Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
PROIECT DIDACTIC - Surse de poluare a apelor

PROIECT DIDACTIC - Surse de poluare a apelor




PROIECT DIDACTIC

Data........

Disciplina - Ecologie

Specializarea - Lucrator in cresterea animalelor.

Anul - I - SAM

Subiectul - Surse de poluare a apelor.



Tipul lectiei - combinata (mixta).

Durata - 2 ore.

Locul de desfasurare - in laborator si pe teren.

A.Obiective operationale.

01.Sa cunoasca factorii poluanti.

02. Sa prezinte modul cum ajung poluantii in ecosistem.

03. Sa identifice sursele de poluare ale apei.

04. Sa prezinte consecintele poluarii.

B. Analiza resurselor didactice.

a.       Fisa de lucru, manualul.

b.      Anexa la fisa de lucru cu surse de poluare.

c.       Suportul electronic cu diferite zone/imagini poluate.

d.      Buletine de analiza a apei.

Material didactic (Md)

Proba de apa - potabila

- poluata

Planse

Folie cu: - insusirile calitative ale apei,

- barem de evaluare a fiselor de lucru.

02

2. Mijloace tehnice (Mt)

Suportul electronic cu diferite zone poluate (se).

Buletin de analiza (ba)

Retroproiector ( R)

Fisa de lucru (fl)

3.Metode de invatamant (mi)

Expunerea interactiva (ei)

Conversatia (cv)

Demonstratia (dm)

Observatia didactica (od)

Exercitiul (ex)

Problematizarea (pb)

Ciorchinele (cih)

Mozaicul (mz)

4.Forme de organizare a clasei

Activitatea frontala (af)

Activitatea pe echipe (ae)

Activitatea individuala (ai)

C. Desfasurarea lectiei pe secvente de instruire

Ob.

Op.

T

Desfasurarea tematicii pe secvente de activitati

didactice.

Mijloace

F

O

C

Md

Mt

Mi

2

Moment organizatoric

Consemnarea absentelor, verificarea tinutei clasei

cv

af

Verificarea cunostintelor dobandite la lectia anterioara

-Verificarea temei pentru acasa - Sursele de poluare.

-Verificarea pregatirii lectiei - Poluarea mediului.

- Actualizarea cunostintelor despre poluarea mediului

si modul de prevenire a poluarii.

-Precizati tipuri de poluare a mediului.

-Identificati poluantii mediului.

-Enumerati metode de prevenire a poluarii.

-Exemplificati premizele amplificarii deteriorarii

mediului

-Argumentati directiile/metodele de diminuare a

factorilor poluanti.

calc.

cv

cv

ei

af

03

2

Tranzitia la lectia noua

-In ecosistem exista poluanti. Ce se urmareste prin

masurile de prevenire a poluarii?

calc.

ei

af

Predarea-invatarea lectiei noi. Surse de poluare a apei

-Definirea poluarii, exemple de factori poluanti.

pl.

ex

co

af

-Poluantii ajung pe sol, apa, aer ca rezultat al activitatii industriale, agricole, menajere, exemple.

-Schema cu poluarea apei.

calc.

cv



ei

af

-Sursele de poluare: naturale, artificiale, fizice, chimice, biologice, estetice.

Exemplu; stabilim poluantul, metode de prevenire de la fiecare surrsa (ape uzate, pesticide, titeiul deversat in apa, defrisarea padurilor)

pl.

cv

dm

af

Consecintele poluarii apei sunt:

-apa necorespunzatoare,

-apa poluanta se raspandeste in zona,

-poluantii din apa se transmit in flora si fauna apei, producand intoxicatii sau moartea consumatorilor.

pl

ei

cv

dm

ai

af

Fixarea cunostintelor (pe baza de conversatie si texte)

-Precizati care sunt sursele de poluare?

-Care sunt tipurile de poluare?

-Enumerati masurile de prevenire a poluarii.

-Analizati fisa de lucru-,,Sursele de poluare ale apei"

TEMA PENTRU ACASA.

Analizati sursele de poluare din zona si argumentati masurile de prevenire ale poluarii apei si solului, iar rezultatele se vor examina la ora urmatoare.

pl

fs

ei 

cv

cv

ex 

af

af

af

af

NOTA: La proiectul didactic se vor anexa:

- foliile transparente,

- baremul de evaluare,

- fisa de lucru pentru elevi.

Modulul: Educatie tehnologica  Met. Ciorchinele

Clasa a-IX-

SURSELE DE POLUARE A APELOR


ELEVUL...........

CLASA............

MODULUL - ECOLOGIE

FISA DE LUCRU

SURSE DE POLUARE

Modulul: Ecologie

Lectia: Poluarea solului/apei.

Locul de desfasurare: Pe un teren in panta la marginea unei localitati.

Data:

Modul de organizare

- Clasa va fi inpartita in grupe de 3-5 elevi, fiecare grupa lucreaza pe un anumit perimetru.

Materiale necesare: fisa de lucru, anexa la fisa de lucru (dupa caz se va repartiza un perimetru), manusi, lopeti, furci etc.

Sarcini de lucru

1. Observati suprafata de teren repartizata spre studiu sau imaginile din anexa la fisa de lucru, pe care ati primit-o.

2. Identificati factorii poluanti si modul de poluare a solului cu fiecare din ei.

3. Identificati sursele de poluare pentru factorii poluanti constatati.

4. Enumerati trei masuri de remediere sau de prevenire a poluarii solului referitor la factorii poluanti constatati. Inscrieti constatarile si concluziile facute in fisa de observatii.

FISA DE OBSERVATII

Denumirea poluantului

Natura

poluantului

Sursa de

provenienta

Masuri de

remediere

FISA DE LUCRU

VARIANTA DE RASPUNS - SOLUTIA

1. Elevii vor analiza, cu multa atentie, perimetrul repartizat grupei respective, vor identifica poluantii si sursele acestora si vor completa ,,Fisa de observatii"

2. In urma observarii situatiei din teren si a anexei la fisa, se pot face urmatoarele constatari:

- Factorii poluanti si modul de poluare (din fisa anexa)

- pesticide administrate pe culture (pe sol), determina acumularea substantelor toxice in sol,

- deseuri depozitate necorespunzator in spatii deschise, ocupa teren sau elibereaza substante toxice care se acumuleaza in sol.

- Observatii din teren:

- o zona din teren in panta este in curs de erodare, degradand fertilitatea solului.

- deseuri depozitate neorganizat pe teren, afectand insusirile solului.

- alte observatii.

3. Sursele de poluare: activitatea menajera, activitatea industriala, aplicarea lucrarilor agricole in mod necorespunzator.

4. Masuri de remediere:

- sortarea deseurilor si reutilizarea unora, depozitarea corespunzatoare a celorlalte,

- folosirea de pesticide usor biodegradabile sau pesticide extrase din plante,

- efectuarea lucrarilor agricole conform normelor agrotehnice ( pe curbe de nivel si folosind o succesiune corespunzatoare a culturilor),

- efectuarea unor lucrari antierozionale in zona afectata de eroziune.







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.