Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE ACTIVITATE CLASA: a III-a MATEMATICA - Aplicatii / Ne pregatim pentru test

PROIECT DE ACTIVITATE CLASA: a III-a MATEMATICA - Aplicatii / Ne pregatim pentru test


PROIECT DE ACTIVITATE

CLASA: a III-a A

DISCIPLINA: MATEMATICA

ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTE

UNITATEA DE INVATARE: Adunarea si scaderea nr. naturale de la 0 la 10000 cu si fara trecere peste ordin

TEMA LECTIEI: Aplicatii / Ne pregatim pentru test

TIPUL LECTIEI: CONSOLIDARE / SISTEMATIZARE

SCOPURILE LECTIEI:

S1 - Consolidarea notiunilor de "termen, suma, descazut, scazator, diferenta, cu.mai mare/mai mult, cu.mai mic/mai putin, cu cat este mai mare/mai mic";

S2 - Aplicarea cunostintelor dobandite in efectuarea operatiilor de adunare si scadere cu si fara trecere peste ordin;

S3 - Formarea si dezvoltarea competentelor de calcul matematic;

S4 - Formarea competentelor de investigare a datelor unei probleme si descoperirea parcursului logico-matematic pentru rezolvarea acesteia;



S5 - Formarea si consolidarea capacitatilor specifice de calcul matematic in vederea corelarii datelor matematice la realitate;

S6 - Formarea unor atitudini pozitive in raport cu disciplina matematica in vederea dezvoltarii autonomiei de judecata logica si calcul corect;

S7 - Dezvoltarea capacitatilor de comunicare in limbaj matematic;

S8 - Dezvoltarea capacitatilor de evaluare si autoevaluare a cunostintelor si competentelor legate de tema studiata.

OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1 - Sa adune si sa scada nr. naturale cuprinse intre 0 si 10000 cu si fara trecere peste ordin, respectand algoritmul de calcul in scris;

O2 - Sa recunoasca situatii in care se regasesc proprietatile adunarii si sa le explice apeland la un limbaj matematic adecvat;

O3 - Sa utilizeze un limbaj matematic adecvat in situatii de invatare date;

O4 - Sa efectueze proba adunarii si proba scaderii utilizand algoritmii de calcul specifici;

O5 - Sa afle nr. necunoscut dintr-o operatie de adunare si scadere utilizand cunostintele despre proba adunarii si proba scaderii;

O6 - Sa calculeze valoarea lui a si b, suma si diferenta lor, completand tabelul dat;

O7 - Sa rezolve probleme cu doua operatii descoperind etapele de rezolvare.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode si procedee: conversatia/jocul didactic/descoperirea deductiva/demonstratia/ oservatia/exercitiul/lucrul individual/ lucrul in echipa/munca independenta .

b) Mijloace de realizare: fise de lucru/fise de evaluare.

c) Forme de realizare: frontala/individuala/in grup/in echipa.

BIBLIOGRAFIE:

Programa scolara pentru disciplina Matematica (clasa a III-a ) / www.edu.ro

Matematica, manual clasa a III-a, Alexandrina Dumitru, Viorel-George Dumitru/Ed. Corint 2005

Matematica, caietul elevului, clasa a III-a, Alexandrina Dumitru, Viorel-George Dumitru/Ed. Corint 2005

Matematica, clasa a III-a, Diferentierea activitatii/Evaluare, E. Nica, D. Ciudoiu, D. Logel, I. Crinu, Ed. Carminis 2005 

SCENARIUL LECTIEI

ETAPELE LECTIEI

OB.

VIZATE

CONTINUTUL LECTIEI

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

ACTIVITATEA

PROFESORULUI

ACTIVITATEA

ELEVULUI

METODE SI

PROCEDEE

FORME DE ACTIVITATE

MOMENT ORGANIZATORIC (2 min.)

.Asigurarea conditiilor optime desfasurarii lectiei.

.Pregatirea celor necesare pentru desfasurarea lectiei.

-conversatia

-in grup

CAPTAREA ATENTIEI

(5 min.)

O1

.Joc didactic

"Marul fermecat"

.Elevii vor extrage din "marul fermecat" cate un biletel pe care este scris un exercitiu.

.Daca rezolva exercitiul corect, elevul va primi ca premiu o imagine cu un mar.

-conversatia

-descoperirea deductiva

-in grup

-utilizarea jocului didactic

-oral

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

(2 min.)

O1

.Adunarea si scaderea nr. naturale de la 0 la 10000 cu si fara trecere peste ordin / Aplicatii

.Obiectivele lectiei vor fi prezentate elevilor intr-o maniera accesibila printr-o trecere in revista a mijloacelor de realizare selectate pentru tema lectiei.

Recepteza mesajul

-conversatia

-explicatia

-in grup

-oral

REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

(5 min.)

O1

.Prezentarea fisei de lucru

(fisa nr. 1)

.Vocabular matematic

Elevii vor opera cu terminologia specifica:

  • Termen
  • Suma (total)
  • Plus (+)
  • Descazut
  • Scazator
  • Diferenta (rest)
  • Minus (-)
  • Cumai mare/mai mult
  • Cumai mic/mai putin

-conversatia

-exercitiul

-in grup

-oral

PREZENTAREA CONTINUTULUI SI DIRIJAREA INVATARII

(15 min.)

