Creeaza.com - informatii profesionale despre


Evidentiem nevoile sociale din educatie - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC - CLASA: a III -a Limba si literatura romana - Verbul

PROIECT DIDACTIC - CLASA: a III -a Limba si literatura romana - Verbul


PROIECT DIDACTIC

I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITATII DE INVATARE

UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul de Arta Margareta Sterian - Buzau

CLASA: a III -a E

DISCIPLINA: Limba si literatura romana



SUBIECTUL: Verbul

DURATA ACTIVITATII: 50 minute

DATA:

TIPUL ACTIVITATII: Recapitulare si sistematizare a cunostintelor

II. OPERATIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMA COMPETENTELE SPECIFICE

CODUL

Obiective de referinta

Obiective operationale

O. 1.

1.1 - sa recunoasca in texte diferite elemente de constructie a comunicarii;

1.2 - sa realizeze acordurile gramaticale in enunturile redactate;

1.3 - sa manifeste cooperare in diferite situatii de comunicare.

sa recunoasca verbul in diverse situatii;

sa enumere verbe care exprima starea, existenta, actiunea;

sa asocieze verbul cu persoana si numarul corespunzator

sa scrie verbe la timpurile prezent,trecut si viitor

sa analizeze verbe dupa model.

III. STRATEGII DIDACTICE

-metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul,munca independenta,jocul

didactic,Brainstormingul;

-materiale didactice: planse, rebus,fise de munca independenta;

-organizarea activitatii: individual, frontal, pe echipe.

IV. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECTIE

  • "Limba romana - manual pentru clasa a V-a" -Ed. Humanitas, 2007 - autori: Alexandru Crisan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian

V. STRATEGII DE EVALUARE

  • evaluare frontalǎ
  • evaluare formativǎ
  • evaluare oralǎ
  • evaluare prin calificative

Nr.crt.

Etapele

lectiei

Obiective operationale

Continuturi

Metode si procedee

Evaluare

1

Moment organizatoric

-sa participe activ la pregatirea salii de clasa pentru lectie

Se va organiza locul de desfasurare al lectiei pentru desfasurarea in conditii optime a procesului de predare invatare.

Se vor pregati materialele necesare lectiei.

Se va stabili linistea si disciplina.

-conversatia

2

Verificarea temei

-sa sesizeze si corecteze eventualele greseli ale temei

Se va realiza verificarea calitativa si cantitativa a temei.


.

-conversatia

3

4

5

Verificarea si reactualizarea cunostintelor anterior insusite

Captarea atentiei

Anuntarea temei si a obiectivelor operationale

-sa citesca corect;

-sa raspunda corect la intrebare

-sa asculte cu atentie tema si obiectivele propuse

-sa cunoasca definitia verbului

-sa completeze spatiile cu verbe care arata actiunea, starea existenta

-sa asocieze verbul cu starea pe care o exprima

-sa asocieze verbul cu persoana si numarul corespunzator

-sa completeze propozitiile lacunare cu verbe corespunzatoare

-sa scrie verbele la timpul prezent, trecut si viitor

-sa recunoasca timpul verbului

-sa gaseasca raspunsurile ghicitorilor

-sa analizeze corect verbele

-sa analizeze corect verbele

-sa-si dezvolte spiritul de competitie

Se va realiza o citire in lant a textului "Alisa si Iepurasul Alb" de Lewis Carol.

Fiecare elev va raspunde in scris la o intrebare din lectie, de pe fisa.

Se propune elevilor spre rezolvare un rebus. Pe coloana verticala de la A la B se va obtine cuvantu "VERBUL"

Cerinte : 1.Opusul cuvantului "pleaca"

2.Opusul cuvantului "intra"

3.Nu tace

4. Conifer

5. Opusul cuvantului "vinde"

6.Sens asemanator cuvantului "a munci"

Se va spune elevilor ca in aceasta ora vor recapitula notiunile insusite pana acum despre verb,vor rezolva diverse exercitii in care au sarcina de a descoperi, enumera, inlocui, analiza, aseza verbele la timpul potrivit .

Se va lucra diferentiat, pe trei grupe, atat individual cat si pe echipe.

Se porneste de la o schema,care se va completa pe parcursul orei cu toate notiunile legate de verb,de catre elevi sau invatator.

Se propun elevilor spre rezolvare urmatoarele exercitii:

1 . Alege varianta corecta:

Gr.1 Verbul este: a) un substantiv

b)o parte de vorbire

Gr. 2 Verbul este: a) un cuvant de legatura

b)o parte de vorbire

Gr.3 Verbul este: a)o parte de vorbire

b) o parte de propozitie

Pentru sa-si reaminti ce exprima verbul, se va rezolva la tabla o grila in care se vor gasi cuvintele, actiune, exitenta, stare.

2.Completeaza spatiile punctate cu verbe care arata:

Ec.. 1 -actiunea

Vantul cu putere.

Clopotelul.. de iesire.

Primavara..la noi in sat.

Ec..2- stare

Pentru ca nu a primit un cadou, fetita s-a .

Tata autobuzul in statie.

Bunicul pe scaun.

Ec..3- existenta

Marcelain gradina.

In acvariu .multi pestisori.

.. odata, un mos si-o baba.

.

3. Uneste cu sageata fiecare element din coloana A, cu elementul corespunzator din coloana B

GR. 1 A B

Mananca STARE

exista ACTIUNE

sta EXISTENTA

Gr. 2

Viseaza

Danseaza STARE

Coboara ACTIUNE

Sunt EXISTENTA

Pentru reactualizarea numerelor verbului se va rezolva la tabla o grila din care elevii vor gasi numerele verbului.

  • Concomitent se va aminti ca verbul isi schimba forma si dupa persoana

4.

Ec..1 Scrie verbele in coloane, la numarul corespunzator

se uita, mergeti, cant, privim

Ec..2 Taie, cu o linie, forma incorecta a verbelor din propozitiile de mai jos:

Pasarile zbor/zboara la mare inaltime.

Raul curge/curg lin la vale.

Eu zbor/ zboara cu avionul.

Apele oltului curg/curge la vale.

Ec.3 Identificati verbele. Treceti-le in tabel la numarul corespunzator.

Copilul respira aerul curat.

Pasarile calatoare se intorc din tarile calde.

Se urca pe tulpina zorelei un gandacel.

Baietilor le place foarte mult sportul.

5.

Gr.1 Uneste pronumele, cu forma corecta a verbului:

Eu alearga

Tu alergam

El ( ea) alerg

Noi alergi

Voi alearga

Ei (ele) alergati

Gr.2 Completeaza spatiile punctate cu verbele potrivite din paranteze:

..clopotelul.

Elevii .in pauza.

Toti in curtea scolii.

(ies, merg, suna)

Gr. 3 Completeaza spatiile punctate cu forma corespunzatoare a verbului:

Miruna (vin ).. in vacanta la bunica. Acolo se (intalniti). cu prietena ei, veronica.Ea (locuim).. la Bucuresti. Fetele isi (povesteste)..prin ce peripetii au trecut.

Pentru timpul verbului se propune urmatorul exercitiu:

6.Scrie verbul "a invata" dupa exemplul dat:

Ec..1 ACUM-eu invat noi

tu voi

el, (ea) ei, (ele)

Ec.2 IERI -eu am invatat noi

tu voi

el, (ea) ei, (ele)

Ec. 3 MAINE- eu voi invata. noi

tu voi

el, ( ea) ei, (ele)

7. Alege forma corecta a verbului:

Gr.1 Tu o sa primesti un cadou.

GR.2 Eu citesc o carte -IERI

GR.3 Am castigat concursul de matematica. -ACUM

-MAINE

.8. Citeste ghicitoarea, recunoaste verbele,apoi analizeaza-le:

Ec.1 "Umbla mosul prin padure

Dupa zmeura si mure!" (Ursul)

Ec..2 "Toata ziua stau pe lac

Si va spun mereu "mac-mac"! (Rata)

Ec..3 "Bucalaie de la stana,

Ne dau miel, lapte si lana." (Oaia)

8. Analizeaza verbul din propozitie:

Gr.1- Noi cantam in corul scolii.

Gr.2- Rezolvati exercitiile corect!

Gr.3 -Sa povestesti tot ce s-a intamplat!

9.Concurs pe echipe: fiecare echipa are sarcina de a scrie trei verbe care incep cu literele a, m, v. Catiga echipa care termina prima

-conversatia

-explicatia

-munca independenta

-conversatia

-munca independenta

-conversatia

-explicatia

-act.frontala

-Brainstorming

-fise de lucru pe echipe

-exercitiul

-act.pe echipe

-munca independenta

-exercitiul

-conversatia

-Brainstorming

-act.frontala

-act.pe echipe

-conversatia

-explicatia

-exercitiul

-munca independenta

-explicatia

-exercitiul

-act. pe echipe

-conversatia

-explicatia

-exercitiul

-munca independenta

-act.pe echipe

-act.frontala

-munca independenta

-competitia

Se considera perfomanta daca elevii raspund corect la intrebari

Se considera performanta daca elevii stiu definitia verbului

Se considera performanta daca elevii cunosc verbe care arata starea, actiunea, existenta

Se considera performanta daca elevii asocieaza verbul cu persoana si numarul corespunzator

Se considera performanta daca elevii recunosc timpul verbului

Se considera performanta daca elevii analizeaza corect verbul pe fisa individuala

7

Aprecieri individuale si colective

Se fac aprecieri individuale si colective

8

Tema pentru acasa

-sa efectueze corect tema pentru acasa

Elevii au de completat individual acasa, aceeasi schema care s-a completat colectiv in clasa.





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.