Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE LECTIE Clasa: Clasa a II-a Cunoasterea mediului - La munte si la campie

PROIECT DE LECTIE Clasa: Clasa a II-a Cunoasterea mediului - La munte si la campie


PROIECT DE LECTIE

Data

Clasa Clasa a II-a A

Disciplina : Cunoasterea mediului

Aria curriculara : Matematica si stiinte

Subiectul : La munte si la campie

Tipul lectiei : consolidare-evaluare



Metode si procedee : conversatia , explicatia ,observatia ,  organizatorul grafic , turul galeriei, activitate individuala, activitate pe grupe

Mijloace : caiete,   ciorchinele "La campie", ciorchinele "La munte", imagini cu plante , imagini cu animale, imagini cu peisaje de munte si de campie , organizatorul grafic , fise de lucru pe grupe, fise de lucru individual,

Obiective operationale :

La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capabili :

v    sa descrie caracteristici ale formelor de relief invatate (munte, campie);

v    sa recunoasca in imagini formele de relief invatate (munte, campie)

v    sa identifice plante si animale care exista la campie;

v    sa identifice plante si animale care exista la munte;

v    sa asocieze animale si plante cu forma de relief unde acestea se gasesc;

v    sa completeze corect rebusurile propuse;

v    sa asambleze corect piesele puzzle (Ursul, Iepurele)

Etapele lectiei

Continutul stiintific al lectiei

Metode si procedee

Materiale si mijloace

Obs.

1.Pregatirea pentru lectie

2.Verificarea cunostintelor

3.Consolidarea cunostintelor

4. Evaluarea cunostintelor

6.Încheierea lectiei

Elevii se vor pregati pentru lectie cu manualele si caietele speciale .

Voi discuta cu elevii despre formele de relief invatate, munte si campie. Voi prezenta elevilor plansele realizate in orele precedente (ciorchinele "La campie" si "La munte ") . Pornind de la acestea , elevii vor da exemple de animale si plante care se gasesc in fiecare din formele de relief invatate. Pe baza intrebarilor ajutatoare vor fi enuntate caracteristicile fiecarei forme de relief : campia- neteda, cea mai joasa, culoare verde pe harta, munte- incretit, cel mai inalt, ascutit, culare maro pe harta.

Elevii vor rezolva oral sarcinile de lucru din manual , Recapitulare si Evaluare, pp. 10-11.

Voi anunta elevilor activitatea din aceasta ora: recapitularea cunostintelor legate de munte si campie sub forma unui concurs intre grupe.

Voi imparti colectivul in doua grupe: Munte si Campie. Selectia se va face prin tragere la sorti: un reprezentant al fiecarei grupe va lua unul din plicurile cu subiecte de lucru adaptate celor doua forme de relief. (ANEXA)

MUNTE

CÂMPIE

Ø     Enumerati patru animale din zona de munte.

Ø     Muntele este cea mai forma de relief.

Ø     Încercuieste plantele care se intalnesc la munte:   brad, grau, molid, pin, floarea- de-colt, porumb, floarea-soarelui, bujorul de munte, secara, afin, grau, ardei, salcam.

Ø     Completeaza rebusul pentru a gasi o forma de relief.

1. Fiinta cea mai draga.

2. A mancat trei iezi.

3. Cum anunta clopotelul pauza.

4. Este langa mama.

5. Face fructe rosii, acre, cu sambure.

6. Prinde soareci.

M

A

M

A

L

U

P

S

U

N

A

T

A

T

A

V

I

S

I

N

P

I

S

I

C

A

Ø      Gaseste animalul ascuns asambland puzzle-ul.

Ø     Enumerati patru animale din zona de campie.

Ø     Campia este cea mai forma de relief.

Ø     Încercuieste plantele care se intalnesc la campie: brad, grau, molid, pin, floarea- de-colt, porumb, floarea-soarelui, bujorul de munte, secara, afin, grau, ardei, salcam.

Ø     Completeaza rebusul pentru a gasi o forma de relief.

1. Pasarea care isi striga numele

2. Mancarea lui preferata sunt oasele

3. Fruct cu coaja rosie sau galbena.

4. Urecheat si fricos.

5. Fiii caprei

6. Litera 4!

C

U

C

C

A

I

N

E

M

A

R

I

E

P

U

R

E

I

E

Z

I

E

Ø      Gaseste animalul ascuns asambland puzzle-ul.

Sarcinile de pe fisele de lucru din plic se vor imparti intre membrii grupelor (cate doi la fiecare sarcina). Apoi acestia colaboreaza cu ceilalti membrii ai grupei pentru a completa fe fise raspunsurile corecte. Dupa expirarea timpului de lucru, ei vor comunica raspunsurile si vor completa plansele.

Elevii vor completa individual o fisa de evaluare. (ANEXA)

1.Muntele si campia sunt forme de relief. Muntele este o forma de relief inalta iar campia este joasa.

La munte traiesc: ursul, capra neagra, cerbul

si cresc: brazi, molizi, stejari

La campie traiesc: fazanul, iepurele de camp, harciogul

si oamenii cultiva: cereale, legume, floarea-soarelui.

4. Completeaza cu A (adevarat) sau F (fals):

a) La campie traiesc animale rozatoare.

b) Cerbul si capra neagra traiesc in zona de campie.

c) Muntii ascund multe bogatii: aur, argint, carbuni, fier.

d) La campie, oamenii cultiva cereale.

5. Subliniaza cu verde plantele care se intalnesc la campie si cu maro pe cele care se intalnesc la munte:

brad, grau, molid, pin, mure, porumb, floarea-soarelui, bujorul de munte, secara, afin.

6. Scrieti pe spatiile punctate numele formei de relief reprezentate.

Voi evidentia elevii care au fost activi in timpul lectiei si ii voi recompensa.

Conversatia

Discutia

Observatia

Discutia

Observatia

Instructajul

Munca in echipa

Organizatorul grafic

Observatia , Exercitiul

Explicatia

Munca individuala

Conversatia

Manuale

Ciorchinele "La munte"

"La campie"

Imagini cu animale, plante, peisaje de munte si de campie

Fise de lucru, plansa

cu rezolvarea cerintelor , planse cu rebus

Fise de lucru

Diplome  





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.