Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DIDACTIC 3-5 ani cunoasterea mediului - E iarna

PROIECT DIDACTIC 3-5 ani cunoasterea mediului - E iarna




PROIECT DIDACTIC

NIVELUL : 3-5 ani

ARIA CURRICULARA: stiinta

DISCIPLINA: cunoasterea mediului

TEMA : E iarna

FORMA DE REALIZARE: lectura dupa imagini

TIPUL DE ACTIVITATE: dobandire de cunostinte

SCOP : Dobandirea unor cunostinte despre mediul inconjurator, in anotimpul iarna.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa indice, sa denumeasca si sa descrie ceea ce vede , cu cuvinte proprii.



sa vorbeasca clar, corect, coerent .

sa compuna un tablou de iarna din elementele caracteristice

METODE DIDACTICE:

Conversatia, explicatia, observatia, exercitiul

MIJLOACE DIDACTICE:

Aparat de fotografiat, tabloul, indicator, siluete pentru reconstituire, flanelograf

ORGANIZAREA GRUPEI:

Asigur buna desfasurare a activitatii prin:

-aerisirea salii de grupa

- asezarea scaunelelor in forma de semicerc

-asezarea tabloului in campul vizual al copiilor si acoperirea lui pentru a asigura momentul surpriza.

- pregatirea scaunului pentru eleva de la scoala si toate materialele cu care se va face reconstituirea tabloului.

-imi exprim bucuria ca vom face o activitate placuta impreuna.

DURATA :20-25 minute

SCENARIU DIDACTIC

Secventele activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Forme de organizare

Captarea atentiei si comunicarea obiectivelor activitatii

Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

Asigurarea retentiei si transferului

Incheierea

Bate la usa cineva, saluta , iar noi o primim cu interes: Este o persoana, surpriza,( o eleva practicanta) care le spune copiilor:

"Intr-o zi eu impreuna cu prietenii mei am iesit in parc. Acolo ne-am distrat foarte bine si am facut cu aparatul meu de fotografiat si o poza mare.

Priviti-o si cititi-o impreuna cu doamna educatoare. Acum plec fiindca ma asteapta copiii din grupa mea."

-Va multumim, ne-ati facut o mare surpriza.

Citirea tabloului

Haideti sa citim acest tablou

-Oare in ce anotimp a fost facut acest tablou?

- De unde stiti ca este iarna?( Acceptam mai multe raspunsuri)

Vom trece la citirea dirijata a tabloului

Haideti sa privim doar aceasta parte a tabloului:

Pe cine vedeti in imagine?

-Cum ii cheama, oare?

-Ce fac copiii?

-Din cati bulgari de zapada este facut omul?

-Cum au facut bulgarii?

-Cine aduce un bulgare mare?

Sinteza partiala

O facem cantand cantecul "Omul de zapada" cu exemplificare pe imagine

-Nu le este frig? De ce?

_-Ce au pe cap?

-Cu ce este imbracat Ionel ?



-Cu ce este incaltata Elena?

-Cum credeti ca se simt ei?

-De unde se vede ca sunt veseli? Voi va simtiti bine?

Sinteza partiala: recit poezia

"Vine iarna lasa vie

O astept cu bucurie

Chiar daca va viscoli

Imbracat bine voi fi

Cu caciula si fular,

Cu manusi si cu pieptar"

Priviti acum si copiii din departare

-Cu ce se joaca?

Ce a patit acesta?

Cum se simte el?

Cum se numeste acest copac verde ?

Ce culoare au norii?

Sinteza finala. Le voi sugera sa facem impreuna un tablou .

Le voi sugera sa povesteasca aceste lucruri si celor de acasa.

Voi face aprecieri la adresa copiilor laudandu-i pe cei care au spus multe lucruri si incurajandu-i personal pe cei ce vorbesc mai putin.

Voi face aprecieri generale si individuale privind participarea la activitate

Copii vor fi placut surprinsi

Isi vor exprima curiozitatea in cor

Vor raspunde 4-5 copii.

Vor saluta si vor multumi in cor.

Copiii vor spune ce vad pana se vor epuiza toate elementele tabloului

Copiii vor identifica zapada alba, bulgarii rotunzi si mari , nasul din morcov, caciula din oala , nasturii din taciune. Totodata vor da nume personajelor

Vor imita ninsoarea, bulgarii, vor arata nasul, nasturii, tigaia, matura

Voi insista sa dea raspunsuri complete si sa rosteasca corect cuvintele

Vor asculta textul poeziei si vor urmari indicatorul pe imagini

(imbracamintea de iarna)

Fiecare copil va spune ce element din tablou a primit si-i va gasi locul pe panoul pregatit de mine-.

Musafirul nostru ne-a adus inca o surpriza: cate un medalion cu un fulgusor, zambitor. Ne jucam jocul cu cant, "Ninge, ninge , viscoleste

Copiii vor iesi in ordine fericiti.

Frontal

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Frontal

individual







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



PROIECT DE ACTIVITATE Educarea limbajului GRUPA: mare -pregatitoare Vara
Evaluare initiala Nivel I
PROIECT DIDACTIC Grupa: mica Matematica Alegeti si grupati jucarii
ROLUL FORMATIV AL ACTIVITATILOR MATEMATICE IN PROCESUL INSTRUCTIV-EDUCATIV
PROIECT DIDACTIC 3-5 ani cunoasterea mediului - E iarna
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani Cunostinte despre natura si om - Ce stim despre toamna?
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: mijlocie Cand/cum si de ce se intampla? - Flori de mai multe culori
Copacul prieteniei



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu