Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani arte - Activitati practice - Hora copiilor

PROIECT DIDACTIC 5-7 ani arte - Activitati practice - Hora copiilor


PR0IECT DIDACTIC

NIVELUL 5-7 ani



ARIA CURRICULARA : arte

OBIECTUL: Activitati practice

SUBIECTUL : Hora copiilor

TIPOLOGIA: consolidare de deprinderi (decupare, asezare, lipire)

FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual

SCOP: - dezvoltarea simtului practic si formarea unor deprinderii utilitare: decupare cu foarfeca, asezare, lipire, decorare;

OBIECTIVE OPERATIONALE

sa decupeze pe conturul dat siluetele, sa le aseze in pagina si sa le lipeasca .

sa decoreze cu elemente plastice, caracteristice.

sa analizeze si sa aprecieze o lucrarea, raportand-o la cerintele formulate de catre propunatoare.

sa incurajeze prin aplauze elevii care au lucrat corect si care  analizeaza obiectiv lucrarile.

METODE DIDACTICE: demonstratia, exercitiul, conversatia, explicatia;

MATERIAL DIDACTIC:

Fiecare elev va avea de acasa:

foarfeca , lipici si carioca.., iar eu le voi pregati conturul siluetei( fata, baiat), realizat pe o parte a foii care este pliata in trei, foaie xerox cartonata, colorata, modelul propunatoarei, panou de expunere , casetofon, caseta audio, CD.

MOMENTUL ORGANIZATORIC :

Aerisesc sala de grupa, asigur intrarea organizata si asezarea confortabila a copiilor la masutele asezate tip clasa. Copiii vor lua din dulapurile proprii materialele necesare: lipici. foarfece, carioca,  urmand sa primeasca de la mine siluetele conturate.

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lectiei

Activitatea educatoarei

Activitatea elevilor

Metode

Captarea atentiei; intuirea si analiza modelului

Voi porni casetofonul

Poate cineva sa spuna ce cantec ascultam?

Unde ati mai auzit voi acest cantec?

Puteti sa-mi spuneti ce este o hora?

Saptamana viitoare va fi 24 ianuarie si vom sarbatori Ziua Unirii. La Casa de Cultura va fi spectacol si toti dansatorii vor merge pe platoul din fata Prefecturii si impreuna cu alti oameni se vor prinde de mana si vor dansa Hora Unirii. Priviti, cam asa arata o hora.

Priviti, o hora de... si o hora de ..

Cum credeti ca am realizat eu acest tablou cu hora ?

Ce puteti sa-mi spuneti despre costumatia dansatorilor? Voi prezenta si un tablou cu dansatori in costume nationale.

Cu ce modele sunt decorate costumele?

Cred ca si voi ati putea sa realizati o asemenea lucrare.

Elevii vor asculta Hora Unirii si vor raspunde la intrebarile formulate.

Elevii vor denumi :

-fete

-baieti

Vor denumi actiunea de decupare si lipire

Observa culoarea costumelor si modelele cu care sunt decorate.

Elevii vor dori sa realizeze si ei un tablou asemanator cu al meu

Conversatia

Explicatia

Conversatia

activitate

frontala

Anuntarea temei

M-am gandit ca ar fi bine sa va pregatiti si voi clasa de ziua Unirii si sa o poavazati cu niste tablouri frumoase. Vom face tablou cu "Hora copiilor"

Ce ziceti, doriti? Am sa va invat un mic secret. Veti vedea cum, vom decupa o jumatate de silueta de fetita sau baiat si vom obtine trei siluete intregi. Sa vedem:

Va arat, voi ma urmariti.

Vor fi curiosi si vor urmari explicatiile mele.

Elevii urmaresc, receptioneaza informatiile, sunt curiosi, bucurosi si dornici sa realizeze si ei tema data.

Explicatia

Demons-trarea si explicarea tehnicii de lucru

Cu ajutorul clasei voi stabili etapele si modul de lucru.

-Ce vom face prima data?

Demonstrez si explic fiecare operatie

1. Decuparea

Sustin foaia pliata cu mana stanga si cu dreapta decupez cu grija pe contur.

Desfac. , cate fetite sunt in hora ?

Ce voi face acum?

Eu execut asezarea iar un elev verbalizeaza

2 Asezarea

Incercam sa le asezam in pagina in asa fel incat sa nu ramana in afara ei , adica cat mai la mijlocul foii.

3. Lipirea

Dupa ce am potrivit siluetele in pagina vom trece la lipirea lor, pe rand. Poate cineva sa ma ajute ?

Voi aseza cu grija siluetele in pagina.

4. Completarea desenului cu elementele caracteristice figurii umane si de decorare a costumelor

Urmeaza sa desenez ochii, parul gura si apoi sa decorez costumele.

Voi decora si eu in timp ce veti lucra si voi. Voi distribui fiecarui elev foaia conturata si cea colorata. Foarfeci, lipici si carioca aveti fiecare?

Veti lucra si voi , dar mai intai ce trebuie sa facem pentru ca mainile sa fie pregatite de lucru?

-Vom decupa cu foarfeca

Elevii participa la stabilirea etapelor de lucru

Urmaresc, vizualizeaza, raspund la solicitarile verbale

- Acum asezati in pagina

Elevii raspund, urmaresc demonstrarea tehnicilor de lucru si chiar participa la intinderea lipiciului cu ajutorul tubului

Elevii urmaresc demonstratia si explicatiile date

Vor cerceta materialele primite

Se vor pregati pentru etapa urmatoare

Vom face exercitii de incalzire

explicatia

demonstratia

Conversatia

Observatia

Exercitii de flexibilizare a muschi-lor mici ai mainii

Exercitii

-cantam la pian

-spargem nuci

-aruncam coji

-frecam mainile

Exercitiul

Executarea temei de catre copii

Asezati-va confortabil in banca, cu spatele lipit si mainile  pe banca .

Luati foarfeca si incepeti sa lucrati.

Ca sa existe o atmosfera placuta de lucru vom audia "Anotimpurile" de Vivaldi. Urmaresc indeaproape activitatea elevilor si-i sprijin individual, prin sugestii si chiar practic pe cei ce intampina greutati.

Indicatiile le voi da in particular, acolo unde va fi cazul.

Cu 2 minute inainte, voi atentiona elevii cu privire la necesitatea finalizarii lucrarii, sugerandu-le sa termine acasa de decorat costumele

Elevii executa operatiile pe are le presupune realizarea acestei teme:

-Decupare cu foarfeca

-Asezare

-Lipire

-Decorare

Exercitiul

Explicatia

demonstratia

partiala

Analiza  lucrarilor

Expunem la panou lucrarile

Enumar cerintele in functie de care vom analiza lucrarile.

Criteriile vor fi:

-corectitudinea decuparii formei

-asezarea in pagina

-daca s-a lipit corect

-daca s-a completat cu elemente plastice

Cine doreste sa arate o lucrare frumoasa si corect realizata, motivand de ce a

ales-o?

Voi solicita 4-5 elevi.

Lucrarile alese vor fi asezate in partea de sus a panoului. Imi exprim parerea de rau ca nu mai este timp pentru a alege si alte lucrari reusite, insa le voi nominaliza.

Elevii asculta si repeta cerintele

apoi analizeaza lucrarea, motivand alegerea ei si de ce merita sa fie asezata in randul lucrarilor frumos si corect realizate.

R. 1

R. 2

R. 3

R. 4

Vor aplauda fiecare lucrare numita si fiecare elev care a analizat-o corect.

Conversatia

Explicatia

Incheierea lectiei

Fac aprecieri individuale si generale, incurajand si elevii care nu au fost nominalizati.

Verific curatenia de la banca fiecaruia.

Comunic tema pentru lectia urmatoare si materialele necesare realizarii acesteia .

Tema va fi " Fulgi de zapada" si fiecare elev va pregati servetele albe si foarfeca.

Elevii se vor aplauda si incuraja reciproc.

Fiecare elev va face ordine la masa de lucru.

Vor dansa pe melodie, Hora Unirii

Elevii vor iesi in pauza.

Activitate frontala





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.