O2

O3


O4

O5

O6

O7

. Prezentarea fisei de lucru

(fisa nr. 2)

.Rezolva la tabla exercitiile din fisa de lucru

-conversatia

-explicatia

-observatia

-in grup

-oral/scris

INTENSIFICAREA RETENTIEI SI ASIGURAREA TRANSFERULUI

(5 min.)

O3

. Prezentarea exercitiilor

(din fisa nr. 2)

. Rezolva exercitiile

-descoperirea deductiva

- munca independenta

-oral

ASIGURAREA FEED_BACK-ului

(10 min.)

O1

.Verificarea exercitiilor

.Verificarea exercitiilor lucrate independent

-conversatia

-explicatia

-exercitiul

-individual

-oral

EVALUAREA

(5 min.)

O1

. Prezentarea fisei de lucru

(fisa nr. 3)

.Rezolva itemii respectand cerintele

-conversatia

-explicatia

-exercitiul

-in echipa

-utilizarea jocului didactic

-oral

TEMA PENTRU ACASA

(1 min.)

O1

.Anuntarea temei pentru acasa.

.Elevii au ca sarcina sa raspunda in scris la intrebarile din fisa nr. 1 si de a completa fisa nr. 4, respectand cerintele.

-conversatia

-explicatia

-in echipa sau individual

Data: _____ _______ ______ _________

Numele: _____ _______ ______ _______

FISA DE LUCRU

(fisa nr.1)

Raspunde:

  1. Cum se numesc numerele care se aduna?
  1. Ce este suma?
  1. Semnul folosit pentru adunare este ___________ .
  1. Cum se numesc numerele care se scad?
  1. Cum se numeste rezultatul scaderii?
  1. Semnul folosit pentru scadere este ___________ .
  1. Cum trebuie sa fie descazutul fata de scazator?
  1. Ce se intampla cu suma daca schimbam locul termenilor?
  1. Cuvintele "cu mai mare/mai mult" indica operatie de ________________ .

10. Cuvintele "cu mai mic/mai putin" indica operatie de ________________ .

Data: _____ _______ ______ _________

Numele: _____ _______ ______ _______

FISA DE LUCRU

(fisa nr. 2)

  1. Calculeaza:

a) 436+ 4584+ 3455+ 6373+ b) 5006+ 6124+ 7854+ 4805+

502 2305 6315 2182 2006 2763 1296 3441

c) 772 -  3849 - 7554 - 9888 - d) 4750 - 6362 - 4113 - 5124 -

271 1637 5283 6798 3390 2181 1678 2986

  1. Efectueaza apoi verifica facand proba:

a) 2656 + 3769 =  b) 9324 - 5876 =

_____ _______ ______ _____________ _____ _______ ______ ___________

_____ _______ ______ _____________ _____ _______ ______ ___________

_____ _______ ______ _____________ _____ _______ ______ ___________

c) 9324 - 5876 =

  1. Afla valoarea numarului necunoscut:

a) m + 1536 = 7420 b) n - 3528 = 4983

_____ _______ ______ _____________ _____ _______ ______ ___________

_____ _______ ______ _____________ _____ _______ ______ ___________

_____ _______ ______ _____________ _____ _______ ______ ___________

c) 10000 - x = 8736

  1. Din suma nr. 2764 si 4958 scade diferenta nr. 3753 si 2648 .
  1. Suma a trei numere este 7736. Afla numerele stiind ca suma primelor doua nr. este 5199, iar suma ultimelor doua nr. este 6336 .
  1. Intr-o sera au inflorit 2112 garoafe rosii, garoafe albe cu 1221 mai multe, iar garoafe galbene cu 1000 mai putine decat garoafe albe.  Cate garoafe galbene au inflorit?

Rezolvarea problemei

Data: _____ _______ ______ _________

Numele: _____ _______ ______ _______

FISA DE EVALUARE

(fisa nr. 3)

  1. Suma a doua nr. este 2756. Unul din numere este 1268.  Cat este celalalt nr.?
  1. Descazutul este 3526, iar diferenta este 2379.

Afla scazatorul.

  1. Diferenta a doua nr. este 1123. Scazatorul este 1837.  Afla descazutul.
  1. La diferenta nr. 9000 si 6765 adauga suma nr. 1867 si 1233 .
  1. In livada bunicilor sunt 3245 de visini, cu 1465 mai putini piersici, iar meri cu 2090 mai multi decat visini si piersici la un loc.  Cati meri sunt in livada bunicilor?

Rezolvarea problemei

Data: _____ _______ ______ _________

Numele: _____ _______ ______ _______

FISA DE LUCRU

(fisa nr. 4 - tema pentru acasa)

  1. Completeaza tabelul:

a

b

a + b + 1789

c

d

c - d - 2787

  1. Afla cu cat este mai mare suma nr. 4278 si 3787 decat diferenta lor.
  1. Afla suma a trei nr. dintre care primul este cel mai mic nr. de patru cifre, al doilea este cel mai mic nr. de patru cifre distincte, iar al treilea este cu 999 mai mic decat suma celorlalte doua.
  1. Compune enuntul unei probleme dupa exercitiul:

2500 + (2500 - 1308) + X = 4349

JOC DIDACTIC

"MARUL FERMECAT"

24 - 15 = 9

53 - 49 = 4

53 - 44 = 9

89 - 8 = 81





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.