Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DIDACTIC 3-5 ani educatie pentru societate - Pataniile lui Ionel

PROIECT DIDACTIC 3-5 ani educatie pentru societate - Pataniile lui Ionel


PROIECT DIDACTIC

NIVELUL: 3-5 ani

OBIECTUL: educatie pentru societate

SUBIECTUL: Pataniile lui Ionel

FORMA DE REALIZARE: povestirea educatoarei

SCOP: Cunoasterea si respectarea normelor de comportare in societate.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-sa desprinda in urma audierii textului consecintele neascultarii de parinti si educatoare;

-sa identifice culorile semaforului si utilitatea lui, precum si reguli de comportare pe strada;



-sa elaboreze cu cuvinte proprii un alt final pentru poveste si sa cante cantece si sa recite poezii legate de tema data

STRATEGII DIDACTICE:

- conversatia,

- explicatia,

- povestirea.

MIJLOACE DIDACTICE:

- papusa

- silueta unui semafor

- planse cu momentele principale.

ORGANIZAREA ACTIVITATII:

Aranjarea scaunelelor in semicerc, plansele pe tabla, acoperite.

Asigurarea intrarii organizate in sala si asezarea copiilor pe scaunele, confortabil.

DURATA : 20 min

SCENARIUL DIDACTIC

Secventele  activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Forma de activitate

Captarea atentiei

Reactualiza-rea cunostintelor

Prezint o papusa care a venit in vizita, aducand cu ea o imagine cu semaforul.

Cum se numeste ?Cine este ?

A venit la noi sa auda lucruri noi

Ce face ea ?

Ce culori are semaforul?

Ce ne spune verdele,

Dar  galbenul, dar rosul ???

Cu cine plecati acasa de la camin ?

Pe unde treceti strada ?

Copiii privesc si-i dau un nume papusii.

Copiii dau raspunsuri la intrebari

Frontal

individual

Comunicarea obiectivelor si anuntarea temei

Vad ca voi stiti multe lucruri si nu veti pati ce a patit Ionel in povestea pe care doresc sa v-o povestesc astazi

Ma bucur ca tocmai azi a venit si papusa Sanda si va asculta si ea cu noi povestea

Povestea se numeste "Pataniile lui Ionel".

Pe acest copil voi l-ati vazut prin curte, era un copil pe care mama lui l-a adus la caminul nostru. Acum nu-l mai puteti vedea pentru ca el intr-o zi a patit un mare necaz si este in spital.

Copiii fac cunostinta cu Ionel privind o imagine

frontal

Prezentarea optima a continutului si dirijarea invatarii

- expunerea povestii

Obtinerea performante-lor

Asigurarea conexiunii -fixarea povestii

Expun povestea respectand succesiunea momentelor principale.

1. Ionel iese tiptil din  camin

2 ajuns in strada fuge

3 Cand traverseaza nu se asigura

4 O masina il accidenteaza

5 Este dus la spital cu salvarea

6. Este gasit, la spital de mama lui,

Explic cuvintele necunoscute concomitent cu povestirea pe un ton cald, prietenos, cu o mimica si o gestica adecvate situatiilor din text.

Dupa momentul psihologic, intreb:

V-a placut povestea?

Despre cine v-am povestit?

Ce i s-a intamplat lui?

Pe cine recunoasteti in imagine?

Descopar tabloul cu Ionel in fata masinii.

Ce a patit Ionel?

Cine credeti ca e de vina?

De ce?

Ce era bine sa fi facut?

Ce sfaturi ati putea sa-i dati?

Voi sublinia caracterul educativ al acestei povestiri.

Ce credeti ca va face el cand va iesi din spital?

Sa facem un alt sfarsit pentru poveste

Cunoasteti alte intamplari asemanatoare

Copii urmaresc cu atentie povestirea alaturi de papusa care sta si ea pe un scaunel

Da!

Imaginile fiind acoperite , copiii le vor vedea pe rand.

Despre Ionel

Pe Ionel la lovit o 

masina.

Copii il recunosc pe Ionel.

-Ionel a plecat singur.

-El a fugit.

-El a plecat neinsotit

-Ionel n-a trecut pe la trecere.

Voi facilita mai multe interventii ale copiilor pentru a formula sfaturi

El nu va mai iesi singur.

Accept toate parerile

Vor povesti 4-5 copii

frontal

Individual

Frontal

Asigurarea retentiei si a transferului

Cunoasteti un cantec despre un copil care a patit ca si Ionel?

Cum se numeste cantecul.

O poezie despre semafor am invatat?

Copii canta un cantec cu o intamplare asemanatoare celei povestite: " Un copil mititel, rasfatat"

Se recita in cor poezia  "Semaforul"

Individual

Evaluarea si incheierea activitatii

Eu stiu ca voi sunteti copii cuminti si stiti sa treceti strada.

Ne jucam jocul "semaforul".

Voi veti porni la plimbare.

Eu va voi arata culorile semaforului.

Copii vor recita poezia Semaforul pornind de pe culoarea verde si stationand pe galben si rosu.

Individual

Frontal





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.