Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DIDACTIC GRUPA: mare, pregatitoare - Calatorie in zonele polare

PROIECT DIDACTIC GRUPA: mare, pregatitoare - Calatorie in zonele polare


LICEUL INTERNATIONAL DE INFORMATICA BUCURESTI - SCOALA GENERALA SI GRADINITA

DATA: 22 februarie 2007

GRUPA: mare, pregatitoare pentru scoala 2 "Stelutele"

EDUCATOARE:

PROIECT  DIDACTIC

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri si activitati la alegerea copiilor, recreativ-distractive



DENUMIREA ACTIVITATII: Jocuri si activitati pe arii de stimulare

TEMA: "Calatorie in zonele polare"

SUBIECTUL: JOC DE ROL: ''De-a eschimosii'

BIBLIOTECA: 'Animale si pasari de la Poli' - citire de imagini

ARTA: "Animalele de la Poli si puii lor" - desen dupa puncte

OBIECTIVE GENERALE:

●Consolidarea deprinderii de a-si defini opiniile in functie de interesul personal

●Stimularea capacitatilor copiilor de a-si asuma responsabilitati

●Imbogatirea vocabularului si dezvoltarea aptitudinii de comunicare

●Stimularea cooperarii in joc si negocierea solutiilor intre copii

●Egalizarea sanselor de educatie pentru toti copiii

●Intarirea motivatiei pentru invatare, actiune si a sentimentului de siguranta pe care il da produsul propriei activitati

●Formarea unor abilitati si a unor capacitati instrumentale specifice activitatilor pe micro-grupuri

OBIECTIVE OPERATIONALE:

SECTORUL JOC DE ROL:

O -sa utilizeze corect materialele puse la dispozitie,manifestand creativitate in abordarea temei;

O -sa se exprime verbal, folosind expresii adecvate actiunii efectuate;

O -sa reproduca, cu mijloace specifice jocului, anumite relatii sociale;

SECTORUL BIBLIOTECA:

O sa descrie succint imaginile pe baza cunostintelor insusite;

SECTORUL ARTA:

O - sa contureze desenele dupa puncte recunoscand animalele de la Poli si puii lor.

STRATEGII DIDACTICE:

♦METODE SI PROCEDEE: ■conversatia

■explicatia

■exercitiul

■observarea

■auditia

■jocul

♦MATERIAL DIDACTIC: fiecare sector va fi amenajat cu materialele didactice necesare realizarii temei

♦MIJLOACE DE INVATAMANT: casetofon, caseta audio, video proiector

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

♦'Programa activitatilor instructiv-educative din gradinita de copii',MEN,2005

♦'Revista invatamantului prescolar'Nr. 1-2/2002,Bucuresti, 2002

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri

DURATA: 30 minute

ETAPELE ACTIVITATII

OBIECTIVE OPERATIONALE

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1. MOMENT ORGANIZATORIC

2. CAPTAREA ATENTIEI

3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

4. DIRIJAREA INVATARII

5. INCHEIEREA ACTIVITATII

O1, O2, O3, O4, O5

Se asigura conditiile necesare pentru buna desfasurare a activitatii:

aerisirea salii de grupa;

pregatirea materialului necesar desfasurarii activitatii;

introducerea copiilor in sala de grupa.

In decorul realizat, grupa de copii este invitata sa vizioneze un material stiintific intitulat "Animale si pasari din zonele polare".

Pornind de la aceasta prezentare voi explica copiilor ca astazi vom desfasura activitati legate de animalele si pasarile de la Poli.

Voi familiariza copiii cu sarcinile specifice fiecarui sector, explicandu-le ce au de facut.

SECTOR JOC DE ROL :

Voi explica jocul de rol pe care-l vom juca, « De-a eschimosii ».

"Pentru ca toata saptamana am discutat despre viata in zonele polare sa ne imaginam ca suntem eschimosi si traim la Pol. Eschimosii traiesc in grupuri, se ocupa cu pescuitul si vanatoarea. Ei locuiesc in igluuri facute din blocuri de gheata si zapada iar inauntru sunt confortabile si calduroase."

SECTOR BIBLIOTECA:

La sectorul BIBLIOTECA vom citi imagini din atlase, albume cu viata de la Poli (atat viata animalelor cat si a oamenilor). Trebuie sa privim imaginile cu atentie sa descoperim care sunt animalele si pasarile pe care le intalnim la Poli si sa le descriem.

SECTOR ARTA :

In cadrul sectorului ARTA, avem cateva imagini punctate. Trebuie sa unim punctele cu creionul si sa recunoastem ceea ce este desenat. Apoi vom colora imaginile corespunzator.  

Copiii isi vor alege sectorul unde vor lucra pentru inceput, urmand sa faca schimb de sector pe parcursul activitatii.

In timp ce copiii se vor roti prin toate sectoarele ii voi indruma si urmari indeaproape.

Voi face aprecieri individuale si colective asupra modului de participare al copiilor la activitate, dar si unele recomandari.

Observarea

Auditia

Conversatia

Explicatia

Jocul

Exercitiul

Obiectivele se considera realizate daca 70% din copii au rezolvat sarcina.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.