Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC CLASA : I A - Violenta -Nonviolenta (modulul:Calitatea stilului de viata)

PROIECT DIDACTIC CLASA : I A - Violenta -Nonviolenta (modulul:Calitatea stilului de viata)




PROIECT DIDACTIC

CLASA : I A

DATA: 08.01.2010

ARIA CURRICULARA : Consiliere si Orientare

DISCIPLINA : Consiliere si Orientare



SUBIECTUL LECTIEI: Violenta -Nonviolenta (modulul:Calitatea stilului de viata)

OBIECTIVE CADRU: Exersarea abilitatilor de management al unui stil de viata de calitate

OBIECTIVE DE REFERINTA: la sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:

- sa dea exemple de comportamente care ofera siguranta personala, in viata curenta si in situatii de risc

OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul orei elevii vor fi capabili :

01_ sa defineasca violenta;

02 _ sa identifice tipuri de violenta;

03_ sa precizeze factorii care provoaca violenta;

04_ sa gaseasca solutii in a preveni sau atenua violenta;

RESURSE * procedurale: conversatia, explicatia, observatia, joc de rol, brainstorming, cadranele, Explozia stelara, exercitiul, Floarea de nufar

* materiale: planse , imagini, fise de lucru;

* bibliografice: Programe scolare pentru disciplina Consiliere si orientare, suport de curs din cadrul Programului ZEP, Materiale aparute pe www.didactic.ro despre violenta

Nr. crt

Momentele lectiei

metode

Activitatea elevilor

Activitatea elevilor

Evaluare

Spargerea ghetii

Le cer elevilor sa se gandeasca la o problema personala pe

care o au. Apoi, sa isi imagineze ca problema lor este

reprezentata de coala alba pe care o au pe banca. Le

sugerez ca pot scapa de acea problema daca vor mototoli

coala si o vor pune in banca.

Raspund sarcinii date

Observarea comportamentului elevilor

Captarea atentiei

In drum spre scoala, am intalnit un catelus rebegit de frig, si care se deplasa foarte greu. De ce credeti oare?

Ati mai auzit cumva despre un astfel de catelus?

Poate cineva recita poezia ,,Catelusul schiop" de Elena Farago?

Pe adresade mail, am primit o scrisoare, trimisa de un copil din alta localitate. Se pare ca are nevoie de ajutor. Scrisoarea era insotita de aceasta imagine.

Cum este baiatul?(suparat)

De ce credeti ca este suparat?- se aplica brainstormingul , la tabla

Haideti sa vedem care este adevaratul motiv al supararii lui! Citesc scrisoarea .(anexa 1)

Recita poezia ,,Catelusul schiop"de Elena Farago in lant.

Raspund la intrebari.

Exprima propriile idei si argumenteaza in cateva cuvinte

Asculta cu atentie.

Aprecieri verbale

Anuntarea temei si a obiectivelor urmarite

Pornind de la concluziile prezentate ii voi anunta pe elevi ca azi vom invata despre violenta, de cate feluri este, care sunt cauzele si cum o putem preveni.

Asculta cu atentie.

Dirijarea invatarii

Exercitiul nr.1

Ce vedeti in imagine?( un catelus)

Il recunoasteti?

Sa citim cerinta catelusului (anexa 2)-plansa la tabla-(completez cu litere de tipar)

Exercitiul nr.2

Joc de rol: Catelusul si prietenii baiatului

Li se sugereaza sa interpreteze o sceneta in care catelusul se intalneste cu cate un prieten de-al baiatului care l-a lovit si apoi chiar cu baiatul in cauza. Trebuie sa isi imagineze un final fericit

Raspund la intrebari.

Asculta cu atentie.

Cei anuntati vor interpreta rolul catelusului care intalneste cate un prieten al baiatului



Aprecieri verbale

frontala

Autoevaluare

Realizarea feedbacku-lui

Exercitiul nr.3 (anexa 4 )

Dupa realizarea sarcinilor primite la acest ex., cate un reprezentant al fiecarei grupe va prezenta produsele obtinute, iar acestea se vor lipi pe tabla.

Concluzie: violenta porneste de la o neintelegere, continua

cu stari de enervare, certuri, injurii, jigniri, batai, sau

chiar crima.

Sunt atenti, fac aprecieri asupra produselor , aduc completari

Pe grupe,

frontala

Retentie si transfer

Se reamintesc ideile esentiale ale lectiei.

In incheiere se canta cantecelul,,Daca vesel se traieste"

Elevii sunt rugati sa treaca fiecare pe o coala (care se afla la tabla) si sa faca un semn in dreptul ,,mutrisoarei"care se potriveste cu starea lor de spirit de la sfarsitul orei.

Se da tema pentru acasa.-se anunta tema pentru ora viitoare si li se spune de ce materiale vor avea nevoie-

individuala

Anexa 1

Anexa 2

Buna ziua!

Ma numesc Doru, am sapte ani si sunt elev in clasa I la Scoala nr.8 din Tulcea.

Sunt foarte suparat pentru ca,recunosc sunt un copil foarte rau. Am visat, in noaptea care a trecut, un ingeras care mi-a adus aminte de unele fapte rele pe care le-am facut.

Am auzit ca sunteti niste copii foarte harnici si buni la suflet, si aveti o activitate foarte interesanta astazi despre violenta, de aceea va rog sa ma ajutati sa-mi indrept greselile. Ingerasul mi-a lasat cateva cerinte si nu prea stiu sa le rezolv. Daca ma veti ajuta, ingerasul ma va ierta pentru toate faptele rele pe care le-am facut ,iar voi veti deveni adevaratii mei prieteni .

Va multumesc si va doresc mult succes!

Doru

Anexa 3

Exercitiul 1.

1.Scrieti numarul strofei din care aflam de ce catelusul este schiop

3.Exemplificati cu ajutorul textului insusirile catelusului :


2 Despre ce fel de violenta este vorba in aceasta poezie?

4 Desenati inimile celor doua personaje si in functie de sufletul lor. Colorati-le! Expemplificati alegerea facuta.

Exercitiul 3

Anexa 4

Ingerasul i-a pregatit lui Doru doi boboci de floare .Ca sa-l ajutam sa rezolve si aceasta cerinta trebuie sa deschidem petalele acestor flori. Pe fiecare petala este scris un mesaj./reprezentat prin desene .Trebuie grupate petalele dupa denumirea lor:,,Asa da!" si ,,Asa nu!"

*Iubirea este medicamentul violentei!

*Nu lasa violenta sa intre in casa si in scoala ta!

*Daca un coleg ma loveste din greseala il iert!

*Sa exmatriculam violenta!

*Daca un coleg ma jigneste il jignesc si eu!

*Imi place sa chinuiesc animalele!

*Violenta este modul de a obtine ceea ce vreau!

*Imi place sa imbrancesc colegii!







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.