Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC NASTEREA LUMII MODERNE

PROIECT DIDACTIC NASTEREA LUMII MODERNE


PROIECT DIDACTIC

DATA: 28.05.

CLASA:a VI-a



PROPUNATOR:

ARIA CURRICULARA: OM SI SOCIETATE

DISCIPLINA: ISTORIE UNIVERSALA

TEMA: NASTEREA LUMII MODERNE

SUBIECTUL: MARILE DESCOPERIRI GEOGRAFICE

PROIECT DIDACTIC

Obiectul : Istorie Universala

Subiectul: Marile descoperiri geografice

Tipul lectiei :combinata

Obiectivul fundamental:

o       Insusirea cunostintelor privind marile descoperiri geografice din sec.XV si urmarile acestora

Obiective operationale :

a) cognitive :

O1 - sa descrie intr-o maniera simpla si clara un fapt istoric ;

O2 -sa observe si sa compare fapte istorice punand in evidenta schimbarile

survenite ; 

O3 -sa identifice si sa foloseasca informatiile provenite din sursele istorice ;

O4-sa stabileasca relatii corecte intre evenimente ,date si persoane ;

O5-sa cunoasca termeni istorici in formularea unor enunturi;

b)motrice :

Om1-sa urmareasca atent harta reprezentand marile descoperiri geografice ;

c)afective :

Oa1-sa manifeste un comportament adecvat in relatiile cu colegii intr-un

grup de lucru sau pe perechi;

Strategii de predare - invatare :

a)metode si procedee: conversatia,conversatia euristica, explicatia, observatia,

problematizarea, munca independenta , stiu/vreau sa stiu/am invatat;

b) mijloace de invatamant : tabel cronologic, fise, harta istorica;

c) forme de organizare : pe grupe mici, frontal, individual.

Bibliografie :

o       Liviu Burleac, Liviu Lazar, Bogdan Teodorescu - manual pentru clasa a VI -a, Ed. ALL

MOMENTELE

LECTIEI

OB.

OP.

DESFASURAREA

LECTIEI

STRATEGII DIDACTICE

MODALITATI

DE EVALUARE

ACTIV.

PROPUNATORULUI

ACTIV.

ELEVILOR

METODE

MIJLOACE

FORME

DE

ACTIV.

I.MOMENT

ORGANIZATORIC

Cer elevilor sa se pregateasca cu cele necesare desfasurarii lectiei de istorie.

Elevii isi pregatesc cele necesare.

Conversatia

Frontal

Observare

individuala

II.CAPTAREA

ATENTIEI

O1

Prezint ilustratii reprezentand orasele Venetia si Genova in sec.XV.

Observa plansa

Observatia

Ilustratii

Individual

Evaluare

reciproca

III.ENUNTAREA

OBIECTIVELOR

Anunt subiectul lectiei si obiectivele

Recepteaza mesajul transmis

Conversatia

Frontala

Observare sistematica

IV.

REACTUALIZAREA

CUNOSTINTELOR

ANTERIOARE

O2

O5

O3

Orasul medieval.

Conditii favorabile aparitiei oraselor

Propun urmatoarele intrebari:

1.Din ce cauza orasenii s-au unit intr-o asociatie numita comuna ?

2.Care a fost urmarea favorizarii aparitiei unei piete interne ?

3.Care au fost elementele de progres reprezentate de civilizatia urbana ?

4.Explicati imprejurarile care au contribuit la afirmarea oraselor olandeze si italiene ca puternice centre economice si comerciale.

Sunt atenti la explicatii

Lucreaza in perechi

Utilizeaza informatiile

istorice

Explicatia

Problematizarea

Fise de lucru

Pe

perechi

Observare sistematica


Evaluare

reciproca

V.PREZENTAREA OPTIMA A

CONTINUTULUI

Motivez importanta studierii marilor descoperiri geografice pentru a le trezi interesul pentru lectie .

Receptioneaza

Explicatia

Conversatia

Frontal

Observare

Sistematica

VI.DIRIJAREA

INVATARII

O1

O3

O2

O4

O5

Cer elevilor sa formeze perechi si sa faca o lista cu tot ceea ce stiu despre tema : ''Mari descoperiri geografice'';

Construiesc pe tabla un tabel cu urmatoarele coloane : Stiu/Vreau sa stiu /Am invatat;

Cer catorva perechi sa spuna celorlalti ce au scris pe liste ;

Cer elevilor sa formuleze intrebari la care se asteapta raspunsul in lectie;

Cer elevilor sa citeasca textul;

Dupa lectura textului ,revin asupra intrebarilor pe care le-au formulat inainte de a citi textul ;

Grupez informatiile pe categorii;

Trec raspunsurile in cea da a doua coloana;

Cauzele descoperirilor geografice

a)economice :se impune gasirea unui drum intre europa si tarile din Orient;

b)religioase;

c)tehnice:

-a fost perfectionata carma;

-a aparut un nou tip de nava ,''caravela''

d)Cunostinte geografice;

Un nou drum spre India

-portughezii descopera in prima jum . a sec.XV-lea insulele Azore si Canare;

-ei au descoperit un nou drum spre India;

Descoperirea Americii

-C.Columb;

-A.Vespucci : acesta si-a dat seama ca teritoriile descoperite de Columb reprezinta un nou continent.

Intreb elevii ce alte informatii au gasit in text, in legatura cu care nu au pus intrebari la inceput si le trec in ultima coloana.

Elevii construiesc un tabel asemanator pe caiete;

Formuleaza intrebari ;

Citesc textul;

Gasesc raspunsurile la intrebari;

Trec raspunsurile in a doua coloana;

Le grupeaza;

Observa fapte istorice ,pun in evidenta schimbarile survenite;

Identifica informatii si le folosesc;

Trec informatiile in a treia coloana.

Conversatia

Observatia

Explicatia

Stiu/Vreau sa stiu/Am invatat

Conversatia euristica

Problematizarea

Conversatia

euristica

Problematizarea

Conversatia

Fise de lucru

Pe perechi

Evaluare

reciproca

Observare sistematica

Evaluare reciproca

Observare sistematica

Autoevaluare

VII.OBTINEREA

PERFORMANTELOR

O3

O4

O5

Propun 2 exercitii:

1.Capul Bunei Sperante a fost atins pentru prima data de :

a) Vasco da Gama;

b) Bartolomeo Diaz;

c) Fernando Magellan.

2.Stabiliti relatiile corecte intre urm.evenimente ,date si persoane :

a) Descoperirea drumului spre India ;1271-1291-Marco Polo;

b)Calatoria in China : 1519-1522-Vasco da Gama ;

c) inconjurul lumii : 1488-Fernando Magellan.

Sunt atenti la explicatii

Rezolva exercitiile

Fisa

Frontal

Frontal

Evaluare reciproca

VIII.FEED-BACK

O1

O2

Propun elevilor subiecte de reflectie:

1.Care au fost cauzele marilor descoperiri geografice ?

2.Ce influenta au avut progresele tehnicii asupra navigatiei?

Gasesc raspunsurile la aceste teme de reflectie.

Problematizarea

Fisa

Frontal

IX.EVALUARE

O3

Fac aprecieri in functie de frecventa si calitatea raspunsurilor.

Elevii isi fac autoevaluarea

Conversatia

Aprecieri verbale

Autoevaluare

X.RETENTIA

Ce importanta a avut calatoria lui Magellan?

Raspund la intrebare.

Conversatia

Frontal

Observarea sistematica

XI.TRANSFERUL

Tema pentru acasa

STIU

CE CREDEM CA STIM?

VREAU SA STIU

CE VREM SA STIM?

AM INVATAT

CE AM INVATAT?

Metoda : ''Stiu/Vreau sa stiu/Am invatat'' - Predarea interactiva centrata pe elev





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.