Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice


Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE LECTIE Clasa: a III-a Matematica si stiinte ale naturii - Substante, amestecuri. Dizolvarea. Separarea substantelor din amestecuri.

PROIECT DE LECTIE Clasa: a III-a Matematica si stiinte ale naturii - Substante, amestecuri. Dizolvarea. Separarea substantelor din amestecuri.




PROIECT DE LECTIE

Data:

Clasa: a III-a A

Disciplina: Stiinte ale naturii

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Unitatea de invatare: Corpuri, caracteristici, proprietati, transformari

Subiectul: *Substante, amestecuri.

*Dizolvarea. Separarea substantelor din amestecuri

Tipul lectiei: consolidarea cunostintelor

Scopul:

-aceasta lectie, prin folosirea unor metode moderne ale gandirii critice, ofera elevilor posibilitatea de a descoperi noi caracteristici ale substantelor si de a reflecta la ceea ce ei stiu deja in acest sens, de a activa cunostinte anterioare si de a-si construi noi scheme.




Obiectivele:

La sfarsitul lectiei, elevii trebuie:

Sa expuna, cu propriile cuvinte, informatiile primite, folosind insa si termeni stiintifici;

Sa clasifice amestecuri dupa criterii simple;

Sa foloseasca adecvat instrumente pentru a descoperi transformarile suferite de substante;

Sa participe activ in cadrul grupului.

Conditiile prealabile:

Elevii tocmai au invatat despre corpuri, alcatuirea lor, stari de agregare ale corpurilor si despre unele transformari suferite de corpuri;

Evaluarea:

Observatia sistematica

Fise de evaluare

Resursele si managementul timpului:

Resurse umane: 16 elevi

Resurse materiale: pahare, filtre, apa, diferite substante.

Resurse de timp: 45 minute

Propunator: VAIDEAN GEORGETA

Desfasurarea lectiei

I. EVOCAREA

Brainstorming in perechi:

Lucrati in perechi si scrieti ce stiti despre alcatuirea corpurilor !”

Pe tabla se construieste tabelul cu urmatoarele rubrici:

STIU (Ce?)

VREAU SA STIU (Ce?)

AM AFLAT (Ce?)

Cateva perechi citesc si, de comun acord, scriu pe tabla, in tabel in coloana STIU.

Eu voi cere elevilor sa spuna ce ar mai dori sa afle despre substante; ajut oarecum elevii sa-si puna niste intrebari; intrebarile lor se scriu in a doua rubrica a tabelului: VREAU SA STIU.

II. REALIZAREA SENSULUI

Pentru a raspunde la intrebarile din coloana VREAU SA STIU trebuie sa realizam niste experiente.

Experiment:

Elevii se grupeaza cate 4. Trag la sorti numarul in cadrul grupei, deoarece fiecare va avea de obtinut cate un amestec astfel:

Elevul nr.1 va amesteca apa cu sare;

Elevul nr.2 va amesteca apa cu cacao;

Elevul nr.3 va amesteca apa cu nisip;

Elevul nr.4 va amesteca pilitura de fier cu praf de creta.

Vor scrie pe foi observatiile facute in cazul fiecarui amestec.



Le voi cere: „Incercati sa separati acum substantele amestecate. Ce metoda va ganditi sa folositi?”

III. REFLECTIA

Interviul de grup:

Fiecare elev, de la fiecare grupa, va citi observatiile sale asupra amestecului realizat. Concluziile trase se reformuleaza si se trec in tabel la rubrica din dreapta, „AM INVATAT”, ca raspunsuri la intrebarile lor.

Elevii incearca sa descopere solutii pentru cea de-a doua sarcina: modalitate de separare a amestecurilor.

Citesc raspunsurile. Se scriu in tabel raspunsurile reformulate, iar daca elevii nu descopera metoda de separare, eu le dau explicatiile cuvenite.

Elevii scriu si ei pe caiete raspunsurile:

Pentru a separa substantele amestecate folosim metode diferite, in functie de substantele folosite. Astfel sarea, care este acolo, nu a disparut, asa cum cred unii, ci s-a transformat, ea fiind solubila in apa, se separa prin cristalizare.

Nisipul se depune pe fundul vasului- se decanteaza- , iar pentru a-l separa se filtreaza.

Magnetul atrage pilitura de fier separand-o de amestec.

Un lichid trece in stare de vapori prin fierbere si apoi prin racire se condenseaza-distilare-. Asa se obtine alcoolul.

IV. EVALUARE

Evaluarea o voi face printr-o

Fisa de lucru.

Sarcini:

Completeaza cu cuvinte potrivite:

Sarea se separa prin………………………… . Operatia de separare prin filtru se numeste ……………………. . Acele de gamalie le putem separa din alte corpuri cu ajutorul fortei………………………. .

2. Cum se numeste metoda prin care se poate separa carbunele pisat de apa?

3. Adevarat sau fals?

Aurul si argintul sunt substante solide.

Apa si laptele sunt substante gazoase.

Apa cu zahar este un amestec.

Apa este o substanta pura.

Depunerea unei substante insolubile intr-un lichid se numeste distilare.

4. Ce transformare sufera:

a.      apa pusa in congelator?

b.     Apa care fierbe?

c.      Gheata pusa in ceaiul fierbinte;

d.     Aburii care intalnesc o suprafata rece?

5. Formeaza perechi de substante din care se pot obtine amestecuri omogene: ulei, sare, orez, lapte, apa, boabe de mustar, otet, cerneala, detergent praf, guma de mestecat.

V. EXTENSIE

-dupa lectie

Tema pentru acasa: Cautati si selectati curiozitati despre substante si amestecurile substantelor.”

ANEXA

STIU

VREAU SA STIU

AM AFLAT

-Corpurile sunt alcatuite din substante in stare solida, lichida sau gazoasa;

-substantele au gusturi diferite;

-substantele au culori diferite;

-substantele au mirosuri diferite.

-ce obtin daca le amestec?

-mai pot sa le separ?

-cum pot sa le separ?

-pot folosi aceeasi modalitate de separare?

Unele substante sunt solubile in apa, altele nu.

Unele substante in amestec cu altele isi schimba culoarea, altele nu.

Unele substante in amestec cu altele isi schimba gustul, altele nu.

Sarea si zaharul se separa prin cristalizare.

Corpurile insolubile se separa prin filtrare.

Forta de atractie a magnetului separa corpurile metalice de alte substante.

Alcoolul se obtine prin distilare.








Politica de confidentialitate







.com Copyright © 2022 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Proiecte

vezi toate proiectele
 Proiect didactic Clasa: a-IX-a, Luarea deciziilor
 PROIECT DIDACTIC 3-5 ani dezvoltarea limbajului si a comunicarii orale - „Cine face, ce face”
 PROIECT MOTOR ASINCRON - Determinarea parametrilor schemei echivalente si a caracteristicilor de functionare in regim stabilizat de la gol la sarcina
 TEMA DE PROIECTARE - arbore de masina rotativa

Lucrari de diploma

vezi toate lucrarile de diploma
 PROIECT DE DIPLOMA CHIRURGIE ORO-MAXILO-FACIALA - SUPURATIILE LOJELOR PROFUNDE DE ETIOLOGIE ODONTOGENA
 Relatiile diplomatice dintre Romania si Austro- Ungaria din a doua jumatate a secolului al XIX-lea
 LUCRARE DE DIPLOMA MANAGEMENT - MANAGEMENTUL CALITATII APLICAT IN DOMENIUL FABRICARII BERII. STUDIU DE CAZ - FABRICA DE BERE SEBES
 Lucrare de diploma tehnologia confectiilor din piele si inlocuitor - proiectarea constructiv tehnologica a unui produs de incaltaminte tip cizma scurt

Lucrari licenta

vezi toate lucrarile de licenta
 Lucrare de licenta contabilitate si informatica de gestiune - politici si tratamente contabile privind leasingul (ias 17). prevalenta economicului asupra juridicului
 LUCRARE DE LICENTA - FACULTATEA DE EDUCATIE FIZICA SI SPORT
 Lucrare de licenta - cercetare si analiza financiara asupra deseurilor de ambalaje la sc.ambalaje sa
 LUCRARE DE LICENTA - Gestiunea stocurilor de materii prime si materiale

Lucrari doctorat

vezi toate lucrarile de doctorat
 Diagnosticul ecografic in unele afectiuni gastroduodenale si hepatobiliare la animalele de companie - TEZA DE DOCTORAT
 Doctorat - Modele dinamice de simulare ale accidentelor rutiere produse intre autovehicul si pieton
 LUCRARE DE DOCTORAT ZOOTEHNIE - AMELIORARE - Estimarea valorii economice a caracterelor din obiectivul ameliorarii intr-o linie materna de porcine

Proiecte de atestat

vezi toate proiectele de atestat
 Atestat la informatica cu tema “gestionarea unui magazin de confectii”
 Proiect atestat electrician constructor - tehnologia montarii instalatiilor electrice interioare
 ATESTAT PROFESIONAL LA INFORMATICA - programare FoxPro for Windows
 ATESTAT PROFESIONAL TURISM SI ALIMENTATIE PUBLICA, TEHNICIAN IN TURISM

Educatia permanenta
ÎNVATAREA CREATOARE SI DEZVOLTAREA CREATIVITATII ÎN ÎNVATAMÂNTUL PRIMAR
PLANIFICAREA ORELOR DE CONSILIERE SI ORIENTARE CLASA : a VII-a
IMPARTIREA (operatia inversa inmultirii)
Influentele caracterului asupra temperamentului, asupra manifestarii lui
PLANIFICARE EDUCATIE CIVICA CLASA A IV-A
Corelatia dintre pedagogie si psihologia generala
Particularitati ale explorarii vizuale, perceptiei si reprezentarilor elevilor ambliopi





Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu