|
|
PROIECT DE ACTIVITATE
GRADINITA: Nr.43, CRAIOVA
GRUPA: mica
EDUCATOARE:
CATEGORIA ACTIVITATII: Educarea limbajului
SUBIECTUL: „Scufita Rosie” – povestirea educatoarei
OBIECTIVE DE REFERINTA:
v Sa participe la activitatile de grup, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor;
|
v Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a inteles.
CONDITII INITIALE: Nu toti copii au capacitatea sa asculte si sa reactioneze adecvat la povesti; unii copii nu pot verbaliza ceea ce au inteles; alti copii traiesc cu intensitate o poveste audiata, chiar se sperie de anumite personaje , plang sau se bucura atunci cand este cazul (cand personajul negativ este invins).
ELEMENTE DE CONTINUT:
q Continutul povestii;
q Cuvintele si expresiile noi.
q Intrebarile adresate copiilor pe marginea imaginilor din poveste.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Sa intrebe si sa raspunda la intrebari;
Sa urmareasca linia unei povesti, concomitent cu imaginile prezentate ca suport;
Sa demonstreze intelegerea textului apeland la diferite modalitati de redare.
STRATEGIA DIDACTICA:
v RESURSE PROCEDURALE: conversatia, explicatia, povestirea
v RESURSE MATERIALE: imagini reprezentative din poveste, scufite de diferite culori, siluete ale personajelor principale
v FORME DE ORGANIZARE: frontal , individual
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
BIBLIOGRAFIE:
v Programa activitatilor instructiv – educative in gradinita de copii, E.D.P., Bucuresti, 2000
Nr. crt. |
Etapele invatarii |
Obiective operationale |
Continut esential |
Activitatile educatoarei |
Actiunile copiilor |
Evaluare |
|
Organizarea grupei |
Aerisesc sala de grupa; imi pregatesc materialele necesare desfasurarii in bune conditii a activitatii propuse. Aranjez scaunelele in forma de semicerc. Cer copiilor sa faca iniste si sa fie atenti. |
Se asaza pe scaunele Fac liniste. Sunt atenti. |
Observarea comporta- mentului |
||||
Captarea atentiei |
Scufite de diferite culori. |
Realizez captarea atentiei prin intuirea culorilor scufitelor expuse pe o masuta. Port o conversatie despre acestea: ce sunt ele, cum le purtam si de ce.
|
Asculta. Recepteaza. Raspund. |
Analiza raspunsurilor |
|||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Sa recepteze tema activitatii |
Titlul povestii si ideea principala. |
Copii, astazi, va voi povesti despre o fetita care avea o scufita rosie. Poveste se numeste „Scufita Rosie”. Voi trebuie sa fiti atenti pentru a afla ce s-a intamplat cu fetita din poveste. |
Asculta cu atentie. |
Observarea comporta- mentului |
||
Dirijarea invatarii |
Sa audieze povestea |
Continutul povestii Cuvintele noi Imagini reprezentative |
Povestesc continutul povestii. Folosesc suport intuitiv – imagini reprezentand ideile principale ale povestii Pe parcursul povestirii explic noile cuvinte si expresii. |
Audiaza cu multa atentie. Recepteaza. Traiesc povestea. |
Observarea comporta- mentului |
||
Obtinerea performantei |
Sa raspunda la intrebari |
Intrebari pe marginea imaginilor din poveste |
Prezint imagini din poveste si adresez intrebari pentru a evidentia personajele principale, ideile principale ale povesti, invatatura desprinsa din continutul acesteia etc. |
Raspund la intrebari. Participa activ. |
Aprecieri . |
||
Incheierea activitatii |
Sa demonstreze intelegerea textului apeland la diferite modalitati de redare |
Minidramatizarea povestii |
Fac aprecieri asupra modului cum s-au comportat in timpul activitatii . Sugerez copiilor sa se joace „De-a Scufita Rosie”. Ofer stimulente. |
Copiii se cunosc din jocurile anterioare si isi impart singuri rolurile. Dramatizeaza anumite parti din poveste, preferate de ei . Participa majoritatea activ. Cei care nu au roluri, realizeaza tablouri inghetate reprezentand padurea . |
Aprecieri. Observarea comporta- mentului |
|
Politica de confidentialitate |
![]() |
Copyright ©
2021 - Toate drepturile rezervate. Toate documentele au caracter informativ cu scop educational. |
|
|
Termeni si conditii |
Contact |
Creeaza si tu |