asaza la

locurile indicate de mine.

Copiii asculta povestea mea.

Copiii asculta exercitiul

demonstrat de mine.

Copiii canta impreuna cu

mine.

Copii repeta impreuna cu

mine exercitiul.

Copiii canta impreuna cu

mine.

Copiii asculta povestea.

Copiii asculta cu atentie

prezentarea cantecului,

recitarea versurilor.

Copiii recita prima strofa.

Copiii recita a doua strofa.

Recita primele doua strofe.

Recita a treia strofa.

Recita poezia in intregime.

Canta primul fragment melodic.

Canta al doilea fragment melodic.

Canta prima, apoi a doua strofa.

Canta prima, a doua, apoi a treia strofa in intregime.

Canta in intregime cantecul.

Copiii se asaza in formatie de cerc.

Copiii sunt atenti la demonstrarea jocului si la explicatiile mele.

Copiii asculta indicatiile mele.

Executa jocul cu cantec.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.