Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
Proiect didactic clasa : i-a tehnologii - activitati cu materiale sintetice: hartia

Proiect didactic clasa : i-a tehnologii - activitati cu materiale sintetice: hartia




PROIECT DIDACTIC

DATA::

CLASA : I B

ARIA CURRICULARA: Tehnologii

OBIECTUL: Abilitati practice

UNITATEA DE INVATARE : ACTIVITATI CU MATERIALE SINTETICE: HARTIA

TEMA LECTIEI: "Pe lac"

TIPUL LECTIEI : de formare de priceperi si deprinderi



OBIECTIVE DE REFERINTA:

1.2 Sa recunoasca si sa utilizeze operatii simple de lucru cu materiale din natura si sintetice;

2.2 Sa descopere etapele realizarii unor produse simple din diferite materiale;

3.1 Sa participe in grupuri de lucru, la realizarea componentelor unui produs simplu;

3.2 Sa verbalizeze actiunile desfasurate in timpul jocului.

OBIECTIVE OPERATIONALE

O1: Sa utilizeze operatii simple de lucru cu hartia;

O2: Sa participe cu interes la realizarea unui produs cerut;

O3: Sa realizeze, folosind tehnici diferite, o compozitie data;

O4: Sa conlucreze cu membrii echipeipentru a ajunge la produsul finit;

O5: Sa utilizeze instrumente specifice prelucrarii hartiei;

O6: Sa-si echilibreze miscarile pentru a pastra ordinea pe banca si acuratetea lucrarii;

O7: Sa analizeze compozitia finala, argumentandu-si ideile.

METODE SI PROCEDEE : Conversatia, Explicatia, Exercitiul,Problematizarea, Demonstratia, Analiza.

MIJLOACE DE INVATAMANT : Hartie glasata de diferite culori, Foarfeca, Lipici, Sabloane, Carton, Plansa model.

FORME DE ORGANIZARE : colectiv - dirijat, pe grupe - dirijat.

BIBLIOGRAFIE "Curriculum National - Programe scolare pentru invatamantul primar", Ed. Humanitas, Bucuresti, 1998;

Metodica predarii lucrului manual" - I. Serdean, F. Dumitruleasa, Editura Didactica si Pedagogica, 1984;

"Didactica" - manual pentru clasa a X a - Scoli Normale, MIS, 1990.

Nr Crt

SECVENTELE

LECTIEI

TIMP

OB

OP

CONTINUTUL

INVATARII

METODE SI PROCE-DEE

MIJLOACE DE INVATA-MANT

TIPURI DE INVA-TARE

FORME DE ORGANI

ZARE

INTERACTIUNEA INVATATOR - ELEV

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

ORGANIZAREA INVATARII

Conversatia

Materiale necesare orei de abilitati practice

C

G

I

Se pregatesc materialele necesare.

Se descrie tipul de comportament necesar bunei desfasurari a lectiei.

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Plansa - colaj "Pe lac"

Conversatia

Astazi vom realiza o plansa - colaj cu tema "Pe lac".

Fiecare dintre cele trei echipe va avea o alta sarcina de lucru, astfel incat, la final, adunand elementele realizate de voi, sa intocmim un tablou.

REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE

O1

O5

Tehnici de lucru cu hartia: decuparea, ruperea, lipirea.

Instrumente de lucru : foarfeca, lipici.

Conversatia

Explicatia

O

P

E

R

A

T

O



R

I

E

D

I

R

I

J

A

T

Va amintiti ce instrumente am folosit pentru lucrarile din hartie? (foarfeca, lipici).

Ce tehnici am utilizat? (decupare, rupere).

Ce fel de hartie folosim? (glasata, creponata, de cadou).

DEMONSTRAREA MODULUI DE EXECUTARE

Se prezinta plansa model.

Conversatia

Explicatia

Demonstra-tia

-hartie glasata

-foarfeca

-lipici

-plansa

C

R

E

A

T

I

V

A

D

I

R

I

J

A

T

Se prezinta plansa model. Se intuieste imaginea si se analizeaza partile componente.

Pentru fiecare grupa se executa unul dintre elemente pentru a exemplifica modul de lucru.

DIRIJAREA INVATARII

O1

O2

O3

O4

O5

O6

Se realizeaza plansa -colaj "Pe lac"

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

-hartie glasata

-foarfeca

-lipici

-plansa

-sabloane

R

E

C

E

P

T

I

V

R

E

P

R

O

D

U

C

T

I

V

A

D

I

R

I

J

A

T

Se da semnalul de incepere a lucrului, astfel:

GRUPA I: Barcute (decupare, rupere);

GRUPA II: Copac (decupare, rupere);

GRUPA III: Lacul, norii, soarele (decupare, rupere).

Folosindu-se de sabloane, membrii echipelor efectueaza acelasi element, utilizand insa tehnici de lucru diferite.

Acolo unde este nevoie se intervine cu cate un sfat.

Dupa ce elementele au fost realizate, se va trece la ansamblare lor pe plansa.

ANALIZAREA REZULTATELOR

O5

O6

Autoanaliza elementelor realizate si analiza produsului finit.

Conversatia

Explicatia

Analiza

Plansa colaj

C

R

E

A

T

I

V

A

D

I

R

I

J

A

T

Se analizeaza elementele componente, punandu-se accent pe modul de lucru si acuratete, apoi se analizeaza si produsul in ansamblu.

Elevii sunt incurajati sa isi spuna parerea si sa argumenteze fiecare opinie.

Se fac aprecieri colective si individuale asupra modului de lucru si participarii la activitate in general.

Elevii sunt recompensati cu aplauze si calificative.







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.