Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC CLASA: a IV-a Matematica - Impartirea unui numar de doua cifre la un numar de o cifra cand restul este diferit de 0

PROIECT DIDACTIC CLASA: a IV-a Matematica - Impartirea unui numar de doua cifre la un numar de o cifra cand restul este diferit de 0




SCOALA: GARVAN CU CLASELE I-VIII, JUD. TULCEA

PROIECT  DIDACTIC

DATA: 12.XII.2007

CLASA: a IV-a

PROPUNATOR:

ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii



OBIECTUL : Matematica

SUBIECTUL Impartirea unui numar de doua cifre la un numar de o cifra cand restul este diferit de 0

TIPUL Sistematizare a cunostintelor

POZITIA LECTIEI IN MODUL: Unitatea de invatare: Impartirea numerelor mai mici sau egale cu 1000

OBIECTIVE DE REFERINTA

Or1 sa efectueze operatii de impartire cu rest a numerelor naturale, utilizand proprietatile operatiilor si algotitmii de calcul;

Or2 sa rezolve probleme si sa utilizeze semnificatia operatiilor aritmetice in rezolvarea unor situatii problema.

OBIECTIVE OPERATIONALE

Oc1 sa calculeze in scris catul si restul, verificandu-se prin proba

Oc2 sa analizeze probleme identificand datele necunoscutelor, operatiile prin care se ajunge la rezolvare, tipul problemei;

Oc3 sa utilizeze proprietatile impartirii prin cuprindere in efectuarea operatiilor de impartire;

Oc4 sa verifice corectitudinea calculelor efectuate utilizand proprietati ale efectuarii ordinii operatiilor intr-un exercitiu;

Oc5 sa efectueze exercitii si probleme in cadrul unor grupuri formate.

FORME DE ORGANBIZARE:

Activitatea elevilor: colectiva

individuala

pe grupuri

Sarcini : frontale

: diferentiale

TIPURI DE INTERACTIUNI: invatator-elev, elev-invatator,

elev-elev;

STRATEGII SI INSTRUMENTE DE EVALUARE:

→sumative

→ proba scrisa si orala

→interevaluarea in cadrul grupului

RESURSE:

pedagogice (metode si procedee) -conversatia, expunerea, observatia, demonstratia, lotus, cubul, exercitiul, problematizare, algoritmul ;

materiale- fise de lucru, imagini necesare formarii grupurilor, culegere de matematica pt clasele I-IV

Lingvistice:- manualul de matematica clasa a IV-a, Ed. Aramis, autori:Aurel Maior, Angelica Calugarita, Elena Maior; Culegere de exercitii si probleme pentru clasele I-IV, ED Coresi

bibliografice

Metodice: Programa scolara pentru clasa a IV-a la matematica; Modulul de dezvoltare profesionala: Predarea interactiva centrata pe elev, Bucuresti 2005; modul de dezvoltare profesinala: Sa ne cunoastem elevii

temporale: 45 minute

TINTA DE PROGRES PROFESIONAL Dezvoltarea abilitatilor care permit cunoasterea stilurilor de invatare individuale ale elevilor

DESFASURAREA LECTIEI

E T A P E L E

L E C T I E I

O B

R E S U R S E P R O C E D U A L E

E V A L U -

A R E

CONTINUT

TIMP

FORME

DE

ORGANIZARE

METODE SI PROCEDEE

MIJLOACE DIDACTICE

1.Captarea

atentiei

Se realizeaza printr-un

exercitiu de dezghet in care ei trebuie sa decopere o propozitie interogativa si sa raspunda la

ea.

ANEXA 1

3'

colectiva

2.Anunta-

rea

temei si a obiectivelor

La sfarsitul orei fiecare veti

stii:

-sa calculati in scris catul si restul unei impartiri;

-sa identificati datele necunoscutelor dintr-o

problema;

-sa verificati corectitudinea

calaculelor efectuate;

-sa rezolvati corect exrcitii si

probleme in grupuri

sa

3'

colectiva

3.Dirijare

Invatarii

a)prezentarea continutului ce urmeaza a fi sistematizat si

evaluat

b)organizarea pentru

activitatea de

grup

Oc1



Oc2

Oc2

Astazi la lectia de matematica vom face exercitii cu impartire cand restul este diferit de 0.

Voi pune cateva intrebari legate de notiunile matematice specifice acestei lectii.

-elevii vor sustrage dintr-o

cutie " Cutia cu Surprize" biletele ce vor reprezenta numele si locul fiecaruie in grupa.

ANEXA 2

Fiecare grupa isi va alege un lider

ce va extrage sarcinile pentru aceasta formula de rezolvare

de exercitii si probleme.

Ei vor avea in fata patru fise

sub forma unui puzzel.

Fiecare grupa va avea pe fisa diferite probleme iar rezolvarile sunt la celelalte grupe. Prin rotatia acestora ei trebuie sa identifice ce grupe si care sunt

rezolvarile corespunzatoare.

ANEXA 3

Dupa aceasta activitate se va face evaluarea rezolvarilor.

Apoi vor ramane in ultima formula de formare a grupurilor si isi vor alege cate un lider de grup care va rostogoli un cub

numerotat pe toate partile.

Acele numere vor corespunde unor sarcini ce se gasesc in

niste plicuri pe care le voi da

in functie de numarul fetei cazute. Anexa 4

Elevii vor fi imparititi in

doua grupe grupa portocalie si grupa albastra. Pe fiecare plansa colorata corespunzator culorii grupei ei vor primi alte 8 fise pe care vor trebuii sa scrie in opt moduri fara sa schimbe rezultatul exrcitului.

Elevii vor formula cate o problema dupa o schem data. Ei vor trebui sa realizeze si desenul respectivei probleme.

Pe grupe

Pe grupe

conversatia

mozaicul

cubul

lotus

fise cu puzzel

Orala

scrisa

4. Feedbak prin raportarea la obiectivele

propuse initial, cu solicitarea

elevilor

-Ce am consolidat astazi la matematica?

-Cand avem impartire cu rest?

-Care sunt conditiile acestei impartiri?

-Cum trebuie sa fie restul fata

de impartitor?

5.Obtine-

rea performan-

tei

Oc

Oc

Fisa de munca independenta:

Aceasta activitate se va desfasura individual deoarece le

voi puncta aceasta fisa de evaluare.

individual

fise de



lucru

Proba

scrisa

6.Asigurarea

retentei si

a

transferului

de

cunostinte

Elevii vor avea facut corespondenta intre

caturi si resturi cu respective-

le exrcitii.

7. Incheierea lectiei

Aprecieri, concluzii, observatii,

evidentierea prin acordarea de calificative a elevilor care au participat activ la ora

Anexa 1

Anexa 2

 

ANEXA3 

Problema Voastra:

Intr-un sat erau 86 de batrani, 45 de femei , 77 de barbati iar copii de 7 ori mai putini decat barbati. Cate persoane erau in acel sat efectuati si exercitiul problemei)

Cate carti avea Alexandru? Dar Roxana?

96 x 4 = 384 (carti avea Alexandru)

3 = 32 (carti avea Roxana)

Cate pagini a scris in total Radu?

47 +88 + 22= 157 (pagini a scris in total)

Exercitiul problemei:

72 : 6) = 147

Problema Voastra:

Bunica avea in camara 53 de caise, 72 de cirese si de 6 ori mai putine pere decat cirese. Cate fructe avea bunica in camara? (efectuati si exercitiul problemei).

Cati copii erau in acel sat?

7 = 11 (copii in acel sat)

Cate carti aveau cei trei prieteni?

96 + 384 + 32 = 512 (carti aveau cei trei prieteni)

Exercitul problemei:

: 4)= 157

Problema Voastra:

Gicu avea 96 de carti, alexandru de 4 ori mai multe decat gicu iar Roxana de 3 ori mai putine decat gicu. Cate carti aveau cei trei prieteni ?

Cate pagini a scris la educatie civica Radu?

4 = 22 ( pagini)

Cate pere avea in camara bunica?

6 = 12 (pere)

Exercitiul problemei

219

Problema Voastra:

De cand a inceput scoala radu a scris 47 de pagini la matematica, 88 de pagini la limba si literatura romana si de 4 ori mai putine pagini la educatie civica decat la limba si literature romana. Cate carti a scris radu decand a inceput scoala?

Cate persoane erau in acel sat?

86 + 45 + 77 + 11=219 (persoane earu in acel sat)

Cate fructe avea in camara bunica?

53 + 72 + 12 = 147 (fructe)

Exercitiul problemei:

96 + ( 96x4) + (96 : 3) =512







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.