Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » didactica pedagogie
Proiect de lectie Clasa: a II-a Matematica - Exercitii si probleme cu adunari cu trecere peste ordinul unitatilor

Proiect de lectie Clasa: a II-a Matematica - Exercitii si probleme cu adunari cu trecere peste ordinul unitatilor




Proiect de lectie

Data:

Clasa: a II-a A

Institutor:

Aria curriculara: Matematica si stiintele naturii



Disciplina: Matematica

Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale

de la 0 la 1000

Titlul lectiei: Exercitii si probleme cu adunari cu trecere peste ordinul unitatilor

Tipul lectiei: consolidarea si sistematizarea cunostintelor

Obiective de referinta: 2.6; 2.7; 2.9; 2.10; 3.1; 4.1

Obiective operationale:

OC1: Sa rezolve oral exercitii de adunare si de scadere in concentrul 0-100;

OC2: Sa uneasca operatia data cu rezultatul corect;

OC3: Sa rezolve de pe floare adunarile date;

OC4: Sa descopere cifra care lipseste din fiecare exercitiu;

OC5: Sa completeze casutele cu rezultatele potrivite;

OC6: Sa aseze semnul potrivit in exercitiile date;

OC7: Sa compuna problema dupa imaginea data, respectiv dupa exercitiul dat;

OC8: Sa rezolve corect problema data;

OC9: Sa rezolve corect puzzle-ul matematic, pentru a descoperi mesajul din partea Zanei Florilor;

OPM10: Sa manifeste rapiditate in rezolvarea fisei de lucru;

OPM11: Sa manifeste curiozitate si entuziasm pe tot parcursul orei;

OA12: Participarea cu interes la toate etapele lectiei.

Strategii didactice:

Metode :

  • de comunicare orala conversative: observatia (M1)

- munca independenta(M2)

- explicatia (M3)

- exercitiul (M4)

  • de explorare indirecta: - demonstratia (M5),
  • de actiune reala: - jocul (M6)

Mijloace: fise de lucru, planse, cartonase cu exercitii, puzzle matematic,markere, flip-chart, scrisoarea din

partea Zanei Florilor,Papusa -Floare,diplome, bomboane.

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, in perechi.

Resurse umane: 18 elevi

Resurse temporale: 45 minute

Bibliografie:

  • Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998;
  • Stefan Pacearca , Mariana Mogos, (2005) - Matematica, Manual pentru clasa a II-a, Ed. Aramis
  • Badescu, Anina, Iaurum, Gabriela, (2007)-"Sa dezlegam tainele matematicii- fise de lucru pentru clasa aIIa",

Editura Aramis, Bucuresti;


Nr crt

Momentele lectiei

OB

Elemente esentiale de continut

Strategii didactice

Forme de organizare

Evaluare

Se stabileste ordinea si se pregatesc materialele necesare pentru lectie.

Metode
Mijloace

- frontala

Pregatirea clasei pentru activitatea de invatare

Verificarea temei pentru acasa

Se verifica modul de rezolvare a exercitiilor.

M1

- caietele de teme

- frontala

-orala

Verificarea cunostintelor

OC1

Verific exercitii de adunare in concentrul 0-100, prin intermediul unui joc: 'Stafeta exercitiilor' (anexa 1)

Fiecare elev va alege un jeton corespunzator simbolului pe care il are in piept.

Pe jetoane sunt scrise exercitii pe care elevii le vor rezolva oral. Cel care are cartonasul cu indiciul START incepe jocul. Ceilalti sunt atenti si continua.Jocul se incheie la cel care are cartonasul pe care scrie STOP.

Verific terminologia matematica:

  • Cum se numesc numerele care se aduna?
  • Cum se numeste rezultatul adunarii
  • Dar rezultatul scaderii?
  • Prin ce operatie se afla descazutul? etc.

M1

M5

- cartonase cu exercitii de adunare si scadere in concentrul 0-100;

-frontala

-orala

Captarea atentiei

Elevii fac cunostinta cu Papusa-Floare, care aduce o scrisoare din partea Zanei Florilor. (anexa 2)

Zana Florilor ii invita pe copii la castelul sau. Pe drum insa vor fi obstacole.

M1

-plansa, Papusa -Floare, Zana Florilor, scrisoare;



Anuntarea temei

Anunt elevii ca azi vom merge la castelul Zanei Florilor. Ei trebuie sa treaca de obstacolele ce vor fi pe drum, pentru a ajunge la castel. (anexa 3)

Obstacolele reprezinta exercitii si probleme cu adunari peste ordinul unitatilor, in concentrul 0-1000.

Se va nota titlul si data pe tabla si in caiete: "Exercitii si probleme"

M1

M3

- caiete, plansa ce reprezinta drumul cu obstacole ce duce spre castel, Flip-chart;

Dirijarea consolidarii

OC2

OC3

OC4

OC5

OC6

OC7

OC8

Elevii sunt impartiti in trei grupe:

Grupa 1: grupa lalelelor

Grupa 2: grupa ghioceilor

Grupa 3: grupa narciselor

Se vor  rezolva urmatoarele exercitii si probleme:

Obstacolul 1: "In poienita"

Joc: "Unde se ascunde raspunsul?"

Animalele si pasarile cer ajutorul copiilor.

Exercitiile vor fi diferite pentru fiecare grupa, lucrandu-se la tabla. Fiecare elev din grupa va veni pe rand la tabla  si va rezolva cate un exercitiu.

(anexa 4)

Obstacolul 2: "In gradina cu flori"

Au ajuns intr-o gradina cu flori. Fiecare grupa va primi cate-o floare. Pe fiecare petala se gaseste cate un exercitiu de adunare. Fiecare elev in parte va rezolva cate un exercitiu.

(anexa 5)

Obstacolul 3: "La casuta Andreei"

Andreea si-a facut temele. Din greseala pisicuta a rasturnat vaza cu flori peste caiet. Unele cifre nu se observa. Ajut-o pe Andreea sa-si refaca tema! (anexa 6)

Grupa 1- va avea de gasit cifra sutelor;

Grupa 2- va avea de gasit cifra zecilor;

Grupa 3: va avea de gasit cifra unitatilor;

Obstacolul 4: "Completeaza casutele

cu rezultatele potrivite."

Iepurila e nedumerit. Nu stie in ce casuta sa sara. Cate 3 elevi din fiecare grupa vor veni la tabla si vor gasi rezultatele potrivite, pe care le vor scrie in casute. (anexa 7)

Obstacolul 5: "Joc: Semnul ascuns"

Buburuza cere elevilor s-o ajute sa aseze semnul potrivit, pentru ca relatia sa fie in concordanta cu rezultatul dat. Cate 3 elevi din fiecare grupa completa cu semnul potrivit.

(anexa 8)

Obstacolul 6: "Lucrati-ganditi in perechi" (anexa 9)

Ciocanitoarea le cere elevilor:

Echipa 1- va compune o problema dupa o imagine data;

Echipa 2- va compune o problema dupa un exercitiu dat;

Echipa 3- va rezolva o problema data;

M1

M3

M4

M1

M2

M3

M4

M1

M2

M3

M4

M1

M3

M4

M5

M6

M1

M2



M3

M4

M5

- plansa, carioci;

-planse reprezentand flori pentru fiecare grupa, carioci;

- planse cu exercitii pentru fiecare grupa, imagini cu casuta Andreei, pisicuta, vaza cu flori, carioci;

- imagine reprezentand un iepuras, planse, carioci;

-imagine reprezentand o buburuza, planse. carioci;

- imagine reprezentand o ciocanitoare, planse, carioci;

-frontala, individuala;

- pe grupe;

- pe grupe;

- frontala, individuala;

- frontala, individuala;

- pe echipe;

-orala;

- scrisa;

-orala,

scrisa;

- orala, scrisa;

- orala, scrisa;

- orala, scrisa;

Obtinerea performantei

OC2

Obstacolul 7: Concurs- Asaza corect bilele in cutie!"

Ursuletul trebuie sa aseze bilele in fiecare cutie. Elevii fiecarei grupe vor trebui sa rezolve corect fiecare exercitiu ce se gaseste scris pe bila, urmand s-o aseze in cutia pe care este scris rezultatul exercitiului. (anexa 10)

Castiga grupa care termina prima.

M1

M2

M3

M4

M6

- imagine reprezentand un ursulet, planse,

- pe grupe;

- scrisa;

Evaluare

OC9

Fiecare grupa va primi cate un puzzle matematic. Acesta contine cate 6 exercitii (cate un exercitiu pentru fiecare elev din grupa).

Daca vor rezolva corect, vor descoperi mesajul din partea Zanei Florilor: "Bine ai venit, la castel!" (anexa 11)

Se vor calcula punctajele obtinute de fiecare grupa si se vor desemna castigatorii.

Drept rasplata pentru munca depusa, voi oferi elevilor, din partea Zanei Florilor, cate-o bomboana si o diploma. (anexa 12)

M1

M2

M3

M4

M5

M6

- puzzle matematic, carioci, lipici, diplome, bomboane;

- pe grupe;

- scrisa;

Tema pentru acasa

Ca tema vor avea de scris 3 exercitii din caietul tip de matematica.







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului



OPTIONAL DE APROFUNDARE - EDUCATIE FIZICA
Proiect de parteneriat - prieteni fara frontiere
PROIECT DE LECTIE CLASA a- II-a MATEMATICA - Adunarea si scaderea numerelor naturale cu trecere peste ordin in concentrul 0-100
PREZENTAREA INVESTIGATIILOR PROPRII REFERITOARE LA TEMA "METODELE INTERACTIVE ÎN LECTIILE DE MATEMATICA"
Metode de rezolvare a problemelor tipice in ciclul primar
Criterii de selectie a continuturilor procesului de invatamant
Cum putem asigura calitatea educatiei in societatea contemporana?
PROIECT DE LECTIE "Livada"- compozitie de primavara



Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu