Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
Proiect de activitate Grupa: mare/pregatitoare - intamplari adevarate din gradina fermecata

Proiect de activitate Grupa: mare/pregatitoare - intamplari adevarate din gradina fermecata


Proiect de activitate

Grupa: mare/pregatitoare

Tema zilei: intamplari adevarate din gradina fermecata

Scopul:-consolidarea cunostintelor referitoare la efectuarea unor operatii de adunare si

scadere cu 1-2 unitati in limitele 1-10 ;

-stimularea exprimarii orale, utilizarea corecta a structurilor verbale, dezvoltarea

creativitatii si expresivitatii limbajului oral.

Exemple de activitati integrate:

Centre de intesres:

Stiinta:



Pregatim seminte pentru gradinar(sortare, numarare).

Biblioteca:

Realizam ghidul gradinarului(facem mici carticel despre unelte, flori, legume, fructe), scriem etichete pentru seminte.

Domenii experientiale:Limba si comunicare si Stiinte

Limba si comunicare-Convorbire cu suport intuitiv ,,In gradina fermecata"

Activitate matematica-Joc -exercitiu

,,Numaram si ordonam"

Arta:

Decoram ghivece pentru terasa cu flori.

Joc de rol :

Astazi ii avem invitati pe Fifi, Violeta , Bondarel si pe Gradinarul iscusit;

Micii gradinari.

OBIECTIVE URMARITE IN CADRUL DOMENIILOR EXPERIENTIALE:

LIMBA SI COMUNICARE:

-sa se exprime in propozitii simple si dezvoltate cu topica corecta;

-sa numere cuvintele fiecarei propozitii;

-sa desparta cuvintele in silabe;

- sa citeasca imaginile din tablourile prezentate, precizand actiunile;

STIINTA:

-Sa numere crescator si descrescator conform cerintelor formulate:

-sa recunoasca cifrelede la 1-10;

Sa raporteze corect numarul si cifra la cantita si invers;

Sa efectueze oral ,prin numarare , operatii cu 1-2 unitati;

-sa formuleze probleme dupa imagini in limitele 1-10 si dupa exercitii date;

- sa efectueze operatii simple de adunare si scadere cu una sau doua unitati prin calcul oral.

ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES

Stiiinta:Sarcini de lucru

-sa pregateasca seminte pentru gradinar;

-sa clasifice seminte dupa criterii date;

-sa numere seminte si apoi sa le puna in saculete;

-sa lipeasca cifre corespunzatoare cantitatii de seminte dintr-un saculet.

Material folosit: seminte de fasole, mazare, ceapa, saculeti din material textile, autocolant cu cifre 1-10.

Biblioteca: Sarcini de lucru

-sa povesteasca dupa ilustratii diverse aspecte ale munciilor de primavera;

-sa sorteze imagini cu legume timpurii, flori de primavera, uneltele gradinarului;

-sa lipeasca aceste imagini pentru a obtine carticele ,,Ghidul gradinarului";

-sa numeroteze paginile carticelelor.

Material folosit: diverse ilustratii cu flori, legume timpurii, unelte de gradinarit, carticele din carton, lipici, creioane grafice.

Arta: Sarcini de lucru

-sa obtina prin tehnici specifice model ajului, mici ghivece pentru flori;

-sa ornamenteze aceste ghivece prin aplicarea de manere, intepaturi etc.

-sa decoreze prin pictura ghivecele terminate.

Material folosit:lut alb si maro cu uscare rapida, culori acrilice, pensule, apa.

Joc de rol: Sarcini de lucru

-sa amenajeze spatial in care se va desfasura jocul, numind si numarand obiectele utilizate;

-sa se costumeze adecvat rolurilor interpretate;

-sa utilizeze replica adecvate.

Materiale folosite: costumatie de bondarel, floare, gradinar, jucarii ce imita uneltele gradinarului.

