Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DE LECTIE Clasa: a V-a Limba si literatura romana - Vocabularul. Fonetica

PROIECT DE LECTIE Clasa: a V-a Limba si literatura romana - Vocabularul. Fonetica




PROIECT DE LECTIE

Data

Profesor:

Clasa: a V-a B

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Tema: Vocabularul. Fonetica

Tipul lectiei: recapitulare finala

Timp

OBIECTIVE OPERATIONALE

La sfarsitul activitatii didactice, elevii vor fi capabili:



O1 sa recunoasca structura fonetica a unui cuvant;

O2 sa identifice regionalismele, arhaismele si neologismele dintr-un text dat;

O3 sa gaseasca sinonimele si antonimele unor cuvinte date;

O4 sa alcatuiasca familia lexicala / campul lexical al unor cuvinte indicate;

O5 sa formeze cuvinte noi pornind de la un cuvant de baza, prin derivare cu sufixe

si prefixe;

O6 sa desparta corect cuvintele in silabe;

O7 sa identifice diftongii, triftongii si vocalele in hiat din cuvintele date;

O8 sa utilizeze un limbaj adecvat situatiei de comunicare;

RESURSE EDUCATIONALE

q        Continuturi vizate conform programei si manualului;

q        Capacitatile receptive normale ale elevilor de clasa a V-a;

q        Timp la dispozitie: 50'

STRATEGIA DIDACTICA

q      METODE SI PROCEDEE: exercitiul complex (recunoastere, exemplificare,

identificare, despartire in silabe, etc), conversatia,

explicatia, rebusul, expunerea,

q MIJLOACE DE INVATAMANT: fise de lucru, caietul, tabla.

q      FORME DE ORGANIZARE: activitate frontala, alternativ cu activitate

independenta si in perechi.

q      FORME DE EVALUARE: orala si scrisa ( intarirea raspunsurilor, observatia

sistematica)

SCENARIU DIDACTIC

T

Momentele lectiei si obiectivele operationale

Continuturi

Forme de organi-zare

Metode si procedee

Resurse

Probe de  evaluare

Moment organizatoric

. Verificarea prezentei elevilor;

. Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea in mod eficient a evenimentelor instruirii;

Frontal

Conversatia

3'

Verificarea temei si a cunostintelor anterioare

. Verificarea temei pentru acasa.

. Elevii sunt solicitati sa-si aminteasca aspectele invatate legate de dialog(definitie, formule de initiere si de incheiere).

Frontal

Individual

Conversatia

Expunerea

Caietele elevilor

Elevii citesc selectiv tema pentru acasa

3

Captarea atentiei elevilor

. Elevii vor completa rebusul din fisa de lucru nr 1, descoperind pe verticalele A-B si C-D titlul lectiei de recapitulare.

. Profesorul scrie titlul pe tabla si anunta obiectivele lectiei.

Individual

Rebusul

Conversatia

Fisa de lucru nr 1

Elevii descopera titlul lectiei "Vocabularul. Fonetica."

Conducerea invatarii si asigurarea feed-back-ului

O1, O2, O3,

O4, O5, O6,

O7, O8

. Elevii sunt solicitati sa rezolve exercitiile din fisa nr 2 referitoare la vocabular.

In urma acestor exercitii elevii isi vor aminti: forma si continutul cuvintelor, arhaismele, regionalismele si neologismele, derivarea, familia si campul lexical, sinonimele, antonimele.

. Elevii sunt solicitati sa rezolve exercitiile de fonetica de pe fisa nr 2.

In urma rezolvarii exercitiilor, elevii isi vor aminti urmatoarele notiuni de fonetica : sunetele limbii romane, grupurile de sunete :diftongi, triftongi, vocalele in hiat, despartirea cuvintelor in silabe, accentul.

Individual

Lucru in perechi

Conversatia

Exercitiul

Observatia



Explicatia

Expunerea

Tabla

Fisa de lucru nr 2

Elevii vor rezolva exercitiile de vocabular din fisa nr. 2

Elevii vor rezolva exercitiile de fonetica din fisa nr 2

Asigurarea retentiei si a transferului

Alcatuiti o compunere cu titlul "O calatorie in Tara Povestilor", in care sa folositi sinonimele si antonimele cuvintelor: minunat, prieten, vioi, a zice, precum si cuvintele care contin diftongi si triftongi: caleasca, teama, veneau, aripioara, poiana, floare.

FISA NR 1

Raspundeti la intrebarile de mai jos si completati rebusul.

Pe verticalele A - B si C - D veti descoperi titlul lectiei de astazi.

A C

1


2

3

4

5

6

7

8

9

B D

  1. Dati sinonimul cuvantului "lila".
  2. Dati un sinonim pentru cuvantul regional "barabula".
  3. Sunetele : "b, c, d, f, g, h,.." se numesc. .
  4. Cum se numesc cuvintele cu forme diferite si sensuri opuse?
  5. "A avea, a vrea, a fi" sunt  auxiliare.
  6. Derivati cu prefix cuvantul "facut".
  7. Cum se numesc cuvintele folosite in anumite regiuni ale tarii?
  8. Pronuntarea mai intensa a unei silabe intr-un cuvant se numeste. .
  9. Semnul grafic al unui sunet se numeste l- - - - - .

FISA NR 2

exercitii de vocabular

a) Indicati forma si continutul fiecaruia dintre cuvintele: corn, ceapa.

b)     Introduceti cuvintele explicate in propozitii potrivite.

2. Din lista de cuvinte de mai jos, subliniaza arhaismele cu o linie, regionalismele cu doua linii si neologismele cu trei linii: buzdugan, week-end, curechi, papusoi, ienicer, pizza, spaghete, coltun,

stergar, pasa.

3. Precizati cum s-au format urmatoarele cuvinte: barbatesc, luminos, nevazut, regasi, romanesc.

4. Formati familia lexicala a cuvantului "floare".

5. Alcatuiti campul lexical care cuprinde nume de animale domestice.

6. Gasiti cate un sinonim si un antonim pentru cuvintele : a fugi, bucuros, gigantic.

exercitii de fonetica

1. Identifica vocalele, consoanele si semivocalele din urmatoarele cuvinte: alfabet, aer, abia, elevi, iarba, perdea.

2. Subliniaza diftongii si triftongii din cuvintele : acuarela, leoarca, biata, vedeai, coapta, inimioara.

3. Dati exemple de doua cuvinte care sa contina vocale in hiat.

4. Precizeaza care cuvinte sunt despartite corect. Incercuieste varianta potrivita.

a)     stro - pi - toa - re; co - pac; u - ri - as;

b)     stro - pi - to - a - re; cop - ac; ur - i - as.

5. Indicati pe ce silaba cade accentul in cuvintele urmatoare: popor; soare, canta, actor, geanta.







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



Formarea notiunilor la nevazatori
Animalele din regiunea ta
Rolul mediului in devoltarea psihica
Despre habitate
Aptitudine, tact si competenta pedagogica - profesor
Perspective teoretice asupra motivatiei
Strategii de stimulare a motivatiei elevilor
Predarea / invatarea integrata - nivel superior de aplicare a principiului interdisciplinaritatii



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu