PROIECT DE LECTIE
Unitatea de invatamant: Colegiul Economic "Dionisie Pop Martian" Alba Iulia
Disciplina: Cultura Civica
Data: 25.02.
Clasa: a IX-a SAM
Titlul lectiei: Institutii si puteri in stat
Tipul lectiei: Mixta
Obiectiv fundamental: elevul sa realizeze un discurs eseu despre importanta separarii puterilor in stat
Obiective operationale: elevul sa:
1.defineasca conceptulul: "separarea puterilor in stat"
2. explice de ce e constitutia legea fundamentala
3. denumeasca cel putin cate o institutie specifica celor trei puteri in stat
4. identifice atributii ale institutiilor statului
5. prezinte modul in care institutiile statului pot coopera
Strategia didactica propusa:
- Sistem metodologic: expunere, problematizare, conversatie
- Resurse materiale: tabla, creta, manualul
- Forme de organizare a activitatii elevilor: frontal, pe grupe
Bibliografie: XXX, Cultura Civica / Antreprenoriala. Clasa a IX-a. Manual pentru Scoala de Arte si Meserii, Ed. Didactica si Pedagogica R.A., Buc., 2004.
| 
   Nr. crt.  | 
  
   Activitatea profesorului  | 
  
   Obi-ective  | 
  
   Activitatea elevilor  | 
  
   Obser-vatii  | 
 
| 
   1.  | 
  
   Moment organizatoric  | 
  
    | 
  
   - Se pregatesc pentru noua lectie.  | 
  
   Evaluarea poate fi scrisa sau orala.  | 
 
| 
   2.  | 
  
   Evaluarea cunostiintelor anterioare  | 
  
    | 
  
   - Raspund la intrebarile profesorului.  | 
 |
| 
   3.  | 
  
   Prezentarea temei ce va fi dezbatuta si a obiectivelor  | 
  
    | 
  
   - Asculta cerintele profesorului privind notiunile pe care trebuie sa le stie la finalul lectiei si sau pentru ora urmatoare.  | 
 |
| 
   4.  | 
  
   Comunicarea noilor cunostiinte  | 
  
   O1, , O3  | 
  
   - Asculta explicatiile profesorului, scriu schita lectiei  | 
 |
| 
   5.  | 
  
   Ajutor dat elevilor in asimililarea si fixarea noilor cunostiinte  | 
  
   O2, 05  | 
  
   - Pun intrebari profesorului privind chestiunile neclare  | 
 |
| 
   6.  | 
  
   Ajutor dat elevilor pentru aplicarea noilor cunostiinte  | 
  
   O4  | 
  
   - Lucreaza pe grupe, citesc din manual, cauta informatii privind: atributii ale anumitor institutii - Rezolvarea exercitiului 3, pag. 34  | 
 |
| 
   7.  | 
  
   Comunicarea temei  | 
  
    | 
  
   - Noteaza tema: "Importanta institutiei Avocatul Poporului" (manual, pag. 29), pag 34: ex. 1, 4  | 
 
Schita lectiei:
Cap. 1: Constitutia
- Legea fundamentala in stat: in functie de ea se realizeaza celelalte legi, care nu pot fi neconstitutionale
- Prevede drepturile omului, libertatile, drepturile si obligatiile cetatenesti
- Regimurile nedemocratice pot avea constitutii, dar incalca drepturile omului si libertatile cetatenesti
Cap. 2: Separarea puterilor in stat
- E principiul de baza al oricarui sist. democratic:
a. Puterea legislativa: parlamentul
b. Puterea executiva: guvernul si seful statului
c. Puterea judecatoreasca: institutii abilitate sa judece (tribunale, judecatorii, curti de apel etc.)
- Nerespectarea separarii puterilor in stat: apare pericolul ca cel ce formuleaza legile, sa le puna in practica in folos propriu si sa poata sa si judece Este sfarsitul democratiei
- 1748 - Ch. De Montesquieu: "Despre spiritul legilor": pune in discutie acest principiu
- Cele 3 puteri trebuie sa fie independente si separate
- Separarea lor nu presupune lipsa de colaborare intre institutii
Cap. 3: Autoritatile publice in Romania
- Autoritatile publice: reprezentate de institutiile celor 3 puteri
- Constitutia prevede separarea puterilor in stat:
PARLAMENTUL: organul reprezentativ suprem al poporului roman si unica autoritate legiuitoare: art. 58
PRESEDINTELE: reprezinta statul roman si e garantul independentei nation., a unitatii si integrit. teritoriale a tarii: art. 80
GUVERNUL: asigura realizarea politicii interne si externe a tarii si exercita conducerea generala a administratiei publice: art. 1
JUSTITIA: se realizeaza prin Curtea Suprema de Justitie si celelalte instante Judecatoresti stabilite prin lege: art. 125
(elevii vor citi din manual, pag. 26-28, atributii ale institutiilor amintite mai sus)
TEMA. - "Importanta institutiei Avocatul Poporului" (manual, pag. 29),
- pag 34: ex. 1, 4
| 
Politica de confidentialitate | 
|   | 
    Copyright © 
      2025 - Toate drepturile rezervate.  Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.  | 
  
Personaje din literatura | 
| Baltagul – caracterizarea personajelor | 
| Caracterizare Alexandru Lapusneanul | 
| Caracterizarea lui Gavilescu | 
| Caracterizarea personajelor negative din basmul | 
Tehnica si mecanica | 
| Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. | 
| Actionare macara | 
| Reprezentarea si cotarea filetelor | 
Geografie | 
| Turismul pe terra | 
| Vulcanii Și mediul | 
| Padurile pe terra si industrializarea lemnului | 
| Termeni si conditii | 
| Contact | 
| Creeaza si tu |