INDRUMARI METODICE

Copii sunt fascinati de gradina fermecata in care ii conduce personajul, iar tema propusa vine se le satisfaca dorinta de a participa la muncile din gradina, in concordanta cu dragostea fata de plante. Se apeleaza la activitatea integrate care se desfasoara sub forma unei convorbiri si a unor jocuri exercitiu. Prin sarcinile de pe parcursul activitatii, copii fac o sinteza de cunostite dobandite anterior, care sa le dezvolte spiritul competitiv, le trezeste dorinta de autoconoastere.

Realizarea obiectivelor din cadrul domeniilor experientiale va fi continuata prin deschiderea mai multor centre(,,Biblioteca", ,,Stiinta", ,,Arta", ,, Joc de rol").activitatile comune cat si cele pe centre de interes trezesc in randul copiilor dorinta de a comunica, de a povesti, de a formula propozitii, dar si ofera posibilitatea de a-I responsabiliza prin sarcini individuale si de grup.

Varietatea centrelor va oferii copiilor mai multa libertate de actiune si totodata posibilitatea de a-si alege centrul la care vor sa lucreze. Conform nevoilor si aptitudinilor, copii vor avea posibilitatea sa aleaga materialele si mijloacele care sa le valorifice potentialul creator.


SECVENTA DIDACTICA

CONTINUT

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

(indice de performanta)

1.Captarea atentiei

Copii vor intra in sala pe o melodie vesela, sunt costumati in micii gradinari si au uneltele adecvate.

Alaturi de ei va venii si domnisoara Mac, care vine tocmai din Tara Florilor isi doreste din tot sufletul sa se apuce de gradinarit pentru ca iubeste mult florile, si-i place sa lucreze in aer liber, ii mai plac si legumele, ia uitati cat e de rumena in bujori.Legumele o ajuta sa creasca mare si sa fie sanatoasa. Ea are un magazin si are nevoie de flori si legume proaspete.Mac e foarte suparata ca ea nu se pricepe de loc la gradinarit si va roaga sa o ajutati. Copii sunt bucurosi sa o ajute pe Mac.

-expunerea;

2.Enuntarea temei si obiectivelor

Pentru a o ajuta pe domnisoara Mac noi o vom invata astazi cum sa devina un bun gradinar si pentru asta o vom invata tot ce stim noi despre muncile de primavara, despre flori si legume timpurii.

3.Prezentare noului continut

Ne impartim in echipe pentru a ne aminti cat mai multe lucruri despre lucrarile de primavara. Copii se impart in patru echipe dupa un criteriu dinainte stabilit. Fiecare echipa primeste o plansa pe care o va intoarce doar daca raspunde corect la o ghicitoare.Plansele vor ilustra aspecte din munca in gradina de flori, in cea de legume si in livada. Dupa ce au intors plansa copii au la dispozitie trei minute pentru a o discuta in grup. Apoi fiecare echipa isi alege un reprezentant care sa vorbeasca in numele echipei. El va prezenta plansa in fata lui Mac si a celorlalti copii. Va venii si descrie principalele actiuni si uneltele utilizate. Pe rand fiecare grup isi va prezenta plansa .plansele vo fii expuse intr-o continuitate logico.copii se vor adresa in special personajului pentru a-l invata cum sa devina un bun gradinar.

Drept multumire pentru toate informatiile utile pe care le-a primit Mac le ofera copiilor o reteta secreta de salata care ii va face si mai isteti si mai sanatosi.impreuna cu copii merg in gardina magica a acestora de unde vor lua cele necesare pentru salata. Doi copii vor citii reteta iar altii vor lua din straturile din gradina legumele de care au nevoie.

SALATA

3 CEPE

5 RIDICHI

2 SALATE VERSI

1 SPANAC

Copii vor aseza legumele in cos. Mac ii intreaba ce trebuie sa faca cu ele in continuare sa le spele).

Lasa legumele de o parte pentru a numara cate ridichii au mai ramas in gradina. Cate raman daca mai iau 2 pentru salata.Cate cepe mai sunt in gradina , dar cate ar mai ramane daca mai culeg una pentru salata. Trimit legumele la spalat. Intre timp Mac observa florile din gradina si ii intreba pe copii cum se numesc pentru ca ea nu le prea cunoaste. Copii denumesc mai multe flori de primavera aflate in gradina lor fermecata. Haideti sa-i culegem si sa asezam intr-o vaza pentru Mac tot atatea narcise cate silabe are cuvantul primavera. Sa mai asezam in vaza tot atate lalele cate sunete sunt in prima silaba a acestui cuvant. Cate flori sunt in total in vaza.cate flori raman in vaza daca iau o lalea si o narcisa.

Copii ii vor prezenta lui Mac si alte flori de primavera care nu cresc in gradina, ghiocei , toporasi etc.Ii aduc lui Mac cate un buchetel si impreuna cu ea il desfac si numara florile din el.

Langa gradina lor copii au doua imagini mari care le amintesc cum sa ingrijeasca florile.

Pe prima imagine este o planta cu toate partile ei componente(radacina, tulpin, frunze si flori).Mac ii intreba ce invata ei din acea imagine . copii vor prezenta pe rand toate partile componente iar langa fiecare scrie litera cu care incepe acel cuvant si numarul de silabe pe care il are. Astfel le va scrie si Mac sa nu le uite. In urmatoarea imagine sunt reprezentate stadiile de germinare ale unei boabe de fasule pe care copii le vor denumii si numerota in ordine crescatoare.

Dupa aceea isi vor face ordine intre unelte numerotand descrescator , dupa marimea lor sropitoriile.

O vor invta pe Mac sa faca straturi si sa planteze in ele rasaduri de legume si flori. Plantam 6 fire de rosii, daca mai plantam inca 2 cate fire vor fi in total in strat. Plantam 5 fire de ceapa, mai plantam inca 1 cate fire vor fi in total in strat. Vom pune si etichete cu numele rasadurilor pe care le-am plantat.

Copii se vor imparti pe centre pentru a o invata si mai mule lucruri pe Mac.

Copii de la BIBLIOTECA vor pregatii pentru Mac niste carticele care sa o ajute sa fie un bun gradinar. Ei vor lipii imagine cu flori, legume, unelte pe trei suporturi diferite pe care la sfarsit le aseaza in aceeasi coperta pentru a face un ghid al gradinarului.

Copii de la centrul ARTA o vor invata pe Mac sa faca mici ghivece in care se puna rasaduri. Ei le vor modela din lut si le vor ornamenta.

O mai invata si cum sa le picteze pentru a fi cat mai frumoase.

La centrul STIINTA copii sorteaza n numara si pun in caci seminte de fasole si ceape pe care Mac sa le ia si sa le planteze in gradina ei, ca amintire de la ei si pentru ai usura munca , ea fiind incepatoare.

La JOC DE ROL copii costumati in Fifi, Bondarel, Violeta si Gradinar in dau sfaturi despre flori sub forma unor poezii.

-problematizare;

-convorbire cu suport intuitive;

-explicatia;

-exercitiul;

-problematizare;

-exercitiul;

-explicatia;

-demonstratia;

-conversatia;

-expilcatia;

-exercitiul;

-formuleaza propozitii coecte din punct de vedere grammatical;

-sa ras[punda correct la ghicitori;

-descriu unelte si activitati di lucrarile de primavera;

-sa asocieze numar, cifra la cantitate;

-sa resolve probleme simble prin calcu oral;

Sa efectueze operatii de adunare si sacdere cu 1-2 unitati;

-sa desparta cuvinte in silabe.

-sa numere crescator si descrescator;

-realizeaza sarcinile de lucru in functie de profilul centrului ales;

Asigurare feed-back-ului

Copii vor raporta activitatea desfasurata la fiecare centru, punand accent pe materialele cu care au lucrat, precizand ce au invatat-o pe Mac. Mac va lua o parte din lucrari cu ea, pentru a nu uita ca au invatat-o copii.

Incheierea activitatii

Copii impreuna co educatoare vo realize o salata din legumele pe care le-au cules din gradina sip e urma o vor servii.

" Daca numar , un, doi trei

In paduri vezi ghiocei

Patru ,cincide spun in graba

Viorele ies in iarba

Numar sase, sapte , opt

Cresc zambile peste tot

Multa vreme nu mai trece

Iar de numar noua , zece

Prin gradinile de soare

Infloresc margaritare."





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.