Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC CLASA: a V a Planificarea carierei - Caleidoscopul meseriilor

PROIECT DIDACTIC CLASA: a V a Planificarea carierei - Caleidoscopul meseriilor




PROIECT DIDACTIC

DATA: nov. 2006

SCOALA « MIRON COSTIN » Galati

CLASA: a V a D

COMPONENTA: Planificarea carierei

TEMA ACTIVITATII: Caleidoscopul meseriilor

OBIECTIV CADRU: Dobandirea abilitatilor de explorare si planificare a carierei



VALORI SI ATITUDINI

Motivatie si flexibilitate in elaborarea traseului educational si profesional

Responsabilitate si ambitie pentru decizii si actiuni privind cariera

OBIECTIVE DE REFERINTA

Sa prezinte sarcinile si responsabilitatile asumate in meseria preferata

Sa compare ocupatii traditionale si non-traditionale

OBIECTIVE OPERATIONALE:La sfarsitul activitatii elevii trebuie:

O 1. sa interpreteze un text dat;

O 2. sa explice termeni noi din domeniul profesional;

O 3. sa prezinte cat mai multe meserii si sa le clasifice pe domenii de activitate;

O 4. sa evalueze profesiile descoperite dupa un criteriu dat;

O 5. sa gaseasca solutii la o problema noua legata de profesie;

STRATEGII DE REALIZARE

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, dezbaterea,  brainstorming, ex. joc, descoperirea, problematizarea, aprecierea verbala.

MIJLOACE DIDACTICE: flipchart, coli, fise de lucru, chestionare, markere, hartie colorata, saculet,zaruri,imagini.

PRODUSELE ACTIVITATII: afise, planse, fise de lucru.

BIBLIOGRAFIE CONSULTATA

Noi repere privind activitatea educativa, ghid metodologic, Bucuresti, 2002

Ghica, V Un posibil manual de dirigentie, Galati, 1998

Covey, S Eficienta in 7 trepte sau Un abecedar al intelepciunii, Bucuresti, 1998

Ghidul carierei mele, educatia 2000 +, Bucuresti, 2002

Caietul elevului, orientare si consiliere vocational , Educatia 2000 +, Bucuresti , 2000

NR.

CRT.

ETAPELE LECTIEI

OB.

OP.

CONTINULTUL INFORMATIONAL AL LECTIEI

STRATEGIA DIDACTICA

DOZARE

ACTIVITATEA PROPUNATOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE SI PROCEDEE

FORME DE ORGANIZARE

RESURSE MATERIALE

1.

Moment organizatoric

(1 minut)

Se consemneaza absentele.

Verifica existenta resurselor materiale.

∙ Raspund la intrebari.

conversatia

frontal

2.

Motivarea elevilor:

- sensibiliza-

rea elevilor

- captarea atentiei

(5 minute)

"Indrazneste sa devii ceea ce esti. Exista posibilitati minunate in fiecare fiinta. Sa stii sa spui mereu fara incetare:"Nu depinde decat de mine".

(Andre Gide)

"Viata omului este pretioasa numai atunci cand urmareste un ideal"

(Liviu Rebreanu)

Decizie si dezvoltare personala

Fiecare om isi intelege cel mai bine propria existenta.

Pe parcursul vietii, evenimentele cu care ne confruntam ne pun in situatia de "a alege", de cele mai multe ori, dintre mai multe alternative.

In timp, se formeaza "capacitatea de a lua decizii", trasatura care defineste personalitatea.

∙ Elevii citesc cu atentie textele si incearca o posibila comentare a acestora.

conversatia

dezbatere

frontal

individual

frontal

Fisa text

Flipchart

3.

Anuntarea temei si

comunicarea obiectivelor lectiei

(2 minute)

Se noteaza titlul noii lectii:

"Caleidoscopul meseriilor"

sunt precizate obiectivele operationale.

∙ Elevii asculta cu atentie si noteaza tema in caiete

expunerea

individual

Tabla

flilpchart

4.

Desfasurarea activitatilor

sinonim

 
(31minute)

sinonim

 


O3

O4

explicarea titlului lectiei

(caleidoscop,meserie)

proverb

 
activitatea nr.1 "paianjenul"

proverb

 
sinonim

definitie

 

timp 5 min.

activitatea nr. 2 "denumirea grupelor"

fiecare grupa va primi o imagine(simbol)

timp 1 min.

activitatea nr. 3 "Lumea meseriilor"

Sunt mii de ocupatii, zeci de mii de tipuri de locuri de munca. Ele au fost grupate pe domenii de activitate, fiecare domeniu incluzand o gama larga de activitati, cuprinzand toate nivelurile de pregatire profesionala.

Cerinta: Scrie cat mai multe meserii din domeniul grupei tale.

Timp de lucru 5 min.

Raportare 5 min.

activitatea nr. 4 "Cazinoul meseriilor"

cerinta: Spune cat mai multe lucruri despre meseria.!

Timp de lucru:

5 min

activitatea nr. 5 "evaluarea sociala a profesiilor"

cerinta: fiecare grupa va completa fisa cu avantajele si dezavantajele alegerii unei profesii din domeniul grupei

Timp de lucru 5 min.

Raportare 5 minute

∙ Elevii se implica activ in dezbaterea aspectelor propuse.

∙ Explica si exemplifica termenul "meserie"

elevii se grupeaza inainte de inceperea activitatii;

grupa 1: activitati in aer liber

grupa nr.2: activitati manuale si tehnice

grupa nr.3: activitati comerciale-bancare

grupa nr.4: activitati educative-artistice



Elevii completeaza meseriile descoperite pe cartonasele primite.

Elevii prezinta la tabla meseriile descoperite(care vor fi numerotate).

In ordinea grupelor, cate un elev de la fiecare grupa va da cu zarul si vor prezenta tot ce stiu ei despre meseria cu nr. indicat de zar.

Fiecare grupa completeaa fisa data si prezinta raspunsul.

conversatia

brainstorming

conversatia

explicatia

Explicatia

Descoperirea

Ex. Joc

problematizarea

frontal

individual

frontal

Individual

Grupe

Grupe

Grupe

grupe

Flipchart

Cartoane colorate

Markere

Zaruri

Fisa de lucru

5.

Obtinerea performantei

(5 minute)

Activitatea nr.6

Joc" Saculetul intrebarilor"

Cerinta: Fiecare elev va extrage din saculet o intrebare: "Ce as face daca...?"

Timp 5 min.

Fiecare elev va raspunde la o intrebare

Aleatoriu se aleg 5-6 elevi care vor prezenta raspunsurile.

problematizarea

individual

frontal

Saculet

Cartonase cu intrebari

6.

Evaluarea activitatii

5 min.

Chestionar  "ALEGEREA PROFESIUNII LA CUMPANA DINTRE ASPIRATIE SI IMPLINIRE"

Fiecare elev completeaza chestionarul primit.

Poate fi dat si ca tema pt. ora viitoare.

Evaluare cu ajutorul chestionarului

apreciere

individual

chestionar

Concluzii

(1 minut)

Concluzii asupra temei si asupra desfasurarii activitatii

Elevii isi spun propriile opinii;

conversatia

frontal

individual

8.

Anuntarea temei pentru ora urmatoare

(1 minut)

∙ Anunta tema: "Legea si temeiul democratiei"

∙ Noteaza tema

frontal

Chestionar - Orientare profesionala

ALEGEREA PROFESIUNII LA CUMPANA DINTRE ASPIRATIE SI IMPLINIRE

Este bine sa iei cateva decizii importante cu privire la viitorul tau. Aceste decizii iti vor influenta intr-un mod hotarator alegerea profesiunii si construirea carierei tale. Sunt intrebari la care ar trebui sa reflectezi indelung si sa gasesti raspunsul potrivit. Cu alte cuvinte, viata ta depinde de modul constient si hotarat in care vei sti sa optezi.

1.Ce doresc sa fac in viata?..

2. Care este meseria pe care vreau sa o imbratisez?.

3. Cum trebuie sa ma pregatesc pentru a reusi ?

4. Care sunt calitatile necesare pentru a avea meseria dorita?

..

5. Cine ma poate sprijini in indeplinirea aspiratiilor mele?

..

DATA COMPLETARII.

NUMELE ELEVULUI..

SCOALA..

CLASA..

DIRIGINTE

1. Activitate in aer liber



Ti-ar placea o meserie / profesie in care sa lucrezi in aer liber, indiferent daca timpul este favorabil sau nefavorabil? In aer liber inseamna pe strada, in constructii, in gradina, pe camp, in padure, pe ape.

Exemple de activitati in aer liber: in constructii, transporturi, turism, agricultura, silvicultura, zootehnie. Acum da tu alte exemple de activitati care se desfasoara, in cea mai mare parte a timpului, in aer liber si incearca sa le descrii.

2. Activitati mecanice si tehnice

Iti place mecanica si tehnica si ai dori sa lucrezi in acest domeniu.

3. Activitati comerciale

Doresti foarte mult sa lucrezi in comert?

Exemple de astfel de ocupatii le gasim in sfera activitatilor de turism, de asigurari, bancare, publicitare.

4. Activitati artistice. Activitati culturale si literare

Doresti mult o profesie din domeniul artelor?culturii?

Fisa nr.

Evaluarea sociala si personala a profesiilor

Avantaje

J

Dezavantaje

L

Utilitate / importanta

Fisa nr. 3

Ce-ai face daca?

ai fi adult?

Ce-ai face daca?

ai avea multi bani?

Ce-ai face daca?

ai avea familie?

Ce-ai face daca?

ai avea copii?

Ce-ai face daca?

ti-ai pierde / ti-ar fi furate acte / carti, caiete, obiecte importante si ar trebui sa te angajezi?

Ce-ai face daca?

ai avea o masina / motocicleta?

Ce-ai face daca?

ai fi bolnav?

Ce-ai face daca?

ai avea un handicap motor, senzorial?

Ce-ai face daca?

ai avea un accident?

Ce-ai face daca?

ai fi bogat?

Ce-ai face daca?

ai cauta si nu ai gasi un loc de munca?

Ce-ai face daca?

ai fi certaret?

" educam tintind spre adevar, spre bine, spre frumos."

( V.Lanndsheere)

PROGRAMUL ACTIVITATII

7 noiembrie 2006

Scoala Gimnaziala "MIRON COSTIN" GALATI

- Lectie demonstrativa: " Caleidoscopul meseriilor"

referat cu tema: "Violenta in scoli" prof.

discutii

ORGANIZATORI: prof.







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



Motivatia in context scolar
Mijloacele de invatamant
Echipa de orientare si partenerii
PROIECT DIDACTIC Clasa: a II-a Educatie pentru sǎnǎtate - Tuberculoza pulmonarǎ este o boalǎ care se trateazǎ
EDUCATIA PERMANENTA
LOCUL SI ROLUL LIMBII ROMANE IN FORMAREA PERSONALITATII ELEVILOR IN CICLUL PRIMAR
Despre habitate
Aptitudini, motivatii si atitudini in exercitarea profesiei



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu