Creeaza.com - informatii profesionale despre
Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice


Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani educatie fizica - Saritura in inaltime pentru atingerea unui obiect suspendat

PROIECT DIDACTIC 5-7 ani educatie fizica - Saritura in inaltime pentru atingerea unui obiect suspendat



PROIECT DIDACTIC

NIVELUL: 5-7 ani

DISCIPLINA: educatie fizica

TEMA :  Saritura  in inaltime pentru  atingerea unui obiect suspendat

   Joc 1 „ Atinge clopotelul”

    Joc 2 „Plimba-te cu ochii inchisi”

TIPOLOGIA:  dobandire de performante sportive

FORMA DE ACTIVITATE : activitate comuna

SCOPUL: Formarea priceperii si deprinderii de a executa corect saritura in  inaltime  pentru   atingerea unui  obiect suspendat.

OBIECTIVE OPERATIONALE

  • Sa execute corect saritura in inaltime pentru atingerea unui obiect suspendat si sa mentina o pozitie corecta a corpului in pozitii statice si in miscare
  • Sa execute variante de mers si alergare in diferite directii si cu diferite pozitii de brate

  • Sa incurajeze prin aplauze anumite performante, dobandind spirit de echipa

METODE DIDACTICE:

    • explicatia,
    • demonstratia,
    • exercitiul

MATERIAL DIDACTIC : fluier, clopotel, medalioane

DURATA: 30 minute

MOMENTUL ORGANIZATORIC:

Intrucat activitatea se va desfasura in grupa este necesara eliberarea salii si asigurarea unui spatiu de desfasurare corespunzator.

Totodata este necesara verificarea tinutei, intrucat, fiind iarna, sala este incalzita.

SCENARIUL DIDACTIC

Secventele activitatii

Continut – mijloace de realizare

Dozare

Formatii de lucru

Indicatii metodice

I. Organizarea

   colectivului

Alinierea

Controlul tinutei

 Raportul

 Anuntarea temei

3'

*

*

*

*

*

*

*

„In linie pe un rand,

adunarea!'

„Va aliniati!'

„Raportul! (forma

scurta),,

„Buna ziua!'

„Pe loc repaus!'

II. Pregatirea

   organismului

    pentru

    efort 

Variante de mers si alergare

   

Influen­tarea

    selectiva a 

    aparatului

    locomotor

A. Exercitii de captare a atentiei

    - intoarceri

B. Variante de mers si alergare

mers obisnuit

 

 - mers pe varfuri cu mainile sus

  - mers pe calcaie cu mainile la spate

 -mers obisnuit cu exercitii de respiratie

 -alergare usoara

 -alergare cu genunchii la

        piept           

 - alergare cu lovirea

sezutei

  

- mers ca   piticul

 - „mersul ursului' (cu sprijin    pe picioare si pe brate,  aplecat in fata)

- mers obisnuit cu exercitii de respiratie

-alergare serpuita

 -mers obisnuit

 - mers in cadenta

Formam coloana de gimnastica, astfel

Din coloana cate unul trecem cate doi si apoi cate patru, pe cantec :

„Ne- adunam, ne-adunam

Haideti sa ne-ncolonam

Haideti sa ne-ncolonam

Toti in graba mare

Doua randuri sa formam

Ca la defilare

De manute va luati

Nu mai stati pe ganduri

Cate patru v-asezati

Stransi pe patru randuri”

1 „ Privim dupa fluturi”

    a) flexii si extensii

         - T1 = flexii

         - T2 = extensii

    b) t1 - T2 rasucirea capului spre 

        stanga

        Revenire in pozitia initiala

        T3 - T3 rasucirea capului spre

        dreapta

        Revenire la pozitia initiala

2)  Forfecam bratele”

(forfecari de brate cu bratele      paralele cu bratele incrucisate 2. „ 3 )Freaca piciorul”

    a) Tl - T2 - indoirea  trun­chiului  

        spre stanga

        T3 - T3 - indoirea trunchiului 

        spre dreapta

 

 3„ Ne sucim, ne rasucim”

    b) Tl - T2 - rasucire spre stanga

        Revenire

        T3 - T3 - rasucire spre dreapta

        Revenire

 4)„ Barza intr-un picior”

    a) t1 - indoirea genunchiului

        stang la piept

        T2 - revenire la pozitia

        initiala

        T3 - indoirea genunchiu­lui

        drept la piept

        T3 - revenire

  

 5) Sari si te intoarce

        Sarituri cu batai din palme dea­supra   capului si intoarceri)

        - scuturarea picioarelor

   

2'

4 x 4

4 x 4

4

timpi

4

timpi

4

timpi

4

timpi

4

timpi

4

timpi

4 x 4

4 x 4

4 x 4

*

*

*

*

*

*

*

*


*

   *

*

   *

*

    *

* * * *

* * * *

* * * *

* * * *

           

„Atentie! Prin saritura cu fata la -- geam , luat 1-2

-usa, luat 1-2

-mine, luat 1-2

„Capul sus! Privirea ina­inte!  Spatele drept!'

„Palmele pe genunchi, spatele  drept,  privirea

inainte!'

„Sus genunchii!”

„Mainile la ceafa, picioa­rele bine intinse!'

„Prin saritura departat luat!   Bratele pe sold!'

t1 - (ducerea  ca­pului in fata)

T2 - extensii (ducerea

capului in spate)

„Prin saritura  deparata luat !'

1-2

„Bratele sus, privirea la brate, picioarele bine in­tinse!

„Drepti!'

Spatele drept

Pastreaza alinierea

„Picioarele departate, bra­tele bine intinse!'

Scutura picioarele

III. Dobandirea 

     noilor 

     cunostinte,

     formarea  

     priceperilor  

     si 

     deprinderilor

A. Se lucreaza pe 2 grupe

    Fiecare copil se va intoarce la coada sirului prin mers in echilibru pe o linie trasata pe sol 

Saritura in   inaltime pentru atingerea unui obiect suspendat se va face cu elan 

Jocul „Atinge clopotelul” se va complica prin ridicarea firului de care atarna clopoteii Jocul va cuprinde

-        Alergare usoara

-        Saritura din cerc in cerc pe o lungime de teren,

-        Mers pe o linie trasata pe sol

-        Alergare cu saritura pentru atingerea clopotelului

2 x

3 x

*             *

*           *

*           *    *           *

*           *           


Conducatorul de grupa controleaza, asigura si

corecteaza

se explica modul de executie

se executa traseul de

proba

V. Revenirea organismului dupa efort

Plimbare cu ochii inchisi, prinsi de mana in lant, condusi de educatoare

1 tura teren

*          

*          *

*          *

*  *  *  *

VI. Aprecierea

      activitatii

1. Alinierea

2. Aprecieri verbale  asupra

    activitatii(executie, disciplina     de lucru)

3. Salutul

2¢

      *

      *

      *

      *

      *

„In linie cate unul, adu­narea!” Alinierea, drepti!

„Activitatea  s-a terminat, Buna ziua!„

                                         





Proiecte

vezi toate proiectele
 PROIECT DIDACTIC - PRIMAVARA- FLORI- CULORI
 PROIECT DIDACTIC 3-5 ani dezvoltarea limbajului si a comunicarii orale - „Cine face, ce face”
 Proiect actionari electrice - sistem de actionare in patru cadrane
 PROIECT - Ingineria reglarii automate - sistemul de reglare automata a unei actionari cu motor electric

Lucrari de diploma

vezi toate lucrarile de diploma
 Lucrare de diploma asistent medical generalist - ingrijirea pacientei cu prolaps genital
 Spatiul romanesc, intre diplomatie si conflict in Evul Mediu
 Lucrare de diploma finante - banci - analiza cifrei de afaceri la s.c. imprex s.r.l. bucuresti
 LUCRARE DE DIPLOMA MANAGEMENT - MANAGEMENTUL CALITATII APLICAT IN DOMENIUL FABRICARII BERII. STUDIU DE CAZ - FABRICA DE BERE SEBES

Lucrari licenta

vezi toate lucrarile de licenta
 LUCRARE DE LICENTA CONTABILITATE - POLITICI SI TRATAMENTE CONTABILE PRIVIND STOCURILE (IAS 2)
 LUCRARE DE LICENTA - FACULTATEA DE EDUCATIE FIZICA SI SPORT
 Lucrare de licenta - cercetare si analiza financiara asupra deseurilor de ambalaje la sc.ambalaje sa
 LUCRARE DE LICENTA - Asigurarea calitatii la firma Trans

Lucrari doctorat

vezi toate lucrarile de doctorat
 Doctorat - Modele dinamice de simulare ale accidentelor rutiere produse intre autovehicul si pieton
 Diagnosticul ecografic in unele afectiuni gastroduodenale si hepatobiliare la animalele de companie - TEZA DE DOCTORAT
 LUCRARE DE DOCTORAT ZOOTEHNIE - AMELIORARE - Estimarea valorii economice a caracterelor din obiectivul ameliorarii intr-o linie materna de porcine

Proiecte de atestat

vezi toate proiectele de atestat
 PROIECT ATESTAT MATEMATICA-INFORMATICA - CALUTUL INTELIGENT
 Lucrare atestat Tehnician operator tehnica de calcul - Sursa de tensiune cu tranzistoare npn
 GENERATOR DE TESTE GRILA - Proiect atestat Visual FOX PRO
 Lucrare atestat Tehnician in turism - CALITATEA SERVICIILOR TURISTICE




ALBINUTA
PARTICULARITATI ANATOMO-FIZIOLOGICE SI PSIHOLOGICE ALE PRESCOLARILOR
PROIECT DIDACTIC GRUPA: mijlocie cunoasterea mediului - Cine sunt/suntem ?
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani Educarea limbajului - Fata babei si fata mosneagului de Ion Creanga
SUPORT PENTRU CREIOANE COLORATE
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani Cunostinte despre natura si om - Ce stim despre toamna?
Fisa de observatii- Grupa mijlocie
PROIECT DIDACTIC 3-5 ani Educarea limbajului si a comunicarii - Cand se intampla


Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu

 


.com Copyright © 2015 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.