Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » referate » literatura romana » gramatica
PROIECT DIDACTIC Functia adjectivului in propozitie

PROIECT DIDACTIC Functia adjectivului in propozitie




PROIECT DIDACTIC

Obiectul :Limba si literatura romana

Clasa a IV-a

Manual : Marcela Penes, Vasile Molan, Limba romana, manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucuresti 1998

Propunator :

Subiectul : Functia adjectivului in propozitie

Tipul lectiei : Predare - invatare

Obiective operationale :

O1  - sa recunoasca adjectivele intr-o propozitie; (o.r. 1.3)



O2  - sa descopere valoarea literara a adjectivului; (o.r. 1.5)

O3  - sa sesizeze acordul dintre adjectiv si substantiv; (o.r. 2.4)

O4  - sa retina ce functii poate avea adjectivul in propozitie; (o.r. 3.5)

O5  - sa aplice corect si constient normele ortografice; (o.r. 4.4) Metode si procedee : explicatia, observatia, demonstratia, exercitiul, proplematizarea

Mijloace de invatamant : casetofon, planse, fise de lucru, texte literare model, ilustratii inspirate de textul literar.

Bibliografie

  1. Curriculum National. Programe pentru invatamantul primar 2000
  2. Prof. Dr. Marian Barbu si colectiv, Metodica predarii limbii si literaturii romane - invatamantul primar- Editura "Gheorghe Alexandru" Craiova 2003
  3. Ion Serdean, Metodica predarii limbii romane la clasele I - IV, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti 1988

Etapele lectiei

Strategii didactice

Nr

crt

Timp

Ob.

Continut

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Tehnici de instr.

Forme

de org.

Mijloace de inv.

1

2 min.

O2

Captarea atentiei

Este ales pentru auditie fragmentul din basmul Fat Frumos din Lacrima redat pe scurt in ex. 1 pag 166

Inv. asteapta pana ce toti elevii sunt pregatiti pentru lectie.

Elevii pregatesc toate cele necesare lectiei

Audiaza fragmentul din basm

observarea, explicatia, auditia.

Act frontala

Casetofon

2

5min

O1

O2

Anuntarea temei noi si a obiectivelor

Functia adjectivului in propozitie

Este reluat fragmentul audiatredat in ex. din manual:

fata ei de-o paloare umeda, ca ceara cea mai alba, mainile mici si unite pe piept,parul despletit si rasfirat pe fan, ochii mari si adanciti in frunte, astfel era de frumoasa, dar parea moarta. Pe acea frunte neteda si alba, Fat-Frumos presura cateva flori albastre, apoi sezu alaturi de ea si-ncepu a doini incet. Cerul limpede ― o mare,

soarele ― o fata de foc, ierburile improspatate, mirosul cel umed al florilor inviosate o faceau sa doarma mult si lin, insotita in calea visurilor ei de glasul cel plans al fluierului. Cand era soarele-n amiezi, firea tacea si Fat-Frumos asculta fericita ei rasuflare, calda si umeda.

Invatatorul noteaza pe tabla titlul lectiei noi.

Este citit integral fragmentul din basm.

Citeste cat mai expresiv fragmentul dat exemplu in ex. 4.a la pag. 167.

Citeste acelasi text omitand figurile de stil

Prezinta portretul fetei ilustrat in cartea de povesti.

In varianta fara adjective :

Fata are fata, maini, par, ochi.   Fat Frumos presura flori. Cerul, ierburile, mirosul o adormeau. Fat Frumos asculta rasularea ei.

Elevii urmaresc citirea invatatorului.

Elevii audiaza textul citit.

Se citeste si fragmentul prescurtat din manual, rar pentru a se gasi adjectivele.



Compara cele doua variante de text pentru a sesiza rolul adjectivului in propozitie precum si valoarea lui literara.

Elevii intuiesc ilustratia ce o infatiseaza pe Ileana.

Observarea, auditia, conversatia, analiza literara sumara.

Colectiv dirijat.

Ilustratie din basmul Fat Frumos din Lacrima

Observarea, auditia, conversatia, analiza literara sumara.

Colectiv dirijat.

Ilustratie din basmul Fat Frumos din Lacrima

3

10 m

O1

O3

Reactualizarea cunostintelor

a) Verificarea temei scrise

- Manual, exercitiul 7 pag 165

Invatatorul selecteaza cele mai interesante propozitii alcatuite de elevi si le scrie pe tabla.

Se evidentiaza pe plansa criteriile comune de analiza ale adjectivului si substantivului

Elevii citesc propozitiile alcatuite acasa prin care au realizat acordul in gen si numar al adjectivelor cu substantivrle date

Elevii copiaza propozitiile date exemplu de catre invatatorr

Observarea, explicatia, exercitiul

Colectiv dirijat

10 min

O1

O2

O4

b) Consolidarea priceperilor si deprinderilor de analiza gramaticala

Se rezolva exercitiul 1, pag. 166 din manual.

Se analizeaza schemele date in manual.

Invatatorul urmareste munca independenta a elevilor

Este evidentiata pozitia adjectivului in propozitie in comparatie cu substantivul sau verbul "a fi".

Sunt scrise pe tabla doua propozitii, una cu atribut adjectival, alta cu nume predicativ - adj.

Elevii indeplinesc cerintele exercitiului. Analizeaza oral genul si numarul adjectivelor subliniate.

Elevii vor formula intrebarile Ce fel de? si   Cum este? pentru a recunoaste adjectivele.

Exercitiul, conversatia, explicatia.

Munca independenta

pot fi utilizate fise in locul transcrierii propozitiilor din manual)

4

5 min

O4

Dirijarea invatarii

Este evidentiata definitia

Functia adjectivului in propozitie :

parte secundara (atribut)

Ce fel de?

predicat nominal

Cum este ?

Este scrisa pe tabla definitia cu creta alba, dar si cu creta colorata.

Se formuleaza si intrebarile pentru intelegerea functiei si a subordonarii fata de substantiv

Elevii citesc definitia data in manual, apoi noteaza in caiete utilizand creionul colorat pentru sublinierea functiei adjectivului in propozitie.

Explicatia, demonstratia.

Activitate frontala

Munca individuala.

Plansa cu partile de vorbire si partile de propozitie.

5

5

min

O2

O3

O5



Obtinerea performantelor

se analizeaza oral ex 3, pag 166

Invatatorul urmareste analiza realizata de elevi corectand eventualele greseli sau direaza sarcina spre alti elevi. Insista pe formularea corecta a intrebarii pentru recunoastereas functiei adjectivului in propozitie.

Elevii analizeaza individual, se indeplineste oral cerinta, dar isi urmaresc colegii pentru a contrbui la corectarea greselilor.

Exercitiul, explicatia, problematizarea.

Munca independenta

6

5

min

O2

O3

O5

Asigurarea feed-backului

se efectueaza ex. 5, pag 167 (se alcatuiesc propozitii cu ajutorul adjectivelor date).

Este transferat intelesul propozitiei pentru ca atributul adjectival sa devina predicat nominal

Distribuie sarcini pe grupe de elevi care vor alcatui propozitii pornind de la adjective diferitediferite.

Se da model :

O floare suava miroase frumos.

Craiasa e suava ca o garofita.

Se alcatuiesc in scris, individual propozitii cu ajutorul propozitiilor datepentru grupa din care fac parte.

Se citesc mai multe propozitii.

Exercitiul, explicatia, problematizarea.

Activitale pe grupe.

Activitate individuala.

Schema model pentru analiza gramaticala.

7

5

min

O4

O2

Evaluarea

Sunt laudati elevii care au avut o activitate creatoare deosebita; se dau recomandari generale pe parcursul activitatii.

Dupa citirea de catre elevi a propozitiilor alcatuite, se scriu pe tabla cele mai reusite propozitii, se subliniaza adjectivul - atribut cu linie valurita, iar adjectivul predicat nominal impreuna cu verbul a fi cu linie continua. Se directioneaza o sageata spre substantivul regent.

Sunt scrise in caiete propozitiile analizate model de invatator

Se acorda calificative potrivit performantelor obtinute.

Exercitiul, explicatia, problematizarea.

Colectiv dirijat.

8

3 min

O4

O5

Asigurarea transferului retentiei

Tema pentru acasa: ex. 4, b si c

Invatatorul expica cerintele temei pentru acasa, explicand ca se arata functia in propozitie a adjectivelor recunoscute in text.

Elevii noteaza tema in maual, dar si in caiete.

Exercitiul

Activitate individuala







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.