Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
SCHITA DE PROIECT DIDACTIC GEOGRAFIE CLASA: a IX-a - Unitatile majore ale reliefului terestru

SCHITA DE PROIECT DIDACTIC GEOGRAFIE CLASA: a IX-a - Unitatile majore ale reliefului terestru




UNITATE SCOLARA: C.N. "EUDOXIU HURMUZACHI" RADAUTI

SCHITA DE PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA: GEOGRAFIE

PROFESOR:

CLASA: a IX-a

UNITATE DE INVATARE: Relieful terestru

TEMA : Unitatile majore ale reliefului terestru

TIPUL LECTIEI: dobandire de noi cunostinte



Timp: 2 ore

SCOPUL LECTIEI: formarea reprezentarilor, dobandirea cunostintelor si formarea priceperilor de descriere a caracteristicilor reliefului major al Terrei.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La finalul activitatii elevii vor fi capabili sa:

O1: defineasca corect notiunile cheie referitoare la relieful major al Terrei

O2: localizeze continentele si oceanele Terrei

O3: clasifice unitatile de relief terestre dupa marime

O4: descrie caracteristicile morfografice si morfometrice ale treptelor de relief terestre

O5: explice modul de formare a treptelor de relief

O6: caracterizeze relieful major al continentelor

Metode : conversatia, exercitiul, descoperirea, analiza, tehnica hartia de un minut, metoda mozaic

Resurse : manual scolar, harta fizica a lumii, atlase, suporturi cartografice, imagini geografice, videoproiector

Strategia: euristica- aplicativa

ANEXA 1

COMPLETATI IN SPATIILE LIBERE DENUMIREA CONTINENTELOR SI OCEANELOR TERREI

COMPLETATI IN SPATIILE LIBERE DENUMIREA CONTINENTELOR SI OCEANELOR TERREI

ANEXA 2

TAXONOMIA TREPTELOR DE RELIEF

UNITATI TAXONOMICE

DIMENSIUNI SPATIALE

DOMENII, TREPTE, TIPURI DE RELIEF

FACTORI GENETICI

MEGARELIEF

10-190 mil. kmp

Continente

Oceane

Placi litosferice/tectonice

Dinamica litosferei

MACRORELIEF

1-10 mil kmp

Sisteme montane planetare

Podisuri

Campii

Platforma continentala

Abruptul continental

Bazine oceanice

Fose

Dorsalevulcani submarini

Dinamica litosferei

MEZORELIEF

0,1-1 mil kmp

Masive muntoase

Munti izolati

Depresiuni si podisuri

Campii

Piemonturi

Alcatuirea si structura substratului

Agenti morfogenetici

MICRORELIEF

0,1 mp - 0,1 mil kmp

Canioane si delte submarine

Vai, estuare,delte,dune, glacisuri

Agenti externi si alcatuirea substratului

Dupa O.Mandut, manual de geografie clasa a IX-a

DESFASURAREA LECTIEI

LECTIA DE DOBANDIRE DE NOI CUNOSTINTE

ETAPELE LECTIEI

OBIEC-

TIVE

CONTINUT INFORMATIV

ACTIVITATEA PROFESORULUI

Activitatea elevilor

Metode, organiza

rea clasei

EVALUARE

1.Organizarea clasei

2 min

Asigurarea conditiilor optime pt. desfasurarea activitatii

Verifica prezenta elevilor, prezenta mijloacelor didactice, tabla etc

Pregatesc materialele pentru lectie

Conversatie

frontal

Apreciere orala

2.Reactualizarea

cunostintelor

5min

Asigurarea legaturii cu lectia anterioara

Titlul lectiei anterioare:

Scoarta terestra ca suport al reliefului

Se face sumar prin adresarea a cateva intrebari privitoare la invelisurile interne ale Terrei, caracteristici definitorii, importanta astenosferei, procese tectonice in zonele de rift si de subductie, tipuri de roci, tipuri de structuri geologice

Raspund la interbari

Conversatie

frontal

Apreciere orala a corectitu-

dinii raspunsuri

3. Captarea atentiei

3min

Asigurarea atentiei si interesului

Reprezentari ale reliefului major

Prezentarea pe videoproiector/format listat a unei succesiuni de imagini ce reprezinta unitati majore ale reliefului terestru spre identificare

Observa imaginile, identifica unitati de relief, numesc unitati majore de relief

Prezentare ppt

frontal

Apreciere orala a corectitu-

dinii raspunsuri

4. Anuntarea lectiei noi (si a obiectivelor operationale)

2min

Dirijarea atentiei, pregatirea pentru noua activitate

Titlul lectiei:Unitatile majore ale reliefului terestru

Scrie titlul lectiei pe tabla, enunta/scrie obiectivele

Asculta, recepteaza, noteaza

Expunere

frontal

Observare, apreciere orala

5. Dirijarea invatarii



30min

O1

Sa defineasca corect notiunile cheie

Relief

Unitate de relief,

treapta de relief

Caracteristici morfometrice, caracteristici morfografice

Orienteaza atentia elevilor spre   termenii corespunzatori din dictionarul geografic

Noteaza termenii pe tabla

Lectureaza

formuleaza definitii

Lectura textului

Aprecierea corectitudinii

Dirijarea invatarii

30min

O2

sa

localizeze continentele si oceanele Terrei

Continente Asia, America, Africa, Antarctida, Europa, Australia si Oceania

O. Pacific, O. Atlantic, O. Indian, O.Arctic

Orienteaza observarea spre planiglobul fizic, cere elevilor sa identifice continentele si oceanele

Imparte suporturi cartografice , cere elevilor ca fiecare sa completeze pe harta 1 denumire de continent/ocean

Cere elevilor sa localizeze

Analizeaza harta, identifica continente si oceane, completeaza fisele, stabilesc pozitia geografica in raport cu unitatile majore invecinate

Observare, descoperire

Tehnica hartiei de un minut

Grupe

Notare cu puncte de activitate

O3

clasifice unitatile de relief terestre dupa marime

Tabelul taxonomia unitatilor de relief

Megarelief- continente si oceane, placi tectonice

Macrorelief- sisteme montane,podisuri, campii, platforma continentala, abruptul continental, bazine oceanice, fose si dorsale

Mezorelief

microrelief

Orienteaza observarea spre datele din tabel, exemplifica

Noteaza treptele de relief ale continentelor si ale oceanelor

Citesc datele, compara dimensiunile, exemplifica cu ajutorul hartii

Observare, exercitiul, conversatia

Observare si apreciere verbala

O4

Sa descrie caracteristicile morfografice si morfometrice ale treptelor de relief terestre

Descrierea aspectului treptelor de relief, precizarea intervalului altimetric de desfasurare ptr. fiecare treapta

Imparte clasa in 7 grupe

Sarcini de lucru: lecturarea textului din manual si notarea caracteristicilor specifice unei trepte de relief, instruirea grupelor de experti, dirijarea invatarii in grupuri

Citesc si prelucreaza informatia noteaza caracteristici

Prezinta oral colegilor din grupa

Grupe

Metoda mozaic

Apreciere verbala

O5

Sa explice modul de formare a treptelor de relief

Corelarea noilor cunostinte cu cunostintele anterioare legate de dinamica scoartei terestre

Factori determinanti - dinamica placilor tectonice( continente, oceane, macroforme), alcatuirea si structura substratului si agenti modelatori - mezoforme si microforme

Dirijeaza conversatia spre identificarea corelatiilor, pune intrebari

Analizeaza datele din tabelul taxonomia reliefului terestru

raspund

Frontal

conversatie

Apreciere verbala

O6

Sa caracterize-ze relieful major al continente-lor*

Identificarea pentru fiecare continent a treptelor de relief si caracterizare prin localizarea acestor trepte in cadrul continentului

Grupeaza elevii

Explica sarcina de invatare

Asigura indeplinirea corecta a sarcinii

Verifica invatarea

evalueaza

Caracterizeaza relieful major al contionentelor

Grupe, turul galeriei

Observare, apreciere verbala, puncte de activitate

6.Fixarea cunostintelor 4min

Schema lectiei

prezinta materialul ppt si asigura interactivitatea

Urmaresc repeta si fixeaza

frontal

7. Evaluarea finala

4min

Propune la finalul materialului ppt. un text lacunar care trebuie completat de elevi in scris

Completeaza cu informatiile necesare

individual

notare

8. Tema pt. acasa

Realizati dupa model schema grafica "Curba hipsometrica a Terrei"

Sub schema descrieti sintetic, prin caracteristici morfografice specificul treptelor de relief

Realizati schema grafica a dispunerii treptelor de relief in cadrul continentelor folosind suporturi cartografice ale megareliefului terestru*







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



Sistemul de formare initiala si continua a consilierilor scolari
Cooperare si competitie in clasa scolara
Introducere in statistica educationala
PROIECT DE LECTIE "Livada"- compozitie de primavara
REFERAT LA CONSILIEREA SCOLARA - SURSE SI RESURSE DE RELATIONARE A CONSILIERULUI SCOLAR CU ELEVII CICLULUI GIMNAZIAL
EVALUAREA IN LECTIA DE EDUCATIE FIZICA
Specificul si functionalitatea reprezentarilor la nevazatori
PROIECT DIDACTIC CLASA:a II-a Limba si literatura romana - Textele narative:,,Cele patru piersici",dupa o poveste populara



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu