Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: Mare- pregatitoare Limba si comunicare, Educarea limbajului - Iarna, prietena copiilor

PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: Mare- pregatitoare Limba si comunicare, Educarea limbajului - Iarna, prietena copiilor




PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita nr. 37 Braila

GRUPA: Mare- pregatitoare

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare, verificare

TEMA ACTIVITATII: Iarna, prietena copiilor

SCOPUL ACTIVITATII: -Consolidarea deprinderilor de exprimare corecta din punct de vedere gramatical si lexical si de analiza fonetico-analitico-sintetica a propozitiei;

-Dezvoltarea spiritului de echipa prin colaborare si exersarea rolului atribuit in cadrul grupului.



INAINTE DE A INCEPE LECTIA

I. MOTIVATIA

La grupa mare- pregatitoare se desfasoara o varietate de activitati de educare a limbajului care sa contribuie la exersarea deprinderilor de analiza fonetico-analitico-sintetica a propozitiei, la dezvoltarea expresivitatii si creativitatii in vorbire, la stimularea memoriei, la dezvoltarea atentiei voluntare.

Acest tip de activitate stimuleaza imaginatia creatoare si ajuta la verificarea si consolidarea cunostintelor- in cazul de fata- a celor referitoare la caracteristicile anotimpului iarna.

Activitatea este utila pentru ca dezvolta spiritul de echipa, ii invata pe copii sa comunice si sa asculte parerile celorlalti, sa coopereze si sa-si indeplineasca sarcinile in cadrul echipei.

II. OBIECTIVE:pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili: - sa descopere cuvantul lipsa dintr-un text asociindu-i o imagine; - sa pronunte corect cuvinte care denumesc anumite imagini;

- sa analizeze cuvinte,despartindu-le in silabe,precizand numarul lor;

- sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical si lexical folosind cuvintele date; - sa formeze cuvinte pornind de la o silaba data; - sa compuna cuvinte unind jetoane cu silabe si asociindu-le imaginii corespunzatoare;

III. CONDITII PREALABILE:

     Grupa cu continuitate, nivel bun;

     Copiii poseda deprinderi de munca sustinuta si in echipa;

     Prescolarii grupei sunt familiarizati cu metodoe active de lucru;

IV.EVALUAREA: - pe parcursul activitatii se urmareste:

-utilizarea cunostintelor dobandite in rezolvarea sarcinilor (individual, in echipa sau in grupuri mici);

-identificarea solutiilor originale in realizarea sarcinilor;

V. STRATEGII DIDACTICE

Resurse procedurale: -brainstorming, explicatia, creioanele la mijloc, ganditi/lucrati in perechi/comunicati , joc colectiv, turul galeriilor joc in perechi;

Resurse materiale: -cutii cu siluete, flipchart, marker, fise de lucru, carioca,plicuri cu siluete, masti,panou, jetoane;

Resurse de timp: -40 minute- Evocare- 10 minute

Realizarea sensului-20 minute

Reflectia- 10 minute

VI. BIBLIOGRAFIE:

Beben, Silvia, Gongea Elena, Metode interactive de grup- ghid metodic, Editura Arves ,Craiova, 2006

Dan, Dorina, Proiectarea unei activitati bazate pe metode active -R.I.P., 3/2007

ETAPELE ACTIVITATII

ACTIVITATEA

EDUCATOAREI

ACTIVITATEA

COPIILOR

METODE SI

PROCEDEE

MIJLOACE

DIDACTICE

1.Introducere

Expun o plansa care prezinta jocurile copiilor in anotimpul iarna si o cutie-surpriza in care se afla siluete reprezentative pentru anotimpul iarna; Le recit o poezie-ghicitoare solicitandu-le sa asculte, sa intuiasca cuvantul lipsa din text si sa caute in cutie elementul corespunzator:

"La cabana, langa gard

Creste-nalt si verde un______;

Hai, copii, pe deal, fuguta

Sa ne dam cu _________;

Nas din morcov, ochi de smoala

Are omul de __________;

Clinchet vesel are el,

Mititelul __________;

De ninge sau viscoleste

Anotimpul se numeste_______."

Copiii se grupeaza in jurul cutiei, asculta, asociaza, raspund individual si, la final, in cor. Se asaza la cele patru mese grupandu-se in functie de elementul extras din cutie.

Acomodarea copiilor cu activitatea - "Spargerea ghetii"

Cutie cu elemente care sa corespunda ca imaine cuvintelor din text

2. Anuntarea temei



"Astazi vom vorbi despre iarna"

3. Evocarea

Solicit:Spune tot ce iti vine in minte cand auzi cuvantul "iarna". Toatele cuvinte le voi nota cu litere de tipar pe flipchart.

Asculta , raspund,completeaza

Brainstorming

Flipchart, marker, plansa

4.Realizarea sensului 

*Desparte cuvantul

*Formuleaza o propozitie

*Cantec: "Tine Baba Iarna sfat"

*Formati un cuvant

Subliniez cate un cuvant si le cer sa il desparta in silabe specificand numarul acestora prin trasarea pe fisa de lucru a tot atator liniute cate silabe are cuvantul .

Asez cate un plic pe fiecare masa. Prezint cerinta: Scoateti siluetele,ordonati-le si formulati o propozitie.


Anunta sarcina si cerintele.Descoperiti cuvinte lungi, cuvinte scurte.

Se da un jeton cu o silaba fiecarui grup si se cere alcatuirea unui cuvant cu cat mai multe silabe prin participarea cu cel putin o varianta a fiecarui membru

Urmaresc, analizeaza, numara, deseneaza, verifica, corecteaza.

Se consulta ,ordoneaza siluetele, formuleaza propozitia , desemneaza reprezentantul, compara raspunsurile.

Aleg reprezentantii, interpreteaza, executa miscari, retin cuvinte, exemplifica Citesc, asculta, completeaza, retin, prezinta

Creioanele la mijloc

Ganditi/lucrati in perechi/comu- nicati

Joc colectiv

Joc colectiv

Fise de lucru creioane

Plicuri cu siluete (copil-sanie, brad- globuri)

Jetoane

5. Reflectia

Fiecare grup primeste cate o fisa A4 care are scris in caseta centrala o silaba. Toti copiii din grup vor completa caseta ce le revine cu un desen ilustrand cuvantul format pornind de la silaba data si vor scrie cifra corespunzatoare numarului de silabe. Fisele completate vor fi apoi expuse si analizate de toti copiii.

Discuta asupra temei, lucreaza, expun lucrarile, analizeaza, compara

Creioanele la mijloc

Turul galeriilor

Fise de lucru, carioca, panou

6. Incheiere

Sugerez copiilor sa isi aleaga o pereche, fiecaruia dintre ei revenindu-i sarcina sa descopere cu ce silaba incepe numele partenerului sau.

Copii se grupeaza cate doi. Rostesc numele partenerului ,apoi

Prima silaba a numelui. Daca raspunsul e corect, ceilalti aplauda; daca nu,primesc "pedepse".

Joc in perechi






Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



JOCUL MUZICAL LA PRESCOLAR - Jocul cu suport pe cantec
EXERCITIILE FIZICE SI JOCURILE DE MISCARE - MIJLOACE IMPORTANTE PENTRU FORMAREA DE PRICEPERI SI DEPRINDERI MOTRICE
FULGII NOSTRI DE ZAPADA
Educatia si sanatatea in gradinita
Copacul prieteniei
Proiect de activitate integrata Grupa: Mare - pregatitoare "Calatorie pe Terra"
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani Educatie fizica Mers in echilibru pe plan ridicat, alergare cu saritura peste obstacole si mers pe varfuri pe o linie trasata
TIPURI SI FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII MATEMATICE



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu