Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
Proiect didactic Clasa: I Matematica Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 10

Proiect didactic Clasa: I Matematica Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 10


Proiect didactic

Data: 08. 12. 2009 Clasa: I

Scoala: Scoala cu clasele I-VIII "Andrei Muresanu"

Invatator:

Propunator:

Obiectul: Matematica

Unitatea de invatare: "Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 10"

Subietul: Adun si scad cu 0

Tipul lectiei: Lectie mixta

Scopul lectiei: Formarea de priceperi si deprinderi de a calcula cu cifra 0



Obiective operationale:

O1- sa adune si sa scada cu cifra 0

O2- sa adune si sa scada cu ajutorul betisoarelor sau a socotitoarei;

O3- sa numere crescator si descrescator;

O4- sa identifice cel mai mare si-sau cel mai mic numar dintr-un grup de numere;

O5- sa realizeze corect fisa de lucru.

Strategii didactice:

1. Metode si procedee:- conversatia dirijata;

- explicatia;

exercitiul

demonstratia

2. Mijloce de invatamant: - manualul

- fisa de lucru

3. Forme de organizare:-frontal;

-individual.

4. Evaluare:-continua;

-fisa de evaluare.

5. Durata orei: 50 minute

Nr.

crt.

Etapele lectiei

Activitatea de predare-invatare

Activitatea propunatorului

Activitatea elevilor

Moment organizatoric

-Asigur conditiile optime pt inceperea lectiei: fac liniste in sala de clasa si le cer elevilor sa pregateasca cele necesare pt lectia de citire.

-Elevii isi pregatesc cele necesare pt inceperea orei.

Reactualizarea cunostintelor

.Ii intreb pe elevi ce au invatat ora anterioara la matematica.

- Le cer elevilor sa deschida manualele la lectia de ieri si sa ne reamintim lectia invatata ieri, rezolvand cateva exercitii.

-Cate carti are baiatul din imagine?

-Daca mai primeste o carte, cate va avea?

-Dar fetita, cate carti are?

-Si daca va face cadou o carte, cate carti va avea?

-Avem in imagine trei patratele.Daca vom mai primi anca un patratel, cate vom avea?

-Dar daca din patru patratele vom pierde unu, cate vor rfamane?

-Pe socotitoare avem 3 bile, iar noi mai adaugam una, cate bile vom avea?

-Si daca din patru bile vom da una la o parte, cate vor ramane?

-Avem 6 bile pe socotitoare si mai adaugam una.Cate bile vor fi pe socotitoare?

-Iar daca avem noua bile pe socotitoare si inlaturam una, cate vor ramane?

-La exercitiile unde trebuie scris pe manual diferite socoteli, le cer elevilor sa iasa la tabla si sa scrie socotelile:

1 + 2 = 3 1 + 3 = 4

6 - 1 = 5 7 - 1 = 6

- Elevii raspund intrebarii.

-Elevii executa cerinta.

- Trei

- Patru

- Patru

- Trei

- Patru

- Trei

- Patru

- Trei

- Sapte

- Opt

- Elevii ies la tabla si rezolva socotelile.

Captarea atentiei

-Le cer elevilor sa inchida manualele si sa fie atenti la mine. Cu ajutorul masinei de calculat facem impreuna niste socoteli cu cifra 0.

-Elevii participa la exercitiu.

Anuntarea temei

-Ii anunt pe elevi ca astazi vom invata adunarea si scaderea cu cifra 0 si le cer elevilor sa deschida  manualele la noua lectie.

-Elevii asculta.

Dirijarea invatarii

-Haide-ti sa privim imaginile din carte.

-Cate oua are prima gaina?

-Dar a doua gaina?

-Daca adunam ouale celor 2 gaini, cate oua vom avea?

-Pe iarba erau 3 oua, iar catelul le-a furat pe toate.Cate oua au mai ramas pe iarba?

-Le cer elevilor sa citeasca socotelile aflate sub imagini:

= 0 si le cer sa scrie si la tabla aceste socoteli.

-Trecem la urmatorul exercitiu unde le cer elevilor sa priveasca imaginile si sa calculeze.

-Daca avem o bila in primul cerc, iar in cel de-al doilea nu este nicio bila, cate bile vom avea?

-Cate bile avem pe firul de ata? Daca scoatem toate bilele de pe firul de ata, cate raman?

-Le cer elevilor sa completeze pe manual in locul indicat socotelile efectuate anterior.

-La urmatorul exercitiu socotim cu ajutorul betisoarelor sau cu a masinei de calculate socotelile date in manual:

1 - 1 = 0 2 - 2 = 0

2 + 0 = 2 0 + 0 = 0

-Le cer elevilor sa iasa la tabla si sa rezolve aceste socoteli.

-Trecem la urmatorul exercitiu, unde elevii trebuie sa numere crescator numerele: 7, 0, 9, 1, 3 si sa coloreze jetonul cu numarul cel mai mare si sa numere descrescator numerele: 2, 6, 1, 0, 10, 9 si sa coloreze jetonul cu numarul cel mai mic.

-Le cer elevilor sa uneasca fiecare

imagine( o fata a unui zar) cu numarul corespunzator: 6-6, 2-2, 0-0, 5-5.

- Niciun ou

- Trei

- Trei

- Niciunul

- Elevii fac socotelile

- Una

-Sapte

- Niciuna

- Elevii executa cerinta-

- Elevii fac socotelile.

- Elevii executa cerinta.

- Elevii numara crescator si descrescator.

- Elevii executa cerinta.

Obtinerea performantelor

-Le impart elevilor cate o fisa de lucru si rezolvam impreuna exercitiile existente pe aceasta fisa.

-Elevii completeaza pe fisa.

Incheierea lectiei

-Le dau elevilor tema pentru acasa.

- Elevii noteaza tema.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.