Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE LECTIE Clasa: I Matematica - Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin

PROIECT DE LECTIE Clasa: I Matematica - Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin




PROIECT DE LECTIE

Clasa: I

Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii

Obiectul: Matematica

Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale din concentrul 0-30, fara



trecere peste ordin

Subiectul : Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 30, fara trecere peste ordin.

Exercitii si probleme recapitulative

Tipul lectiei: consolidare a cunostintelor

Obiective generale :

Consolidarea operatiilor de adunare si scadere a numerelor naturale in concentrul 0-30, fara trecere peste ordin

Dezvoltarea capacitǎtii de a comunica folosind limbajul matematic

Dezvoltarea operatiilor gandirii si a calitǎtilor acesteia

Obiective operationale :

Pe parcursul lectiei, elevii vor fi capabili:

O1-sa efectueze corect minim sase operatii de adunare si de scadere in concentrul 0-30,

fara trecere peste ordin, utilizand algoritmul de rezolvare sau cu sprijin in obiecte;

O2- sa completeze cu semnele matematice invatate minim trei exercitii, utilizand

incercarile;

O3- sa calculeze suma a minim doua numere, pe baza explicatiilor institutorului;

O4- sa identifice minim un numar care este cu atat mai mic sau mai mare decat un numar

dat, pe baza explicatiilor institutorului;

O5-sa identifice termenul necunoscut in minim trei situatii, utilizand algoritmul de calculare

sau incercari;

O6- sa rezolve minim o problema, care presupune o singura operatie, pe baza imaginii date.

O7- sa compuna minim o problema, colaborand cu colegii, respectand indicatiile institutorului

Metode si procedee: conversatia,exercitiul, explicatia, jocul didactic

Mijloace de invatamant: plansa cu drumul lui Fat-Frumos, planse cu personaje, fise de lucru

SECVENTELE

LECTIEI

CONTINUTUL LECTIEI

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE

Activitatea institutorului

Activitatea elevilor

Resurse procedu-rale

Resurse materiale

Moduri de

organizare

1.Moment

organizatoric

▪ Stabileste un climat propice desfasurǎrii activitatii. Se pregatesc materialele necesare desfasurǎrii acesteia .

▪ Se pregǎtesc pentru ora de matematica, raspunzand cerintelor .

conversatia

fise de lucru, planse

frontal

Verificarea temei

▪ Verifica tema scrisa. Se fac observatii, scurte generalizari etc.

▪ Prezinta tema. Corecteaza eventualele greseli.

conversatia

explicatia

caiete

frontal

tema pentru acasa

3. Captarea

atentiei



▪ Prezinta plansa cu Fat-Frumos si povestea acestuia. Printul vrea sa o salveze pe Ileana Cosanzeana. Aceasta este tinuta prizoniera intr-un castel, iar podul de acces este incuiat cu sase chei. Din fericire acestea au fost gasite de sase personaje din Imparatia Matematicii. Acestea si elevii vor putea sa-l ajute

▪ Privesc plansa si asculta explicatiile institutorului.

conversatia

plansa cu castelul si Fat-Frumos

frontal

observarea sistematica

4. Anuntarea

temei

▪ Anunta elevii titlul lectiei

("Adunarea si scaderea numere-lor naturale de la 0 la 30, fara trecere

peste ordin.. Exercitii si proble-

me recapitulative").

▪Scrie titlul pe tabla. Prezinta obiectivele lectiei pe intelesul elevilor .

▪ Asculta explicatiile institu-torului.

conversatia

frontal

1.Melcul:

Spune melcul suparat:

De ieri, de cand s-a inserat

Si Zmeul-n graba a plecat,

Am tot stat si-am calculat,

Am scazut si-am adunat.

Din pacate pentru mine

Eu sunt lent si nu e bine !

Daca corect vei calcula

Cu cheia de la prima poarta vei pleca!

2.Iepurasul:

Bombanila urecheat

Este tare suparat.

De o umbra s-a speriat

Si s-a pus pe alergat

Spre-un tufis apropiat.

Din graba, s-a-mpiedicat

De Rila ingandurat.

Semnele matematice, toate

Sunt acum imprastiate.

Cine vine imediat

Sa-l ajute, neaparat?

-Fat-Frumos, de vei putea

Rezolva problema mea

A doua cheie o vei avea!

3.Broscuta testoasa

Ce e suma n-am aflat!

Mai mult, m-am si rasturnat!

Fat-Frumos, tu poate stii,

Ai invatat de la copii

O suma sa calculezi !

Iti dau cheia, o sa vezi!

4. Veverita

Eu sunt Rita Veverita

Abia am inceput gradinita.

Dar intalnesc exercitii

complicate

Nu stiu sa le rezolv pe toate.

Daca ma vei ajuta

A patra cheie o vei avea.

5. Ciuperca

Buna, eu sunt ciupercuta Lia!

Tocmai mi-am murdarit

palaria!

Cauta numerele ascunse de pe

palarie,

Rezultatul 22 sa fie!

Daca te invoiesti

Cheia mea o primesti!

Vulpea

La ultima vizita in poiata

Gainile au venit roata.

Prietenoasa cu toti din casa,

Le-am invitat la un tenis de

masa.

Sase au jucat,

Zece au asistat.

Pe toate le-am bagat in sac

Cand victorioasa am plecat.

Fat-Frumos ai calculat

Cate gaini am furat?

Ca sa intri in palat







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



Locul si rolul evaluarii in educatie si in societate
Lumea Animalelor
Structura sistemului de invatamant: examen de absolvire si posibilitati de continuare a studiilor
Planul de invatamant
Cadrul juridic de organizare si desfasurare a activitatii de asistenta psihopedagogica
Cum sa evaluam?
CONSILIERE VOCATIONALA - FORMA DE SOCIALIZARE SI INVATARE
Legislatia in scolile cu programe speciale



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu