PROIECT DIDACTIC
CLASA: a VII-a;
DISCIPLINA: Matematica - Algebra;
TIPUL LECTIEI: Mixta;
SUBIECTUL LECTIEI: Metode de descompunere in factori; Descompunerea in factori utilizand artificii de calcul;
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Reactualizarea cunostintelor anterioare si transmiterea de noi informatii;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A: COGNITIVE
OC1: Sa enunte metodele de descompunere in factori invatate.
OC2: Sa descompuna in factori utilizand factorul comun.
OC3: Sa descompuna in factori utilizand formulele de calcul prescurtat.
OC4: Sa descompuna in factori utilizand diverse artificii de calcul.
OC5: Sa rezolve diverse exercitii de descompunere in factori utilizand metodele invatate.
B: PSIHO - MOTORII
OP1: Sa manifeste interes pentru lectie.
OP2: Sa aseze corect in pagina.
OP3: Sa scrie lizibil pe caiete.
C: AFECTIVE
OA1: Sa participe activ la lectie.
OA2: Sa-si dezvolte interesul pentru studiul matematicii.
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: Conversatia euristica, explicatia, exercitiul, lucrul cu manualul.
MIJLOACE DE INVATAMANT: Manualul, creta colorata, Mate 2000, fisa de lucru.
DESFASURAREA LECTIEI
| 
   ETAPELE  | 
  
   CONTINUT SI SARCINI DE INVATARE  | 
  
   STRATEGII DIDACTCE  | 
 ||
| 
   LECTIEI  | 
  
   ACTIVITATEA PROFESORULUI  | 
  
   ACTIVITATEA ELEVULUI  | 
  
   METODE  | 
  
   MIJLOACE  | 
 
| 
   Moment organizatoric  | 
  
   Se asigura conditiile optime pentru desfasurare a lectiei: se noteaza absentii, se verifica daca exista creta si burete la tabla si daca toti elevii au pe banca cele necesare.  | 
  
   Se pregatesc cu cele necesare pentru lectie. Se asigura ordinea si disciplina.  | 
  
    | 
  
    | 
 
| 
   Captarea atentiei si verificarea temei  | 
  
   Se verifica tema frontal, iar in cazul in care nu s-au putut rezolva exercitiile acasa, se rezolva la tabla.  | 
  
   Elevii citesc tema cu atentie, corecteaza unde au gresit sau completeaza.  | 
  
   Conversatia. Explicatia.  | 
  
   Caietul de teme  | 
 
| 
    Reactualizarea cunostintelor anterioare  | 
  
   “Ce ati avut de pregatit pentru astazi?” “ Sa ne reamintim care sunt formulele de calcul prescurtat invatate.” Vor fi propuse pentru a fi rezolvate, diverse exercitii de descompunere ce utilizeaza formulele de calcul prescurtat. Scrieti termenul care lipseste penrtu a avea patratul unei sume.  | 
  
   “. . . descompunerea in factori utilizand formulele de calcul prescurtat.” (a+b)2=a2+2ab+b2; (a-b)2=a2-2ab+b2; (a+b)(a-b)=a2-b2; x2+4x+4=(x+2)2; x2-8x+16=(x-4)2; 9x2+6x+1=(3x+1)2; 25x2-10x+1=(5x-1)2; 
 
 
 
 16x2+25 . . . (40x); 4x2-12x . . . (9); 25x2+49 . . . (70x); 9x2+6x . . . (1); 25x2-36=(5x-6)(5x+6); 81-49x2=(9-7x)(9+7x); 
 
 25x2-(2x+1)2=[5x-(2x+1)][5x+(2x+1)]=(3x-1)(7x+1) (3x+5)2-(x+1)2=[(3x+5)-(x+1)][(3x+5)+(x+1)]= =(2x+4)(4x+6)=4(x+2)(2x+3); 9-4(x+1)2=[3-2(x+1)][3+2(x+1)]=(1-2x)(2+2x)= 2(1-2x)(1+x); y4-16=(y-2)(y+2)(y2+4); 81x4-625z4=(3x-5z)(3x+5z)(9x2+25z2); x2+x+8x+8=x(x+1)+8(x+1)=(x+1)(x+8); x2-x-5x+5=x(x-1)-5(x-1)=(x-1)(x-5); x2+7x-2x-14=x(x+7)-2(x+7)=(x+7)(x-2);  | 
  
    Conversatia euristica. Explicatia. Exercitiul.  | 
  
    Caietul de clasa. Fise de lucru  | 
 
| 
    Precizarea temei si a obiectivelor operationale  | 
  
   Astazi la ora de matematica ne propunem sa invatam o noua metoda de descompinere, si anume „Descompuneri utilizand artificii de calcul”. La sfarsitul orei vreau sa puteti efectua descompuneri diverse utilizand artificiile de calcul.  | 
  
    Elevii asculta cu atentie si constientizeaza obiectivele.  | 
  
    Conversatia. Explicatia.  | 
  
    | 
 
| 
    Comunicarea si insusirea noilor cunostinte  | 
  
   Descompunerea in factori utilizand artificiile de calcul Se propun spre rezolvare descompunerile, incercand sa se descopere impreuna cu elevii artificiulde calcul. Gasiti 2 nr. care inmultite sa dea +6. In plus, cele 2 nr, adunate sa dea +5. Atentie! Aceasta metoda se poate utiliza numai in cazul in care coeficientul lui x2 este 1.  | 
  
    x2+5x+6=x2+2x+3x+6=x(x+2)+3(x+2)=(x+2)(x+3); x2-9x+20=x2-4x-5x+20=x(x-4)-5(x-4)=(x-4)(x-5); x2+8x-9=x2+9x-x-9=x(x+9)-(x+9)=(x+9)(x-1); x2+11x+30=(x+5)(x+6); x2-10x+16=(x-2)(x-8); x2-5x-14=(x-7)(x+2); x2+13x-14=(x+14)(x-1); x2+x-2=(x+2)(x-1); x2+3x-10=(x+5)(x-2); x2-x-6=(x-3)(x+2); x2+5x-14=(x+7)(x-2);  | 
  
    Conversatia euristica. Explicatia. Exercitiul.  | 
  
    Caietul de clasa. Caietul de evaluare.  | 
 
| 
   Asigurarea feed back-ului  | 
  
   Voi imparti elevilor fise de lucru si le voi explica cum se folosesc.  | 
  
   Elevii vor asculta cu atentie si vor rezolva exercitiile propuse pe fisele de lucru.  | 
  
   Conversatia. Exercitiul.  | 
  
   Fise de lucru.  | 
 
| 
   Aprecierea activitatii elevilor  | 
  
   Voi aprecia cu note in caietul de evaluare elevii care au fost activi in timpul orei.  | 
  
    | 
  
   Conversatia.  | 
  
   Caietul de evaluare.  | 
 
| 
   Precizarea si explicarea temei  | 
  
   Anunt tema pentru acasa. Tema: culegere, pag. 80, ex.10, 11;  | 
  
   Elevii noteaza tema.  | 
  
   Conversatia.  | 
  
    | 
 
| 
Politica de confidentialitate | 
| Copyright © 
      2025 - Toate drepturile rezervate.  Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.  | 
  
Personaje din literatura | 
| Baltagul – caracterizarea personajelor | 
| Caracterizare Alexandru Lapusneanul | 
| Caracterizarea lui Gavilescu | 
| Caracterizarea personajelor negative din basmul | 
Tehnica si mecanica | 
| Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. | 
| Actionare macara | 
| Reprezentarea si cotarea filetelor | 
Geografie | 
| Turismul pe terra | 
| Vulcanii Și mediul | 
| Padurile pe terra si industrializarea lemnului | 
| Termeni si conditii | 
| Contact | 
| Creeaza si tu |