Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani activitate matematica - Exercitii de verificare a numaratului in limitele 1-10

PROIECT DIDACTIC 5-7 ani activitate matematica - Exercitii de verificare a numaratului in limitele 1-10


PROIECT DE ACTIVITATE

NIVELUL : 5-7 ani

DISCIPLINA : activitate matematica.

TEMA : Exercitii de verificare a numaratului in limitele 1-10.

FORMA DE REALIZARE: activitate cu material individual

TIPOLOGIA: verificare

SCOP: Dezvoltarea capacitatii de a intelege si utiliza numere si cifre.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-sa ordoneze grupele de obiecte , prin diferite exercitii, in sir crescator

-sa numere, in ordine crescatoare si descrescatoare in limitele 1-10

-sa identifice locul fiecarui numar natural in sirul numerelor si sa-i denumeasca vecinii



-sa rezolve sarcinile din fisa de munca independenta: " incercuieste cu rosu vecinii lui 7 si cu albastru vecinii lui 9"

MIJLOACE DIDACTICE

-demonstrativ: panoul cu buzunare transparente, material confectionat (10 grupe distincte ca forma ), cifre mari pe paleta

-individual: fise de lucru, material confectionat in farfurioare individuale, cifrele de la 1 la 10, creioane colorate.

DURATA: 30 minute.

METODE : conversatia, explicatia, exercitiul,  problematizarea.

MOMENTUL ORGANIZATORIC

Masutele copiilor vor fi asezate tip clasa.

Lotonul, jetoanele, cifrele, caietele, carioca, toate pe masa.

Panoul cu buzunare afisat la tabla, iar  materialul demonstrativ pe panou si pe masa educatoarei.

Copiii vor intra organizat si se vor aseza confortabil.

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Forme de activitate

I. Captarea atentiei

II. Enuntarea obiectivelor pe intelesul copiilor

III Reactualizarea cunostintelor

Prin intrebari pentru intuirea materialului

Ce ati primit ?

Pana la cat am invatat noi sa numaram?

-Astazi vom numara de la 1 la 10 si vom aseza grupele in sir crescator si descrescator pentru a cunoaste vecinii numerelor.

-Cer copiilor sa:

- numere pana la 10, crescator

apoi descrescator

aduca la masa mea atatea cani cate arata cifra

sa arate cifra care ne spune cati pitici are Alba ca Zapada

- sa scoata din farfurie jetonul care are atatea imagini cate batai aude

-sa vina in fata mea atatia copii cate flori sunt pe panou.

sa asculte de cate ori am lovit in pahar si sa arate cifra

sa verifice daca au in farfurie cifrele de la 1 la 10

-raspund, intuiesc materialul

-asculta

- lucreaza

- raspund

- aplauda

copiii verbalizeaza

- rezolva

- verbalizeaza

- urmaresc

frontal

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Individual

individual

IV. Prezentarea continutului


V. Obtinerea performantelor

VI: asigurarea conexiunii inverse

Incheierea activitatii

Propun copiilor sa ma ajute sa corectez si sa completez acest sir -Cu ce grupa am inceput acest sir

-Cine cauta cifra?

-Ce grupa urmeaza?

-Care este vecinul mai mare cu o unitate decat 2?

-Asezati  grupa care are atatea elemente cate arata cifra

-Aceasta grupa si-a gasit locul? -- -Cine o ajuta

-Cautam vecinul ei mai mare

In acest fel vom completa impreuna sirul .

-Ce fel de sir am format ?

-Cu ce grupa incepem sirul crescator?

-Cunoasteti un altfel de sir?

Cu care grupa incepem formarea lui?

Am inceput un sir descrescator, cine continua

Ne jucam jocul cauta vecinii

Care este vecinul mai mare al lui 7; 5; 4; 9 ;

Voi schimba locul numerelor in sir,

Iar copiii vor corecta greselile

Fiecare copil are un loton pe care sunt cifrele asezate si mai are cate 10 panglici cu imagini de la 1 la 10 obiecte

Unul dintre copii va avea de completat sirul crescator , iar altul sirul descrescator

Verific modul de lucru la mese si fac aprecieri

Voi cere copiilor sa rezolve fisa de lucru din caiet:

" incercuieste cu rosu vecinii lui

7 si cu albastru vecinii lui 9"

Voi trece pe la copii si voi semna fisele desenandu-le, cate o steluta rosie, la cele rezolvate corect

Apreciez modul cum au fost rezolvate sarcinile activitatii si , individual, apreciez participarea la activitate.

-Multimile de obiecte se aseaza in ordine crescatoare incepand cu multimea cu cele mai putine obiecte si terminand cu cele mai multe obiecte.

Sirul crescator se aseaza de la stanga la dreapta si de jos in sus.

-enunta metoda

- lucreaza

- raspund

- aplauda

formeaza sirul descrescator

- raspund

- lucreaza

- se indica vecinul mai mare cu o unitate si cel mai mic cu o unitate

-copiii vor inchide ochii si

apoi vor observa ce s-a schimbat in sir.

Copiii vor lucra si vor spune ce sir au format si cum?

Vor schimba caietele si se vor verifica

Copiii vor pune materialele lor personale la dulapul individual si vor iesi la baie.

Frontal

individual

frontal

frontal

individual

Individual

Individual





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.