Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: MIJLOCIE Educarea limbajului, Joc exercitiu - Gaseste povestea!

PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: MIJLOCIE Educarea limbajului, Joc exercitiu - Gaseste povestea!


PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: MIJLOCIE

EDUCATOARE:

DENUMIREA ACTIVITATII: Educarea limbajului

MIJLOC DE REALIZARE: Joc exercitiu

TEMA ACTIVITATII: "Gaseste povestea!"

TIPUL ACTIVITATII: consolidare de cunostinte prin aplicarea metodei "explozia stelara

SCOPUL: stimularea creativitatii prin formularea unor intrebari pentru rezolvarea de probleme si noi descoperiri;

- familiarizarea copiilor cu strategia elaborarii de intrebari de tipul "CE?", "CINE?", "UNDE?", "CAND?", "DE CE?", pe baza continutului unei imagini, prin folosirea metodei interactive "explozia stelara";

OBIECTIVE:

  • sa demonstreze intelegerea continutului povestii Punguta cu doi bani;
  • sa alcatuiasca cat mai multe intrebari pe baza continutului povestii, folosind pronumele interogative "CE", "CINE", "UNDE", "CAND"; "DE CE";
  • sa se exprime corect in propozitii clare si concise;
  • sa formuleze intrebari corecte din punct de vedere gramatical pe care sa le adreseze celorlalte grupuri de copii;
  • sa realizeze conexiuni intre ideile descoperite de copii in grup si individual pentru rezolvarea unei probleme
  • sa se organizeze pe grupuri si sa colaboreze intre ei;
  • sa manifeste spirit de echipa;
  • sa pastreze ordinea si disciplina pe tot parcursul activitatii;

STRATEGIA DIDACTICA:



METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, problematizarea, explozia stelara; brainstormingul

MIJLOACE DE INVATAMANT: 1 stea mare, 5 stelute mici, carte de povesti, siluete reprezentand: mos, baba, cocos, gaina , vizitiu, boier., plansa, stelute colorate

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri;

Durata: 20-25 min.

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii, Bucuresti, 2005

Breben S., Goncea E., Ruiu G., Fulga M. - Metode interactive de grup - Ghid metodic - Editura Arves, Craiova, 2002

Evenimentul didactic

Continut stiintific

Strategiile didactice

Evaluare

(instrumente

si indicatori)

Organizare, pregatire

Se organizeaza colectivul de prescolari sub forma de semicerc,

frontal

Observarea comportamentului

Captarea atentiei

Trezirea interesului pentru activitate prin prezentarea unei gainuse(jucarie) cu o margica.

E-o gaina cu margica

Si-i tare nedumerita.

Doar atat isi aminteste

Ca vine dintr-o poveste.

Un vant rau cand s-a strarnit

Tot in jur a nimicit!

Poate noi o ajutam

Problema sa i-o rezolvam.

frontal

conversatia

Interesul pentru rezolvarea problemei

Anuntarea temei si enuntarea

obiectivelor

Se reaminteste titlul povestii. Se descopera ca in cartea cu povesti nu exista nici imagini si nici continutul povestii. Se propune rezolvarea problemei cu ajutorul metodei-Explozia stelara.

In mijloc este asezata o steluta mare, iar peste ea se aseaza o imagine mare o carte de povesti-Punguta cu doi bani.. Celelalte 5 stelute mici se aseaza in jurul stelutei mari, atentionand copiii ca pe fiecare steluta este scrisa cate o intrebare, cu culori diferite. Intrebarile folosite sunt: CE?, CINE?, UNDE?,CAND?, DE CE?

Astfel, copiii vor retine ca intrebarea "CINE?" este scrisa cu rosu, "CE?" cu culoarea galbena, ""UNDE?" cu culoarea verde, CAND?" cu culoarea albastra si "DE CE?" cu culoarea portocalie.

frontal

expunerea

Observarea comportamentului

Dirijarea invatarii

a)        organizarea pe grupuri

b) comunicarea sarcinii didactice

b)        activitate pe grupuri

e) activitate frontala

Joc-exercitiu ,,Grupuri, grupuri''

Copiii trebuie sa aleaga un jeton din bol pentru a constitui cele cinci grupuri

,,1, 2, 3, 4, 5

Va asezati in grupuri mici

Impreuna va jucati

Intrebari sa adresati.''

Se grupeaza, isi stabilesc liderul care se aseaza in dreptul unei stelute.

Exemplu: Grupa cu bulina rosie se aseaza in dreptul stelutei cu intrebarea Cine?" Grupa cu bulina galbena se aseaza in dreptul stelutei cu intrebarea ,,Ce?", etc.

Denumesc intrebarile.

Voi expune situatia - problema

-,,Pierderea povestii si cautarea ei''

Sarcina didactica: In cadrul grupului formulati propozitii interogative specifice intrebarilor: Cine?, Ce?, Unde?, Cand?, De ce?.

Gainusa

Ne roaga sa ne grabim,

Fiindca timp mai e putin

Intrebari sa formulam

Celorlalti sa le-adresam

Si daca noi reusim

Proba aceasta sa sfarsim,

Toti copiii vor putea

Povestea, iarasi asculta."

Set de intrebari

In interiorul grupului copiii formuleaza intrebari, gasesc raspunsuri, colaboreaza, selecteaza, iau decizii.

Prezentarea setului de intrebari

.La un semnal sonor (5' - 7') copiii revin in cerc si fiecare grup trece in dreptul stelutei corespunzatoare intrebarii initiale. Pentru a obtine cat mai multe conexiuni intre intrebarile descoperite, se stabileste ordinea adresarii intrebarilor (CE, CINE, UNDE, CAND si DE CE).

Liderul fiecarui grup comunica intrebarile formulate. In cazul in care grupurile nu formuleaza suficiente intrebari celelalte grupuri completeaza setul de intrebari

conversatia, explicatia, exercitiul

frontal,

pe grupuri

stelute rosii, galbene, verzi, albastre, portocalii,

stelute cu intrebari

pe grupuri, individual

conversatia, explozia stelara

frontal

conversatia

Formarea grupurior dupa criteriile date

Relationarea in timpul formarii grupurilor (acceptarea, dezacordul fata de unii parteneri)

Formulare de intrebrari

,,Cel putin o intre-bare individual sau patru de grup''

Relationare in cadrul grupului (prin actiune si

comunicare)

Comunicarea intrebarilor de catre lideri

Valoarea ideilor

Solutii pentru problema pusa in dezbatere

Obtinerea performantei

Copiii aseaza pe o plansa personajele principale din poveste si expun pe scurt continutul povestii. Se aseaza si gainusa in tablou, langa baba. Se deschide cartea si se observa ca atat continutul , cat si imaginile au revenit in carte. (pe neobservate, educatoarea face schimbul de carti

Exercitiul

povestirea

Aseaza pe plansa siluetele

Expun pe scurt continutul povestii

Evaluare

De ce credeti ca a disparut povestea?

-Aprecieri stimulative asupra modului de organizare pe grupuri, formularii de propozitii interogative

brainstorming

individual sau in grup

Formuleaza idei

Stimulare

Observarea comportamentului

Imagini din timpul activitatii:





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.