Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE LECTIE MATEMATICA CLASA I Compararea numarului de elemente a doua multimi

PROIECT DE LECTIE MATEMATICA CLASA I Compararea numarului de elemente a doua multimi


PROIECT DE LECTIE

MATEMATICA

CLASA I



ARIA CURRICULARA : Matematica si stiinte

DISCIPLINA :Matematica

UNITATEA DE INVATARE: Multimi de obiecte

CONTINUTUL INVATARII: Multimi de obiecte

SUBIECTUL : Compararea numarului de elemente a doua multimi;

Scrierea semnelor grafice semiovalul si ovalul;

TEMA TRANSDISCIPLINARA : Alba- ca -Zapada si cei sapte pitici

TIPUL LECTIEI : dobandire de cunostinte;

OBIECTIVE CADRU :

  1. Dezvoltarea capacitatii de explorare si investigare;
  2. Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic;

OBIECTIVE DE REFERINTA:

  • Sa clasifice si sa sorteze prin incercuire multimi de obiecte dupa criteriul "aceeasi forma; aceeasi culoare";
  • Sa asocieze elementele a doua multimi prin corespondenta-element cu element;
  • Sa formeze multimi de obiecte , cu mai multe elemente , sau cu mai putine elemente folosind jetoane;
  • Sa precizeze numarul de obiecte dintr-o multime;
  • Sa cunoasca si sa utilizeze termenii specifici matematicii;
  • Sa scrie semne grafice ,"semiovalul si ovalul", pe caietul de matematica.

Metode si procedee didactice:

  • conversatia,
  • explicatia,
  • exercitiul,
  • munca independenta, jocul didactic;

Forma de organizare:

  • frontala, individuala, in perechi.

Forme de evaluare:

  • continua, secventiala
  • finala ,prin fise de evaluare

Resurse materiale:

  • Manualul
  • Caiet special de matematica
  • Tabla magnetica; multimi de obiecte
  • Alba ca zapada si cei sapte pitici
  • Plicuri cu exercitiile date de piticii din poveste;
  • Planse cu exercitiile din plicuri;
  • Fise de lucru
  • Fise de evaluare
  • Plicuri cu jetoane

     Vocabular matematic

Elevii vor opera cu termenii:

Obiect (element)

Multime

Contur

Tot atat

Mai mult

Mai putin

Se pot confunda:

Atributele obiectelor

Multimile cu tot atatea elemente cu multimi egale.

Etapele lectiei

Activitatea invatatorului

Activitatea elevului

Metode si procedee

Material didactic

Forme de organizare

1

6

1. MOMENT

ORGANIZATORIC

Se asigura un climat propice desfasurarii orei de matematica.

Elevii se pregatesc pentru lectie .

Conversatia

Explicatia

Individuala

2.VERIFICAREA TEMEI PENTRU ACASA

Verific tema in caiete .

v    Ce semn grafic ati avut

de scris in completarea paginii ?

In timp ce verific tema din caiete rog cativa elevi sa traseze pe tabla semnele <,>,=..

Elevii raspund la intrebari :

v    Acasa am scris

semnele <,>,=

Cativa elevi scriu pe tabla semnele grafice .

Elevii care nu au rezolvat corect tema completeaza si corecteaza .

Conversatia

Exercitiu de scriere la tabla

Completeaza tema in caiet

Creta colorata

Frontal

Individual

3 CAPTAREA ATENTIEI

In fata clasei sunt aranjate personajele din povestea Alba ca Zapada.

Ii rog sa recunoasca personajele.

Le spun ca piticii ne-au adus cate o fisa de lucru.

Daca vor rezolva corect exercitiile vor primi din partea Albei-ca Zapada o surpriza.

Copiii recunosc pe Alba -ca -Zapada si cei sapte pitici.

Conversatia

Explicatia

Plansa format A3.

Anexa 1

Obs.In locul plansei se pot folosi imagini pe calculator

Frontal

4.REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE

Prezint in fata clasei planse didactice cu multimi.Fiecare plansa este ,,adusa ,' de un pitic.


Formulez urmatoarele cerinte:

Elevii au pe banca fise de lucru cu acelesi imagini Elevii raspund la intrebari.

In imagine sunt fructe (o multime de fructe.

1

6

Piticul 1-Plansa 1- Fructe

-Ce observati in imagine ?

-Incercuiti multimea merelor rosii si mici!

-Incercuiti multimea perelor galbene!

-Incercuiti multimea strugurilor !

-Incercuiti cu albastru multimea fructelor !

Pe banca au o fisa si individual vor lucra ex pe rand.

Elevii :

-lucreza pe rand ,la tabla conform cerintelor formulate

-Rezolva exercitiul 1 din fisa de lucru.

Conversatia

Exercitiul pe plansa didactica

Exercitiul

Plansa didactica 1

Fisa de lucru -Ex. 1

Frontal

Individual

Piticul 2-Plansa 2 -Forme geometrice plane

-Ce figuri geometrice recunoasteti ?

-Incercuieste figurile geometrice care au aceeasi forma .

-Ce multimi ati format?

-Formati perechi de triunghiuri si patrate ,de patrate si cercuri.

-Ce observati?

-Pe plansa sunt desenate forme geometrice.

-Elevii vor recunoaste figurile geometrice invatate in lectiile anterioare: patrat ,triunghi,cerc ,dreptunghi.

-Elevii completeaza exercitiul 2 din fisa de lucru.,formand multimi de triunghiuri ,patrate ,cercuri.

Cativa elevi incercuiesc pe plansa didactica multimile.

-Elevii observa ca sunt tot atatea patrate cate triunghiuri si cercuri.

Conversatia

Exercitiul

Exercitiul pe plansa

Plansa didactica 2

Fisa de lucru Ex. 2

Frontal

Individual

Frontal

5.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Astazi vom forma multimi cu mai multe si cu mai putine elemente si vom scrie ovalul si semiovalul

Elevii sunt atenti la explicatie

Explicatia

6.DIRIJAREA INVATARII

Piticul 3 -Observa imaginile din manualul de mate.

-Voi solicita elevilor sa deschida cartile la pag.11 ; sa precizeze multimile si sa le uneasca pe cele care au acelasi numar de elemente;

Cu ajutorul meu elevii numesc multimile si fac observatii.

Piticul 4 -Joaca-te cu jetoane !

-Voi reaminti elevilor ca pe banca au o punguta cu jetoane.

-Voi forma pe plansa didactica multimi de ciupercute , cocosi,pitici.

-Voi cere sa formeze si ei pe banca o multime de pitici cu mai putine elemente decat multimea ciupercutelor si o multime de papagali cu mai multe elemente dacat multimea piticilor.

Elevii intuesc imaginile si stabilesc corespondenta ,,unu la unu"intre multimea

stupilor si a albinelor, intre multimea copiilor si a ursuletilor ,intre multimea cosmonautilor si a rachetelor.

Observatie :

Copiii vor observa multimile cu ,,tot atatea" , ,,mai multe " ,,,mai putine "elemente.

Elevii pregatesc jetoanele

Elevii lucreaza in perechi asezand multimile cerute.

Cativa elevi ies la tabla si completeaza diagramele pe plansele didactice realizand corespondenta elementelor.

Exerseaza ,observa si numesc multimile pe care le -au format si caracteristicile lor utilizand termenii din vocabularul specific lectiei.

Observatia

Exercitiul

Demonstratia

Exercitiul

Activitate practica

Manualul de matematica

Plansa didactica cu diagrame

Plansa 3

Jetoane din plastic si din carton(triunghi ,patrat ,cerc)

In perechi

Frontal

7.FIXAREA CUNOSTINTELOR

Piticul 5 -va roaga sa continuati fisa

Explic elevilor cerintele :

-Deseneaza tot atatea patrate cate printese sunt!

-Deseneaza mai putine triunghiuri decat soricei !

-Deseneaza mai multe cercuri decat floricele!

Elevii rezolva exercitiul

Elevii cu un ritm mai lent de lucru sunt ajutati de invatator

Activitate independenta

Manualul

Creion

Culori

Individual

8. SCRIEREA ELEMENTELOR GRAFICE

9.EVALUARE

I0 Incheierea lectiei

Piticii sunt incantati de felul cum ati lucrat pana acum.Sa le cantam un cantecel !

Piticul numarul sase ne ajuta sa scriem!

Cer elevilor sa deschida caietele de matematica .

Semnele grafice sunt trasate, model, in caiete.

Explic elevilor cum se scriu aceste semne grafice .

Verific scrierea, corectez pozitia in banca.

Ajut elevii cu ritm mai lent de lucru.

Piticul numarul sapte -Evaluare

Prezint elevilor o fisa de evaluare

Citesc fiecare cerinta si las timp copiilor sa o rezolve .

Ajut elevii cu ritm lent de lucru.

Apreciez activitatea tuturor elevilor

Voi afisa in clasa fisele dupa corectare.

Surpriza promisa de Alba-ca Zapada

Ficare copil primeste o plansa cu cate un pitic pe care sa-l coloreze in timpul liber ,acasa.

Copiii canta cu miscarea bratelor si picioarelor

Cativa elevi vor trasa semnele grafice la tabla pe spatiul liniat cu patratele

Elevii scriu cate un rand si dupa verificare ,alte trei randuri

Elevii sunt atenti la explicatii

Completeaza fisa.

Elevii primesc fisele.

Cantare in cor

Exercitiu de scriere la tabla

Exercitiu de scriere in caiete

Exercitii

Creta colorata

Caiete

Fisa de evaluare Anexa

Fise cu imagini de colorat

Activitate transdiscipli

nara

Activitate

frontala

Activitate independenta

Individual

Nume si prenume Fisa de evaluare  Data..

Incercuieste :

A ) Multimea fructelor  B).Multimea figurilor geometrice C). Multimea obiectelor care

nu sunt alimente

Deseneaza:

Tot atatea patrate  Mai putine triunghiuri Mai multe cercuri



Plansa 1 Fructe (Format A3)

Incercuieste multimi de fructe dupa criterii date.

Plansa 2- Figuri geometrice( Format A3)

Plansa 4 Diagrame

Multimi cu tot atatea elemente


Plansa 5 Multimi cu mai putine elemente


Plansa 6 Multimi cu mai multe elemente






Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.