Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC Clasa I Comunicare si abilitati sociale - Cum imi exprim emotiile

PROIECT DIDACTIC Clasa I Comunicare si abilitati sociale - Cum imi exprim emotiile




PROIECT DIDACTIC

Scoala: "Andrei Lupu" Osebiti, Luizi Calugara, Bacau

Clasa I

Data: 13. 12. 2007

Aria curriculara: Consiliere si orientare

Modul tematic:Comunicare si abilitati sociale

Tema: "Cum imi exprim emotiile"

OBIECTIV CADRU

Explorarea abilitatilor de management al unui stil de viata de calitate.

OBIECTIV DE REFERINTA

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa recunoasca emotii de baza aparute in situatii variate.



OBIECTIVE:-optimizarea increderii in sine si in ceilalti;

-participarea activa la integrarea in viata sociala;

-dobandirea unor capacitati de stapanire a propriilor emotii;

-identificarea si redarea starilor emotive in diferite feluri.

Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia, observatia, exercitiul, metode activ - participative (jocul de rol, discutia, cubul, tehnici ale gandirii critice).

Mijloace didactice: fise de lucru, planse, poster.

Modul de organizare: frontal, individual, pe grupe.

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE LECTIEI

ACTIVITATI DE INVATARE

STRATEGII

Metode si procedee, mijloace didactice, modul de organizare)

EVALUARE

I. CAPTAREA ATENTIEI

II. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

III. PREZENTAREA NOULUI CONTINUT

IV. DIRIJAREA INVATARII

V. OBTINEREA PERFORMANTEI

VI. FEEDBACK

VII. RETENTIE SI TRANSFER

Organizarea elevilor si pregatirea celor necesare.

"Spargerea ghetii" de catre invatator prin exprimarea opiniei sale asupra vremii de afara. Elevii vor interveni, pe rand, exprimandu-si propriile opinii.

Li se comunica elevilor, in limbaj accesibil, continutul activitatii. De asemenea, li se reamintesc regulile de conduita la lectie.

Li se prezinta plansa "Cum ma simt astazi" si li se cere sa observe si sa identifice diferitele stari afective exprimate de chipurile desenate de pe plansa.

(ANEXA 1)

In continuare sunt rugati sa deseneze pe foi albe chipul care ii reprezinta pe ei astazi, iar la final sa argumenteze alegerea facuta (ce stare sufleteasca au / din ce cauza se simt asa).

Se cere elevilor sa numeasca personaje din basme in functie de stari emotive precizate. De exemplu, sa numeasca personaje speriate; elevii vor putea numi cei trei iezi in momentul aparitiei lupului sau Alba ca Zapada dusa de vanator in padure pentru a fi ucisa, etc.

Personaje triste: fata mosului, Cenusareasa

Personaje vesele: cocosul din "Punguta cu doi bani", vulpea din "Ursul pacalit de vulpe" etc.

Pe baza de dialog elevii vor fi condusi de catre invatator sa inteleaga ca starea afectiva, emotiva a persoanelor poate fi recunoscuta dupa chip, dupa expresia fetei.

Elevii primesc fise de lucru cu imagini pe care le analizam impreuna. Li se da ca sarcina sa bifeze doar acele variante care se potrivesc fiecaruia.

(ANEXA 2)

Se discuta, apoi, oral sarcina de pe fisa. Elevii vor fi indrumati sa inteleaga ca persoanele, adica oamenii, au sentimente si simt diferite emotii, iar acestea trebuie manifestate in functie de situatia in care se afla persoana.

Elevii vor fi impartiti in 6 grupe, fiecare grupa primind cate o sarcina in functie de numarul care s-a nimerit dupa aruncarea cubului.  (ANEXA 3)

Dupa realizarea sarcinilor primite, cate un reprezentant al fiecarei grupe va prezenta produsele obtinute, iar acestea se vor lipi pe posterul cu fetele numerotate ale cubului.

Se reamintesc ideile esentiale ale lectiei.

(ANEXA 4)

Li se da ca tema pentru acasa sa-l deseneze pe Mos Craciun.

Frontal

Conversatia

Frontal

Conversatia

Frontal

Observatia

Exercitiul

Plansa

Munca independenta

Discutia

Foi albe, carioci

Frontal

Conversatia

Gandirea critica

Frontal

Dialogul

Explicatia



Munca independenta

Discutia

Frontal

Discutia

Grupe

Cubul

Poster cu imaginea desfasurata a cubului

Jocul de rol

Frontal

Conversatia

-gradul de atentie fata de ideea lansata.

-capacitatea de observare si de asociere a expresiei fetei cu starea afectiva corespunzatoare

-recunoasterea starilor afective ale persoanelor.

-capacitatea de directionare a emotiilor in functie de situatia contextuala.

-capacitatea de exprimare a propriilor emotii in diverse feluri.

ANEXA 2

NUME.............  DATA.......

Fisa de lucru la consiliere, clasa I

Bifeaza cu "x" in caseta care ti se potriveste tie:

TU

te bucuri esti indiferent esti trist


a) Fratele tau este bolnav.


b) Esti ascultat la lectie.

C) Parintii se intorc de la serviciu.

ANEXA 3

"CUBUL"

Sarcini pentru activitatea pe grupe:

Fata 1: Descrie, oral, o situatie in care persoanele sunt triste.

Fata 2: Deseneaza o situatie in care persoanele sunt vesele.

Fata 3: Analizeaza imaginea primita (aceasta reprezinta un copil trist) si

descopera un motiv pentru care copilul este trist.

Fata 4: Argumenteaza de ce in timpul lectiilor toti trebuie sa fim seriosi si activi.

Fata 5: Imagineaza-ti un dialog intre un profesor si un elev, apoi prezinta-l sub forma jocului de rol.

Fata 6: Ordoneaza imaginile primite pe categorii de stari afective.

1. Descrie

 




2. Deseneaza

 

4. Argumenteaza

 

3. Analizeaza

 

5. Imagineaza

 


6. Ordoneaza

 

ANEXA 4

IDEILE LECTIEI


persoanele deosebite ale saptamanii

Obiective:

Dupa realizarea acestei lectii, elevii vor fi capabili:

  1. sa explice ce inseamna sa fim deosebiti;
  2. sa descrie cum ne simtim cand suntem laudati;
  3. sa descrie cum ne simtim cand laudam pe altcineva.

Concepte cheie

Mandrie

Respect de sine

Valori

Informatii preliminare

Elevii spun de multe ori lucruri rautacioase unii despre ceilalti., de exemplu, cand se tachineaza reciproc. Acest lucru ii poate face pe elevi sa se simta vexati sau, in cel mai bun caz, sa creada ca nu sunt apreciati. Activitatea care urmeaza incearca sa-i faca pe elevi sa inteleaga cat de importante sunt aprecierile pozitive pentru propria imagine de sine.

Materiale

Hartie si creioane

Activitate

  1. Spuneti  elevilor ca in fiecare saptamana vor fi trei persoane deosebite ale saptamanii, alese la intamplare. (sau dupa un criteriu stabilit). Numele acestor elevi vor fi scrise pe o tablita agatata pe perete. Elevii vor avea posibilitatea sa decida daca vor vrea sau nu sa devina persoanele deosebite ale saptamanii.
  2. Elevilor li se va de asemenea posibilitatea de a hotari cum vor fi "onorate" persoanele deosebite ale saptamanii. De exemplu, elevii ar putea sa le adreseze un compliment ori de cate ori se intalnesc cu ele. Ei ar putea sa le spuna acestora ca au impresia ca persoanele deosebite au un zambet placut sau ca sunt foarte destepte. Faceti-i pe elevi sa inteleaga ca aceste complimente trebuie sa fie sincere si exprimate cu onestitate. Avem cu totii calitati sau parti tari. Ceilalti ar putea sa vada aceste parti tari ale noastre altfel decat le vedem noi insine. Aceasta activitate ne permite sa invatam in mod placut despre felul in care ne vad ceilalti. Numele persoanelor deosebite ale saptamanii ar putea fi afisate pe un perete. In cursul saptamanii, elevii ar putea adauga observatii laudative pe hartie.

intrebari pentru discutii

(Aceste intrebari ar putea fi puse la sfarsitul fiecarei saptamani sau oricand credeti ca ar fi bine sa le puneti)

Cum va simtiti in situatia de a fi una din persoanele deosebite ale saptamanii?

Ce motive ar avea cineva, desemnat a persoana speciala a saptamanii, sa se simta mai deosebit?

Este posibil sa ne simtim tot timpul deosebiti? In ce fel?

De ce este o persoana deosebita?

Cum v-ati simtit sa faceti complimente cuiva?

Cum v-ati simtit cand vi s-au facut complimente?

De ce este uneori greu sa acceptam complimentele cuiva?

Indicatii pentru invatatori

Aceasta activitate s-ar putea sa aiba rezultate mai bune in unele clase in funtie de maturitatea sociala a elevilor.

In situatia in care activitatea se poate realiza fara probleme, ea va merge foarte bine. S-ar putea sa constatati ca elevii au rezerve in ceea ce priveste complimentarea deschisa in scris; dar odata ce vor vedea evaluarile pozitive se vor simti mandri si fericiti.

Exista si posibilitatea ca elevii sa necajeasca persoanele deosebite ale saptamanii. Daca observati ca elevii se tachineaza reciproc, puteti modera o discutie despre ce inseamna sa tachinezi pe cineva sau sa fii tachinat. Puteti pune intrebari precum:

De ce obisnuiesc oamenii sa tachineze?

Cum va simtiti cand sunteti tachinat?

Ce fel de persoana ar putea fi cea care ii tachineaza pe altii?







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.