Creeaza.com - informatii profesionale despre


Cunostinta va deschide lumea intelepciunii - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
DE ACTIVITATE GRUPA: mijlocie Cand/cum si de ce se intampla? - Flori de mai multe culori

DE ACTIVITATE GRUPA: mijlocie Cand/cum si de ce se intampla? - Flori de mai multe culori


PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 1 aprilie 2009

GRADINITA Nr.23,Craiova

GRUPA: mijlocie

INSTITUTOARE



TEMA: "Cand/cum si de ce se intampla?"

SUBTEMA "Flori de mai multe culori"

CATEGORIA DE ACTIVITATE -Activitate pe domenii experentiale(D.E.C.)

TEMA ACTIVITATII:"Gradina cu flori"

TIPUL ACTIVITATII:consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi

FORMA DE REALIZARE dactilopictura

SCOPUL cultivarea sensibilitatii artistice, a spiritului de observatie, a perceptiilor vizuale, a imaginatiei creatoare ; dezvoltarea capacitatii de exprimare plastica, spontana.

OBIECTIVE OPERATIONALE

Cognitiv-informationale:

-sa enumere culorile principale si secundare;

-sa recunoasca florile de primavara pe care le vom picta,

-sa aplice corect tehnica dactilopicturii pe baza explicatiilor cadrului didactic;

-sa identifice materialele utilizate;

Afectiv - volitive:

-sa participe activ si constient pe tot parcursul activitatii;

-sa exprime sentimentele trezite in suflet de florile pictate;

-sa evalueze lucrarile realizate pe baza criteriilor stabilite.

Psiho-motorii:

-sa execute exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii.

RESURSE PROCEDURALE conversatia, observarea, explicatia, demonstratia, exercitiul,brainstormingul, jocul, recompensa.

RESURSE MATERIALE cutie cu acuarele, plansa model, coli verzi format A4, recipiente cu apa, amestec preparat din pasta de dinti si tempera, CD- Antonio Vivaldi - Primavara, flori-acadele-stimulente, servetele.

MODALITATI DE ORGANIZARE:frontal, pe grupuri, individual

MODALITATI DE EVALUARE:continua-prin observarea comportamentului copiilor si evaluarea raspunsurilor acestora,

finala - expozitie cu lucrarile copiilor

DURATA 20-25 min.

BIBLIOGRAFIE

Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6,7 ani), 2008

Maria Bojneag -"Ghid pentru invatamantul prescolar", Editura Tehno-Art, 2007

Georgeta Botez, Dana Solovastru-"Atlas cu elemente de limbaj plastic-indrumator pentru educatoare", Editura Aramis, 2007

Coordonator Nicu Ploscariu-"Stiu sa pictez cu degetelele", Editura Aramis, 2006.

DESFASURAREA ACTIVITATII

Eveniment didactic

Continut informativ

Strategia didactica

Evaluare

Activitatea

educatoarei

Activitatea

copiilor

Metode si

procedee

Mijloace

didactice

I.Moment organizatoric

Asigur

conditiile

optime

pentru

realizarea

activitatii:

-aerisirea

salii de grupa;

-aranjarea

mobilierului;

-pregatirea

Materialelor

necesare;

-intrarea in

sala de grupa

se face in

timp ce

audiem

melodia

"Invatam

sa coloram"

- interpretata

de corul

Bimbam.

-intra in sala de grupa si isi ocupa locurile la masute

observarea comportamentului copiilor

II.Captarea atentiei

Realizez captarea atentiei printr-o ghicitoare:

"Petale de flori micute

Asezate-n cutiute

Sa putem picta cu ele

Oameni, case, floricele

Ghici ce sunt?"  (acuarelele)

-gaserc raspunsul la ghicitoare

conversatia

Cutie cu acuarele

observarea comportamentului copiilor

III.Reactualizarea cunostintelor

Initiez o scurta converstie cu copiii :

-"Copii, care sunt culorile mai importante, principale cu care am lucrat pana acum?"

-"Ce culoare obtinem daca amestecam R+G?"

-"Dar R+A?"

-"Dar G+A?"

Raspund la intrebari

conversatia

chestionarul oral

observarea comportamentului si a raspunsurilor copiilor

IV.Anuntarea temei si a obiectivelor

"Astazi ne vom juca cu culorile aplicandu-le pe coala verde cu ajutorul degetului aratator (tehnica dactilopicturii) pentru a picta "Gradina cu flori".

"Vom folosi tempera amestecata cu pasta de dinti. Va reamintesc faptul ca nu avem voie sa o ducem la gura pentru a nu ne imbolnavi."

Asculta indicatiile

Conversatia

explicatia

observarea comportamentu-lui copiilor

V.Dirijarea invatarii

a)intuirea materialelor

Solicit copiii sa enumere materialele primite pe masuta.

enumera materialele de lucru

conversatia

Coli A4 verzi, acuarele, recipiente apa, servetele

observarea comportamentu-lui copiilor

b)prezentarea modelului si demonstrarea procedeului de lucru

Prezint lucrarea model si analizez elementele de limbaj plastic folosite.

Explic si demonstrez procedeul de lucru.

asimileaza explicatiile

explicatia

plansa model

observarea comportamentu-lui copiilor

c)exercitii de pregatire a muschilor mici ai mainilor pentru lucru

Realizez aceasta etapa prin urmatorul joc:

"Umerii ii vom misca/

Spatele vom indrepta/

Sus, jos, sus, jos/

Pentru a picta frumos./

Mana lebada o fac/

Care da mereu din cap./

Lebedele-n jur privesc/

Mainile eu le rotesc./

Palmele nu stau deloc/

Ci se pregatesc de joc/

Degetele-mi sunt petale/

Si se deschid ca o floare."

executa miscarile

d)executarea temei

Dau semnalul inceperii lucrului.

In timp ce copiii lucreaza voi da indicatii individuale si colective daca este cazul.

executa lucrarile

explicatia

demonstra-tia

exercitiul

Antonio Vivaldi-Primava-ra

observarea comportamentu-lui copiilor

VI.Incheierea activitatii

Aprecierea lucrarilor se face prin metoda "turul galeriei".

Toti copiii primesc recompensa pentru munca lor flori- acadele.

Urmaresc urmatoare-le criterii in evaluarea lucrarilor:

-corecitudi-nea culorilor utilizate,

-plasarea elemente-lor in spatiul dat,

-aspectul lucrarii.

conversatia

expozitia cu lucrarile copiilor

stimulen-te

observarea comportamentu-lui copiilor,

evaluarea lucrarilor





Politica de confidentialitate


creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.


Comentarii literare

ALEXANDRU LAPUSNEANUL COMENTARIUL NUVELEI
Amintiri din copilarie de Ion Creanga comentariu
Baltagul - Mihail Sadoveanu - comentariu
BASMUL POPULAR PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR - comentariu

Personaje din literatura

Baltagul – caracterizarea personajelor
Caracterizare Alexandru Lapusneanul
Caracterizarea lui Gavilescu
Caracterizarea personajelor negative din basmul

Tehnica si mecanica

Cuplaje - definitii. notatii. exemple. repere istorice.
Actionare macara
Reprezentarea si cotarea filetelor

Economie

Criza financiara forteaza grupurile din industria siderurgica sa-si reduca productia si sa amane investitii
Metode de evaluare bazate pe venituri (metode de evaluare financiare)
Indicatori Macroeconomici

Geografie

Turismul pe terra
Vulcanii Și mediul
Padurile pe terra si industrializarea lemnului

ACTIVITATILE EXTRACURRICULARE PRESCOLARE IN OPTIMIZAREA PROCESULUI DE INVATAMANT
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani activitate matematica - " Unde am asezat jucaria"
PROIECT DIDACTIC Activitate ecologica GRUPA "PRICHINDEILOR"
EXERCITIILE FIZICE SI JOCURILE DE MISCARE - MIJLOACE IMPORTANTE PENTRU FORMAREA DE PRICEPERI SI DEPRINDERI MOTRICE
DE ACTIVITATE GRUPA: mijlocie Cand/cum si de ce se intampla? - Flori de mai multe culori
COSULET CU LEGUME DE TOAMNA
PROIECT DIDACTIC 5-7 ani Educatie fizica Mers in echilibru pe plan ridicat, alergare cu saritura peste obstacole si mers pe varfuri pe o linie trasata
SUPORT PENTRU CREIOANE COLORATE

Termeni si conditii
Contact
Creeaza si tu