Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC Limba si literatura romana Clasa I - Sunetul si literele i/ I

PROIECT DIDACTIC Limba si literatura romana Clasa I - Sunetul si literele i/ I


PROIECT DIDACTIC

Scoala de Arte si Meserii Jirlau

Clasa I A

Data: 20.11.2009

Propunator:

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Sunetul si literele i/ I

Subiectul lectiei: Sunetul si litera i . Silabele mi/ ni, Mi/Ni ( prima ora)

Tipul lectiei: mixta, predare integrata

Obiective de referinta:

1.3. - sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data, silabele dintr-un cuvant si sunetele dintr-o silaba;

3.1. - sa identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte si enunturi in textul tiparit si in textul scris de mana;

3.4. - sa citeasca in ritm propriu, corect, cuvinte;

4.1. - sa scrie corect litere, silabe, cuvinte.

Obiective operationale:

O.1. - sa identifice sunetul i in cuvinte date;



O.2. - sa coreleze sunetul i cu litera i ;

O.3. - sa formeze noi silabe: mi/ ni , Mi/ Ni si cuvinte noi;

O.4 - sa citeasca in ritm propriu cuvinte;

O.5. - sa scrie corect litera i mic de mana.

Strategia didactica:

Metode si procedee: metoda analitica- fonetica- sintactica,demonstratia, conversatia , invatarea prin descoperire, exercitiul, jocul didactic, munca independenta;

Mijloace de invatamant:

a)     intuitiv - demonstrativ : poster cu literele i mic de tipar si i mic de mana;

b)     distributiv de lucru: manualele, jetoane cu literele si silabele invatate si noi, care se invata in lectia curenta, caiete, instrumente de scris;

Forme de organizare: frontal, in perechi, individual;

Mod de prezentare a continutului: intuitiv- demonstrativ;

Interventiile invatatoarei : permanente;

Aplicarea cunostintelor: imediata;

Evaluare: individuala/ frontala, orala/ scrisa, formativa/ sumativa, observare sistematica, autoevaluarea;

Durata: 45 minute.

DEMERSUL DIDACTIC

Ob.

Op.

Secventele instruirii

Continutul instructiv - educativ

Resurse

Evaluare

1. Moment organizatoric

- Pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei: Abecedare, caiete, instrumente de scris, jetoane cu literele si silabele invatate si noi.

1 min.

2. Captarea atentiei

- In ce anotimp suntem? Ce cantec am invatat despre toamna? / Se intoneaza strofa a III- a a cantecului "Toamna":  I, i , i !

Haideti copii la vii!

Strugurele must se face

Si noua mustul ne place.

I, i, i !

Haideti copii la vii!

- Cum incepe strofa? ( i, i, i ! )  Se fac exercitii de pronuntare a sunetului i .

- In ce cuvinte se mai aude sunetul i ? ( haideti, copii, vii) Unde se aude sunetul i ? ( in interiorul cuvantului haideti, la finalul cuvintelor : copii, vii - se aud cate doi de i ).

-exercitiul, conversatia

4 min.

- frontala, formativa,

orala

observare sistematica

O.1.

O.2.

O.3.

O.4.

O.5.

3. Dirijarea invatarii

a) Anuntarea temei lectiei si a obiectivelor urmarite

Astazi , vom invata sunetul si literele i mic de tipar si i mic de mana, sa formam noi silabe, sa citim noi cuvinte.

b) Identificarea sunetului i : printr-un joc de recunoastere a sunetului i se fac mai multe exercitii de identificare in diverse cuvinte spuse de invatatoare/ elevi.

c) Intuirea literei i mic de tipar - o linioara verticala cu un punct deasupra.

d) Selectarea literei i mic de tipar din jetoanele primite pe banca

e) Corelarea intre sunet si litera

Pe banci , elevii au toate literele invatate, inclusiv litera noua. Spun cuvinte cu si fara litera i . La sesizarea sunetului i , elevii arata litera corespunzatoare. Pentru cei care gresesc se face analiza cuvantului, silabe, sunete.

f) Formarea silabelor mi/ ni , Mi / Ni

Realizarea ancorelor invatarii: Ce litere am invatat?

Se scriu pe tabla literele de tipar invatate: a/ A, m/ M, u/U, n/N si silabele invatate. Elevii isi aseaza pe banca jetoanele.

- Puneti litera M , apoi litera i . Ce silaba s-a format? Se citeste silaba nou formata de 4-5 elevi.

- Puneti litera m , apoi litera i. Ce silaba s-a format? Se citeste silaba nou formata de 4-5 elevi.

Apropiati cele doua silabe, despartindu-le cu liniuta de unire. Cititi cuvantul nou format: Mi-mi . Ce este acesta? ( Un nume de fetita.) Se citeste prelungit prima silaba pana la citirea celei de-a doua. Scoateti liniuta de unire si apropiati silabele. Cum citim acum? (Mimi)

- Pe stelaj se formeaza in acelasi timp cu elevii silabele si cuvintele noi de catre invatatoare.

- Pentru formarea silabelor Ni / ni, si a cuvantului Nini se procedeaza asemanator.

g) Formarea unor noi cuvinte cu literele si silabele invatate

- Alaturi de silaba Ni puneti silaba na . Ce cuvant s-a format? ( Nina )

- Luati silabele ma, ni si litera i si asezati-le astfel incat sa formati un nou cuvant. Ce cuvant s-a format?  (inima )

- Amestecati literele a si i si formati cuvinte. Ce cuvinte ati format? ( ai , ia )

- Amestecati literele a, i , n si formati un nou cuvant. Ce cuvant ati format? ( nai )

h) Identificarea silabelor si cuvintelor nou invatate pe pagina din Abecedar.

- Subliniati cu o linie silabela si cuvintele pe care le-am invatat astazi.

- Se citesc inca odata cuvintele nou invatate.

i) Scrierea literei i mic de mana

- Ce litera am invatat astazi? ( i mic de tipar)

- Scriem pe caiete cu litere de mana. Vom invata sa scriem litera i mic de mana.

- Se intuieste litera pe poster; este formata dintr- linioara oblica spre dreapta si un baston, pe un spatiu , cu intorsatura in partea de jos.

- Se scrie litera model pe tabla; elevii exerseaza in aer scrierea literei , urmarind cu degetul desenul literei de pe tabla.

- Se intuieste si modelul din manual, cat si din caietele speciale.

- Se fac exercitii pentru dezvoltarea muschilor mainii de catre elevi.

- Se ia pozitia corecta la scris si se incepe exersarea scrierii literei i mic de mana.( maxim doua randuri)

- Pe parcursul scrierii verific calitatea scrierii, ajut elevii cu ritm lent.

35 min.

-jocul didactic

explicatia

- poster cu litera, jetoane cu litera i

- activitate in perechi

- metoda analitica- fonetica- sintactica

- jetoane cu litere si silabe invatate

- explicatia, demonstrarea, exercitiul, munca independenta

- activitate in perechi

- invatarea prin descoperire,

exercitiul

- exercitiul

- activitate individuala

- poster cu litera

- activitate individuala

- explicatia, demonstrarea, exercitiul, munca independenta

- frontala,

formativa, orala

- frontala, formativa, practica

autoevaluare, observare sistematica, evaluare practica/ orala

- observare sistematica, autocorectare

- observare sistematica,

Evaluare formativa individuala

4. Evaluarea activitatii

- Fac aprecieri generale si individuale asupra implicarii elevilor in desfasurarea activitatii.

- Se apreciaza caietele elevilor cu un scris caligrafic si ingrijit.

- explicatia

- evaluare sumativa





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.