Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice



Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: mijlocie Cand/cum si de ce se intampla? - Flori de mai multe culori

PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: mijlocie Cand/cum si de ce se intampla? - Flori de mai multe culori



ghiocel PROIECT DE ACTIVITATE

                                                                                                                         

DATA: 1 aprilie 2009

GRADINITA: Nr.23,Craiova

GRUPA: mijlocie

INSTITUTOARE:


TEMA: “Cand/cum si de ce se intampla?”

SUBTEMA:”Flori de mai multe culori”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: -Activitate pe domenii experentiale(D.E.C.)

TEMA ACTIVITATII:”Gradina cu flori”

TIPUL ACTIVITATII:consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi

FORMA DE REALIZARE: dactilopictura

SCOPUL: cultivarea sensibilitatii artistice, a spiritului de observatie, a perceptiilor vizuale, a imaginatiei creatoare ; dezvoltarea capacitatii de exprimare plastica, spontana.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Cognitiv-informationale:

-sa enumere culorile principale si secundare;

-sa recunoasca florile de primavara pe care le vom picta,

-sa aplice corect tehnica dactilopicturii pe baza explicatiilor cadrului didactic;

-sa identifice materialele utilizate;

Afectiv – volitive:

-sa participe activ si constient pe tot parcursul activitatii;

-sa exprime sentimentele trezite in suflet de florile pictate;

-sa evalueze lucrarile realizate pe baza criteriilor stabilite.

Psiho-motorii:

-sa execute exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii.

 RESURSE PROCEDURALE: conversatia, observarea, explicatia, demonstratia, exercitiul,brainstormingul, jocul, recompensa.

RESURSE MATERIALE: cutie cu acuarele, plansa model, coli verzi format A4, recipiente cu apa, amestec preparat din pasta de dinti si tempera, CD- Antonio Vivaldi – Primavara, flori-acadele-stimulente, servetele.

MODALITATI DE ORGANIZARE:frontal, pe grupuri, individual

MODALITATI DE EVALUARE:continua-prin observarea comportamentului copiilor si evaluarea raspunsurilor acestora,

                                                          finala - expozitie cu lucrarile copiilor

DURATA:20-25 min.

BIBLIOGRAFIE:

·      Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6,7 ani), 2008

·      Maria Bojneag -“Ghid pentru invatamantul prescolar”, Editura Tehno-Art, 2007

·      Georgeta Botez, Dana Solovastru-“Atlas cu elemente de limbaj plastic-indrumator pentru educatoare”, Editura Aramis, 2007

·      Coordonator Nicu Ploscariu-“Stiu sa pictez cu degetelele”, Editura Aramis, 2006.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DESFASURAREA ACTIVITATII

Eveniment didactic

Continut informativ

Strategia didactica

Evaluare

Activitatea

educatoarei

Activitatea

copiilor

Metode si

procedee

Mijloace

didactice

I.Moment organizatoric

Asigur

 conditiile

optime

pentru

 realizarea

activitatii:

-aerisirea

salii de grupa;

-aranjarea

mobilierului;

-pregatirea

 Materialelor

 necesare;

-intrarea in

 sala de grupa

 se face in

 timp ce

audiem

melodia

”Invatam

sa coloram”

- interpretata

 de corul

Bimbam.

-intra in sala de grupa si isi ocupa locurile la masute

observarea comportamentului copiilor

II.Captarea atentiei

Realizez captarea atentiei printr-o ghicitoare:

“Petale de flori micute

Asezate-n cutiute

Sa putem picta cu ele

Oameni, case, floricele

Ghici ce sunt?”            (acuarelele)

-gaserc raspunsul la ghicitoare

conversatia

Cutie cu acuarele

observarea comportamentului copiilor

III.Reactualizarea cunostintelor

Initiez o scurta converstie cu copiii :

-“Copii, care sunt culorile mai importante, principale cu care am lucrat pana acum?”

-“Ce culoare obtinem daca amestecam R+G?”

-“Dar R+A?”

-“Dar G+A?”

Raspund la intrebari

conversatia

chestionarul oral

observarea comportamentului si a raspunsurilor copiilor

IV.Anuntarea temei si a obiectivelor

“Astazi ne vom juca cu culorile aplicandu-le pe coala verde cu ajutorul degetului aratator (tehnica dactilopicturii) pentru a picta “Gradina cu flori”.

“Vom folosi tempera amestecata cu pasta de dinti. Va reamintesc faptul ca nu avem voie sa o ducem la gura pentru a nu ne imbolnavi.”

Asculta indicatiile

Conversatia

explicatia

observarea comportamentu-lui copiilor

V.Dirijarea invatarii

a)intuirea materialelor

Solicit copiii sa enumere materialele primite pe masuta.

enumera materialele de lucru

conversatia



Coli A4 verzi, acuarele, recipiente apa, servetele

observarea comportamentu-lui copiilor

b)prezentarea modelului si demonstrarea procedeului de lucru

Prezint lucrarea model si analizez elementele de limbaj plastic folosite.

Explic si demonstrez procedeul de lucru.

asimileaza explicatiile

explicatia

plansa model

observarea comportamentu-lui copiilor

c)exercitii de pregatire a muschilor mici ai mainilor pentru lucru

Realizez aceasta etapa prin urmatorul joc:

“Umerii ii vom misca/

Spatele vom indrepta/

Sus, jos, sus, jos/

Pentru a picta frumos./

Mana lebada o fac/

Care da mereu din cap./

Lebedele-n jur privesc/

Mainile eu le rotesc./

Palmele nu stau deloc/

Ci se pregatesc de joc/

Degetele-mi sunt petale/

Si se deschid ca o floare.”

executa miscarile

d)executarea temei

Dau semnalul inceperii lucrului.

In timp ce copiii lucreaza voi da indicatii individuale si colective daca este cazul.

executa lucrarile

explicatia

demonstra-tia

exercitiul

Antonio Vivaldi-Primava-ra

observarea comportamentu-lui copiilor

VI.Incheierea activitatii

Aprecierea lucrarilor se face prin metoda “turul galeriei”.

Toti copiii primesc recompensa pentru munca lor flori- acadele.

Urmaresc urmatoare-le criterii in evaluarea lucrarilor:

-corecitudi-nea culorilor utilizate,

-plasarea elemente-lor in spatiul dat,

-aspectul lucrarii.

conversatia

expozitia cu lucrarile copiilor

stimulen-te

observarea comportamentu-lui copiilor,

evaluarea lucrarilor

 









Politica de confidentialitate

.com Copyright © 2019 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Proiecte

vezi toate proiectele
 PROIECT DE LECTIE Clasa: I Matematica - Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin
 Proiect didactic Grupa: mijlocie - Consolidarea mersului in echilibru pe o linie trasata pe sol (30 cm)
 Redresor electronic automat pentru incarcarea bateriilor auto - proiect atestat
 Proiectarea instalatiilor de alimentare ale motoarelor cu aprindere prin scanteie cu carburator

Lucrari de diploma

vezi toate lucrarile de diploma
 Lucrare de diploma - eritrodermia psoriazica
 ACTIUNEA DIPLOMATICA A ROMANIEI LA CONFERINTA DE PACE DE LA PARIS (1946-1947)
 Proiect diploma Finante Banci - REALIZAREA INSPECTIEI FISCALE LA O SOCIETATE COMERCIALA
 Lucrare de diploma managementul firmei “diagnosticul si evaluarea firmei”

Lucrari licenta

vezi toate lucrarile de licenta
 CONTABILITATEA FINANCIARA TESTE GRILA LICENTA
 LUCRARE DE LICENTA - FACULTATEA DE EDUCATIE FIZICA SI SPORT
 Lucrare de licenta stiintele naturii siecologie - 'surse de poluare a clisurii dunarii”
 LUCRARE DE LICENTA - Gestiunea stocurilor de materii prime si materiale

Lucrari doctorat

vezi toate lucrarile de doctorat
 Doctorat - Modele dinamice de simulare ale accidentelor rutiere produse intre autovehicul si pieton
 Diagnosticul ecografic in unele afectiuni gastroduodenale si hepatobiliare la animalele de companie - TEZA DE DOCTORAT
 LUCRARE DE DOCTORAT ZOOTEHNIE - AMELIORARE - Estimarea valorii economice a caracterelor din obiectivul ameliorarii intr-o linie materna de porcine

Proiecte de atestat

vezi toate proiectele de atestat
 Proiect atestat informatica- Tehnician operator tehnica de calcul - Unitati de Stocare
 LUCRARE DE ATESTAT ELECTRONIST - TEHNICA DE CALCUL - Placa de baza
 ATESTAT PROFESIONAL LA INFORMATICA - programare FoxPro for Windows
 Proiect atestat tehnician in turism - carnaval la venezia




ACTIVITATILE EXTRACURRICULARE PRESCOLARE IN OPTIMIZAREA PROCESULUI DE INVATAMANT
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani activitate matematica - „ Unde am asezat jucaria”
PROIECT DIDACTIC Activitate ecologica GRUPA “PRICHINDEILOR”
EXERCITIILE FIZICE SI JOCURILE DE MISCARE - MIJLOACE IMPORTANTE PENTRU FORMAREA DE PRICEPERI SI DEPRINDERI MOTRICE
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: mijlocie Cand/cum si de ce se intampla? - Flori de mai multe culori
COSULET CU LEGUME DE TOAMNA
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani Educatie fizica Mers in echilibru pe plan ridicat, alergare cu saritura peste obstacole si mers pe varfuri pe o linie trasata
SUPORT PENTRU CREIOANE COLORATE


Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu