Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC Clasa: a III-a Educatie civica - Sinceritate - Minciuna

PROIECT DIDACTIC Clasa: a III-a Educatie civica - Sinceritate - Minciuna


PROIECT DIDACTIC

Data: 23.XI.2009

Clasa: a III-a B

Invatatoare

Aria curriculara: Om si societate

Disciplina: Ed. civica

Subiectul: Sinceritate - Minciuna

Tipul lectiei: transmitere si insusire de noi cunostinte

Scopul:

Formarea unui comportament civilizat care sa integreze valori morale si civice in relatiile cu ceilalti, dar si in raporturile cu societatea si cu institutiile acesteia;

Obiective operationale:



O1: Sa argumenteze corect si temeinic situatiile analizate;

O2: Sa selecteze din textele prezentate aspectele care denota un comportament: sincer/mincinos;

O3: Sa explice sensul proverbelor si al citatelor prezentate;

O4: Sa raspunda cu sinceritate la intrebarile testului aplicat;

O5:Sa-si exprime un punct de vedere personal cu privire la comportamentele identificate;

Strategii didactice

Metode: conversatia, jocul didactic, Cubul, Ciorchinele, studiu de caz, exercitiul, jocul de rol.

Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe, in perechi.

Resurse materiale: texte, citate, fise de lucru, cub, manual.

Bibliografie:

Curriculum National, Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti

"Educatie civica - manual pentru clasa a III-a",Lorica Matei, Alexandra Manea, EDP

"Invatamantul primar nr. 3" - editata de Revista de pedagogie

www.didactic.ro

Secventele

lectiei

Ob.

op.

Timp

Continut stiintific

Strategii didactice

Evaluare

Obs.

Resurse

Metode

Forme de

org.

1.Moment organizatoric

1 min.

Asigurarea conditiilor pentru buna desfasurare a lectiei.

conversatia

frontal

2. Captarea atentiei

2 min.

-"Spargerea ghetii"

"Cine sunt eu?"- fiecare elev se va prezenta ca personaj, motivand alegerea facuta.

Joc

"Cine sunt eu?"

individual

Se identifica cu personajul preferat, evidentiind trasaturile morale.

3.Reactualizarea cunostintelor anterioare

O1

O3

9 min.

Verificarea cunostintelor dobandite in lectia anterioara "Bunatate. Rautate".

Discutii pe marginea citatului din anexa 1.

Realizarea unor asemanari intre omul "desavarsit in bunatate" si catelul din poezia "Catelusul schiop" de Elena Farago.

Elevii sunt impartiti in 6 grupe. Fiecare grupa va rezolva o cerinta scrisa pe fata cubului de carton. (Anexa 2)

citat

cub din carton

conversatia

Cubul

frontal

pe grupe

Comenteaza citatul.

Descriu, compara, asociaza,analizeaza, aplica, argumenteaza, folosind drept suport poezia "Catelusul schiop".

4. Discutii pregatitoare

O2

3 min.

Se citeste ultima propozitie de la "Sa stii." din lectia invatata: "Fapta buna nu asteapta rasplata".

Legat de acest indemn se audiaza textul din anexa 3.

Se adreseaza intrebari legate de text.

Din discutiile purtate se desprinde titlul lectiei: Sinceritate - Minciuna

text

conversatia

frontal

frontal

Descopera intelesul acestei propozitii.

Formuleaza raspunsuri la intrebari.


5. Anuntarea temei si a obiectivelor

1 min.

Se anunta titlul lectiei si se enumera obiectivele pe intelesul elevilor.

frontal

6. Dirijarea invatarii

O2

O5

10 min.

Fisa de lucru

Se citeste textul "Smantanitul oalelor" dupa Ion Creanga.

Se discuta despre fapta lui Nica, cum a reactionat mama, cum ar fi trebuit sa procedeze baiatul.

Fisa de lucru

manualul

Ciorchinele

Studiu de caz

individual

frontal

Rezolva cerinta.

Comenteaza faptele personajului, precizand cum ar fi fost corect sa procedeze.

7. Fixarea cunostintelor

O5

5 min.

Se desprinde invatatura textului.

Se citesc propozitiile de la "Sa stii.". Se descopera mesajul transmis.

manualul

conversatia

in perechi

Descopera intelesul propozitiilor, argumenteaza prin exemplificari.

8.Asigurarea feed back-ului

O5

8 min.

Joc bazat pe teoria inteligentelor multiple.

Anexa 4

fise

conversatia

exercitiul

jocul de rol

Pe grupe

Fiecare echipa realizeaza sarcinile date.

9. Evaluarea

O4

5 min.

Fisa - Anexa 5

Fisa

exercitiul

individual

Rezolva cerintele din fisa.

10. Aprecieri si recomandari

1min.

Se apreciaza modul in care elevii au participat la lectie.

Tema acasa: portofoliu pagina 21

conversatia

frontal

Aprecieri verbale

Anexa 1

  • omul bun este cel ce nu face rau in jurul sau, dar cu mult mai bun este cel ce poate sa faca rau si nu face; si desavarsit in bunatate este cel caruia i s-a facut un rau si el rasplateste cu bine pe cel care a fost rau cu el."

Anexa 2

"Cubul"

DESCRIE

 


Descrie faptele intamplate.

Compara  comportamentul catelului cu al baiatului.

Asociaza comportamentul catelului cu al oamenilor.

Analizeaza modul cum s-a manifestat copilul din poezia "Catelusul schiop" de Elena Farago.

Aplica sau interpreteaza rolul personajului principal din poezie.

Argumenteaza "Cainele este cel mai bun prieten al omului".

Anexa 3

"Traia odata un baiat caruia nu-i placea sa faca altceva decat sa se joace. Dar copilul vroia sa primeasca de la tatal sau o pereche de ghetute.

-Ionica, daca vrei ghetute, urca si vantura graul din pod!

-Sigur, tata. Nu stii ca sunt baiat harnic?

Dar Ionica, in loc sa vanture graul din pod se juca cu mingea in spatele curtii.

-Ai vanturat graul?il intreaba tatal pe Ionica

-Desigur,tata! Acum pot primi ghetutele?

-Cum sa nu!

Atunci tatal merse cu baiatul in pod si gasi acolo,sub gramada de grau, o pereche de ghete.

-Daca ai fi vanturat graul ai fi gasit ghetutele mult dorite! Asa ca dupa fapta si rasplata: voi da aceste ghete unui copil harnic si cinstit. Vezi, Ionica, minciuna are picioare scurte.

De atunci, Ionica spuse numai adevarul."

Numele..........  Data......

Sinceritate - Minciuna

Grupeaza corespunzator:

  • neadevar
  • a spune ceea ce gandesti
  • a actiona fara ganduri ascunse
  • nascocire
  • a nu fi prefacut sau viclean
  • modificarea adevarului pentru a insela


Anexa 4

Grupa nr. 1

MATEMATICIENII

Ordonati numerele crescator si veti obtine un proverb:

35 80 685 12 100 67

recunoscuta,  pe, iertata, Greseala, jumatate, este.

Grupa nr. 2

ACTORII

Interpretati rolurile

Nelu a spart o cana: plici!  Vine mama. -Ce- i cu tine?

Neatent! Ce poti sa zici? Ce stai suparat, copile?

Nimeni insa nu-l zari, Lacrimi mici ii dau sub geana:

S-o ascunda, bine-o fi? -N-am nimic.Am spart o cana!

Se gandeste, se gandeste, -Rau, dar nu pot sa te cert.

Cana nu se mai lipeste. Ai spus drept si eu te iert.

Grupa nr. 3

SCRIITORII

Gasiti un alt sfarsit intamplarii.

Nelu a spart o cana: plici! Vine mama. -Ce- i cu tine?

Neatent! Ce poti sa zici? Ce stai suparat, copile?

Nimeni insa nu-l zari, Lacrimi mici ii dau sub geana:

S-o ascunda, bine-o fi?  -N-am nimic.Am spart o cana!

Se gandeste, se gandeste,  -Rau, dar nu pot sa te cert.

Cana nu se mai lipeste. Ai spus drept si eu te iert.

Grupa nr. 4

PICTORII

Realizeaza un desen pornind de la proverbul:

"Minciuna are picioare scurte"

Grupa nr. 5

AVOCATII

Sunteti aparatorii/acuzatorii lui Nelu.

Nelu a spart o cana: plici! Vine mama. -Ce- i cu tine?

Neatent! Ce poti sa zici? Ce stai suparat, copile?

Nimeni insa nu-l zari, Lacrimi mici ii dau sub geana:

S-o ascunda, bine-o fi?  -N-am nimic.Am spart o cana!

Se gandeste, se gandeste,  -Rau, dar nu pot sa te cert.

Cana nu se mai lipeste. Ai spus drept si eu te iert.

Anexa 5

Evaluare

1. Uniti cu o linie cuvintele cu acelasi inteles:

minciuna siretenie

sinceritate cinste

viclenie neadevar

2 Scrie numele unui coleg pe care il consideri cel mai sincer.

3. Care este cel mai important lucru pe care l-ai invatat din aceasta lectie?





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.