Creeaza.com - informatii profesionale despre


Simplitatea lucrurilor complicate - Referate profesionale unice
Acasa » didactica » gradinita
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: pregatitoare Activitate matematica - "Numerotatia in concentrul 0 - l0, operatia de adunare si scadere cu 1 - 2 unitati"

PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: pregatitoare Activitate matematica - "Numerotatia in concentrul 0 - l0, operatia de adunare si scadere cu 1 - 2 unitati"




PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita Copalau

COMUNA COPALAU,JUDETUL BOTOSANI

DATA: ....

GRUPA: pregatitoare



CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematica

TEMA ACTIVITATII: "Numerotatia in concentrul 0 - l0, operatia de adunare si scadere cu 1 - 2 unitati"

MOD DE REALIZARE: Joc didactic

TITLUL ACTIVITATII: "Cine stie gistiga"

TIPUL ACTIVITATII: Consolidare - sistematizare

RESURSE TEMPORARE: 30 - 35 minunte

OBIECTIVE DE REFERINTA:

Consolidarea si verificarea cunostintelor matamatice ale copiilor prin intermediul concursului si prin raspunderea lor la un numar de probleme, verificarea cunostintelor matematice privind numerotatia in concernu 0 - 10, formarea capacitatii de a efectua operatii de adunare si scadere cu 12 - 2 unitati, folosirea corecta a simbolurilor artimetice "+", "-" si "=";

- utilizarea limbajului matematic adecvat.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa numere corect crescator si descrescator in concentru 0 - 10 ;

sa caute vecinii cifrelor prezentate;

sa rezolve corect problemele cu operatii de adunare si scadere cu o unitate si doua unitati;

sa reconoasca si sa utilizeze cu usurinta simbolurile artimetice, ce reprezinta operatia de adunare si scadere;

sa rezolve corect itemii din fisa matematica

sa foloseasca un limbaj matematic adecvat;

SARCINA DIDACTICA:

Prima proba de concurs - sa numere corect crescator - descrescator;

A doua proba de concurs - gasirea vecinilor cofrelor scoase de educatoare;

A treia proba - rezolvarea problemelor ilustrate.

Efectuarea fisei matematice:

Item 1 Uneste cifra corespunzatoare cu acelasi numar de obiecte.

Item 2 Deseneaza in diagrama tot atatea triunghiuri cu cat arata cifra si punele in corespondenta.

Item 3 taie cu o linie vecinii cifrei 3 si 8

REGULILE JOCULUI:

- copii sunt impartiti in doua grupe, pentru fiecare sarcina rezolvata, grupa primeste o bulina in cosulet;

- cistiga grupa cu mai multe buline;

- copii incep sa rezolve sarcina data la semnalul educatoarei.

ELEMENTE DE JOC: aplauze, competitia, asteptarea, recompensa

STRATEGIA DIDACTICA:

a)        metode: explicatia, exercitiul, conversatia, problematizarea, algoritmizarea.

b)           mijloace didactice: flanelograf cu buznarase, jetoane cu cifre, jetoane cu semne matematice, fise matematice, carioci, buburuze, fluturasi, probleme ilustrate.

BILIOGRAFIE: Revista invitamintului Prescolar - Educatia in 2000. Actvitati matametice in invatamintul prescolar (metodica) de V. Paduraru

CONTINUTUL ACTIVITATII

Momentele activitatii

Continutul instructiv educativ

Strategii didactice

Tehnici de invatare

Metode

Mijloace

Precatirea actvitatii

2. intraducere in activitate si captarea atentiei

3.explicarea modului de desfasurare

4. dirijarea consolidarii cunostinetlor insusite

5 Incheierea jocului

Aerisirea salii, aranjarea mobilierului, pregatirea materialului demonstrativ.

Se anunta direct activitatea si tema ei.

Astati vom desfasura un concusr cu tema "Cine stie gastiga", va voi da mai multe sarcini de indeplinit si grupa care a rezolvat mai multe sarcini corecte, va gistiga

Impartirea copiilor in doua grupe: grupa fluturasilor si grupa buburuzelor.

Sarcina 1 - voi pune un copi din grupa fluturasilor sa nume in sir crescator pana la 7, apoi voi pune un copil sa numere in sir crescator pana la 10 de la grupa buburuzelor si astfel in sir descrescator.

Educatoare pune pe flanelorgraf, concomitent cite un jeton ce va reprezenta cate o cifra pentru ambele grupe. Cifrele trebuie sa difere de la o grupa la alta. De la fiecare grupa v-a iesi cite un copil la flanelorgraf si va cauta si va aseza pe flanelograf vecinii corespunzatori. In functie de rezultatul efectiat de copii se va acorda bunina rosie care va fi pusa in cosulet.



Sarcina 2 - fiecare echipa va avea de rezolvat doua probleme ilustrate cu mai multe variante, cu operatii de adunare si scadere cu una si doua unitati. Li se vor prezenta planse cu ilustratii.

Sarcina 3 - fiecare copil v-a primi cite o fisa individuala, in functie de particularitatile individuale si de cunostintele acumulate.

Pentru fiecare fisa bine lucrata v-a primi o bulina rosie si aplauze.

In incheiere voi face aprcieri asupra desfasurarii jocului si a participarii copiilor la joc, voi desemna echipa cistigatoare si voi apluda.

Expunerea

Conver-satia

Exercitiul si proble-matizarea

Descoperireaproble-mei si rezolvarea

Exercitiul, problematizarea, analize, sinteze, comparatia

Evaluare

Jetoane cu cifre, buburuze fluturasi buline si cosulete

Probleme ilustrate jetoane cu semne matemati-ce

Fise individuale, carioca

Operato-rie

Operato-rie

Operato-riei

Afectivi

FISA DE LUCRU

Item 1 Uneste cifra corespunzatoare cu acelesi numar de obiecte

2 6 8 5 9 10


Item 2 deseneaza in diagrama tot atatea triunchiuri cu cat arata cifra si punele in corespondenta


5 7

Item 3 taie cu o linie vecinii cifrelor 3 si 8

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10







Politica de confidentialitate







creeaza logo.com Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate.
Toate documentele au caracter informativ cu scop educational.