PROIECT DE ACTIVITATE
DATA:
GRADINITA:Tintava
GRUPA: mare-pregatitoare
ACTIVITATEA: activitate integrata (cunoasterea mediului, activitate matematica, educarea limbajului, activitate plastica, educatie muzicala, educatie pentru societate)
TEMA; ,,Surprizele Zanei Toamna"
TIPUL ACTIVITATII: consolidarea cunostintelor si priceperilor dobandite
SCOPUL ACTIVITATII: Consolidarea cunostintelor dobandite de copii, despre fructele de toamna
OBIECTIVE OPERATIONALE:
METODE SI PROCEDEE: explicatia, conversatia, exercitiul, problematizarea, demonstratia.
MATERIAL DIDACTIC: papusa imbracata in ,,Zana Toamna", cutia cu surprize, cosulet cu biletele, jetoane cu fructe de toamna, desene cu fructe de toamna, carioca, panou pentru expunere, recompense
BIBLIOGRAFIE: M.E.C. ,,Programa activitatilor instructiv - educative in gradinita de copii"; ,,Laborator prescolar- ghid metodic" EdituraV&I Integral, Bucuresti 2001; ,,Documentar metodic" Editura V&I Integral, Bucuresti 2001
DURATA - 35minute
EDUCATOARE: BOLBOACA VIOLETA - VALERIA institutor II
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDCTICE |
EVALUARE (instrumente si indicatori) |
Introducerea in activitate Captarea atentiei Anuntarea temei Desfasurarea activitatii Varianta I Varianta II Varianta III Incheierea activitatii |
Se va aerisi sala de grupa, scaunelele sunt asezate in forma de semicerc. O papusa este imbracata in ,,Zana Toamna" si vine la copii sa le aduca un cadou-surpriza. Se va spune o scurta povestioara despre ,,Zana Toamna" si despre surprizele pe care aceasta le are pentru ei. ,,Copii, azi ne vom juca un joc intitulat ,,Surprizele Zanei Toamna". Copiii repeta titlul jocului. Voi explica de ce papusa are o cutie mare rosie.Voi spune copiilor ca aceasta are o cheie legata cu un snurulet rosu si ca daca vom trece o proba vom putea deschide cu cheia, cutia cu surprize. Pe cutie este lipit un biletel pe care scrie:,, Ia cate un biletel din cosulet". Copiii vor lua din cosuletul de la ,,Zana Toamna" cate un biletel sub forma de frunza pe care este scrisa cate o intrebare sau o cerinta. Voi pune pe un panou cate o frunza rosie pentru fiecare raspuns corect si cate o frunza maro pentru fiecare raspuns gresit. Daca raspunsurile corecte sunt in numar mai mare, atunci vom putea deschide cu cheia rosie cutia cu surprize. Intrebari posibile:
Dupa deschiderea cutiei rosii, vom gasi in interiorul acesteia o cutie verde care va avea o cheie legata cu un snurulet verde. Voi explica copiilor ca daca trecem si urmatoarea proba vom putea deschide si aceasta cutie. Pe cutie este un alt biletel pe care scrie: ,,Sorteaza jetoanele si formeaza sirul crescator al numerelor (1 - 5). Copiiii vor sorta jetoanele cu fructe si legume de toamna si vor forma sirul numeric crescator al numerelor (1 - 5). Daca au lucrat corect vom deschide cutia verde. Dupa deschiderea cutiei verzi, in interiorul acesteia se va gasi o cutie galbena, care de asemenea va avea o cheie legata cu un snurulet galben. Biletelul de pe cutie va avea scris pe el:,,Spune cateva strofe dintr-o poezie invatata si canta un cantecel despre anotimpul ,,Toamna". Copiii vor trece si aceasta proba iar cutia galbena va fi deschisa cu ajutorul cheii galbene. Aici, fiecare copil va gasi cate un jeton cu fructe de toamna si ceva dulce facut din fructele toamnei, drept recompensa (acestea fiind ,,surprizele Zanei Toamna"). Pana voi imparti surprizele, copiii vor fi invitati la mese sa ia carioca si sa deseneze ochi, nas si gura unor fructe pictate, pentru a le personifica si a le face ,,Fructele vesele". Se vor face aprecieri individuale si colective, fiecare copil va fi invitat sa isi spuna parerea despre jocul didactic si despre aportul adus de catre copiii la realizarea acestuia. |
conversatia Explicatia, conversatia Explicatia, demonstratia Explicatia, demonstratia, exercitiul Explicatia, conversatia, problematizarea conversatia |
Interesul pentru continutul activitatii Observarea comportamentului Relationarea prin actiune si comunicare Raspunsurile copiilor Comunicarea ideilor de catre copii Raspunsuri Comportamente Atitudini Observarea comportamentului Aprecierea modului de lucru Stimularea copiiilor prin recompense |
Politica de confidentialitate |
.com | Copyright ©
2024 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
Personaje din literatura |
Baltagul – caracterizarea personajelor |
Caracterizare Alexandru Lapusneanul |
Caracterizarea lui Gavilescu |
Caracterizarea personajelor negative din basmul |
Tehnica si mecanica |
Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice. |
Actionare macara |
Reprezentarea si cotarea filetelor |
Geografie |
Turismul pe terra |
Vulcanii Și mediul |
Padurile pe terra si industrializarea lemnului |
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |