Creeaza.com - informatii profesionale despre
Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice


Acasa » didactica » gradinita
Proiect de activitate integrata grupa: pregatitoare cand, cum si de ce se intampla?, “despre tine, primavara”, parfumul primaverii

Proiect de activitate integrata grupa: pregatitoare cand, cum si de ce se intampla?, “despre tine, primavara”, parfumul primaverii




PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

GRUPA: pregatitoare

TEMA: Cand, cum si de ce se intampla?

PROIECTUL TEMATIC “Despre tine, primavara”

SUBTEMA: PARFUMUL PRIMAVERII”

TIPUL ACTIVITATII: ACTIVITATE INTEGRATA (ADE +ALA)




- de sistematizare a cunostintelor ;

FORMA DE ACTIVITATE: frontala, individuala, pe grupuri

CATEGORIA DE ACTIVITATE:

1. DOMENII EXPERIENTIALE:

DLC - Povestire cu inceput dat „Parfumul primaverii”

DEC – Pictura „Flori de primavara”

2. ACTIVITATI LIBER ALESE

CENTRE DE INTERES:

ARTA – „Flori de primavara” ( confectionare, taiere, ansamblare)

JOC DE CONSTRUCTIE – „Gradina cu flori de primavara”(macheta)

OBIECTIVELE DE REFERINTA ALE SUBTEMEI:

  1. Perceperea transformarilor suferite de natura in anotimpul  primavara;
  2. Exprimarea corecta, coerenta, expresiva, fluenta si flexibila in propozitii si fraze;
  3. Participarea activa a copiilor la realizarea sarcinilor activitatii.

OBIECTIVELE OPERATIONALE ALE DOMENIILOR EXPERIENTIALE:

DLC :

  1. Sa se exprime corect, coerent, cursiv in propozitii si fraze;
  2. Sa foloseasca in povestirea creata cuvinte si expresii noi , insusite anterior:
  3. Sa creeze texte scurte, originale, continuand povestirea inceputa;
  4. Sa participe activ la activitatea de grup, in calitate de vorbitor si de auditor.

DEC:

  1. Sa aplice tehnici specifice picturii pentru realizarea temei date;
  2. Sa-si educe simtul estetic, simtul critic si autocritic;
  3. Sa participe la finalizarea activitatii, prin organizarea expozitiei.

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT IN DOMENIILE EXPERIENTIALE:

  • Cos cu flori naturale;
  • Foi de bloc format A4, acuarele, pensoane, servetele, suport individual.

OBIECTIVELE OPERATIONALE ALE ACTIVITATILOR LIBER ALESE:

Centrul de interes „ARTA”:

  1. Sa realizeze flori de primavara prin ansamblarea diferitelor materiale;
  2. Sa interrelationeze cu ceilalti copii care fac parte din Centrul de interes in vederea finalizarii lucrarilor.

Centrul de interes „JOC DE CONSTRUCTIE”:

  1. Sa construiasca gardul din jurul gradinii;
  2. Sa ansambleze ronduri de flori si aleea dintre ele, folosind materialul adecvat;
  3. Sa relationeze cu partenerii de grup in finalizarea lucrarii.

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT IN CENTRELE DE INTERES:

  • Flori decupate, scobitori, betisoare, lipici, hartie colorata;
  • Pietricele, nisip, iarba artificiala, copacei infloriti, gard din lamele de lemn;

STRATEGII DIDACTICE:

  • Conversatia, explicatia, expunerea, exercitiul, problematizarea
  • METODE ACTIVE: Metoda cubului

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

„Ghid pentru proiecte tematice”, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2005;

„Curriculum pentru Invatamantul Prescolar”, Editura Didactica Publishing House, Bucuresti, 2009;

„Metode interactive de grup” (Ghid metodic), Editura Arves, Bucuresti, 2002;

„Activitatea integrata din gradinita”, Ghid metodic, Editura Didactica Publishing House, Bucuresti, 2008;

ORDINEA DESFASURARII ACTIVITATILOR:

  1. DLC – Povestire cu inceput dat „Miresmele primaverii”
  2. Tranzitie –Joc muzical cu text si cant – „Albinita”
  3. Centre de interes: ARTA si JOC DE CONSTRUCTIE

Activitatea din DEC – Pictura „Flori de primavara”- se va realiza in Centrul de interes ARTA, cu o subgrupa de copii.

EVALUAREA ACTIVITATII:

Se va realiza atat pe parcursul zilei, dupa fiecare modul desfasurat, cat si la finalizarea activitatii, urmarind: calitatea textului creat de copii, modul de realizare si finalizare a lucrarilor (complexitate, acuratete, centrare pe tema), care vor face parte din expozitia finala.

SCENARIUL ZILEI

La sosirea in gradinita, in Intalnirea de dimineata, copiii vor discuta despre Calendarul naturii, despre schimbarile care au avut loc la inceput de primavara, despre activitatile anterioare in care s-au transmis cunostinte despre florile de primavara.

La intrarea in clasa, copiii o vor gasi pe zana „Primavara”, care tine in mana un cos cu flori parfumate.Prin versuri, copiii vor intra in dialog cu zana, afand de unde a venit si ce si-a propus sa daruiasca oamenilor.Dupa raspunsul zanei, copiii vor interpreta un cantec de primavara.

Atrasi de parfumul florilor si varietatea culorilor, impreuna cu educatoarea, vor stabili tema zilei, „Parfumul primaverii”.

Prima activitate se va desfasura frontal, in DLC, copiii avand de continuat o povestire cu inceput dat. Educatoarea incepe povestea despre Primavara si cele trei fiice ale sale, care plecau dimineata pentru a raspandi frumusete. Intr-o zi, una dintre ele nu a mai ajuns acasa seara si.de aici copiii trebuie sa creeze.continuarea povestii.

Dupa finalizarea activitatii, tranzitia ,prin jocul muzical „Albinita”, ii va purta spre cele doua Centre din ALA, respectiv, ARTA si JOC DE CONSTRUCTIE. La Centrul ARTA vor participa doua subgrupe, una va confectiona flori de primavara si in cealalta subgrupa se va desfasura activitatea din DEC, pictura „Flori de primavara”. In Centrul JOC DE CONSTRUCTIE, copiii vor realiza o macheta cu ronduri pentru flori.

ACTIVITATEA COMUNA DLC cat si cele din CENTRELE DE INTERES, trezesc in randul copiilor dorinta de a povesti, de a comunica, dar le ofera si posibilitatea de a-i responsabiliza prin sarcinile individuale si de grup.

CENTRELE DIN ALA vor oferi copiilor mai multa libertate de actiune si posibilitatea de a-si alege centrul la care vor sa lucreze, aplicand METODA CUBULUI.

Activitatea din DOMENIUL EXPERIENTIAL DEC se va desfasura in cadrul centrului ARTA.

TRANZITIA, prin Jocul muzical „Albinita”, a fost aleasa pentru a da posibilitatea copiilor de a imbina staticul cu dinamicul si de a face trecerea mai placuta de la o activitate la alta..



EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC AL ACTIVITATII

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Metode

Mijloace

Moduri de organizare

1.MOMENT ORGANIZATORIC

Pentru o buna desfasurare a activitatii se iau urmatoarele masuri:

crearea spatiului ambiental necesar;

pregatirea materialelor didactice necesare

intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa cu cantecul “Primavara”.

frontala

2.CAPTAREA ATENTIEI

Introducerea in activitate se va realiza sub forma de surpriza:

Copiii vor gasi in clasa pe Zana Primaverii, cu un cos de flori parfumate. Dupa ce copiii vor intra intr-un dialog cu Primavara, le voi cere sa specifice de unde vine acest parfum si le voi propune ca astazi, la activitate ,sa avem ca tema “Parfumul primaverii”.

Conversatia

Cos cu flori naturale;

frontala

3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Copiii vor fi anuntati ca astazi vor putea deveni povestitori, prin continuarea unei povestiri despre Parfumul Primaverii, inceputa de educatoare. Apoi, pentru a o bucura pe zina Primavara, vor avea posibilitatea, la randul lor, de a-i arata ce frumos stiu sa picteze, sa realizeze flori de primavara, sa construiasca ronduri de flori.Macheta va fi daruita zanei.

Conversatia

- explicatia

4. DESFASURAREA ACTIVITATII

DIRIJAREA INVATARII

ACTIVITATEA DLC

Educatoarea incepe povestirea : “A fost odata o zana frumoasa, care a sosit in tara cu dorinta de a trezi natura la viata. Ea se numea: Primavara. Si pentru ca nu reusea singura, si-a chemat ajutoarele, pe cele trei fiice ale sale: Martie, Aprilie, Mai….(copiii vor putea sa le denumeasca si altfel).

Primavara le zise:

-“Dragele mele, iata de ce v-am chemat: Fiecare din voi trebuie sa ma ajute sa trezesc natura la viata”.Tu ,Martie ,vei umple padurile cu ghiocei, viorele, toporasi si vei trezi insectele, gazele la viata; Tu, Aprilie, vei impodobi pomii cu flori si vei astepta pasarile calatoare, ajutandu-le sa-si gaseasca cuibul.Tu, Mai, vei impodobi gradinile cu parfumatele flori..

Apoi le-a atentionat sa se intoarca seara acasa. Dar intr-una din seri, una dintre surori lipsea. Zana a asteptat-o toata noaptea dar nu a venit.”

Voi cere copiilor sa continue povestea, motivand ce a facut fiica cat a lipsit.

Copiii vor continua povestirea.Se vor folosi mai multe variante pentru a antrena cat mai multi copii.



La finalul povestirii,copiii vor aprecia cea mai frumoasa povestire creata.

Expunerea

Problematiza

rea

Exercitiul

frontala

Capacitatea copiilor de a identifica si reda caracteristicile anotimpului

Evaluarea orala a modului de exprimare,

a spontaneitatii, si creativitatii copiilor.

5. ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI

TRANZITIA

Prin jocul “Albinita”se va face trecerea la CENTRELE DE INTERES, lasand libertatea copiilor de a-si alege centrul preferat. Denumirea Centrului se va face folosind o metoda activa: METODA CUBULUI (GRUPA FLORILOR, GRUPA FLUTURILOR, GRUPA ALBINITELOR)

La Centrul ARTA – copiii vor desfasura intr-o subgrupa ACTIVITATEA DE PICTURA din DEC, iar cealalta subgrupa va confectiona flori de primavara.

La Centrul JOC DE CONSTRUCTIE, copiii vor construi gardul in jurul gradinii ,ronduri de flori si aleea casei.

Activitatea se desfasoara pe fond muzical, folosind “Primavara” de Vivaldi.

Conversatia

METODA

CUBULUI

Exercitiul

Foi de bloc format A4, acuarele, pensoane, servetele, suport individual.

Flori decupate, scobitori, betisoare, lipici, hartie colorata;

Pietricele, nisip, iarba artificiala, copacei infloriti, gard din lamele de lemn;

individual

pe grupuri

Capacitatea copiilor de a lucra in echipa folosind diferite metode si tehnici pentru a realiza tema propusa.

INCHEIEREA ACTIVITATII

La finalizarea lucrarilor, se amenajeaza expozitia cu lucrarile realizate, apreciindu-se munca si seriozitatea copiilor, modul in care s-au implicat in realizarea sarcinilor propuse.

In incheiere, vor darui zanei Primaverii lucrarile realizate si vor canta un cantec de primavara.
Toti copiii vor fi recompensati cu flori de primavara.

Conversatia

Capacitatea de a evalua / autoevalua lucrarile.








Politica de confidentialitate


.com Copyright © 2021 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Proiecte

vezi toate proiectele
 SCHITA DE PROIECT DIDACTIC GEOGRAFIE CLASA: a IX-a - Unitatile majore ale reliefului terestru
 PROIECT DIDACTIC 5-7 ani Educatia limbajului - Cate cuvinte am spus?
 Proiect atestat Tehnician Electronist - AMPLIFICATOARE ELECTRONICE
 Proiect - masurarea si controlul marimilor geometrice

Lucrari de diploma

vezi toate lucrarile de diploma
 Lucrare de diploma - eritrodermia psoriazica
 ACTIUNEA DIPLOMATICA A ROMANIEI LA CONFERINTA DE PACE DE LA PARIS (1946-1947)
 LUCRARE DE DIPLOMA MANAGEMENT - MANAGEMENTUL CALITATII APLICAT IN DOMENIUL FABRICARII BERII. STUDIU DE CAZ - FABRICA DE BERE SEBES
 Lucrare de diploma tehnologia confectiilor din piele si inlocuitor - proiectarea constructiv tehnologica a unui produs de incaltaminte tip cizma scurt

Lucrari licenta

vezi toate lucrarile de licenta
 LUCRARE DE LICENTA CONTABILITATE - ANALIZA EFICIENTEI ECONOMICE – CAI DE CRESTERE LA S.C. CONSTRUCTIA S.A TG-JIU
 Lucrare de licenta sport - Jocul de volei
 Lucrare de licenta stiintele naturii siecologie - 'surse de poluare a clisurii dunarii”
 LUCRARE DE LICENTA - Gestiunea stocurilor de materii prime si materiale

Lucrari doctorat

vezi toate lucrarile de doctorat
 Diagnosticul ecografic in unele afectiuni gastroduodenale si hepatobiliare la animalele de companie - TEZA DE DOCTORAT
 Doctorat - Modele dinamice de simulare ale accidentelor rutiere produse intre autovehicul si pieton
 LUCRARE DE DOCTORAT ZOOTEHNIE - AMELIORARE - Estimarea valorii economice a caracterelor din obiectivul ameliorarii intr-o linie materna de porcine

Proiecte de atestat

vezi toate proiectele de atestat
 PROIECT ATESTAT MATEMATICA-INFORMATICA - CALUTUL INTELIGENT
 Proiect atestat Tehnician Electronist - AMPLIFICATOARE ELECTRONICE
 ATESTAT PROFESIONAL LA INFORMATICA - programare FoxPro for Windows
 ATESTAT PROFESIONAL TURISM SI ALIMENTATIE PUBLICA, TEHNICIAN IN TURISM




PROIECT DIDACTIC grupa mare Primavara - Mireasma primaverii
Conceptul de joc
ALBINUTA
Compozitia basmelor
CALENDAR DESCRIPTIV
PROIECT DIDACTIC GRUPA: mica - Cine si cum planifica/organizeaza o activitate
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA mijlocie: Tablou cu lalele
Jocul ca element central al formarii si dezvoltarii intelectuale a prescolarului





Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu